Udostępnij
Skomentuj

Ból nadgarstka – poznaj przyczyny i pracuj bez bólu!

Doskwiera Ci ból w nadgarstku podczas zginania dłoni? Sprawdź, co może być tego przyczyną i zacznij działać.

Bolący nadgarstek to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. Potrafi znacznie utrudnić, a niekiedy wręcz uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności związanych z prowadzeniem domu lub pracą zawodową. Co powoduje przywołaną dolegliwość? Jak z nią walczyć i gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi na postawione pytania znajdziesz w przedstawionym artykule.

Polecane myszki

Jakie mogą być przyczyny bólu nadgarstka?

Nadgarstek stanowi niezwykle delikatną strukturę anatomiczną zbudowaną z wielu drobnych kości, ścięgien oraz nerwów. Ból tej części ciała może być wywołany przez szereg rozmaitych czynników, takich jak na przykład:

  • reumatoidalne zapalenie stawów – najczęściej atakuje ręce i stopy. Nieleczone prowadzi do powiększania oraz zniszczenia chrząstek, kości, wiązadeł i ścięgien przylegających do stawu;
  • zwyrodnienie stawów (artroza) – przebiega etapowo. Do głównych objawów przywołanej jednostki chorobowej zaliczyć należy ból (stały bądź napadowy), sztywnienie palców, zaczerwienienia, obrzęki, a także guzki ograniczające ruchomość górnej kończyny;
  • zespół cieśni nadgarstka – ma postać przewlekłą i ostrą. U podłoża pierwszej leży zazwyczaj stan zapalny ścięgien, zwichnięcie lub złamanie kości łódeczkowatej, tłuszczak, zaburzenia pracy naczyń krwionośnych oraz blizny pourazowe. Ostra odmiana jest zwykle spowodowana zwichnięciem, stłuczeniem bądź ropnym zapaleniem ręki;
  • choroba de Quervaina – zapalenie ścięgien kciuka. Wywołuje ból przy poruszaniu nadgarstkiem, a także uczucie ciepła i pieczenie. Skutkuje włóknieniem pochewki ścięgien i powstaniem tak zwanego palca trzaskającego;
  • zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej – inna mniej fachowa nazwa to łokieć tenisisty. Schorzenie zwykle dotyka osoby, które wykonują powtarzalne ruchy rękoma (sportowców, mechaników samochodowych, nauczyciele czy pracownicy biurowi). Objawia się promieniującym bólem od łokcia do nadgarstka. Chorzy narzekają również trudności z zaciśnięciem palców.

Ból w nadgarstku bez urazu bardzo często jest efektem nadmiernego, długotrwałego i jednostronnego obciążenia mięśni dłoni oraz przedramienia, na przykład podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze – pisania na klawiaturze i trzymania rąk w powietrzu, bez odpowiedniego podparcia.

Na co należy zwrócić uwagę?

Ból w nadgarstku – jak zasygnalizowano na wstępie – często bywa bagatelizowany. Wiele osób składa opisywane dolegliwości na karb przyjmowania złej pozycji podczas snu, nieostrożności czy niesprzyjającej pogody. W efekcie ignoruje problem i czeka, aż niepokojące oznaki znikną samoistnie. Takie zachowanie to bardzo duży błąd – lekceważone niedyspozycje, zamiast ustępować, przybierają na sile, utrudniając realizowanie nawet prostych, codziennych zadań związanych z prowadzeniem domu lub obsługą sprzętów AGD. Nagle utrzymanie w dłoni kubka z ciepłą herbatą albo przeniesienie talerzyka z pokoju do kuchni urasta do rangi prawdziwego wyzwania.

Kiedy boląca ręka w nadgarstku powinna skłonić do wizyty w gabinecie medycznym? Przede wszystkim w sytuacji, gdy dyskomfort trwa dłużej niż kilka dni i towarzyszą mu inne objawy, na przykład opuchlizna, zaczerwienienie, sztywność, mrowienie czy wysoka temperatura ciała. Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi porady u specjalisty. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Jak sobie radzić z bólem?

Ulgę przynieść mogą chłodne kąpiele lub okłady – zawiń lód bądź mrożonkę w ręcznik i owiń nim nadgarstki na około 20 minut. Zimno zawęża naczynia krwionośne, prowadzi do lepszego dotlenienia i odżywienia tkanek. Stymuluje też układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał, zwalczających różnego rodzaju infekcje oraz stany zapalne rozwijające się w obrębie stawów, mięśni oraz narządów wewnętrznych. Jeśli jednak procesy patologiczne są już mocno zaawansowane, chłodny kompres przyniesie tylko chwilowo poprawę.

Na ból dłoni przy chwytaniu pomagają również niesterydowe maści o właściwościach przeciwzapalnych, zawierające w swoim składzie ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, indometacynę, diklofenak, ibuprofen, naproksen, nabumeton, meloksykam lub nimesulid. Tego typu środki wykazują działanie objawowe – leczą skutki, nie zaś przyczyny przypadłości. Nie rozwiązują więc problemu, a jedynie ułatwiają codzienne funkcjonowanie przy dużym nasileniu niepokojących dolegliwości.

