Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co oznaczają wymiary telewizorów? Jak wybrać właściwy rozmiar TV?

Telewizory mają rozmaite wymiary. Dowiedz się, co oznaczają i jakie będą odpowiednie dla Ciebie.

Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego sprzętu do swojego domu, rozmiary telewizorów są jedną z kluczowych spraw, którymi powinieneś się kierować. Nie jest to jednak takie łatwe. Przede wszystkim musisz mieć świadomość, co oznaczają cale w TV, ale także wiedzieć, w jakiej odległości od odbiornika będziesz się znajdował w czasie oglądania filmów czy grania w gry. Paradoksalnie bardzo duży telewizor nie zawsze jest świetnym wyborem, oczywiście to samo dotyczy zbyt małego egzemplarza. Weź również pod uwagę to, w jakim pomieszczeniu chcesz go umieścić. Inną plazmę wybierzesz do salonu i sypialni.

Jak mierzyć cale w telewizorze i co one oznaczają?

W Polsce obowiązują jednostki należące do układu SI, w którym podstawowe są kilogram czy sekunda oraz – co w tym przypadku jest najważniejsze – metr wraz ze wszystkimi jednostkami pochodnymi (centymetr, milimetr). Jednostki imperialne, takie jak cale, niewiele więc mówią nie tylko Polakom, ale w ogóle Europejczykom. Co oznacza w takim razie telewizor 52 cale? Wymiary można łatwo obliczyć, mnożąc liczbę razy 2,54 – wynik będzie liczbą centymetrów. Oznaczana jest w ten sposób przekątna telewizora, czyli odległość między dwoma rogami leżącymi naprzeciw siebie. Zawiera się w tym sam ekran, bez ramy.

Rozmiary telewizorów w calach mogą wydawać się na początku nieco niezrozumiałe, nawet jeśli policzyłeś już, jakiej wielkości odbiornik najbardziej będzie pasował do miejsca, w którym chcesz go ustawić lub powiesić. Z pomocą przychodzą takie rozwiązania jak tabela rozmiarów telewizorów. Dzięki niej poznasz wymiary telewizorów w centymetrach. Nie wahaj się też zapytać o to specjalisty w sklepie, z pewnością chętnie posłuży Ci radą. Najważniejsze jest to, żebyś dokładnie zmierzył wszystkie długości, szczególnie przekątną. Zyskasz pewność, że właśnie taki sprzęt najbardziej pasuje do wnętrza Twojego pokoju.

Polecane telewizory

Czym się kierować w wyborze wymiaru ekranu?

Oczywiście pierwszą rzeczą, jaką koniecznie musisz się kierować, jest świadomość długości przekątnej, której oczekujesz. Telewizor 49 cali wymiary ma pasujące do większości pomieszczeń, nie jest ani za duży, ani bardzo mały, jednak może chcesz, by Twój odbiornik był wielki albo przeciwnie – marzy Ci się egzemplarz kompaktowy. Wymiary telewizora 43 cale wydają się być bardzo podobne do wcześniej wspomnianego modelu, jednak tych kilka cali może skazywać jeden z nich na porażkę względem drugiego. Sprawdź wcześniej, ile miejsca na szafce lub ścianie możesz przeznaczyć na sprzęt, aby uniknąć kłopotów.

Koniecznie weź też pod uwagę wielkość pomieszczenia i odległość odbiornika od kanapy, łóżka czy fotela. Im mniejsza jest ta przestrzeń, tym mniejszego ekranu potrzebujesz, w przeciwnym razie zmęczysz się przy skakaniu oczyma z jednego końca wyświetlacza na drugi. Telewizor 39 cali wymiary ma tak dobrane, że najlepiej sprawdzi się w pokoju, gdzie siedzisko umieszczone jest blisko niego, natomiast w bardzo dużych pomieszczeniach, na przykład prywatnych, małych salkach kinowych, przekątna ekranu może wynosić nawet 86 cali, czyli jego wysokość będzie równa niemal 2 metrom.

Technologia i wielkość telewizora powinny być ze sobą powiązane, ponieważ 4K lepiej ogląda się na sporym ekranie, gdzie funkcja pokaże wszystkie swoje możliwości. Full HD sprawdzi się na sprzęcie o mniejszej przekątnej. Podobnie jest z pewnymi funkcjami i gadżetami – inaczej będzie się oglądać obraz w 3D przy pomocy specjalnych okularów na urządzeniach o różnej wielkości. Jeśli posiadasz soundbar, bardziej spodoba Ci się dopasowanie go do średniego lub dużego sprzętu, ponieważ poczujesz się niemal jak w kinie. Kieruj się także marką, sprawdź dostępne wymiary telewizorów Samsung.

