Udostępnij
Skomentuj

Chłodzenie wodne procesora – ranking 2024. TOP 10 najlepszych modeli

Jak wybrać najlepsze chłodzenie wodne procesora? Ranking przedstawia najpopularniejsze rozwiązania.

Systemy chłodzenia wodnego procesorów z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Są cichsze, wydajniejsze i mniejsze niż tradycyjne wentylatory z radiatorem. Systemy chłodzenia wodnego stosuje się przede wszystkim w przypadku CPU o dużej mocy obliczeniowej, które podczas pracy generują i oddają sporo energii cieplnej. Przegrzewający się procesor znacznie zmniejsza wydajność komputera, może też ulec uszkodzeniu. Warto więc zadbać o odpowiedni i skuteczny system obniżający jego temperaturę. Prezentujemy aktualny ranking chłodzenia wodnego. Z artykułu dowiesz się także, jakie parametry są szczególnie ważne podczas wyboru.

Ranking systemów chłodzenia wodnego procesorów 2024

Przed zakupem chłodzenia wodnego na procesor najlepiej zapoznać się z rozmaitymi rozwiązaniami oferowanymi przez producentów. Aby ułatwić podjęcie decyzji o zakupie, prezentujemy zestawienie dziesięciu najpopularniejszych tego typu produktów w naszym sklepie. Pora przejść do rankingu systemów chłodzenia wodnego procesorów!

Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB

Prawdziwym bestsellerem w naszym rankingu chłodzenia wodnego procesora jest model MasterLiquid ML240L V2 RGB od marki Cooler Master. Wyposażony jest on w dwa wentylatory SickleFlow 120 RGB, które charakteryzują się zupełnie nowymi i zoptymalizowanymi łopatkami Air Balance, a do tego innowacyjnym łożyskiem karabinu i trwalszą ramą dla cichszego chłodzenia. Warto dodać też, że nowa konstrukcja pompy została ulepszona o komponenty wewnętrzne, co zapewnia lepszą odporność na zużycie i dłuższe działanie. Co więcej, wyciekom zapobiega specjalnie opracowany EPDM klasy przemysłowej – wzmacnia on uszczelnienie.

Chłodzenie wodne do procesora Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB

Chłodzenie wodne Cooler Master MasterLiquid ML 240 L V2 RGB

Endorfy Navis F240

Kolejną popularną propozycją chłodzenia wodnego procesora jest Endorfy Navis F240. Jego sercem jest blokopompka z łożyskiem ceramicznym i sterowaniem PWM. Do tego jest to chłodnica o wielkości 240 mm z dwoma wentylatorami Fluctus 120 PWM. Endorfy Navis F240 jest produktem przeznaczonym dla osób, które cenią sobie sprawdzone rozwiązania zapewniające optymalną efektywność chłodzenia bez irytującego szumu wentylatorów. Chłodzenie jest kompatybilne z popularnymi socketami AMD i Intela. Produkt występuje również w wariancie ze średnicą wentylatora 140 mm i rozmiarem chłodnicy 280 mm.

Chłodzenie wodne do procesora Endorfy Navis F240

Chłodzenie wodne Endorfy Navis F240

Arctic Liquid Freezer II 240

Arctic Liquid Freezer to cała seria modeli chłodzenia wodnego procesora. Wyróżnia się ona zupełnie nową pompą, która zapewnia idealny stosunek wysokiej wydajności chłodzenia procesora do niskiego poziomu hałasu. Komponent do komputera bez problemu radzi sobie z rozproszeniem ponad 200 W ciepła, dzięki czemu procesor może być chłodny nawet przy ekstremalnym overclockingu. Z opisywanej serii najczęściej kupowane są te z rozmiarem chłodnicy 240 mm. Poza rankingiem chłodzenia wodnego występują jednak również inne warianty: 120, 280 i 420 mm. Co więcej, producent oferuje też modele z podświetleniem RGB lub ARGB, a także wersję z kontrolerem w zestawie.

