Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co oznaczają rozmiary telewizorów? Jak wybrać właściwy rozmiar TV?

Rozmiary telewizorów decydują o tym, w jakim pomieszczeniu umieścić dany odbiornik. O czym jeszcze?

Zakup telewizora do domu, biura czy firmy wcale nie jest taką prostą sprawą, na jaką wygląda na pierwszy rzut oka. Wszystko z powodu mnogości ofert, z jakimi obecnie spotykamy się na rynku. Telewizory różnią się od siebie praktycznie wszystkim za wyjątkiem jednego - co do zasady, wszystkie potrafią wyświetlać obraz czy to transmitowany w telewizji naziemnej, czy dostarczany z innego źródła. Wszystkie obecnie dostępne w sprzedaży telewizory pozwalają korzystać z sygnału drogą przewodową (HDMI), a niektóre również bezprzewodową (Chromecast, AirPlay itp.). Na tym jednak część wspólna się kończy.

Coraz więcej telewizorów dostępnych w sprzedaży to smart TV, czyli odbiorniki pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego pozwalającego na instalację wielu przydatnych aplikacji. Na rynku znaleźć można telewizory z systemem Android TV (Sony, Xiaomi, Philips, TCL i inne), webOS (LG) czy Tizen (Samsung). Miażdżąca większość telewizorów wykorzystuje matryce LED, a niektóre, zwłaszcza z oferty marki LG, również OLED, charakteryzujące się wyższą jakością obrazu. Spotkamy również telewizory z wyższą niż standardowa częstotliwością odświeżania obrazu, przeznaczone do pracy w duecie jedną z konsol do gier nowej generacji albo komputerem PC.

Podstawową, widoczną gołym okiem różnicą między poszczególnymi telewizorami jest jednak coś zupełnie innego - rozmiar. Ten, z roku na rok, konsekwentnie rośnie. Współcześnie coraz trudniej znaleźć na sklepowej półce telewizor o przekątnej mniejszej niż 32 cale, co skądinąd wcale nie może dziwić. Z racji znacznego spadku cen telewizorów w ostatnich latach, zdecydowana większość z nas decyduje się na zakup większego telewizora. Prym wiodą odbiorniki o przekątnej 50, 55 i 60 cali. Wydawać by się mogło, że na ten moment o idealny rozmiar telewizora, stanowiący złoty środek i nadający się do montażu zarówno w nieco większym salonie domu jednorodzinnego, jak i w mieszkaniu w bloku. Niestety, nic nie jest takie proste, na jakie wygląda. Dobór odpowiedniego rozmiaru telewizora zależy od wielu czynników, przede wszystkim rozmiaru pomieszczenia i typowej odległości, z jakiej mamy zamiar oglądać TV.

Jak dokonać najwłaściwszego wyboru? Jak interpretować rozmiar telewizora podawany w calach? Właśnie na tych zagadnieniach skupimy się w niniejszym poradniku.

Jak mierzyć cale w telewizorze i co one oznaczają?

W Polsce obowiązują jednostki metryczne. Wagę podajemy w kilogramach, a odległość w metrach. Jednostki imperialne, takie jak cale, niewiele więc mówią nie tylko Polakom, ale w ogóle Europejczykom. Co oznacza w takim razie telewizor 52 cale? Wymiary można łatwo obliczyć, mnożąc liczbę razy 2,54 – wynik będzie liczbą centymetrów. Oznaczana jest w ten sposób przekątna ekranu telewizora, bez uwzględnienia obramowania.

Rozmiary telewizorów w calach mogą wydawać się na początku nieco niezrozumiałe, nawet jeśli policzyłeś już, jakiej wielkości odbiornik najbardziej będzie pasował do miejsca, w którym chcesz go ustawić lub powiesić. Z pomocą przychodzą takie rozwiązania jak tabela rozmiarów telewizorów. Dzięki niej poznasz wymiary telewizorów w centymetrach. Nie wahaj się też zapytać o to specjalisty w sklepie, z pewnością chętnie posłuży Ci radą. Najważniejsze jest to, żebyś dokładnie zmierzył wszystkie długości, szczególnie przekątną. Zyskasz pewność, że właśnie taki sprzęt najbardziej pasuje do wnętrza Twojego pokoju.

