Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co to jest robot planetarny?

Czym jest jedno z najpopularniejszych urządzeń kuchennych i jak wiele ma zastosowań, o których nie wiedziałaś?

Robot planetarny zyskuję dużą popularność wsród robotów kuchennych. W tym poradniku przedstawimy czy akurat ten sprzęt jest dla Ciebie.

Do czego służy robot planetarny?

Robot planetarny to jeden z najbardziej przydatnych sprzętów kuchennych – wynika to z jego licznych zastosowań i wielu dodatkowych funkcji, dzięki czemu urządzenie zastępuje w Twojej kuchni kilka innych sprzętów. Do jakich czynności kuchennych przyda Ci się najbardziej? Czy istnieją prace, z którymi, np. robot planetarny Bosch sobie nie poradzi? Czy najpopularniejsi producenci to gwarancja dobrego zakupu? Czym kierować się przy zakupie robota planetarnego i na które parametry zwracać uwagę?

Robot planetarny to nic innego jak wielofunkcyjne urządzenie, które dzięki swojej innowacyjności i nowoczesności jest w stanie wykonać większość podstawowych prac kuchennych, by przygotować posiłki dla całej rodziny. Jego wielofunkcyjność umożliwiają liczne akcesoria do rozbudowy, przez co inwestycja w ten jeden konkretny sprzęt nie będzie wymagała od Ciebie posiadania innych urządzeń w kuchni.

Taki robot ułatwi Ci proces przygotowywania wszelkich potraw i dań, co pozwoli Ci oszczędzić czas i siły. Urządzenie jest w stanie kroić warzywa, wyrabiać ciasto na pizzę czy rozdrabniać kostki lodu. A to dopiero początek listy czynności, z którymi taki sprzęt poradzi sobie bez najmniejszego problemu. Wszystko zależy od tego, które dostawki Cię interesują i co najczęściej robisz w kuchni.

Polecane roboty planetarne

W jaki sposób działa robot planetarny?

Jak działa takie urządzenie i jakie warunki techniczne usprawniają jego pracę? Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup, np. robota planetarnego Kenwood? Czy najczęściej kupowane modele są rzeczywiście najlepsze?

Taki robot działa w dwojaki sposób – jego mieszadła napędzane są poprzez silnik, który wzbudza obroty. Są one wykonywane nie tylko wokół własnej osi, ale i wokół środka miski – taki ruch powoduje, że końcówki są w stanie dotrzeć do całej zawartości misy, a konsekwencją tego będzie dobrze i równomiernie wymieszana masa.

Nowoczesne modele zbudowane są tak, byś nie musiał wyłączać urządzenia w celu dodania kolejnego składnika – robot automatycznie wchłonie do całej zawartości świeżo dodany produkt i płynnie wprowadzi go do wcześniejszej zawartości miski. Najistotniejszym parametrem technicznym jest moc robota, która wpływa na to, jak urządzenie poradzi sobie z bardziej wymagającymi operacjami. Przy okazji zwróć uwagę, czy m.in. robot kuchenny Philips posiada funkcję regulowania prędkości – to ona pozwoli Ci na dopasowanie obrotów pod przygotowywany składnik, bez nadużywania pracy silnika.

O jakiej mocy wybrać robot planetarny?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, moc urządzenia stanowi kluczową cechę, która powinna decydować o wyborze urządzenia. Im jest wyższa, tym większe możliwości robota planetarnego – wpływa to także na wydajność sprzętu, która przez długi czas będzie na najwyższym poziomie. Wiąże się to także z ceną urządzenia, ponieważ jest ono wtedy wykorzystywanie do większej ilości czynności.

Modele, które królują w sklepach, wahają się zazwyczaj w przedziale 1000 do 1500 W. Jest to średni pułap mocy, który doskonale poradzi sobie z codziennymi czynnościami kuchennymi. Unikaj mocy poniżej 1000 W, ponieważ czas pracy takiego urządzenia będzie dużo dłuższy a robot może nie dać sobie rady z chociażby zagnieceniem ciasta na pizzę. Jeśli interesuje Cię sprzęt z wartościami powyżej półtora tysiąca, weź pod uwagę, że taki robot kuchenny generuje większe zużycie prądu elektrycznego mimo szybszego wykonywania swojej pracy.