Chłodzenie wodne do procesora Arctic Liquid Freezer II 240

Chłodzenie wodne Arctic Liquid Freezer II 240

be quiet! Silent Loop 2 360 mm

Chłodzenie wodne z trzema wentylatorami? Ciekawą propozycją jest tutaj model Silent Loop 2 od firmy be quiet!. Nie musisz obawiać się, że to zwiększy hałas działania – masywne wyciszenie pompy pochłania drgania i w konsekwencji minimalizuje wibracje w obudowie pompy. Silent Loop 2 to jednak przede wszystkim wysoka wydajność. Zapewniają to m.in. wentylatory Silent Wings 3 120 mm PWM high-speed. Każdy z nich jest wyposażony w siedem łopatek o zoptymalizowanym przepływie powietrza, 6-polowy silnik gwarantujący mniejsze wibracje i trwałe łożysko hydrodynamiczne. W ofercie, poza rankingiem chłodzenia wodnego,dostępne są także warianty z dwoma wentylatorami (280 mm rozmiar chłodnicy) lub jednym (120 mm).

Chłodzenie wodne do procesora be quiet! Silent Loop 2 360 mm

Chłodzenie wodne be quiet! Silent Loop 2 360 mm

MSI MAG Core Liquid 360R V2 Czarne

Pora na kolejny model z trzema wentylatorami, ale tym razem od marki MSI. Seria Core Liquid charakteryzuje nie tylko wysoka jakość materiałów i wydajność na optymalnym poziomie, ale też unikatowy design. Do tego dochodzą dodatki w postaci oświetlenie ARGB czy prostego w obsłudze, obracającego się o 270 stopni, bloku głowicy systemu chłodzenia. W tym przypadku również nie musisz obawiać się hałasu. Pompa wbudowana w radiator ma na celu wytłumić dźwięki podczas pracy urządzenia. Co więcej, umieszczenie pompy wewnątrz konstrukcji radiatora zwiększa również jej żywotność, odsuwając ją od źródła ciepła. Producent oferuje także mniejszy rozmiar chłodnicy z dwoma wentylatorami.

Chłodzenie wodne do procesora MSI MAG Core Liquid 360R V2 Czarne

Chłodzenie wodne MSI MAG Core Liquid 360R V2 Czarne

Cooler Master MasterLiquid Lite 240

W rankingu pojawił się już model MasterLiquid od Cooler Master. Warto jednak przedstawić jeszcze model, który posiada drobne różnice. Kluczowe cechy MasterLiquid Lite 240 to przede wszystkim: podwójne rozproszenie, wentylatory Air Balance, połączenie wydajności i cichej pracy, prosty montaż i wysokiej jakości miedziana podstawa. Jest to idealne, kompleksowe chłodzenie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych budowniczych. W ofercie producenta dostępny jest także model MasterLiquid Lite 120, czyli mniejszy z jednym wentylatorem.

Chłodzenie wodne do procesora Cooler Master MasterLiquid Lite 240

Chłodzenie wodne Cooler Master MasterLiquid Lite 240

Gigabyte Aorus WaterForce 360

Masz duże wymagania względem chłodzenia wodnego procesora? Twoje oczekiwania może spełnić Gigabyte Aorus WaterForce, czyli seria zaprojektowana specjalnie dla komputerów gamingowych. Użytkownik może w każdej chwili monitorować temperaturę procesora, dzięki wyświetlaczowi ARGB. Aorus WaterForce zapewnia przede wszystkim najbardziej efektywne odprowadzanie ciepła przy zachowaniu najniższego poziomu hałasu, nawet przy maksymalnych prędkościach. Producent zadbał także o kwestie wizualne – oprogramowanie RGB Fusion 2.0 pozwala kontrolować wzory oświetlenia na bloku wodnych i łopatkach wentylatora, a przy tym umożliwia synchronizację oświetlenia z urządzeniami peryferyjnymi.

