Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/bateria-prysznicowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/18679/ 2021-04-23 15:33:13.000000

Bateria prysznicowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Samo kupno kabiny prysznicowej nie wystarczy, by móc wziąć szybką „kąpiel”.

Konieczne jest również wybranie odpowiedniej baterii prysznicowej, co przy obecnym, bogatym asortymencie jest zadaniem trudnym. Tym bardziej, że armaturę warto dobrać nie tylko do własnych preferencji, ale także do designu całej łazienki jak i samej kabiny prysznicowej. Na co w takim razie zwracać szczególną uwagę? Jakie są rodzaje baterii prysznicowych i co jest najlepszym rozwiązaniem?

Rodzaje baterii prysznicowych

Baterie prysznicowe można podzielić na dwie grupy biorąc pod uwagę ich sposób montażu:

 • baterie naścienne (natynkowe) – montuje się je bezpośrednio do doprowadzonych do łazienki rur, jednak tracą swoją popularność na rzecz modniejszych baterii podtynkowych

ZALETY

 • tańsze
 • łatwość montażu samej baterii

WADY

 • konieczność montażu baterii w miejscu instalacji wodnej
 • mniej nowoczesny wygląd
 • baterie podtynkowe – nie wymagają umieszczania baterii bezpośrednio na instalacji wodnej, jednak konieczne będzie wykucie w ścianie bruzd. Na zewnątrz widoczna jest tylko dźwignia, maskownica oraz wylewka, natomiast mechanizm sterujący znajduje się w ścianie, co niestety wymaga zastosowania montażu jeszcze przed położeniem glazury.

ZALETY

 • duży wybór modeli
 • duża funkcjonalność
 • mniejsza ilość zajmowanego miejsca w kabinie

WADY

 • wyższa cena
 • trudniejszy montaż
 • trudniejsze w serwisowaniu

W szerszym podziale można wyróżnić jeszcze:

 • baterie jednopunktowe – uchwyt przymocowany jest do ściany na stałe. Nie polecane do łazienek, z których korzystają osoby o różnym wzroście np. dzieci i rodzice.

Alternatywa

Ciekawym rozwiązaniem jest panel prysznicowy, który może być wyposażony w takie dodatki jak hydromasaż czy radio. Dla osób starszych wygodnym dodatkiem będzie siedzisko. Dzięki dużemu wyborowi dysz oraz głowic możliwe jest włączenie hydromasażu ustawionego na różne części części ciała.

Na co zwracać uwagę przy zakupie baterii prysznicowej?

Po zdecydowaniu się na konkretny sposób montażu, warto jeszcze sprawdzić kilka elementów:

Głowica

Jest to jeden z najważniejszych elementów baterii, który decyduje o jej jakości i szczelności. Głowica odpowiada za regulację wody oraz zmieszanie wody ciepłej i zimnej. W głowicach lepszej jakości można znaleźć tzw. tłumiki, czyli sitka, która tłumią szum przepływającej wody. Warto również sprawdzić średnicę głowicy. Najpopularniejsze mają 40 mm, jednak zdarzają się również i takie o średnicy 35 mm. Większa głowica pozwala na przepływ większego strumienia wody.

Można wyróżnić trzy rodzaje głowic:

 • ceramiczne – są wrażliwe na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia wody, jednak umożliwiają precyzyjne ustawienie siły i temperatury wody.
 • suwakowe – znajdują się w starszych bateriach i są wypierane przez głowice ceramiczne.
 • termostatyczna – odpowiada za stałe utrzymywanie temperatury wody.

Korpus

Może być wykończony na kilka sposobów. Te lepsze są z mosiądzu, nie brakuje jednak korpusów z stali szlachetnej, złota czy niklu.

Waga

Wbrew pozorom, w przypadku baterii warto kierować się zasadą, że im więcej, tym lepiej tj. im cięższa bateria, tym trwalsza i szczelniejsza. Dlaczego? Baterie o większej wadze mają grubsze ściany, dzięki czemu są mniej podatne na różne temperatury wody.

