Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co daje nordic walking? Efekty i zalety

Maszerowanie z kijkami ma wielu zwolenników i trudno się temu dziwić. Przynosi ono wiele korzyści.

Nordic walking – zalety maszerowania z kijkami

Nordic walking to nic innego, jak rytmiczny, dość dynamiczny marsz z odpowiednimi kijkami. Od odpowiedniej techniki, tempa i dystansu będzie zależała skuteczność treningów, ale z całą pewnością można stwierdzić, że to aktywność, która działa. Jakie są zalety trenowania nordic walkingu?

 • To rodzaj aktywności, którą można polecić każdemu, kto jest w miarę sprawny ruchowo. Nordic walking mogą praktykować osoby w każdym wieku, seniorzy, młodzież i kobiety w ciąży.
 • Nordic walking nie jest tak forsujący, jak bieganie, ale zapewnia efekty o wiele lepsze niż zwyczajne spacery.
 • Maszerowanie z kijkami to okazja do ruchu na świeżym powietrzu, a także do spotykania się z innymi aktywnymi osobami. Popularne są zarówno spacery w pojedynkę lub w parze, jak również spotkania w większym gronie.
 • By zacząć trenować nordic walking, nie trzeba ponosić bardzo dużych kosztów. Wystarczy kupić kijki oraz dobre buty, a pozostałe elementy stroju sportowego i akcesoria można kupować stopniowo.
 • To rodzaj aktywności całorocznej – nic nie stoi na przeszkodzie, by maszerować z kijkami podczas mrozów lub gorących dni. To kwestia odpowiedniego ubrania oraz wyboru optymalnej pory dnia na trening.

Jakie efekty przynosi nordic walking?

Osoby, które trenują nordic walking bardzo często wypowiadają się na temat tej aktywności w samych superlatywach. W praktyce faktycznie jest to przyjemny rodzaj ruchu na świeżym powietrzu, który na dodatek jest bardzo skuteczny. Oto efekty, jakie zapewnią nam regularne treningi z kijkami:

 • Redukcja wagi – nordic walking to dość dynamiczny, rytmiczny ruch, podczas którego pracują mięśnie całego ciała. Jeśli połączymy regularne treningi ze zdrową dietą, można uzyskać wyraźne efekty wyszczuplające. Ważne jest to, że reedukacja wagi uzyskana dzięki ćwiczeniom nie pozbawia organizmu witamin i minerałów, jak byłoby to w przypadku drakońskich diet.
 • Wzmocnienie mięśni całego ciała – w odróżnieniu od wielu innych ćwiczeń, nordic walking to aktywność fizyczna, która wzmacnia mięśnie całego ciała. Podczas marszu z kijkami pracują mięśnie nóg, pośladków, pleców, tułowia oraz rąk. Ćwiczenia z kijkami poprawiają posturę ciała.
 • Poprawa ogólnej sprawności i kondycji – bez względu na to, czy za kijki do nordic walkingu chwytają seniorzy czy osoby młodsze, przy regularnych treningach będą mogli zaobserwować poprawę sprawności i wzrost kondycji. Podczas treningów pracują mięśnie całego ciała, przyspiesza akcja serca, organizm jest lepiej dotleniony.
 • Dobroczynny wpływ na kręgosłup, redukcja drobnych dolegliwości z nim związanych – nordic walking jest często zalecany przez ortopedów i trenerów w charakterze panaceum na problemy z kręgosłupem. To ćwiczenia, które stabilizują i prostują sylwetkę oraz wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za podtrzymywanie kręgosłupa.
 • Nordic walking to sposób na relaks, odprężenie i odpoczynek – ten rodzaj aktywności sportowej pozwala wyciszyć się, zrelaksować, odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć od codziennej pracy i obowiązków.
 • Poprawa metabolizmu – nordic walking, jak wiele innych aktywności ruchowych, wpływa korzystnie na pracę układu trawiennego i metabolizm, co przekłada się na mniejsze problemy z ewentualnymi zaparciami oraz na szybszą przemianę materii.

Nordic walking to aktywność fizyczna, którą można polecić niemal każdemu. Jeśli na dodatek mieszka się w przyjemnej okolicy (obok parku, lasu, specjalnych ścieżek do nordic walking) szkoda byłoby nie wykorzystać tego potencjału. By zacząć, nie trzeba wiele – wystarczą kijki, buty, zwykły strój sportowy i odrobina dobrych chęci. Gadżety i akcesoria sportowe także warto posiadać, ale ich brak nie powinien nas zniechęcać. Można kupić je po czasie, a zacząć warto od razu, gdy tylko wpadniemy na taki pomysł.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.