Chłodzenie wodne do procesora Gigabyte Aorus WaterForce 360

Chłodzenie wodne Gigabyte Aorus WaterForce 360

Corsair iCUE H115i RGB Elite

W kwestii wyposażenia komputera często polecaną marką jest Corsair. Z tego względu nie mogło zabraknąć tego producenta w rankingu chłodzenia wodnego procesora. Popularnym modelem jest m.in. Corsair iCUE H115i RGB Elite. Sprawdzi się on w przypadku osób, którym zależy na wysokich osiągach komputera i personalizacji wyglądu. Jest to układ chłodzenia z 16 indywidualnie adresowanymi diodami LED RGB na głowicy pompki o nowoczesnym wyglądzie. Wraz z oprogramowaniem CORSAIR ICUE możesz do woli ustawiać efekty podświetlenia zgodnie z własnymi preferencjami. Do tego warto wspomnieć o zoptymalizowanej termicznie miedzianej płycie chłodzącej z nałożoną fabrycznie pastą termoprzewodzącą – takie wyposażenie w połączeniu z wysokowydajną i cichą pompką zapewnia skuteczne oraz dyskretne chłodzenie. Poza rozmiarem chłodnicy 280 mm dostępne są warianty 240 i 360 mm.

Chłodzenie wodne Corsair iCUE H115i RGB Elite

Chłodzenie wodne Corsair iCUE H115i RGB Elite

Deepcool LS720

Oryginalnością niewątpliwie cechuje się kolejne chłodzenie wodne procesora z rankingu. Jest nim Deepcool LS720, czyli produkt premium, który maksymalizuje wydajność chłodzenia i sprawność pracy przy niskim poziomie hałasu. Wszystko to można zawdzięczyć radiatorowi 360 mm, trzem wentylatorom FC120 A-RGB PWM i konstrukcji Infinity Mirror. Warto też wspomnieć o tym, że w tym modelu została udoskonalona konstrukcja mikrokanałowa, która zapewnia optymalny przepływ powietrza. Innym wyróżnikiem jest potężny, trójfazowy silnik osiągający 3100 obr/min. Inne dostępne rozmiary chłodnicy to 120 mm oraz 240 mm. Produkt występuje również w wariancie białym.

Chłodzenie wodne Deepcool LS720

Chłodzenie wodne Deepcool LS720

NZXT Kraken X53

Inną marką wartą uwagi w naszym rankingu chłodzenia wodnego może być NZXT. Producent ma do zaoferowania m.in. chłodzenie wodne procesora Kraken X53. Jest to odświeżona wersja, która zapewnia lepsze chłodzenie, oszałamiające efekty wizualne oraz intuicyjny montaż. Co więcej, produkt ten pozwala dostosować ustawienia dzięki interfejsowi CAM, tak by osiągnąć optymalną wydajność nawet podczas intensywnych sesji. Jest to ostatnia w zestawieniu propozycja chłodzenia wodnego procesora. Ranking wskazał spośród produktów NZXT model Kraken X53, jednak warto wziąć pod uwagę także inne opcje od wskazanej marki, ponieważ producent cieszy się naprawdę dobrymi opiniami.

Chłodzenie wodne NZXT Kraken X53

Chłodzenie wodne NZXT Kraken X53

Czym jest chłodzenie wodne na procesor?

Najprościej ujmując – system chłodzenia wodnego na procesor to zamknięty układ chłodzący, w którym rolę chłodziwa odgrywa woda lub specjalna ciecz. Składa się on najczęściej z bloku chłodzącego (wodnego) połączonego z pompką, chłodnicy (radiatora) z wentylatorem oraz systemu węży łączących oba komponenty. Blok wodny mocowany jest na procesorze, z kolei chłodnica na obudowie PC. Nabywając zestaw chłodzenia wodnego na CPU, należy zwrócić uwagę na jakość poszczególnych podzespołów, które muszą być solidnymi komponentami – tylko wtedy cały system będzie w pełni bezpieczny dla komputera.

