Udostępnij
Skomentuj

Co to jest program SAP? Jakie możliwości daje?

Czy wiesz, czym jest program komputerowy SAP? Sprawdź, co wspomniany software ma do zaoferowania użytkownikom.

Dowiedz się czym jest program SAP i w jakich okolicznościach się go wykorzystuje. Kiedy warto zakupić ten program?

Czym jest program SAP?

SAP to specjalistyczne oprogramowanie typu ERP (Enterprise Resource Planning). Skrót pochodzi z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „planowanie zasobów przedsiębiorstwa”. Przedstawiony software obejmuje szereg różnego rodzaju aplikacji (na przykład program finansowo-księgowy SAP). Stworzono je z myślą o optymalizowaniu szeroko pojętych procesów zarządzania firmą (finansowych, produkcyjnych, logistycznych, handlowych, kadrowych itp.). Liderem w produkcji opisywanych systemów informatycznych jest niemiecki koncer SAP SE (Systeme Anwendungen und Produkte in der Datenverarbeitung) z siedzibą w Badenii-Wirtembergii.

Popularne programy finansowo-księgowe

Możliwości programu SAP

Prezentowany software obejmuje szereg rozmaitych aplikacji. Jakie są to aplikacje?

  • Business One SAP – program księgowy, który pozwala na efektywne zarządzanie przepływem środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Usprawnia obieg dokumentacji finansowej i ułatwia dokonywanie transakcji w wielu walutach, a także wystawianie faktur. Dzięki niemu realizowanie przelewów bankowych i rozliczanie rachunków przebiega znaczenie szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod. Podobnie jak budżetowanie oraz kontrolowanie przychodów czy ponoszonych przez firmę wydatków.
  • Program SAP HR – ten moduł obsługuje zagadnienia związane z obszarem kadrowo-płacowym. Do jego głównych zadań należy: administracja personelem, czasem pracy, szkoleniami, planami kapitałowymi, wynagrodzeniami oraz naborem pracowników. Nie trzeba już ręcznie rejestrować wszystkich danych osobowych ani nadgodzin, spóźnień czy zastępstw. Wszystko odbędzie się automatycznie. Znacznemu uproszczeniu ulegnie również proces monitorowania postępów poszczególnych członków zespołu w realizacji powierzonych działań,
  • SAP Ariba – przywołana propozycja z pewnością zainteresuje przedstawicieli branży handlowo-usługowej. Narzędzie wspiera mechanizmy kwalifikacji i segmentacji dostawców, monitorowania jakości i zgodności produktów, a także zarządzania procesami zakupowymi. Dodatkowo dokonuje kwalifikacji oraz analizy dostępnych danych transakcyjnych, a w konsekwencji minimalizuje ryzyko związane z prowadzonymi inwestycjami.
  • SAP Business Technology Platform – przeznaczona przede wszystkim dla firm, które w swoim codziennym funkcjonowaniu wykorzystują tak zwane inteligentne technologie, aplikacje mobilne oraz inne rozwiązania teleinformatyczne. Platforma podpowiada użytkownikom, jak projektować, tworzyć oraz integrować oprogramowanie, by zwiększyć potencjał swojego biznesu i dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów.
  • SAP Marketing Cloud – dzięki wspomnianej aplikacji przedsiębiorca może lepiej poznać potencjalnych odbiorców swoich usług i z większą dokładnością określić potrzeby oraz oczekiwania przyjętej grupy docelowej. Program pozwala na opracowywanie wielokanałowych kampanii marketingowych, tworzenie profili konsumentów oraz analizowanie ich zachowań zakupowych.

Jak działa program SAP?

Opisywany software – jak zasygnalizowano na początku – stanowi zaawansowany, wielomodułowy system informatyczny służący do optymalizacji wielu różnych procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Jak w praktyce działa przywołane rozwiązanie? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Platforma obejmuje bowiem mnóstwo rozmaitych aplikacji (program SAP kadry i płace, księgowość, marketing itp.). Każda z nich dotyczy nieco innego obszaru funkcjonowania firmy, co siłą rzeczy przekłada się na odmienny interfejs.

