Udostępnij
Skomentuj

Audiobook – jak słuchać? Jak wybrać i gdzie kupić?

Audiobook to popularna alternatywa dla czytania książek. Jak się zabrać za słuchanie audiobooków?

Audiobook to dobra opcja dla osób, które bardzo lubią być na bieżąco z literaturą, a są nazbyt zabiegane, aby znaleźć czas na czytanie. Czy jest to rozwiązanie idealne? Jeśli jeszcze nie mieliście przyjemności obcowania z tą formą rozrywki, to warto na wstępie wyjaśnić, co to takiego audiobook i dlaczego warto po niego sięgać. Poruszymy też kwestie związane z tym, gdzie można słuchać nagrań, a także co uwzględnić podczas wyboru książki do słuchania.

Audiobook – co to jest? Dlaczego warto sięgnąć po audiobooki?

Audiobook to książka w wersji audio – najczęściej jej treść jest odczytywana przez jednego lektora. Czasami lekturze towarzyszą efekty dźwiękowe i muzyczne. Specyficzną formą audiobooków są słuchowiska – to zdecydowanie bardziej zaawansowane produkcje, w których uczestniczy wielu aktorów, a odczytywanej historii towarzyszy wiele elementów dźwiękowych i muzyka.

Niektórzy miłośnicy książek stronią od kupowania i słuchania audiobooków, ale coraz więcej osób przekonuje się do przyswajania treści w tej postaci. Jakie są plusy i minusy słuchania audiobooków? Z całą pewnością zaletą jest sama forma, która nie wymaga od nas wielkiego zaangażowania. Zwłaszcza dla ludzi, którzy mają mało wolnego czasu, to doskonałe rozwiązanie, aby móc nadrobić najważniejsze dzieła literackie – w tym chociażby lektury, ale także książki współczesnych autorów.

Audiobook – zalety i wady książek do słuchania

Słuchanie audiobooków ma znacznie więcej plusów, które warto wymienić. Nie można jednak zapominać, że istnieją też pewne wady, przez co dla niektórych tradycyjne czytanie książek może okazać się lepszą rozrywką.

ZALETY AUDIOBOOKÓW DO SŁUCHANIA

 • treść książki jest nam odczytywana, możemy przyswajać ją wykonując inne czynności (na przykład gotując),
 • by zabrać ze sobą całą kolekcję audiobooków nie musimy dźwigać ciężarów. Pliki można przenosić na smartfonie, tablecie lub odtwarzaczu MP4,
 • audiobooki są czytane przez znanych aktorów, a lektura w ich interpretacji może być bardzo ciekawa,
 • audiobooków można słuchać podczas spacerów i podróży samochodem, komunikacją miejską, rowerem itd.,
 • mogą być zarówno odsłuchiwane samemu, jak i wspólnie z całą rodziną,
 • audiobooki dla dzieci to ciekawa forma przyswajania nowych treści dla najmłodszych,
 • audiobooki mogą być odsłuchiwane przez osoby niewidzące i niedowidzące, które mają kłopot z tradycyjną lekturą.

WADY AUDIOBOOKÓW DO SŁUCHANIA

 • audiobook to w pewnym sensie czyjaś interpretacja utworu. Aktor poprzez swoją intonację i sposób mówienia sugeruje słuchaczowi określone wrażenia i emocje,
 • słuchanie audiobooka jest możliwe tylko i wyłącznie na jakimś urządzeniu (na przykład w radiu samochodowym). Tradycyjną książkę możesz czytać bez obawy o brak prądu, awarię sprzętu, rozładowaną baterię itp.

Słuchanie audiobooków to dla wielu osób prawdziwa frajda i świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. To również fajny pomysł na prezent. Nawet, jeśli ktoś czytał już daną książkę, to w nowej interpretacji będzie to w pewnym sensie odmienna lektura i nowe doznanie. Warto też podkreślić, że wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Dla osób, które na co dzień bardzo dużo czytają, słuchanie może nie być początkowo najciekawszą formą. Czasem jednak wystarczy dać szansę, aby przekonać się, że jest to bardzo korzystna i wygodna alternatywa dla tradycyjnych książek.

Audiobook – gdzie słuchać i jak odtwarzać?

Osoby, które nie miały jeszcze styczności z książkami w wersji audio zastanawiają się, jak działa audiobook i czy do jego odtwarzania potrzebne są jakieś specjalne programy lub urządzenia. Sprawa jest bardzo prosta:

 • Audiobooki bywają dostępne na płytach lub w formie plików cyfrowych. Pliki te można pobrać na dowolne urządzenie (na przykład na komputer stacjonarny lub urządzenie mobilne) i odsłuchiwać w dowolnym czasie.
 • Audiobooki na CD są funkcjonalne, jeśli korzystamy z radia samochodowego na płyty albo z wieży muzycznej. Pliki z płyty CD zawsze można zgrać na inne urządzenia.
 • Audiobooki w wersji cyfrowej łatwo kupić w sklepach internetowych i można je użytkować praktycznie od razu po zakupie i płatności.
 • Do odtwarzania nie potrzeba specjalistycznych programów. Choć istnieją specjalne aplikacje do audiobooków, to jednak możemy się również zdecydować na zakup poza platformami streamingowymi.
 • Do słuchania wystarczy pobrać zakupiony audiobook MP3 i uruchomić odtwarzacz muzyczny na wybranym przez nas urządzeniu. W przypadku audiobooku na CD należy włożyć płytę do sprzętu z napędem optycznym.

Najlepsze audiobooki – jak wybrać audiobook do słuchania?

Kryteria wyboru audiobooków są częściowo zbliżone do wyboru klasycznych książek. To oznacza, że:

 • Warto sięgać po tytuły, które już czytaliśmy w klasycznej formie. Dlaczego? Otóż w wersji audio, każda lektura nabiera zupełnie innego charakteru.

Jednak audiobook to coś innego niż klasyczna książka. To książka czytana przez lektora – najczęściej jednego z popularnych aktorów lub lektorów filmowych, a to oznacza, że:

 • Dobrym pomysłem jest dobór audiobooków w oparciu o to, kto je czyta. Jeśli lubimy głos Piotra Fronczewskiego lub Krzysztofa Gosztyły, to z całą pewnością warto poszukać audiobooków, którym użyczyli głosu.

To jeszcze nie wszystko. Przy wyborze audiobooków warto również uwzględnić, w jakich okolicznościach planujemy ich słuchać:

 • Audiobook do samochodu powinien być lekki i przyjemny i nie wymagać absolutnego skupiania się na treści.
 • Jeśli nie lubimy lub nie możemy czytać klasycznych publikacji, w formie audio można już obecnie kupić nie tylko literaturę, ale również prasę.

Audiobooki to świetna alternatywa dla klasycznej lektury, co nie oznacza, że trzeba dokonywać kategorycznego wyboru tylko jednej z form obcowania z literaturą. Można w równej mierze sięgać po lektury papierowe, jak również po ebooki i audiobooki. Słuchanie opowieści jest niezwykle przyjemną formą spędzania wolnego czasu – pod tym względem dobry audiobook przypomina klasyczną gawędę, w której ktoś opowiada słuchaczom ciekawe historie dla zabicia czasu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.