Inną polecaną metodą walki z bólem rąk i nadgarstków są ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające mięśnie dłoni. Ich regularne stosowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji bądź urazu. Usiądź wygodnie na krześle i oprzyj łokcie o blat stołu albo biurka. Ustaw dłonie pod kątem prostym do powierzchni meble, a następnie spróbuj wygiąć dłonie do przodu. Wytrzymaj kilka sekund w tej pozycji, a potem zmień kierunek wygięcia. Postępuj tak samo z drugą ręką. Ćwiczenia możesz wykonywać w domu, w przerwach od pracy przy komputerze.

Dobrym rozwiązaniem jest fizykoterapia, specjalistyczne zabiegi przepisywane przez lekarza, na przykład krioterapia, masaże, stymulacja laserowa czy magnetoterapia. Niemniej jednak lepiej zapobiegać niż leczyć – najważniejszą rolę w leczeniu dolegliwości bólowych ze strony nadgarstka paradoksalnie odgrywa profilaktyka. Warto więc zadbać o właściwą pozycję ciała podczas pracy przy komputerze lub laptopie (podparte dłonie, wyprostowany kręgosłup, łokcie położone blisko tułowia), a także odpowiednie, ergonomiczne wyposażenie domowego biura.

Ergonomiczne akcesoria do pracy biurowej

Na czym polega ergonomia w miejscu pracy i jak wdrożyć jej zasady w życie, nie wydając ogromnych pieniędzy? Wszystkie akcesoria, z których często korzystasz w ciągu dnia, powinny znajdować się w zasięgu Twojej ręki (zszywacze, kartki papieru, długopisy itp.). Ustaw monitor w odległości około 60-70 centymetrów od twarzy (im większy ekran, tym większy dystans). Wysokość krzesła czy fotela musi pozwalać Ci na dotykanie stopami podłoża i stabilne podparcie.

Utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała w trakcie wykonywania różnych czynności na komputerze (pisania, grania, itp.) sprzyja również dobrze dobrana klawiatura. Zwróć uwagę, czy przyciski są podzielone na bloki i tak wygięte w łuk. Takie rozmieszczenie poszczególnych klawiszy podnosi komfort korzystanie ze sprzętu – pozwala używać obu dłoni, co niweluje ryzyko przeciążenia rąk i stawów. Ergonomiczne modele komputerowe bardzo często posiadają wbudowane specjalne podpórki pod nadgarstki gwarantujące stabilne podparcie podczas pracy.

Inwestując w bezpieczne wyposażenie komputerowe, zwróć uwagę także na kształt myszki Microsoft. Duże zainteresowanie budzą obecnie tak zwane myszki wertykalne o specyficznej, pionowej budowie. Odciążają mięśnie nadgarstka i przedramienia, a tym samym minimalizują ryzyko ewentualnych kontuzji i urazów. Zapewniają jednocześnie dużą precyzję ruchów i z pewnością przypadną do gustu grafikom, architektom oraz osobom, które na co dzień zajmują się obróbką materiałów audiowizualnych. Na początku ich stosowanie może przysporzyć pewnych trudności, ale odczuwany dyskomfort szybko ustępuje.

Na popularności zyskuje również tak zwany roller bar, czyli podkładka pod klawiaturę z myszką Logitech w formie rolki. Pełni podobną funkcję jak klasyczny touchpad w laptopie. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca i gwarantuje pełną swobodę działania. Nie wymaga skrętów tułowia ani nadmiernej gestykulacji, więc może okazać się świetną alternatywą dla tradycyjnych urządzeń.

Leczenie domowe bólu nadgarstka

Zniwelowanie bólu nadgarstka przebiegać może na wiele różnych sposobów. Obejmuje opisane już wcześniej zimne kompresy, chłodne kąpiele, ćwiczenia wzmacniające czy niesterydowe maści. Dobry oręż w walce z przykrymi dolegliwościami stanowią też masaże z użyciem olejków eterycznych, na przykład tymianku z linalolem. Rozcieńcz je oliwą z oliwek, a następnie nałóż w niewielkiej ilości na oczyszczoną skórę i delikatnie rozmasuj. Powtarzaj zabieg kilka razy w tygodniu. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu – wyeliminuj z codziennego jadłospisu potrawy zakwaszające organizm oraz cukier. Pij duże ilości niegazowanej wody i nie unikaj aktywności fizycznej. Stosuj dziesięciominutowe przerwy w pracy co godzinę. Rozprostuj w tym czasie plecy i dłonie, idź na krótki spacer. Nie zapominaj o jednej, ważnej kwestii – bolący nadgarstek przy zginaniu to problem, którego nie należy lekceważyć. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla Ciebie i Twojego zdrowia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.