Udostępnij
Skomentuj

Cięcie aluminium – czym i jak najlepiej je ciąć?

Nie wiesz, jak ciąć aluminium? Poznaj najskuteczniejsze sposoby i dowiedz się, na czym dokładnie one polegają

Nie wiesz, jak ciąć aluminium? Poznaj najskuteczniejsze sposoby i dowiedz się, na czym dokładnie one polegają.

Jakie narzędzia nadają się do cięcia aluminium?

Jeśli chcesz przeciąć element z aluminium, co w trakcie remontu domu czy podczas majsterkowania w warsztacie stanowi dość często wykonywaną czynność, powinieneś najpierw wiedzieć, jakich narzędzi używać. Ogólnie rzecz biorąc, do dyspozycji masz amatorskie sposoby DIY oparte na wykorzystywaniu standardowych przyrządów dostępnych dla każdego oraz precyzyjne metody, do których potrzeba profesjonalnych urządzeń. Poniżej znajdziesz krótką listę najpopularniejszych rodzajów sprzętu do realizowania tego zadania.

To doskonale znany wszystkim typ wyposażenia stosowany dosłownie wszędzie ze względu na niskie koszty zakupu i eksploatacji. Wystarczy dziś tani model szlifierki kątowej z uchwytem zrobionym z plastycznego materiału o antypoślizgowej powłoce, aby z dobrą dokładnością przecinać aluminiowe przedmioty na przykład w prywatnym garażu. Należy jedynie pamiętać o dobraniu właściwej tarczy, żeby mechanizm mógł skutecznie oddzielać dane fragmenty materiału od całej reszty.

Piła tarczowa też cieszy się sporą popularnością wśród amatorów majsterkowania. Jej atutem jest głównie fakt, że możesz kupić ją w dowolnym sklepie z elektronarzędziami. Gwarantuje ona ponadto nieco większą dokładność i cechuje ją uniwersalność. Za jej pomocą przetniesz nie tylko płaskie elementy, ale także grube rury czy profile o skomplikowanej konstrukcji. W jej przypadku również powinieneś pamiętać o dopasowaniu części dotykającej bezpośrednio obrabianego metalu lub stali.

Z cięciem aluminium świetnie radzi sobie ukośnica, czyli kolejny sprzęt stosowany często w warunkach domowych. Działa on podobnie jak poprzednie urządzenia, ponieważ też wykorzystuje do pracy odpowiednie tarcze – pamiętaj zatem o doborze właściwej. Wspomniana maszyna pozwala przedzielać fragmenty materiału pod kątem. Wystarczy, że manualnie ustawisz określone parametry i dociśniesz uchwyt.

  • Laser

To już bardziej profesjonalna metoda, do której potrzebujesz profesjonalnego narzędzia emitującego wiązkę promieniowania elektromagnetycznego i w pełni bezpiecznego stanowiska. Używanie takiego przyrządu powoduje silne nagrzewanie się tworzywa i może być szkodliwe dla zdrowia. W związku z tym cały proces jest przeprowadzany praktycznie tylko w specjalistycznych zakładach.

  • Plazma

Cięcie aluminium plazmą, czyli termicznie zjonizowanym gazem, polega na aplikowaniu go za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną dyszę do transportowania medium roboczego z prędkością dźwięku. Cząsteczki osiągają dzięki temu wysoką wartość energii kinetycznej i pozwalają na niezwykle precyzyjne oddzielanie fragmentów materiału z zachowaniem gładkiej, niepostrzępionej struktury krawędzi.

  • Wyrzynarka

Coraz większą popularność zdobywa wyrzynarka. To elektronarzędzie z mechanizmem wprowadzającym piłkę do metalu w szybki ruch posuwisto-zwrotny. W zakładach produkcyjnych często wykorzystywana jest wyrzynarka stołowa o dużych rozmiarach, natomiast w domach majsterkowicze używają mobilnej wyrzynarki włosowej lub wyrzynarki oscylacyjnej z podcinaniem. Nie gwarantuje ona skuteczności na poziomie osiąganym przez profesjonalne maszyny opisane wcześniej, ale stanowi dobre rozwiązanie dla amatorów.

Polecane modele wyrzynarek

Co jest najlepsze do cięcia aluminium?

Wymienione wyżej urządzenia i oparte na ich działaniu sposoby cięcia aluminium cechuje świetna efektywność, ale za najlepszy „przyrząd” należy uznać wodę, a dokładnie jej silny strumień. Cięcie aluminium wodą przebiega szybko, zapewnia niesamowitą precyzję i na dodatek stwarza zdecydowanie mniejsze ryzyko dla zdrowia niż laser albo plazma. Ponadto nie powoduje usztywnienia metalu i nie tworzy zmian w jego strukturze.

Jak przyciąć aluminium za pomocą wyrzynarki?

Jeśli chcesz ciąć aluminium w warunkach domowych, warto korzystać z automatycznej wycinarki gwarantującej większą dokładność niż tradycyjne, ręczne nożyce do metalu. Znakomitą skuteczność oferuje chociażby wyrzynarka Makita albo popularna na rynku wyrzynarka Bosch. Dobre modele sprzedają także firmy Dewalt, Graphite i Ryobi. Jak używać takiego sprzętu? Wystarczy dociskać wbudowaną piłkę do materiału po uruchomieniu mechanizmu i odpowiednio manewrować narzędziem.

Cięcie aluminium w warunkach domowych – o czym należy pamiętać?

Pamiętaj przede wszystkim o wyposażeniu w postaci odzieży ochronnej. Zadbaj w szczególności o wytrzymałe okulary ochronne, które mają za zadanie chronić Twoje oczy przed opiłkami aluminiowymi. Poza tym przydają się grube rękawice do osłaniania dłoni narażonych kontakt z postrzępionymi krawędziami przedmiotów lub wiórami metalu. Bez tych akcesoriów nie wykonuj czynności związanych z przedzielaniem aluminiowych detali.

Jakie zasady bezpieczeństwa trzeba zachować przy cięciu aluminium?

Podczas tego typu pracy powinieneś zawsze zachowywać maksymalną ostrożność, dlatego przed rozpoczęciem obróbki za każdym razem sprawdzaj stan Twoich urządzeń. Natomiast w trakcie działania sprzętu pod żadnym pozorem nie zbliżaj swoich rąk do ostrych elementów oraz głowy do miejsca cięcia. Wtedy wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, aby doznać poważnych obrażeń zagrażających nie tylko zdrowiu, ale i życiu.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.