Weź pod uwagę, w jakim pokoju chcesz oglądać filmy lub seriale. Inny odbiornik pasuje do pokoju dziennego, kuchni czy sypialni, dlatego pytanie brzmi: jaki duży telewizor do pokoju wybrać? W jakie funkcje powinien być zaopatrzony? Ekrany o przekątnej 32 cale pozwolą Ci na mniej niż 60-calowe.

Jaki wymiar telewizora będzie odpowiedni?

Wybór odpowiedniego odbiornika musi być poprzedzony pewnym czasem poszukiwania tego właściwego, który znajdzie się w Twoim domu, dlatego musisz być świadomy wszystkich wad i zalet różnych modeli popularnych marek. Jeśli jesteś zapalonym kinomanem lub graczem, nie zadowoli Cię telewizor 32 cale, wymiary którego wynoszą ok. 75 cm szerokości i ok. 45 cm wysokości, lepszy wybór to telewizor 46 cali, wymiary w jego przypadku wynoszą mniej więcej 104 cm szerokości, a wysokości – 62 cm. Ten pierwszy jednak świetnie posłuży osobom wynajmującym mieszkanie, które mają niewiele przestrzeni.

Jeśli znalazłeś świetny model dla siebie i jest to telewizor 40 cali, wymiary będą wynosiły 90 cm szerokości i 50 wysokości (w zaokrągleniu). O ile wymiary ekranów telewizorów to bardzo ważny wskaźnik, o tyle idzie on łeb w łeb z innymi parametrami. Ciekawym rozwiązaniem jest inteligentne dostosowywanie jasności wyświetlacza i głośności dźwięku. Takie opcje znajdziesz jedynie w telewizorach o większej przekątnej, gdyż właśnie takie są obecnie najlepiej wyposażane przez producentów.

Jeżeli nie zależy Ci na wielkim ekranie, a filmy śledzisz bardziej dla akcji niż efektów wizualnych, dobrą propozycją dla Ciebie są niewielkie ekrany, które są mimo wszystko większe niż sprzęty produkowane jeszcze kilka lat temu. Zwróć uwagę choćby na telewizor 36 cali – wymiary odpowiednie w sam raz dla osób, które lubią oglądać telewizję, ale nie mają specjalnych wymagań i chcą posiadać tylko niezbędne funkcje. W przeciwnym przypadku idealnym urządzeniem będzie telewizor 52 cale. Wymiary takiego sprzętu sprawdzą się jednak wyłącznie w dużych pomieszczeniach z zachowaną sporą odległością między widzem a ekranem.

Jak obliczyć odległość telewizora od kanapy?

Rzecz jasna odległość od telewizora powinna być odpowiednia nie tylko dla kanapy, ale także dla fotela czy krzeseł, jeśli odbiornik znajduje się w jadalni. W tej kwestii obowiązuje pewna generalna zasada: odległość powinna wynosić co najmniej dwukrotność szerokości ekranu. Więc jaka odległość od telewizora 32 cale okaże się optymalna? W tym przypadku będzie to pomiędzy półtora metra a trzema metrami. Oczywiście to dość mała plazma. W takim razie ile cali telewizor do salonu kupić? Najlepiej około 55 albo nawet więcej, o ile się zmieści.

Zapewne obawiasz się, czy trafisz, aby było idealnie. Pomoże Ci w tym przede wszystkim porównanie wielkości telewizorów z omawianą odległością. Oto kilka optymalnych odcinków dla mechanizmów o technologii HD: 3,5 metra dla odbiorników 60-calowych, 2,5 m dla 44-calowych, 2 m dla 32-calowych. Inaczej rozkłada się to dla technologii Full HD: 2,5 m dla 65 cali, 2 m dla 51 cali, a dla 39 cali – 1,5 m. Jeśli posiadasz bardzo duży ekran o 70 calach wyświetlający obraz w Ultra HD, paradoksalnie powinieneś postawić go blisko, bo nawet 1,5 m od miejsca do siedzenia. Wynika to z wygody i zdrowia oczu.

