Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/co-to-jest-zewnetrzna-karta-graficzna-i-jak-dziala-czy-warto-ja-miec/10116/ 2020-09-11 13:44:48.000000

Co to jest zewnętrzna karta graficzna i jak działa? Czy warto ją mieć?

eGPU, czyli zewnętrzne karty graficzne to sposób na zwiększenie wydajności laptopów – czy są warte zakupu?

Spis treści:

  1. eGPU - co to jest zewnętrzna karta graficzna?
  2. Zewnętrzne karty graficzne – zastosowanie
  3. Zalety i wady zewnętrznej karty graficznej
  4. Stacje eGPU – czy ma to sens?

Gamingowe stacje mobilne z najwyższej półki jakościowej nadal są bardzo drogie, dlatego nie wszyscy mogą pozwolić sobie na regularną wymianę starego sprzętu na nowy. Rozwiązaniem tego problemu miała stać się technologia pozwalająca na podłączenie do laptopów desktopowych kart graficznych, a więc takich, które zostały przygotowane dla komputerów stacjonarnych.

Rozwiązanie to nadal jest rozwijane, dlatego temat eGPU co jakiś czas powraca w branżowych mediach. Zwłaszcza wtedy, gdy na rynku pojawiają się nowe modele. Czy rzeczywiście ta technologia ma obecnie sens?

eGPU - co to jest zewnętrzna karta graficzna?

Zanim jednak przejdziemy to rozwiązania najważniejszej kwestii, powinniśmy się zastanowić, z czym w ogóle mamy do czynienia.

Określenie zewnętrzna karta graficzna, czy też eGPU, odnosi się do specjalnej stacji, w której umieszczana jest jednostka graficzna, a następnie podłączana do laptopa. Co ważne, mówimy tu o kartach dla „blaszaków”, które przeważnie dysponują znacznie większą wydajność w porównaniu do modeli mobilnych. W założeniu, takie rozwiązania ma zagwarantować wzrost wydajności urządzenia, przede wszystkim w grach i podczas obsługi programów specjalistycznych.

Komunikacja między laptopem a kartą odbywa się za pośrednictwem interfejsu Thunderbolt 3, który jest kompatybilny ze złączem USB typu C. Co jednak najważniejsze, pozwala on na przesyłanie danych z prędkością 5 GB/s. W tym przypadku ma to ogromne znaczenie.

To jednak nie wszystko. Karty graficzne montowane w omawianych stacjach przeważnie wymagają sporej ilości prądu, której laptopy nie są w stanie dostarczyć. Dlatego też, eGPU wyposażone są we własne zasilacze – wykorzystuje się je zarówno do zasilania jednostek graficznych, jak i ładowania laptopów. Dodatkowo, stacje mogą być wyposażone w dodatkowe porty i złącza, na przykład USB.

Na rynku znaleźć można same stacje eGPU, do których należy dokupić kartę graficzną lub kompleksowe zestawy gotowe do użycia.

Polecane karty graficzne

Zewnętrzne karty graficzne – zastosowanie

Jak już wspomnieliśmy, omawiane rozwiązania kierowane są przede wszystkim do użytkowników potrzebujących dodatkowej mocy obliczeniowej, pozwalającej na obsługę bardziej wymagających programów. Producenci najczęściej jednak promują stacje jako sprzęt dla graczy. Mają być one prawdziwym wybawieniem dla osób, które chcą zaopatrzyć się w wydajniejszy sprzęt, ale nie mogą pozwolić sobie na zakup całego laptopa.

Nie ma co ukrywać, że nawet nowe urządzenia w wielu przypadkach ustępują gamingowym „blaszakom”, dlatego też zewnętrzna karta graficzna ma zatrzeć różnice miedzy oboma kategoriami sprzętu.

Zewnętrzna karta graficzna może okazać się atrakcyjnym rozwiązaniem również z innego powodu. Pozwala ona bowiem znacząco zwiększyć wydajność lekkich, ultramobilnych laptopów, którym daleko do sporych i ciężkich maszyn o typowo gamingowym charakterze.

Zalety i wady zewnętrznej karty graficznej

O mocnych stronach eGPU już pisaliśmy. Pozwala przede wszystkim znacząco zwiększyć wydajność laptopa, z czego skorzystają zarówno gracze, jak i osoby pracujące na przykład przy montażu i edycji wideo. Ze względu na to, że stacje posiadają również własne złącza, mogą posłużyć do stworzenia pełnowartościowej maszyny komputerowej, która nadal jest laptopem.

To wszystko jednak nie oznacza, że zewnętrzne karty graficzne są pozbawione wad. Ta najpoważniejsza dotyczy ceny, która jest dość spora. Za samą stację zapłacimy co najmniej 1000 złotych, choć dostępnych jest wiele modeli znacznie droższych. Do tego należy dołożyć również koszt zakupu karty graficznej – popularny model GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci GDDR5 kosztuje obecnie od 1200 złotych wzwyż. Razem daje nam to ponad 2 tysiące złotych. Nadal mniej niż za gamingowego laptopa, ale wystarczająco, by argument o możliwości poprawy mocy obliczeniowej po niskich kosztach nieco stracił na znaczeniu.

Zdecydować możemy się również na stacje z dołączoną kartą. Szczególnie popularny jest chociażby model Gigabyte GeForce GTX 1070 AORUS Gaming Box 8GB GDDR5, który kosztuje obecnie około 2900-3000 złotych.

Kolejnym problemem jest kompatybilność eGPU z laptopami. Mogą one zostać bowiem podłączone wyłącznie do urządzeń wyposażonych w złącze Thunderbolt 3, które również do tanich nie należą (ceny zaczynają się od około 3 tysięcy złotych).

Jeśli jednak posiadacie laptop z tym złączem i jesteście w stanie poświęcić 2000-3000 złote na stację z kartą graficzną, nie spodziewajcie się, że wydajność Waszego urządzenia będzie stała na poziomie porównywalnym najlepszymi komputerami osobistymi. Zyskać można od kilku do kilkunastu klatek na sekundę w grach – wynika to przede wszystkim ze specyfiki złącza Thunderbolt. Przepustowość na poziomie 5 GB/s nadal nie jest w tym przypadku optymalna.

Stacje eGPU – czy ma to sens?

Pomimo wymienionych wyżej ograniczeń sprzętu, nie można powiedzieć, że zewnętrzne karty graficzne nie mają sensu. Sprawdzą się one przede wszystkim po podłączeniu ich z laptopami wyposażonymi w przyzwoite procesory (mowa tu zwłaszcza o modelach Intela ósmej generacji) i w zintegrowane jednostki GPU. Dzięki temu, poradzą sobie one z większością nowych gier.

eGPU to również dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zwiększyć wydajność posiadanego sprzętu, bez rezygnowania z jego mobilności. W tym przypadkach zakup wspomnianych zestawów może okazać się sensowny. 

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,8
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni