Udostępnij
Skomentuj

Co oznaczają rozmiary telewizorów? Jak wybrać właściwy rozmiar TV?

Jakie są wymiary telewizora 55 cali lub nieco mniejszych i większych ekranów? Ile centymetrów ma cal? Sprawdź!

Wymiary telewizora 55 cali to dość popularne rozwiązanie, które często pojawia się na sklepowych półkach z tego rodzaju sprzętem. Dokładnie jakie są wymiary telewizora 55 cali? Ile cm ma cal? Na co zwracać uwagę, kiedy przychodzi czas wyboru nowego telewizora? Właśnie na tych zagadnieniach skupimy się w niniejszym poradniku.

Polecane telewizory

Czy wymiary telewizora 55 cali są najpopularniejsze? Rozmiar i inne parametry TV

Rozmiary telewizorów decydują o tym, w jakim pomieszczeniu umieścić dany odbiornik. O czym jeszcze? Zakup telewizora do domu, biura czy firmy wcale nie jest taką prostą sprawą, na jaką wygląda na pierwszy rzut oka. Wszystko z powodu mnogości ofert, z jakimi obecnie spotykamy się na rynku. Telewizory różnią się od siebie praktycznie wszystkim za wyjątkiem jednego – wszystkie potrafią wyświetlać obraz czy to transmitowany w telewizji naziemnej, czy dostarczany z innego źródła. Wszystkie obecnie dostępne w sprzedaży telewizory (bez znaczenia, czy to telewizor 40 cali, telewizor 55 cali czy nawet telewizor 75 cali) pozwalają korzystać z sygnału drogą przewodową (HDMI), a niektóre również bezprzewodową (Chromecast, AirPlay itp.). Na tym jednak część wspólna się kończy.

Coraz więcej telewizorów dostępnych w sprzedaży to smart TV, czyli odbiorniki pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego pozwalającego na instalację wielu przydatnych aplikacji. Na rynku znaleźć można telewizory z systemem Android TV (Sony, Xiaomi, Philips, TCL i inne), webOS (LG) czy Tizen (Samsung). Miażdżąca większość telewizorów wykorzystuje matryce LED, a niektóre, zwłaszcza z oferty marki LG, również OLED, charakteryzujące się wyższą jakością obrazu. Spotkamy również telewizory 55 cali z wyższą niż standardowa częstotliwością odświeżania obrazu, przeznaczone do pracy w duecie jedną z konsol do gier nowej generacji albo komputerem PC.

Podstawową, widoczną gołym okiem różnicą między poszczególnymi telewizorami jest jednak coś zupełnie innego – rozmiar. Ten z roku na rok konsekwentnie rośnie. Współcześnie coraz trudniej znaleźć na sklepowej półce telewizor o przekątnej mniejszej niż 32 cale, co skądinąd wcale nie może dziwić. Z racji znacznego spadku cen telewizorów w ostatnich latach zdecydowana większość z nas decyduje się na zakup większego telewizora. Prym wiodą telewizory 50, 55 i 60 cali. Na pytanie o popularność danego rozmiaru odpowiemy, że wymiary telewizora 55 cali są więc jednymi z najpopularniejszych obecnie na rynku. Wydawać by się mogło, że na ten moment to idealny rozmiar telewizora, stanowiący złoty środek i nadający się do montażu zarówno w nieco większym salonie domu jednorodzinnego, jak i w mieszkaniu w bloku. Niestety, nic nie jest takie proste, na jakie wygląda. Dobór odpowiedniego rozmiaru telewizora zależy od wielu czynników, przede wszystkim rozmiaru pomieszczenia i typowej odległości, z jakiej mamy zamiar oglądać TV. Skupmy się jednak najpierw, ile centymetrów ma cal. Dzięki temu odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie są wymiary telewizora 55 cali.

Ile cm ma cal? Jak mierzyć cale w telewizorze i co one oznaczają?

Jakie są wymiary telewizora 55 cali? Bardzo łatwo to policzyć, ale po kolei! W Polsce obowiązują jednostki metryczne. Wagę podajemy w kilogramach, a odległość – w metrach. Jednostki imperialne, takie jak cale, niewiele więc mówią nie tylko Polakom, ale w ogóle Europejczykom. Co oznacza w takim razie telewizor 46 cali? Wymiary można łatwo obliczyć, mnożąc liczbę razy 2,54 – wynik będzie liczbą centymetrów. Oznaczana jest w ten sposób przekątna ekranu telewizora, bez uwzględnienia obramowania. Zatem wymiary telewizorów 55 cali ile mają centymetrów? Niespełna 140 cm.

Rozmiary telewizorów w calach mogą wydawać się na początku nieco niezrozumiałe, nawet jeśli policzyłeś już, jakiej wielkości telewizor najbardziej będzie pasował do miejsca, w którym chcesz go ustawić lub powiesić. Z pomocą przychodzą takie rozwiązania jak tabela rozmiarów telewizorów. Dzięki niej poznasz rozmiary telewizorów w centymetrach. Nie wahaj się też zapytać o to specjalisty w sklepie, z pewnością chętnie posłuży Ci radą. Najważniejsze jest to, żebyś dokładnie zmierzył wszystkie długości, szczególnie przekątną. Zyskasz pewność, że właśnie taki telewizor najbardziej pasuje do wnętrza Twojego pokoju.

Pamiętaj o tym, że wymiary telewizorów w calach dotyczą samego ekranu, bez uwzględnienia ramki. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy telewizor 55, 60 czy 75 cali chcemy postawić na szafce. Może okazać się, że po uwzględnieniu szerokości obramowania i wysokości z podstawką dany telewizor nie zmieści się tam, gdzie sobie tego życzymy. Lepiej zatem wszystko dokładnie zmierzyć niż mierzyć się z koniecznością zwrotu telewizora i wymiany na inny, mniejszy model.

Rozmiary telewizorów to nie wszystko! Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie TV?

Oczywiście pierwszą rzeczą, jaką koniecznie musisz się kierować, jest świadomość długości przekątnej, której oczekujesz. Rozmiary telewizorów są ważne z pewnego punktu widzenia, lecz warto spojrzeć na zakup nieco szerzej. Telewizor 46 cali wymiary ma pasujące do większości pomieszczeń, nie jest ani za duży, ani bardzo mały, jednak może chcesz, by Twój odbiornik był większy albo przeciwnie – marzy Ci się egzemplarz kompaktowy. Wymiary telewizora 43 cale wydają się zbliżone do wcześniej wspomnianego modelu, jednak tych kilka cali może skazywać jeden z nich na porażkę względem drugiego. Sprawdź wcześniej, ile miejsca na szafce lub ścianie możesz przeznaczyć na sprzęt, aby uniknąć kłopotów.

Koniecznie weź też pod uwagę wielkość pomieszczenia i odległość odbiornika od kanapy, łóżka czy fotela. Im mniejsza jest ta przestrzeń, tym mniejszego ekranu potrzebujesz, w przeciwnym razie możesz odczuwać dyskomfort związany z brakiem możliwości objęcia zasięgiem wzroku całej przestrzeni, na której wyświetlany jest obraz. Nikt nie chciałby oglądać odbiornika i jednocześnie podążać wzrokiem za wydarzeniami na ekranie. Powinniśmy widzieć cały ekran na raz – to bezdyskusyjne. Telewizor 39 cali wymiary ma tak dobrane, że najlepiej sprawdzi się w pokoju, gdzie siedzisko umieszczone jest blisko niego, natomiast w bardzo dużych pomieszczeniach, na przykład prywatnych, małych salkach kinowych, przekątna ekranu może wynosić nawet 86 cali, czyli jego wysokość będzie równa niemal 2 metrom. Jeśli jednak dalej nie wiesz co wybrać, wymiary telewizora 55 cali mogą być obecnie uniwersalnym rozwiązaniem.

Technologia i wielkość telewizora powinny być ze sobą powiązane, ponieważ 4K lepiej ogląda się na sporym ekranie, gdzie funkcja pokaże wszystkie swoje możliwości. Full HD sprawdzi się na sprzęcie o mniejszej przekątnej. Podobnie jest z pewnymi funkcjami i gadżetami – inaczej będzie się oglądać obraz w 3D za pomocą specjalnych okularów na urządzeniach o różnej wielkości. Jeśli posiadasz soundbar, bardziej spodoba Ci się dopasowanie go do średniego lub dużego telewizora 55 cali lub telewizora 75 cali, ponieważ poczujesz się niemal jak w kinie. Kieruj się także marką, sprawdź choćby dostępne wymiary telewizorów Samsung.

Weź pod uwagę, w jakim pokoju chcesz oglądać filmy lub seriale. Inny odbiornik pasuje do pokoju dziennego, kuchni czy sypialni, dlatego pytanie brzmi: jaki duży telewizor do pokoju wybrać? W jakie funkcje powinien być zaopatrzony? Telewizor 32 cale pozwoli Ci zazwyczaj jednak na mniej niż telewizor 50 cali.

Jakie wymiary telewizorów będą odpowiednie?