Ilość uchwytów

Wyróżnia się:

 • baterie jednouchwytowe – sterowanie przepływem wody (oraz mieszaniem wody ciepłej i zimnej) możliwe jest za pomocą dźwigni.
 • baterie dwuuchwytowe – woda zimna i ciepła otrzymują oddzielne kurki, które umożliwiają dostosowanie temperatury jak i wielkości przepływu.

Wydajność przepływu

Informacja ta może być podana na dwa sposoby:

 • klasami – gdzie klasa A jest najwydajniejsza
 • w litrach

Zdarza się jednak, że wydajność przepływu nie jest nigdzie podawana. Wtedy też warto pamiętać, że najlepszym przepływem charakteryzują się baterie podtynkowe.

Termostat

Jest to rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać w nowoczesnych bateriach. Dzięki niemu możliwe jest ustawienie optymalnej dla domownika temperatury i jej stałe utrzymywanie przez cały okres brania prysznica.

Deszczownica

Deszczownica jest rozwiązaniem, które ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Najczęściej montuje się ją przy suficie lub na ścianie. Woda leci szerokim strumieniem. Decydując się na nią warto poszukać modelu, w którym znajduje się również ręczny natrysk, dzięki czemu możliwe będzie umycie dziecka czy nalanie wody do wiaderka.

Wygląd

Choć jest to element drugorzędny, większość kupujących kieruje się właśnie tym elementem. Nic dziwnego, łazienka powinna być spójna pod każdym względem, także odpowiedniego doboru baterii prysznicowych czy umywalkowych. Producenci dają duży wybór – od baterii typu retro, kończąc na rozwiązaniach nowoczesnych i minimalistycznych.

Dodatki

 • perlator – zmniejsza zużycie wody. Obecnie jest to standardowe wyposażenie większości baterii łazienkowych
 • dwustopniowa dźwignia uchwytu – uchwyt podnosi się dwukrotnie. Za pierwszym razem ustawiany jest ograniczony strumień wody, za drugim należy pokonać opór, by otworzył się pełen strumień. Jest to rozwiązanie, które zmniejsza zużycie wody i zapobiega przypadkowemu odkręceniu wody.

Akcesoria

Przy montażu warto pamiętać o prawidłowym założeniu uszczelek i filtrów, które uchronią baterię przed zanieczyszczeniami i oczywiście ją uszczelnią. Coraz częściej uszczelki i filtry znajdują się już w zestawie z baterią. Jeśli nie, należy koniecznie kupić je samodzielnie.

Należy również pamiętać, że nie zawsze w zestawie znajduje się natrysk (słuchawka), który jest konieczny do wzięcia kąpieli w kabinie prysznicowej.

Armatura prysznicowa FAQ

1. Na jakiej wysokości należy umieścić baterię?

Zalecana wysokość to 110 cm nad brodzikiem.

2. Jaki rozstaw mają mieć przyłącza baterii?

W przypadku baterii naściennych nie ma konieczności idealnego dopasowania rozstawu przyłączy, jako że możliwa jest regulacja odległości pomiędzy nimi za pomocą łączników mimośrodowych. Z kolei rury doprowadzające wodę ciepłą i zimną powinny znajdować się w odległości ok. 15 cm.

Warto wiedzieć!

Jakiego producenta baterię wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie baterie są najlepsze? A jakie najpopularniejsze? Najpopularniejsi producenci baterii to m.in. KFA, Ferro, Valvex, Oras, Grohe, Deante, Ravak, Hansa, ROCA, FALA, Kludi. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze baterie prysznicowe. Niektóre serie baterii są lepszej jakości inne gorszej. Sprawdź ranking baterii prysznicowych, aby łatwiej wybrać dobrą baterię łazienkową.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni