Udostępnij
Skomentuj

Cholina – właściwości, dawkowanie, objawy niedoboru oraz nadmiaru

Cholina odgrywa role w wielu ważnych procesach w organizmie, które wykonywane są setki razy w ciągu doby.

Co to jest cholina?

Cholina jest obecna w postaci fosfatydy choliny, związku, który stanowi składnik strukturalny tłuszczu, a zatem można go znaleźć w różnych rodzajach żywności, które naturalnie zawierają kwasy tłuszczowe.

Warto wiedzieć!

Cholina w rzeczywistości nie jest uważana za minerał czy też witaminę, ale nie zmienia to faktu, że należy do grupy niezbędnych makroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów w naszym organizmie, szczególnie do funkcjonowania mózgu.

Cholinę możemy znaleźć w takich produktach spożywczych jak żółtka jaj, drożdże, pomidory, szpinak, groch, kapusta, wątroba, fasola, ryby, sałata, ser, otręby pszenne.

Cholina na wątrobę

Cholina jest potrzebna do prawidłowego transportu tłuszczu z wątroby do komórek w całym organizmie. Cholina odgrywa również rolę w transporcie cholesterolu i trójglicerydów, z wątroby do innych części ciała, gdzie są one potrzebne.

Osoby z niedoborami choliny są bardziej narażeni na uszkodzenie wątroby, a nawet doprowadzenie do jej niewydajności.

Warto wiedzieć!

Cholina pomaga w produkcji „złego” cholesterolu LDL w wątrobie, którego pewien poziom jest również niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niewystarczająca ilość „złego” cholesterolu LDL może doprowadzić do magazynowania się tłuszczu w wątrobie.

Cholina na pamięć oraz pracę mózgu

Cholina odgrywa niezwykle istotną rolę w zachowaniu pamięci i zapobieganiu demencji starczej. Cholina pomaga w zachowaniu odpowiedniej elastyczności mózgu, pracując nad utrzymaniem prawidłowego poziomu acetylocholiny, która naturalnie zmniejsza się wraz z wiekiem.

Niektóre badania sugerują, że zbyt niski poziom acetylocholiny może doprowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych, w tym choroby Alzheimera oraz starczej demencji.

Cholina wspiera pracę serca

Cholina wraz z kwasem foliowy pomagają w konwersji homocysteiny, co zapobiega gromadzeniu się w naszym organizmie zbyt dużej ilości tłuszczu, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko zawału serca lub udaru.

Homocysteina jest aminokwasem, który dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem, głównie mięsem, a wysokie poziomy homocysteiny zostały w przeprowadzanych badaniach skorelowane z rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego.

Warto wiedzieć!

Niektóre badania wykazały, że cholina i lecytyna mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Aby to potwierdzić, potrzebne są jednak dalsze badania.

Cholina wspiera zdrową ciąże

Kobiety w ciąży potrzebują jeszcze większych dawek choliny niż ktokolwiek inny, ponieważ cholina jest bardzo szybko wykorzystywana również przez dziecko, podczas gdy jego mózg, struktury komórkowe i kanały nerwowe dopiero się formują. Niektóre badania pokazują nawet, że gdy dziecko w brzuchu matki uzyskuje więcej choliny, ma większe szanse na późniejsze prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Cholina – objawy niedoboru oraz nadmiaru

Do najczęstszych objawów niedoboru choliny możemy zaliczyć utratę pamięci, spadek zdolności poznawczych, trudności w uczeniu się, bóle mięśni, uszkodzenia nerwów, zmiany lub zaburzenia nastroju, przewlekłe zmęczenie, niski poziom energii, stany lękowe, dolegliwości sercowe oraz zaparcia.

Warto wiedzieć!

Ludzie chorujący na „stłuszczenie wątroby” są znacznie bardziej narażeni na niedobory choliny, a co za tym idzie – podatniejsi na występujące objawy niedoboru.

Objawami nadmiaru choliny są takie dolegliwości jak nadmierne pocenie się, mdłości, biegunki czy chociażby spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Cholina – dawkowanie

Nasz organizm jest w stanie samodzielnie wyprodukować niewielkie ilości choliny, są one niestety niewystarczające do prawidłowego funkcjonowania organizmu, co za tym idzie – musimy ją dostarczyć z innych źródeł, takich jak żywność lub suplementy diety.

Co wpływa na polepszenie wchłaniania choliny?

Na polepszenie wchłaniania choliny wpływa kwas foliowy, witamina A oraz kompleks witamin z grupy B.

Co wpływa na pogorszenie wchłaniania choliny?

Na pogorszenie wchłaniania choliny wpływa alkohol, cukier oraz kawa.

Cholina – preparaty

Wiele badań pokazało, że cholina dostarczana tylko i wyłącznie z żywności może nie być wystarczająca, ponieważ nie jest w całości wchłaniana przez nasz organizm – może to być jeden z powodów, przez który ludzie borykają się z jej niedoborem.

Z pomocą przychodzą nam suplementy, dzięki którym bez trudu możemy uzyskać pożądaną przez nasz organizm dzienną dawkę choliny. Podczas zakupu preparatu należy zwrócić uwagę na rodzaj choliny. Najlepiej wchłanianym oraz wykorzystywanym rodzajem choliny przez organizm jest cholina CDP, zwana również citicoline lub cholina Alpha GPC.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.