Pamiętaj o tym, że rozmiar telewizora w calach dotyczy samego ekranu, bez uwzględnienia ramki. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy telewizor chcemy postawić na szafce. Może okazać się, że po uwzględnieniu szerokości obramowania i wysokości z podstawką, dany telewizor nie zmieści się tam, gdzie sobie tego życzymy. Lepiej zatem wszystko dokładnie zmierzyć niż mierzyć się z koniecznością zwrotu telewizora i wymiany na inny, mniejszy model.

Czym się kierować w wyborze wymiaru ekranu?

Oczywiście pierwszą rzeczą, jaką koniecznie musisz się kierować, jest świadomość długości przekątnej, której oczekujesz. Telewizor 49 cali wymiary ma pasujące do większości pomieszczeń, nie jest ani za duży, ani bardzo mały, jednak może chcesz, by Twój odbiornik był większy albo przeciwnie – marzy Ci się egzemplarz kompaktowy. Wymiary telewizora 43 cale wydają się być zbliżone do wcześniej wspomnianego modelu, jednak tych kilka cali może skazywać jeden z nich na porażkę względem drugiego. Sprawdź wcześniej, ile miejsca na szafce lub ścianie możesz przeznaczyć na sprzęt, aby uniknąć kłopotów.

Koniecznie weź też pod uwagę wielkość pomieszczenia i odległość odbiornika od kanapy, łóżka czy fotela. Im mniejsza jest ta przestrzeń, tym mniejszego ekranu potrzebujesz, w przeciwnym razie możesz odczuwać dyskomfort związany z brakiem możliwości objęcia zasięgiem wzroku całej przestrzeni, na której wyświetlany jest obraz. Nikt nie chciałby oglądać telewizora i jednocześnie podążać wzrokiem za wydarzeniami na ekranie. Powinniśmy widzieć cały ekran na raz - to bezdyskusyjne. Telewizor 39 cali wymiary ma tak dobrane, że najlepiej sprawdzi się w pokoju, gdzie siedzisko umieszczone jest blisko niego, natomiast w bardzo dużych pomieszczeniach, na przykład prywatnych, małych salkach kinowych, przekątna ekranu może wynosić nawet 86 cali, czyli jego wysokość będzie równa niemal 2 metrom.

Technologia i wielkość telewizora powinny być ze sobą powiązane, ponieważ 4K lepiej ogląda się na sporym ekranie, gdzie funkcja pokaże wszystkie swoje możliwości. Full HD sprawdzi się na sprzęcie o mniejszej przekątnej. Podobnie jest z pewnymi funkcjami i gadżetami – inaczej będzie się oglądać obraz w 3D przy pomocy specjalnych okularów na urządzeniach o różnej wielkości. Jeśli posiadasz soundbar, bardziej spodoba Ci się dopasowanie go do średniego lub dużego sprzętu, ponieważ poczujesz się niemal jak w kinie. Kieruj się także marką, sprawdź dostępne wymiary telewizorów Samsung.

Weź pod uwagę, w jakim pokoju chcesz oglądać filmy lub seriale. Inny odbiornik pasuje do pokoju dziennego, kuchni czy sypialni, dlatego pytanie brzmi: jaki duży telewizor do pokoju wybrać? W jakie funkcje powinien być zaopatrzony? Ekrany o przekątnej 32 cale pozwolą Ci na mniej niż 60-calowe.

Jaki wymiar telewizora będzie odpowiedni?

Odpowiedź na tak zadane pytanie zależy od kilku czynników, z których zdecydowanie najważniejszym jest rozmiar pomieszczenia, w jakim stanąć ma właśnie wybierany telewizor. Zanim jednak przejdziemy do samego rozmiaru pomieszczenia upewnijmy się, czy w miejscu, w którym będzie umieszczony odbiornik TV nie znajdują się żadne przeszkody uniemożliwiające instalację telewizora o optymalnych dla danego pomieszczenia wymiarach.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, często rozmiar telewizora ogranicza np. konieczność umieszczenia go na półce czy zastana aranżacja ściany, niepozwalająca na pełne wykorzystanie kubatury pomieszczenia. Jeśli wybór rozmiaru telewizora dyktowany jest przez czynniki inne niż zalecenia techniczne, niestety pozostaniemy bezradni. Należy wybrać taki ekran, który zmieści się w danym miejscu i tyle. Nic mądrzejszego  nie wykombinujemy.

