Udostępnij
Skomentuj

Buty na zimę w góry - jak wybrać obuwie do pieszych wędrówek zimą?

Odpowiednie obuwie zimą jest bardzo ważne zwłaszcza gdy chodzimy na wycieczki po górach. Jak je dobrze wybrać?

Jakie buty w góry zimą

Wybierając damskie zimowe buty w góry musimy też wiedzieć, gdzie planujemy się wybrać, ponieważ zupełnie inne modele sprawdzą nam się w Beskidach, inne w Tatrach, a jeszcze inne w Alpach. Podobnie z naszym stopniem zaawansowania. Gdy jesteśmy początkujący powinniśmy mieć inne buty niż profesjonaliści.

Jakie buty w góry wysokie czy niskie

Zimą buty w góry muszą być wysokie, ponieważ nie dość, że stabilizują nam nogę, a na śliskiej powierzchni łatwiej o poślizgnięcia, to jeszcze zapewniają nam większy komfort termiczny i zapobiegają dostaniu się śniegu za cholewkę. Ze względu na większą szansę na poślizgnięcie, buty trekkingowe damskie niskie kompletnie się nie nadają. Wykorzystanie przez płeć nie ma w tym momencie znaczenia, ponieważ buty trekkingowe męskie niskie również nie spełnią swojego zadania w zimie. Jeżeli planujemy chodzić po górach – wybierzmy buty trekkingowe wysokie.

  • Czy buty trekkingowe nadają się w góry? Dobre jakościowo buty trekkingowe jak najbardziej nadają się w góry, nawet zimą. Dobrze by było, gdyby miały skórzaną lub skórzano-materiałową cholewkę, która zabezpieczy wnętrze buta przed wilgocią i brudem.
  • Czy buty Timberland nadają się w góry? Wiele posiadaczy tych butów poleca je na zimowe wędrówki, choć warto je dodatkowo wzmocnić stuptutami, które nałożone na buty zapobiegną przedostaniu się wody i śniegu do środka.

Jaka podeszwa w butach zimowych gwarantuje przyczepność

Zimą bardzo łatwo o poślizgnięcie się i zrobienie sobie krzywdy, dlatego warto zadbać o dobrą podeszwę. Jaka będzie najlepsza? Największą przyczepność gwarantują podeszwy z gumy lub kauczuku. Dodatkowo, zwróć uwagę na obecność bieżników, które są kolejnym ważnym elementem, dzięki któremu zmniejszysz ryzyko przewrócenia się.

Oprócz tego, jeśli chcesz mieć w swoich butach dodatkową amortyzację, zadbaj o obecność pianki Eva w podeszwie wewnętrznej.

Jak wiązać buty do chodzenia po górach? Buty w góry The North Face, które zostały stworzone z myślą o pieszych wędrówkach powinny być zawiązane na sztywno. Istnieje wiele różnych metod wiązania butów trekkingowych, jednak ich cel jest jeden – zapewnić stabilizację. Zobacz porównanie dwóch najpopularniejszych sposobów:

Polecane buty trekkingowe

Porównanie sposobów wiązania butów trekkingowych

Węzeł chirurgiczny

  • Potrafi uchronić piętę przed odciskami
  • Dodatkowe owinięcie sznurówek sprawia, że pięta jest lepiej usztywniona

Okienko

  • Zapobiega bolesnemu uciskowi na wierzchu śródstopia
  • Stworzenie luźniejszej części w miejscu, które nas boli rozwiąże problem

Czy buty w góry musza być za kostkę

Latem i zimą mamy inne priorytety. Podczas słonecznego, ciepłego całodniowego wypadu w góry oczekujemy od butów, że będą lekkie i dobrze odprowadzały wilgoć z środka. W sklepach możemy zobaczyć buty trekkingowe damskie 4F, które spełnią dobrze swoje zadanie. Z tego powodu, bardzo dużo osób wybiera lekkie buty do trekkingu przed kostkę, zapominając o dwóch ważnych aspektach związanych z naszym bezpieczeństwem:

  • Latem bardzo często na szlakach wygrzewają się żmije, których ukąszenie jest dla nas groźne.
  • Im krótsze buty, tym mniej zabezpieczają nam kostkę przed ewentualnym skręceniem.

Jak widzisz, istnieje wiele argumentów za tym by jednak wybierać buty w góry za kostkę, zwłaszcza gdy jesteśmy początkującymi wędrowcami albo szukamy obuwia dla dziecka. Bądźmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, z tego względu warto kupić np. buty trekkingowe męskie 4F z zakryciem kostki, aby nasze wędrówki przebiegały bezpiecznie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.