Ile kosztuje robot planetarny?

Jeżeli wiesz już, jaka moc urządzenia Cię interesuje, zapewne zastanawiasz się, jaki jest koszt takiego robota? Od czego tak naprawdę zależy cena, np. robota kuchennego SMEG? Czy więcej dodatkowych funkcji powoduje, że zakup będzie droższy? Przede wszystkim musisz mieć na uwadze, że robot planetarny jest multifunkcyjny – dlatego wydatek może wydawać się spory.

O cenie decyduje przede wszystkim zawartość kupowanego zestawu – większość robotów posiada jedną (maksymalnie dwie) miski o niewielkich pojemnościach i na tym lista się kończy. Takie modele będą tańsze, ale zapewne z czasem będziesz zmuszony zainwestować w kolejne zakupy, jak specjalne mieszadła czy większe pojemniki. Jednak rynek oferuje urządzenia, w których komplecie znajdziesz dodatkowe końcówki czy wcześniej wspomniane rozszerzenia w postaci dostawek. Takie dodatki sprawiają, że, np. roboty planetarne Kenwood, zyskują nowe możliwości – przystawka pozwoli Ci na zmielenie mięsa czy nawet gotowanie na parze wielu produktów spożywczych, bez konieczności brudzenia kolejnych sprzętów.

Najpopularniejsi producenci proponują również dostawki wymienne, które możesz dokupić osobno. Jesteś w stanie nabyć sokowirówkę do przygotowywania świeżych soków dla całej rodziny, młynek do zmielenia kawy i przypraw. Istnieją również przystawki, dzięki którym nauczysz się robienia prawdziwego domowego makaronu, czym na pewno zaskoczysz zaproszonych gości.

Co wybrać – robot planetarny czy standardowy robot kuchenny?

Czym różni się robot planetarny Bosch od standardowego robota kuchennego? Czy te drugie urządzenia mają jakieś wady, z którymi nie spotkasz się, kupując robota planetarnego Philips? Które z tych sprzętów na swojej liście ma więcej plusów?

Na piedestał zdecydowanie należy wynieść roboty planetarne, których wielofunkcyjności nie jest w stanie nadgonić żadne inne urządzenie. Posiadając nawet część wcześniej wymienianych dostawek, zyskujesz sprzęt, który może wykonać w kuchni większość czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Wiąże się to z ogromną oszczędnością czasu, ale i na dłuższą metę – również pieniędzy.

Roboty planetarne SMEG wyróżnia mały rozmiar, dzięki któremu nie musisz martwić się o przestrzeń na kuchennym blacie. Jeśli skłaniasz się ku robotom planetarnym, musisz pamiętać, że zajmie on dużo więcej miejsca – ale jednocześnie nie będzie wymagał od Ciebie posiadania innych urządzeń.

Z rozmiarem opisywanego sprzętu wiąże się też jego budowa, która należy do jednych z najsolidniejszych. Powoduje to, że urządzenie rzadko ulega wszelkim awariom i spełnia swoją rolę przez długi czas. Pamiętaj, że mimo sporych gabarytów ten produkt nie jest głośny, a na tyle cichy, że bez większych problemów skorzystasz z niego również o poranku, a reszta domowników tego nie odczuje.

Jeśli planujesz zakup robota planetarnego, który będzie stał na widoku w Twojej kuchni – producenci robią w tej kwestii ukłon w stronę potencjalnych kupców. Urządzenia te są wyjątkowo designerskie, cechuje je uniwersalna nowoczesność, którą jesteś w stanie dopasować pod wygląd każdego wnętrza. Na rynku królują roboty planetarne w najróżniejszych kolorach, które doskonale dopasują się do wystroju pomieszczenia. I tak naprawdę każdy znajdzie taki sprzęt w swoim ulubionym kolorze, zaczynając od żółtego, przez klasyczną czerń, a kończąc na modelach różowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.