Kiedy jednak nie ma przeszkód, dobierzmy taki telewizor, który najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom. Do okazjonalnego oglądania bez przykładania większej wagi do szczegółowości czy jakości obrazu wystarczą ekrany o przekątnej 42 czy 43 cale, a nawet mniejsze. W przypadku typowych telewizorów domowych warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie i zdecydować się na jedną z najbardziej typowych przekątnych, od 50 do 60 cali.

Jeżeli rozmiar pomieszczenia na to pozwala, podobnie jak zaplanowany budżet, warto sięgnąć po jeszcze większy model, na przykład telewizor 65 cali. Większy telewizor to większy komfort oglądania, po prostu.

Jak obliczyć odległość telewizora od kanapy?

Odległość między telewizorem a miejscem, z którego będzie oglądany ma istotne znaczenie. Chodzi tu, przede wszystkim, o optymalną ostrość obrazu ale również o to, by nie musieć nazbyt wytężać wzroku by dostrzec, co dzieje się na ekranie i odwrotnie - by nie doszło do sytuacji, w której nie możemy objąć powierzchni ekranu naszym spojrzeniem.

W tej kwestii obowiązuje pewna generalna zasada: odległość powinna wynosić co najmniej dwukrotność szerokości ekranu. Dla przykładu, jaka odległość od telewizora 55 cali okaże się optymalna? Niecałe trzy metry. Naturalnie, jeśli będzie nieco mniejsza nic złego się nie wydarzy a komfort nie spadnie znacząco. Ważne, by podczas oglądania nie siedzieć z nosem w telewizorze. Ile cali telewizor do salonu kupić? Najlepiej około 55 albo nawet więcej, o ile się zmieści.

Zapewne obawiasz się, czy trafisz, aby było idealnie. Pomoże Ci w tym przede wszystkim porównanie wielkości telewizorów z omawianą odległością. Oto kilka optymalnych odcinków dla mechanizmów o technologii HD: 3,5 metra dla odbiorników 60-calowych, 2,5 m dla 44-calowych, 2 m dla 32-calowych. Inaczej rozkłada się to dla technologii Full HD: 2,5 m dla 65 cali, 2 m dla 51 cali, a dla 39 cali – 1,5 m. Jeśli posiadasz bardzo duży ekran o 70 calach wyświetlający obraz w Ultra HD, paradoksalnie powinieneś postawić go blisko, bo nawet 1,5 m od miejsca do siedzenia. Wynika to z wygody i zdrowia oczu.

Czy rozdzielczość telewizora wpływa na to, w jakiej odległości najlepiej go oglądać? Co do zasady, tak. Im bardziej szczegółowy obraz, tym z mniejszej odległości będzie wyglądał lepiej. Można to zaobserwować, na przykład, w typowym sklepie z elektroniką, podchodząc coraz to bliżej do telewizora z ekranem o rozdzielczości 4K i Full HD. Ten z rozdzielczością 4K straci optymalną ostrość zauważalnie później. Nie jest to jednak czynnik bezwzględnie decydujący o zakupie, zwłaszcza że wiele mniejszych telewizorów nie korzysta z rozdzielczości 4K. Ta, w przypadku telewizorów o rozmiarze mniejszym niż 40-43 cale jest zwyczajnie niepotrzebna.

Gdzie ustawić telewizor?