Mając świadomość, że odległość zależy nie tylko od tego, ile cali mają telewizory, ale też od tego, jaką rozdzielczością się posługują, powinieneś pamiętać o tym, że również inne parametry są w tych rozważaniach istotne, w tym między innymi technologia obrazu: LED, OLED oraz QLED. Podświetlenie przy pomocy tych pierwszych diod będzie bardzo dobre, organiczne diody OLED zapewnią Ci głęboką czerń i mocny kontrast, natomiast dzięki tym QLED da naprawdę znakomity obraz w HDR. Lepsza technologia to mniejsze zagrożenie dla oczu.

Gdzie ustawić telewizor?

W Internecie znajdziesz zaawansowany konfigurator odległości od telewizora, z którego warto skorzystać, aby dowiedzieć się, gdzie tak naprawdę powinieneś ustawić swój sprzęt. Zaznaczysz w nim nie tylko wielkość swojego sprzętu w calach, ale także rozdzielczość, przykładowo: telewizor 32 cale – wymiary i HD. Wynik stanowi wskazanie najlepszej długości odcinka między kanapą czy fotelem a ekranem. W zależności od tego, który kalkulator odległości TV znajdziesz i wykorzystasz, uzyskasz dokładną liczbę centymetrów lub widełki rozpiętościowe. To drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze i pewniejsze.

Przemyśl również to, do jakiego pomieszczenia aktualnie szukasz narzędzia. Inne wyliczenia odegrają rolę w przypadku telewizora do salonu, a inne, gdy chodzi o telewizor do sypialni. Ile cali powinien mieć, w tym drugim przypadku zależy w największym stopniu od Twoich preferencji, ale zazwyczaj jest to liczba mniejsza niż ta przy ekranach do salonu. Prawdopodobnie dobry okaże się telewizor 40 cali. Wymiary nie przytłoczą pomieszczenia, szczególnie jeśli postanowisz zawiesić go na ścianie, a jest to szczególnie zalecane w pokojach do spania. Dodatkowo zaopatrz się w szafkę do zamykania go.

Postaraj się umieścić telewizor tak, aby nie przeszkadzało Ci w oglądaniu światło słoneczne lub to z lampy. Jeżeli nie jest to możliwe, prawdopodobnie przydadzą Ci się zasłony do okien. Sprawdź również, czy wygodnie będzie Ci przechodzić pomiędzy odbiornikiem a miejscem do siedzenia. Jeśli odległość będzie wystarczająca, możesz postawić tam stolik na przekąski lub podnóżek. Zadbaj również o umieszczenie telewizora na odpowiedniej wysokości, jego środek powinien znajdować się na linii wzroku w pozycji siedzącej, a w sypialni – nawet wyżej. Oczywiście ważne są wymiary telewizora: 43 cale, 39 cali i inne.

Decyzja dotycząca zakupu telewizora i jego umiejscowienia jest podejmowana na wiele lat. Kierując się więc powyższymi wskazówkami, znajdź taki, który będzie idealnie pasował do Twoich potrzeb. Odpowiedz sobie na kilka najważniejszych pytań: co chcesz na nim oglądać lub do czego go używać, jaki design najlepiej dopasuje się do reszty pomieszczenia, które parametry mają dla Ciebie szczególne znaczenie oraz jaki rozmiar telewizora do pokoju będzie do niego pasował. Z pewnością wybierzesz dobrze. Pamiętaj, że każdy egzemplarz ma gwarancję, więc jesteś zabezpieczony przed wypadkiem.

Udostępnij
5,0
6 ocen
10 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

ja mam tv 32 cale i ma przekątną ekranu 80cm.
Brawo! Umie Pan(i) pomnożyć 32*2.5 :)
Gratuluję!
coś tu nie gra z tymi obliczeniami
Dziekuje fajna strona dowiedzialam sie wszystkiego co chcialam. Pozdrawiam!
Odpowiedź dla test: dlaczego mnożyć przez 2,5 jak należy podnieść do potęgi, matematyka się kłania.
Ania: Bo kupując telewizor 32 cale oznacza, że ma on przekątną 32 cale, więc zamieniasz tylko jednostki z cali na cm ;)))))))
Należy przyjąć, że dla przekątnej w cm (czyli cale mnożymy przez 2.5 cm) szerokość obrazu to przekątna pomnożona o współczynnik 1.13 dla proporcji 16:9 - co da nam szerokość reprodukowanego obrazu w cm.

Dla wysokości współczynnik wynosi: 0.51 - mnożymy przekątną w cm i osiągamy wysokość obrazu.

Proste ;)
mnoży się prze 2,54
Brawo rewrwer!! Jako jedyny zakończyłeś tą dyskusję. Brawo.
Ekspert Morele | 14:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.