Udostępnij
Skomentuj

Kabina prysznicowa 80, 90, czy 100 cm. Jaki rozmiar kabiny wybrać?

Wybór kabiny prysznicowej zaczyna się od dopasowania odpowiedniej wielkości. Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Nawet standardowe modele produkowane są w dość różnych rozmiarach, więc sprawa nie jest tak prosta, jak mogłaby się na początku wydawać, trzeba bowiem pamiętać, że dla pełnej funkcjonalności konieczne jest pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca tuż przy kabinie.

Polecane kabiny prysznicowe

Standardowe rozmiary

Kabiny prysznicowe są produkowane w standardzie od wymiaru 60 cm, jednak tak wąskie modele nie stanowią przeważającej części oferty. Bardziej popularne są nieco większe kabiny.

  • Kabina prysznicowa 80×80 cm nadaje się do urządzenia nawet stosunkowo małej łazienki. Jest przestronna i umożliwia wstawienie krzesełka lub zamontowanie większych uchwytów bez ryzyka utraty funkcjonalności. Jest to najpopularniejszy wariant gabarytowy – właśnie 80-centymetrowe kabiny sprzedają się obecnie najlepiej.
  • Kabina prysznicowa 90×90 cm jest już kabiną dużą, która w małej łazience najprawdopodobniej się nie sprawdzi. Kabiny tej wielkości są już naprawdę przestronne i komfortowe, natomiast obecnie coraz częściej wykonuje się je jako kabiny prysznicowe bez brodzika.
  • Kabina prysznicowa 80×100 cm to stosunkowo rzadko kupowana opcja. Przydaje się do aranżacji nietypowych łazienek, może zostać z powodzeniem wykorzystana jako kabina z hydromasażem.

Jaka kabina najlepsza – 80 czy 90, a może 100 cm?

Wybór pomiędzy różnymi wielkościami kabiny prysznicowej jest o tyle skomplikowany, że w praktyce przestrzeń niezbędna, aby móc wygodnie korzystać z łazienki, jest liczona nieco inaczej. Przed wejściem do kabiny nie powinno znajdować się mniej niż metr, a zaleca się, aby w miarę możliwości wyznaczyć strefę półtorametrową. Jest to istotne szczególnie w przypadku kabin z drzwiami uchylnymi.

Brodzik też jest ważny

Omawiając temat doboru kabiny prysznicowej pod kątem wielkości, nie można zapominać również o przyjrzeniu się brodzikowi, tutaj bowiem różnorodność jest niemała, a tylko odpowiednio dobrany brodzik gwarantuje pełną funkcjonalność.

  • Kabina prysznicowa bez brodzika ustawiana jest na odpowiedni przygotowanej posadzce. Dziś jest to bardzo modne rozwiązanie, które nie zaburza estetyki łazienki i pozwala optycznie ją powiększyć. Jest to także często wybierane rozwiązanie, jeśli kabina ma mieścić się we wnęce – wówczas tak naprawdę nie ma już potrzeby obudowywania ścian kabiną. Problematyczne może być samo przygotowanie odpowiedniej posadzki, która musi być w pełni chroniona przed podsiąkaniem. W tym wariancie zabudowane są również syfony prysznicowe, co może sprawiać problemy przy konserwacji i czyszczeniu.
  • Kabina prysznicowa z brodzikiem (standardowa). Głębokość brodzików waha się od 2 do 10 centymetrów w zależności od modelu kabiny prysznicowej. Rozwiązanie to nieszczególnie zwiększa komfort korzystania z kabiny, natomiast ma kilka istotny zalet. Należą do nich niska cena tego rodzaju brodzików, dostępność syfonu w przypadku konieczności wykonania prac konserwacyjnych lub naprawczych, a także bezpieczeństwo – standardowe brodziki, w przeciwieństwie do wykończeń podłogowych, mają antypoślizgową powierzchnię, która wprawdzie nie daje gwarancji bezpieczeństwa, dla sprawia, że większość osób czuje się nieco pewniej.
  • Kabina prysznicowa z wanną. W praktyce jest to po prostu kabina ze zdecydowanie głębszym brodzikiem (nawet powyżej 80 cm), zwykle zintegrowana z rozbudowanym panelem prysznicowym, dzięki czemu bywa nazywana kabiną prysznicową z hydromasażem. Jest to rozwiązanie kosztowne, ale przez wielu projektantów uważane za praktyczniejsze i estetyczniejsze niż najlepszy nawet parawan nawannowy.

Kabina prysznicowa klasyczna czy wolnostojąca?

W nowoczesnych łazienkach bardzo często instaluje się kabiny prysznicowe wolnostojące. Są one o tyle wygodne, że nie wymagają specjalnej troski o powierzchnię ścian czy podłogi – cała kabina jest na tyle szczelna, że chroni je przed zachlapaniem. Jako kabina prysznicowa do małej łazienki takie rozwiązanie może jednak okazać się nie najlepsze, ponieważ kabina pełna zajmuje więcej miejsca niż wolnostojąca. Swoboda ustawienia kabiny jest zresztą w przypadku wolnostojących największym atutem, jednak należy pamiętać, że ten przywilej słono kosztuje.

Kolory kabin prysznicowych

Standardowe modele są zwykle wyposażony w biały brodzik i białe szkło hartowane, natomiast nie jest to jedyny wariant. Wielu producentów w podstawowej ofercie ma szyby w 3-4 kolorach: poza przezroczystą i mleczną bielą może to być grafit, brąz (również przezroczyste lub mleczne) albo szyby zielone czy niebieskie. Jeśli zaś chodzi o brodziki, szczególnie te akrylowe, tutaj różnorodność jest zdecydowanie większa, ale gdyby się okazało, że producenci nie tworzą standardowo brodzików określonej barwy, często można zamówić indywidualnie barwy z palety RAL.

  • Do małych łazienek najczęściej wybierane są kabiny z brodzikiem białym i szkłem jasnym, co pozwala optycznie powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie.
  • Duże łazienki, urządzone w sposób nowoczesny, często są dość awangardowe, jeśli chodzi o kolorystykę – żółte brodziki, czerwone szyby czy jaskrawozielone panele prysznicowe nikogo nie dziwią, choć ich montaż musi być estetycznie usprawiedliwiony.
  • Wbrew obiegowej opinii, białe brodziki wcale nie brudzą się szybciej, ani brud nie jest na nich szybciej widoczny – nowoczesne brodziki, zarówno aluminiowe, jak i akrylowe, są gładkie, w związku z czym zabrudzenia są widoczne zawsze dość szybko, bez względu na kolor.

Jakiego producenta kabin prysznicowych wybrać?

W przypadku kabin prysznicowych bardzo ważna jest precyzja wykonania – od szczelności kabiny zależy ryzyko zachlapania łazienki, a od jakości wykonania elementów ruchomych trwałość i funkcjonalność. Z tego powodu nie należy ufać produktom z hipermarketu, aby jednak nie przepłacać, nie warto często sięgać po najbardziej prestiżowe marki – producenci tacy jak Koło czy Sanplast mają w swojej ofercie także modele premium, które mogą z powodzeniem konkurować ze znacznie droższymi modelami włoskimi czy austriackimi. Jedynie jeśli chodzi o kabiny prysznicowe robione na zamówienie, korzysta się raczej z możliwości mniej znanych marek, ponieważ tam ilość dostępnych konfiguracji jest często największa.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.