W Internecie znajdziesz zaawansowany konfigurator odległości od telewizora, z którego warto skorzystać, aby dowiedzieć się, gdzie tak naprawdę powinieneś ustawić swój sprzęt. Zaznaczysz w nim nie tylko wielkość swojego sprzętu w calach, ale także rozdzielczość, przykładowo: telewizor 32 cale – wymiary i HD. Wynik stanowi wskazanie najlepszej długości odcinka między kanapą czy fotelem a ekranem. W zależności od tego, który kalkulator odległości TV znajdziesz i wykorzystasz, uzyskasz dokładną liczbę centymetrów lub widełki rozpiętościowe. To drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze i pewniejsze.

Przemyśl również to, do jakiego pomieszczenia aktualnie szukasz odbiornika TV. Inne wyliczenia dotyczą telewizora do salonu, a inne, gdy chodzi o telewizor do sypialni. Ile cali powinien mieć, w tym drugim przypadku zależy w największym stopniu od Twoich preferencji, ale zazwyczaj jest to liczba mniejsza niż ta przy ekranach do salonu. Prawdopodobnie właściwy okaże się telewizor 40 cali. Wymiary nie przytłoczą pomieszczenia, szczególnie jeśli postanowisz zawiesić go na ścianie, a jest to szczególnie zalecane w pokojach do spania. Pytanie, czy aby na pewno telewizor w sypialni to dobry pomysł? Jeśli spędzasz przed nim dużo czasu w ciągu dnia powinieneś pamiętać o właściwej higienie snu, a w tym telewizor może okazać się istotną przeszkodą.

Postaraj się umieścić telewizor tak, aby nie przeszkadzało Ci w oglądaniu światło słoneczne lub to z lampy. Jeżeli nie jest to możliwe, prawdopodobnie przydadzą Ci się zasłony do okien. Sprawdź również, czy wygodnie będzie Ci przechodzić pomiędzy odbiornikiem a miejscem do siedzenia. Jeśli odległość będzie wystarczająca, możesz postawić tam stolik na przekąski lub podnóżek. Zadbaj również o umieszczenie telewizora na odpowiedniej wysokości, jego środek powinien znajdować się na linii wzroku w pozycji siedzącej, a w sypialni – nawet wyżej.

Decyzja dotycząca zakupu telewizora i jego umiejscowienia jest podejmowana na wiele lat. Kierując się więc powyższymi wskazówkami, znajdź taki, który będzie idealnie pasował do Twoich potrzeb. Odpowiedz sobie na kilka najważniejszych pytań: co chcesz na nim oglądać lub do czego go używać, jaki design najlepiej dopasuje się do reszty pomieszczenia, które parametry mają dla Ciebie szczególne znaczenie oraz jaki rozmiar telewizora do pokoju będzie do niego pasował. Z pewnością wybierzesz dobrze. Pamiętaj, że kupując telewizor przez internet zawsze masz prawo do zwrotu towaru przez 14 od jego otrzymania. Jeśli okaże się, że nie pasuje do miejsca, w którym miał zostać umieszczony - nic nie szkodzi. Możesz go odesłać i zamówić inny.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Telewizory - Projektory - Tunery TV

Udostępnij
5,0
7 ocen
10 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

ja mam tv 32 cale i ma przekątną ekranu 80cm.
Brawo! Umie Pan(i) pomnożyć 32*2.5 :)
Gratuluję!
coś tu nie gra z tymi obliczeniami
Dziekuje fajna strona dowiedzialam sie wszystkiego co chcialam. Pozdrawiam!
Odpowiedź dla test: dlaczego mnożyć przez 2,5 jak należy podnieść do potęgi, matematyka się kłania.
Ania: Bo kupując telewizor 32 cale oznacza, że ma on przekątną 32 cale, więc zamieniasz tylko jednostki z cali na cm ;)))))))
Należy przyjąć, że dla przekątnej w cm (czyli cale mnożymy przez 2.5 cm) szerokość obrazu to przekątna pomnożona o współczynnik 1.13 dla proporcji 16:9 - co da nam szerokość reprodukowanego obrazu w cm.

Dla wysokości współczynnik wynosi: 0.51 - mnożymy przekątną w cm i osiągamy wysokość obrazu.

Proste ;)
mnoży się prze 2,54
Brawo rewrwer!! Jako jedyny zakończyłeś tą dyskusję. Brawo.
Specjalista Morele | 09:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.