Jedna kwestia nie ulega jednak wątpliwości – wszystkie narzędzia sygnowane logo niemieckiego lidera w branży ERP są bardzo rozbudowane. Jeden wieczór z całą pewnością nie wystarczy, by zaznajomić się z funkcjami oferowanymi przez dany program SAP (księgowość, HR, marketing itp.). Ta czynność wymaga znacznie więcej czasu (kilku tygodni, a niekiedy nawet miesięcy). Jednak praktyka popłaca. Jeśli chcesz sprawdzić posiadane umiejętności lub po prostu poćwiczyć, skorzystaj z tak zwanego serwera testowego (w zasadzie niczym nie różni się od „właściwej” platformy). Jeżeli chcesz zminimalizować prawdopodobieństwo pomyłki, zmień barwy poszczególnych „okienek” za pośrednictwem opcji Ustawienia kolorów widocznej w menu konfiguracyjnym.

Następnie przeanalizuj dokładnie wszelkie polecenia zawarte w poszczególnych zakładkach, spróbuj znaleźć ich odpowiednik w fizycznych działaniach przedsiębiorstwa. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz wszystkie mechanizmy i zastosujesz je w praktyce. Źródłem wielu cennych informacji są również fora i witryny internetowe poświęcone SAP. Dodatkowo na stronie producenta znajdziesz różnego rodzaju samouczki oraz objaśnienia dotyczące funkcji najczęściej używanych w pracy z aplikacjami. Wystarczy odrobina wprawy, by obsługa programu SAP stała się niezwykle prosta, wręcz intuicyjna.

Co daje program SAP?

Zastanawiasz się, jakie korzyści niesie ze sobą inwestycja w program SAP? Opinie w tej kwestii są dość jednoznaczne. Niewątpliwą zaletą prezentowanego systemu jest uniwersalność. Użytkownik sam decyduje, jakie aplikacje zainstalować. W rezultacie może lepiej dopasować software do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji, a także specyfiki funkcjonowania firmy oraz rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Na uwagę zasługuje również z całą pewnością bogactwo oferowanych przez oprogramowanie funkcji. Obsługuje ono szereg rozmaitych sektorów – poczynając od finansów, poprzez logistykę, a na planowaniu szkoleń i kursów kończąc. Wszystkie analizy są przeprowadzane w czasie rzeczywistym, co pozwala realnie ocenić sytuację danego przedsiębiorstwa, na bieżąco kontrolować zachodzące w nim procesy i w razie konieczności szybko wprowadzić wszelkie niezbędne zmiany zmierzające do poprawy kondycji poszczególnych działów, a w konsekwencji zminimalizować ryzyko przestojów w produkcji czy opóźnień w dostawach produktów.

Dodatkowo integracja wszystkich obszarów działania firmy w ramach jednego systemu informatycznego znacznie usprawnia pracę i przepływ informacji między poszczególnymi sektorami, a w rezultacie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Zastosowanie wspomnianych rozwiązań automatyzacji procesów biznesowych pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia działalności, na przykład tych związanych z obsługą klienta czy realizowaniem zleconych zadań.

Pozostaje pytanie: kto może wdrożyć prezentowane rozwiązania? Odpowiedź jest prosta: w zasadzie każdy właściciel zakładu pracy. Wielkość przedsiębiorstwa nie stanowi żadnego ograniczenia. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz mały, średni czy naprawdę duży biznes. W każdym z wymienionych przypadków inwestycja w zintegrowany system informatyczny typu ERP przyniesie spore korzyści i duże oszczędności w dłuższej perspektywie czasu.

Trzeba podkreślić, że opisywany software do najtańszych nie należy. Ile zapłacisz za program SAP? Cena licencji oscyluje w granicach kilkuset, a niekiedy nawet paru tysięcy złotych. Samo kupno platformy jednak nie wystarczy. Konieczne jest również wdrożenie systemu do przedsiębiorstwa. Wspomniany proces często wymaga dużych nakładów finansowych. Ostateczny koszt zależy w dużej mierze od wybranego modułu, wielkości firmy, a także profilu i charakterystyki prowadzonej działalności.

Czy warto kupić program SAP?

Zastanawiasz się, czy warto nabyć program kadrowy SAP lub inny moduł? Nie istnieje jedna właściwa odpowiedź na postawione pytanie. To kwestia wielce indywidualna. Zanim dokonasz zakupu, dobrze wszystko przemyśl. Przeanalizuj swoje potrzeby, a także sposób prowadzenia biznesu. Rozważ, czy chcesz coś zmienić w dotychczasowym funkcjonowaniu firmy. A może dostrzegasz takie sektory, które pod względem efektywności odstają od pozostałych. Wdrożenie przywołanej platformy informatycznej jest opłacalne, ale też kosztowne (zwłaszcza w początkowych etapach procesu wdrażania).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.