Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co to jest robot planetarny?

Czym jest robot planetarny i jak wiele ma zastosowań jedno z najpopularniejszych urządzeń kuchennych?

Dla wielu osób gotowanie to coś więcej niż tylko obowiązek, który trzeba raz na jakiś czas wypełnić, by przyrządzić sobie pełnowartościowy posiłek. Czasem może być to również świetny sposób na poszukanie nowych smaków czy po prostu na relaks. Niektóre działania jednak mogą być dla mniej doświadczonych osób o wiele trudniejsze do wykonania – czy to przez brak wiedzy, czy to przez brak odpowiedniego sprzętu.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy szukać na tym polu pomocy. Ciekawą propozycją bez wątpienia jest robot planetarny. Dla niektórych jednak ten termin może brzmieć dość obco. Do czego służy więc jak właściwie tego typu urządzenia i czym się różni od klasycznego robota kuchennego? Jaki robot planetarny wybrać? To właśnie tymi zagadnieniami zajmiemy się w tym tekście!

Co to znaczy robot planetarny?

Na początek warto oczywiście postawić pytanie, co to jest robot planetarny i skąd wzięła się ta nieoczywista nazwa. Jest to wielofunkcyjny robot kuchenny, który w zależności od naszych potrzeb w danej chwili może pełnić naprawdę wiele różnych funkcji – powiemy sobie o nich potem. Na sam start warto jednak wiedzieć, że centralną częścią całego tego urządzenia jest obrotowa misa robocza, której charakterystykę możemy dostosowywać w zależności od tego, z jakiej funkcji chcemy obecnie skorzystać.

Planetarny robot kuchenny to tak naprawdę maszyna „all-in-one”. Możliwość swobodnej wymiany końcówek wysięgnika sprawia, że w parę chwil możemy przeskakiwać pomiędzy poszczególnymi trybami i właściwościami. Tego typu roboty kuchenne wielofunkcyjne są również dość kompaktowe – nie potrzebują gigantycznych rozmiarów, by idealnie spełniać swoją funkcję, co jest ogółem, rzecz biorąc, niezwykle istotne w szczególności w małych przestrzeniach.

Do czego służy robot planetarny?

Z pomocą robota kuchennego planetarnego jesteśmy w stanie znaleźć wsparcie w naprawdę wielu działaniach w naszej kuchni. Podstawową funkcjonalnością takich maszyn jest mikser i zapewne właśnie w takim celu najczęściej będziemy wykorzystywali robota planetarnego. Opcji jednak jest zdecydowanie więcej. Mieszanie, ubijanie piany, tryb malaksera czy maszynki do mięsa, siekanie, rozdrabnianie, wyciskanie – w zależności od tego, jak robot kuchenny wielofunkcyjny zostanie przez nas dostosowany, będziemy w stanie korzystać z różnych trybów. Wszystko tak zależy od tego, jakiego w danym momencie potrzebujemy!

W jaki sposób działa robot planetarny?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jaki robot planetarny kupić, zdecydowanie warto będzie tę maszynę rozebrać na czynniki pierwsze. W taki sposób zrozumiemy, na jakiej zasadzie działa tak właściwie mikser planetarny i skąd bierze się jego wyjątkowość. Mieszadło czy też ostrza są zasilane przez wbudowany w urządzenie silniczek, zaś wszelkie części ruchome są w stanie obracać się wokół własnej osi oraz wokół misy – skąd zresztą nazwa tego urządzenia. Powtarzalność ruchów pozwala na uzyskanie świetnej precyzji niezależnie od sytuacji, a także znacznie zwiększa skuteczność wszelkich działań.

Mimo że wiele osób jest zdania, że chociaż ogółem rzecz biorąc, miksery kuchenne są bardzo przydatnymi narzędziami, ich perfekcyjność jeżeli chodzi o ruchy zabiera trochę magii z gotowania. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o osobach, które nie chcą lub nie mają czasu na wykonywanie wszystkich kuchennych działań z pomocą rąk. W takich przypadkach roboty planetarne z uwagi na swoją charakterystykę sprawdzą się wręcz perfekcyjnie.

Robot planetarny – jaka moc?

Bardzo dobrze wiemy już, co to jest robot planetarny, dlatego też możemy już przejść do meritum. Na początek warto powiedzieć o potencjale, jaki powinien mieć taka maszynka. Jaka moc robota planetarnego powinna być dla nas wystarczająca? Na rynku dostępnych jest wiele opcji i wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie są nasze preferencje. Uważa się jednak, że chcąc wybrać dobrego robota planetarnego, powinniśmy patrzeć na modele o mocy od 1100 W w górę. Optymalnym wyborem będzie zaś 1400 W.

Jaki wybrać robot planetarny?

Moc na odpowiednim poziomie to jednak nie wszystkie kwestie, o których powinniśmy pamiętać, wybierając urządzenia tego typu. Jaki robot planetarny wybrać, by potem nie żałować wydanych przez nas pieniędzy? Poza wspomnianą mocą, która mimo wszystko ma bardzo duże znaczenie, powinniśmy również pamiętać o wielkości robota, z pojemnością misy na czele. Za mała misa bowiem może mocno wiązać nam ręce w kuchni. Niezwykle istotne są również akcesoria oraz funkcje, w które takie maszyny mogą być wyposażone. Niektórzy na przykład mogą być chętni na robota planetarnego z maszynką do mięsa, inni zaś mogą chcieć polować na robota planetarnego z wagą wbudowaną w samo urządzenie. Wybór zależy tak właściwie wyłącznie od naszych preferencji.

Ile kosztuje robot planetarny?

Trudno jest tak naprawdę dokładnie określić, ile może kosztować robot planetarny. Są to urządzenia na tyle różnorodne, że przedział cenowy, w jakim możemy zaopatrzyć się w taką maszynę, jest naprawdę szeroki, a to zdecydowanie nie pomaga w podjęciu właściwej decyzji zakupowej osobie, która nie posiada odpowiedniej wiedzy w tym temacie. Możemy bowiem znaleźć roboty planetarne kosztujące tylko 400-500 złotych, lecz równocześnie natrafimy na sprzęty, za które trzeba będzie lekką ręką zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Uważa się, że średnią półką cenową w przypadku robotów planetarnych jest przedział 1000-1300 złotych, lecz jest to nadal dość umowne stwierdzenie. Tak naprawdę sztuką w znalezieniu właściwego robota planetarnego jest wybór modelu, który będzie posiadał najlepszy stosunek ceny do jakości.

Co wybrać – robot planetarny czy standardowy robot kuchenny?

Wiedząc już naprawdę wiele o robotach planetarnych, można zadać sobie jedno kluczowe pytanie – dlaczego by nie kupić po prostu najzwyklejszego robota kuchennego i ułatwić sobie ostateczny wybór? Co w robotach planetarnych takiego specjalnego? Cóż, roboty planetarne to esencja uniwersalności – mogą bez trudu zastąpić kilkanaście różnych urządzeń, czym zdecydowanie wygrywają z klasycznymi robotami kuchennymi, które może i zajmują mniej miejsca, ale w porównaniu z robotami planetarnymi ich funkcjonalność jest bardzo mocno ograniczona.

Warto również dodać, że miksery planetarne często charakteryzują się większą mocą, dzięki czemu o wiele lepiej radzi sobie z gęstszymi substancjami. W momencie, gdy klasyczny robot mógłby mieć już problemy chociażby z ugniataniem ciasta, dla robota planetarnego nie będzie to żadna większa trudność!

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.