Jak już możesz się domyślić, odpowiedź na tak zadane pytanie zależy od kilku czynników, z których zdecydowanie najważniejszym jest rozmiar pomieszczenia, w jakim stanąć ma właśnie wybierany telewizor. Zanim jednak przejdziemy do samego rozmiaru pomieszczenia, upewnijmy się, czy w miejscu, w którym będzie umieszczony odbiornik TV, nie znajdują się żadne przeszkody uniemożliwiające instalację telewizora o optymalnych dla danego pomieszczenia wymiarach.

Wspominaliśmy już wcześniej, że często rozmiar telewizora ogranicza np. konieczność umieszczenia go na półce czy zastana aranżacja ściany, niepozwalająca na pełne wykorzystanie kubatury pomieszczenia. Jeśli wybór rozmiaru telewizora dyktowany jest przez czynniki inne niż zalecenia techniczne, niestety pozostaniemy bezradni. Należy wybrać taki telewizor, który zmieści się w danym miejscu. Nic mądrzejszego nie wykombinujemy.

Kiedy jednak nie ma przeszkód, dobierzmy taki telewizor, który najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom. Do okazjonalnego oglądania bez przykładania większej wagi do szczegółowości czy jakości obrazu wystarczą zazwyczaj telewizor 40 cali czy telewizor 42 cale, a nawet mniejsze. W przypadku typowych telewizorów domowych warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie i zdecydować się na jedną z najbardziej typowych przekątnych, od 50 do 60 cali.

Jeżeli rozmiar pomieszczenia na to pozwala, podobnie jak zaplanowany budżet, warto sięgnąć po jeszcze większy model, na przykład telewizor 65 cali, a nawet telewizor 75 cali. Większy ekran to równocześnie większy komfort oglądania.

Jak obliczyć odległość telewizora od kanapy?

Odległość między telewizorem a miejscem, z którego będzie oglądany, ma istotne znaczenie. Chodzi tu przede wszystkim o optymalną ostrość obrazu, ale również o to, by nie musieć nazbyt wytężać wzroku, by dostrzec, co dzieje się na ekranie i odwrotnie – by nie doszło do sytuacji, w której nie możemy objąć powierzchni ekranu naszym spojrzeniem.

W tej kwestii obowiązuje pewna generalna zasada: odległość powinna wynosić co najmniej dwukrotność szerokości ekranu. Dla przykładu, jaka odległość od telewizora 55 cali okaże się optymalna? Wymiary telewizora 55 cali w przeliczeniu na centymetry to ok. 140 cm, zatem niecałe trzy metry odległości od telewizora będą rozwiązaniem korzystnym dla naszego wzroku. Naturalnie, jeśli będzie nieco mniejsza, nic złego się nie wydarzy, a komfort nie spadnie znacząco. Ważne, by podczas oglądania nie siedzieć z nosem w telewizorze. Ile cali telewizor do salonu kupić? Najlepiej około 55 albo nawet więcej, o ile się zmieści.

Zapewne obawiasz się, czy trafisz, aby było idealnie. Pomoże Ci w tym przede wszystkim porównanie rozmiarów telewizorów z omawianą odległością. Oto kilka optymalnych odcinków dla mechanizmów o technologii HD: 3,5 metra dla telewizorów 60-calowych, 2,5 m dla 44-calowych, 2 m dla 32-calowych. Inaczej rozkłada się to dla technologii Full HD: 2,5 m dla 65 cali, 2 m dla 51 cali, a dla 39 cali – 1,5 m. Jeśli masz telewizor 75 cali wyświetlający obraz w Ultra HD, paradoksalnie powinieneś postawić go blisko, bo nawet 2 m od miejsca do siedzenia. Wynika to z wygody i zdrowia oczu.

Czy rozdzielczość telewizora wpływa na to, w jakiej odległości najlepiej go oglądać? Co do zasady tak. Im bardziej szczegółowy obraz, tym z mniejszej odległości będzie wyglądał lepiej. Można to zaobserwować na przykład w typowym sklepie z elektroniką, podchodząc coraz to bliżej do telewizora z ekranem o rozdzielczości 4K i Full HD. Ten z rozdzielczością 4K straci optymalną ostrość zauważalnie później. Nie jest to jednak czynnik bezwzględnie decydujący o zakupie, zwłaszcza że wiele mniejszych telewizorów nie korzysta z rozdzielczości 4K. Ta w przypadku telewizorów o rozmiarze mniejszym niż 40-43 cale jest zwyczajnie niepotrzebna.

