Udostępnij
Skomentuj

Bagaż podręczny – jak dobrze się spakować?

Co spakować w bagaż podręczny do samolotu? Jak dobrze się spakować w walizkę kabinową?

Dobre spakowanie bagażu podręcznego to coś, co potrafi zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze, a także wiele czasu i nerwów. Trzeba w końcu pamiętać, że podręczny bagaż, nawet ten obowiązujący za dopłatą jest znacznie tańszy od bagażu rejestrowanego. Jednocześnie jego rozmiary pozwalają na swobodne spakowanie się nawet na tygodniowy lub dłuższy wyjazd. W takim razie, jak spakować bagaż podręczny?

Polecane walizki

Bagaż podręczny – wymiary walizek kabinowych

Pierwsza ważna kwestia, którą trzeba poznać to rozmiary walizek i toreb podręcznych do samolotu. To właśnie od ich wyboru należy zacząć pakowanie się na swój lot. To, jak duża może być walizka do samolotu, zależy tylko i wyłącznie od linii lotniczych. Oczywiście najbardziej rygorystyczne ograniczenia dotyczą najtańszych przewoźników. Mowa tu o takich firmach jak Ryanair i WIZZair. W ich wypadku darmowy jest tylko mały bagaż mieszczący się pod siedzeniem z przodu. Jego wymiary to 40x20x25 cm w Ryanairze lub 40x30x20 cm w WIZZAir. Podobnie wymiary obowiązują jednak w przypadku małych toreb również w innych liniach lotniczych.

Znacznie ważniejsze w kontekście bagażu podręcznego są jego rozmiary, gdy mowa o większej walizce kabinowej, która jest dostępna z reguły za dopłatą. Niektóre linie lotnicze oferują go jednak w cenie bilety. W tym wypadku standardowe wymiary to 55x40x23 cm. Niektóre linie lotnicze zezwalają z kolei na 55x35x25 lub 55x40x20 cm. Największą swobodę zapewnia przewoźnik easyJet. Tam bagaż może mieć nawet wymiary wynoszące 56x35x25 cm.

Jak mierzyć bagaż podręczny?

W takim razie, jak zmierzyć bagaż podręczny, by mieć pewność, że nie przekroczymy dopuszczalnych limitów? Przede wszystkim warto to zrobić dopiero po spakowaniu go. Dotyczy to szczególnie miękkich toreb, które potrafią powiększyć swoje wymiary, gdy są w pełni wypełnione. Walizki podróżne również są czasami nieco większe po spakowaniu.

Dodatkowo zapakowaną torbę warto zważyć. Linie lotnicze określają również to, ile może ważyć bagaż podręczny. Dlatego lepiej uniknąć niemiłych zaskoczeń, gdy waga torby przekroczy limity ustalone przez linie lotnicze.

Mój bagaż jest za duży – co zrobić?

Sytuacja, w której po spakowaniu bagaż okazuje się za duży dla limitów, nie jest zbyt miła, lecz nie oznacza to, że jest beznadziejna. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim wiele zależy od tego, o ile większa jest walizka do samolotu lub plecak. Jeśli przekroczenie dotyczy dosłownie milimetrów, to można być raczej spokojnym. Pracownicy linii lotniczych są wyrozumiali i nie zabronią wejścia na pokład przez minimalne przekroczenie dopuszczalnych rozmiarów. Dodatkowo można zawsze nieco odchudzić torbę, zakładając na siebie bluzę, czy kurtkę przed wejściem do samolotu.

Co można mieć w bagażu podręcznym?

Linie lotnicze ściśle pilnują tego, co zawiera w sobie bagaż podręczny — co można zabrać w do samolotu? Znacznie łatwiej określić rzeczy, które są zakazane. W bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się takie przedmioty jak nożyczki, igły, noże, strzykawki, szpikulce do lodu, skalpele, brzytwy, czy żyletki. Można je jednak zabrać w bagażu rejestrowanym. Do bagażu rejestrowanego muszą też trafić wszelkie większe sprzęty AGD takie jak blendery, tostery, czy też urządzenia kosmetyczne. Bagaż rejestrowany jest również miejscem dla sprzętu sportowego w postaci rowerów, desek, nart, łyżew, namiotów, łuków, czy wędek.

Co można zabrać w bagaż podręczny do samolotu z ważniejszych rzeczy? Wiele osób obawia się na przykład pakowania kosmetyków w bagażu podręcznym. Z tego powodu one i leki w bagażu rejestrowanym są częstym widokiem. Wedle przepisów mówiących, co można mieć w bagażu podręcznym, nie ma jednak ograniczeń dotyczących kosmetyków i leków z wyjątkiem pojemności, więc bez problemu można je zabrać na pokład. Kolejne, co można spakować w bagaż podręczny i wręcz trzeba o tym pomyśleć swoje najważniejsze dokumenty, pieniądze i inne przedmioty konieczne do swobodnego życia przez kilka dni.

Jak spakować bagaż podręczny?

Czas na najważniejszą kwestię, jak spakować się na tydzień w bagaż podręczny? To dość proste, wystarczy dobre planowanie. Przede wszystkim warto zabrać zarówno walizkę, jak i plecak do samolotu. Walizka będzie oczywiście na większość rzeczy, z kolei do plecaka powinny trafić najpotrzebniejsze przedmioty. W takim razie do plecaka można spakować swoją elektronikę, w tym wszystkie ładowarki, dla wygody kosmetyczkę i leki, dokumenty, czy też gotówkę. Powinno znaleźć się tam wszystko, do czego chcemy mieć jak najłatwiejszy dostęp. Trzeba jeszcze pamiętać o pojemności płynów, pakując bagaż podręczny. Ile ml mogą mieć? Dopuszczalne jest maksymalnie 10 pojemników, których pojemność nie przekracza 100 mililitrów. Maksymalnie możliwe jest więc zabranie ze sobą 1 litra płynów, nie licząc tych kupionych na lotnisku.

Jak się spakować w bagaż podręczny, by zmieścić jak najwięcej? Złota rada to rolowanie ubrań. Ciasno zwinięta odzież zajmuje znacznie mniej miejsca niż ta złożona w kostkę. Do tego doprowadzenie jej do porządku i wyprasowanie jest potem znacznie prostsze. Co spakować w bagaż podręczny do samolotu? Poza samymi ubraniami, lekami czy kosmetykami, dobrze pomyśleć oczywiście o miejscu na pamiątki z miejsca podróży. Dodatkowo przyda się awaryjna gotówka. Poza tym wymogi pod względem posiadanego bagażu podczas tygodnia za granicą są znacznie mniejsze, niż wielu osobom się wydaje.

Czy można zabrać laptopa na pokład samolotu?

Laptopa, jak i inne sprzęty elektroniczne w większości wypadków można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Przykładem są fotografowie, którzy nierzadko zabierają ze sobą wielkie plecaki fotograficzne wypełnione sprzętem. Przed zabraniem dużych ilości sprzętów warto sprawdzić jedną kwestię, która jest bardzo ważna, jeśli chodzi o bagaż podręczny. Ile kg dopuszczalnie może on ważyć. W innym wypadku można narazić się na dopłatę.

Gdzie włożyć bagaż podręczny?

Miejsce, w które powinien trafić bagaż podręczny, zależy od jego wymiarów. Mniejsze torby należy umieścić w swoich nogach, a dokładniej pod siedzeniem znajdującym się bezpośrednio przed nami. Z kolei walizka dla dzieci, czy pełnowymiarowa powinna trafić do szafek bagażowych, które są nad siedzeniami.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.