Zasada działania chłodzenia wodnego procesora opiera się na cieczy krążącej w zamkniętym układzie, która „odbiera” energię cieplną z procesora i przenosi ją na chłodnicę. Radiator wraz z wentylatorem chłodzą ciecz, a ta poprzez giętkie węże wraca do bloku wodnego. System chłodzenia wodnego procesora wykazuje znacznie większą skuteczność w odprowadzaniu ciepła niż ma to miejsce w klasycznym chłodzeniu powietrzem. Ze względu na wysoką cenę wykorzystuje się go przeważnie w procesorach o dużej mocy obliczeniowej, w tym również modelach przetaktowanych.

Instalacja chłodzenia wodnego procesora w komputerze nie jest trudna i można ją przeprowadzić bez większych problemów. Producenci często dołączają do kompletu specjalny zestaw montażowy, który dodatkowo ułatwia cały proces. Montaż chłodzenia wodnego CPU rozpoczyna się zazwyczaj od założenia bloku wodnego na gniazdo procesora, a dopiero później umieszcza się chłodnicę (wraz z wentylatorem) na obudowie PC. Kolejnym krokiem jest połączenie obu komponentów za pomocą elastycznych węży. Należy pamiętać, że wpływ na efektywność i wydajność systemów chłodzenia wodnego procesorów wpływ ma również ich odpowiednie zainstalowanie.

Jakie chłodzenie wodne blok procesora?

Decydując się na zakup chłodzenia wodnego bloku procesora, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami i przeanalizować je pod kątem jakości i oferowanych parametrów. Na jakie aspekty zwrócić największą uwagę? Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać zarówno przy przeglądaniu propozycji z naszego rankingu chłodzenia wodnego, jak i przy każdym innym modelu.

  • Gniazdo procesora. Chłodzenie CPU musi być kompatybilne z gniazdem procesora na płycie głównej. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapinki, za pomocą których mocuje się blok wodny na procesorze. W zestawach często znajduje się kilka rodzajów zapinek, pasujących do różnych gniazd.
  • Chłodnica. Może mieć kształt radiatora z dużymi wentylatorami lub postać wielkiego pasywnego konwektora. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj chłodnicy, ale również na jej wielkość (pojemność), gęstość ożebrowania oraz materiał, z jakiego jest wykonana.
  • Wentylator. Liczba wentylatorów, średnica wentylatora, maksymalna prędkość obrotowa, a także rodzaj łożysk. Wszystkie te elementy składają się na efektywność systemu chłodzącego. W zestawach chłodzenia wodnego procesorów stosuje się najczęściej od 1 do 3 wentylatorów.
  • Blok wodny. Najlepiej, jeśli wykonany jest z miedzi. Musi być masywny i zapewniać szybkie odbieranie ciepła z procesora.
  • Pompa. Znaczenie ma jej żywotność, przepływ, słup cieczy, a także wtyk umożliwiający podpięcie do płyty głównej. Pompy często wyposażone są również w dodatkowe atrakcyjne rozwiązania jak np. podświetlenie LED.
  • Węże. Różnią się między sobą kolorem, giętkością, średnicą oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Należy wystrzegać się węży silikonowych, które są najbardziej podatne na uszkodzenia. Dobrą jakością mogą pochwalić się węże z PVC, nie są one też zbyt drogie. Najlepsze i zarazem najdroższe modele wykonuje się z tygonu. Jest to materiał odporny na załamania, elastyczny, a do tego wyróżnia się długą żywotnością.
  • Producent. Chłodzenie wodne be quiet! czy chłodzenie wodne Corsair? Kupując chłodzenie wodne do procesora, warto nabyć produkt z oferty jednego z cenionych producentów, który oferuje asortyment najwyższej jakości. System chłodzenia wodnego musi być szczelny, wydajny i niezawodny. W przeciwnym razie skraplająca się ciecz może uszkodzić najważniejsze podzespoły komputerowe, w tym procesor czy też kartę graficzną.
Udostępnij
3,6
12 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Ranking ułożony pod marketing a nie wydajność LMAO
Niestety się zgodzę :(
Specjalista Morele | 06:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.