Gdzie ustawić telewizor? Konfigurator

W Internecie znajdziesz zaawansowany konfigurator odległości od telewizora, z którego warto skorzystać, aby dowiedzieć się, gdzie tak naprawdę powinieneś ustawić swój sprzęt. Zaznaczysz w nim nie tylko wielkość swojego sprzętu w calach, ale także rozdzielczość, przykładowo: wymiary telewizora 55 cali i HD. Wynik stanowi wskazanie najlepszej długości odcinka między kanapą czy fotelem a ekranem. W zależności od tego, który kalkulator odległości TV znajdziesz i wykorzystasz, uzyskasz dokładną liczbę centymetrów lub widełki rozpiętościowe. To drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze i pewniejsze.

Przemyśl również to, do jakiego pomieszczenia aktualnie szukasz telewizora. Inne wyliczenia dotyczą telewizora do salonu, a inne, gdy chodzi o telewizor do sypialni. Ile cali powinien mieć, w tym drugim przypadku zależy w największym stopniu od Twoich preferencji, ale zazwyczaj jest to liczba mniejsza niż ta przy ekranach do salonu. Prawdopodobnie właściwy okaże się telewizor 40 cali do sypialni. Wymiary nie przytłoczą pomieszczenia, szczególnie jeśli postanowisz zawiesić go na ścianie, a jest to szczególnie zalecane w pokojach do spania. Pytanie, czy aby na pewno telewizor w sypialni to dobry pomysł? Jeśli spędzasz przed nim dużo czasu w ciągu dnia, powinieneś pamiętać o właściwej higienie snu, a w tym telewizor może okazać się istotną przeszkodą.

Bez względu na to, czy to telewizor 55 cali czy telewizor 40 cali, postaraj się umieścić go tak, aby nie przeszkadzało Ci w oglądaniu światło słoneczne lub to z lampy. Jeżeli nie jest to możliwe, prawdopodobnie przydadzą Ci się zasłony do okien. Sprawdź również, czy wygodnie będzie Ci przechodzić pomiędzy telewizorem a miejscem do siedzenia. Jeśli odległość będzie wystarczająca, możesz postawić tam stolik na przekąski lub podnóżek. Zadbaj również o umieszczenie telewizora na odpowiedniej wysokości, jego środek powinien znajdować się na linii wzroku w pozycji siedzącej, a w sypialni – nawet wyżej.

Decyzja dotycząca zakupu telewizora i jego umiejscowienia jest podejmowana na wiele lat. Kierując się więc powyższymi wskazówkami, znajdź taki, który będzie idealnie pasował do Twoich potrzeb. Odpowiedz sobie na kilka najważniejszych pytań: co chcesz na nim oglądać lub do czego go używać, jaki design najlepiej dopasuje się do reszty pomieszczenia, które parametry mają dla Ciebie szczególne znaczenie oraz jaki rozmiar telewizora do pokoju będzie do niego pasował. Z pewnością wybierzesz dobrze. Pamiętaj, że kupując telewizor przez internet, zawsze masz prawo do zwrotu towaru przez 14 od jego otrzymania. Jeśli okaże się, że nie pasuje do miejsca, w którym miał zostać umieszczony – nic nie szkodzi. Możesz go odesłać i zamówić inny. A więc wiesz już, jaki telewizor wybrać? Wymiary telewizora 55 cali są dla Ciebie odpowiednie? Czy może jednak szukasz mniejszego lub większego odbiornika?

Udostępnij
5,0
8 ocen
10 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

ja mam tv 32 cale i ma przekątną ekranu 80cm.
Brawo! Umie Pan(i) pomnożyć 32*2.5 :)
Gratuluję!
coś tu nie gra z tymi obliczeniami
Dziekuje fajna strona dowiedzialam sie wszystkiego co chcialam. Pozdrawiam!
Odpowiedź dla test: dlaczego mnożyć przez 2,5 jak należy podnieść do potęgi, matematyka się kłania.
Ania: Bo kupując telewizor 32 cale oznacza, że ma on przekątną 32 cale, więc zamieniasz tylko jednostki z cali na cm ;)))))))
Należy przyjąć, że dla przekątnej w cm (czyli cale mnożymy przez 2.5 cm) szerokość obrazu to przekątna pomnożona o współczynnik 1.13 dla proporcji 16:9 - co da nam szerokość reprodukowanego obrazu w cm.

Dla wysokości współczynnik wynosi: 0.51 - mnożymy przekątną w cm i osiągamy wysokość obrazu.

Proste ;)
mnoży się prze 2,54
Brawo rewrwer!! Jako jedyny zakończyłeś tą dyskusję. Brawo.
Specjalista Morele | 08:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.