Asus UX434FLC – recenzja, dane techniczne. Czy warto?
Spis treści:
Model UX434FLC to ultrabook, który powinien zainteresować przede wszystkim klientów biznesowych, a także osoby poszukujące nowoczesnego urządzenia, zapewniającego wygodną pracę nie tylko przy biurku, ale również w podróży.
Polecane laptopy Asus
Asus UX434FLC – dane techniczne oraz cena
Producent zdecydował się na wykorzystanie procesorów Intela dziesiątej generacji, a także dedykowanej karty graficznej z serii GeForce MX. Użytkownicy skorzystać mogą także ze ScreenPada i innych dodatków typowo biznesowych.
Asus UX434FLC – dostępne konfiguracje
Wraz z pojawieniem się procesorów Intel Comet Lake-U, a rynek wypuszczonych zostało wiele nowych urządzeń multimedialnych, ale również ultrabooków. Asus UX434FLC jest jednym z nich. Producent zdecydował się na wykorzystanie dwóch nowych procesorów, które są montowane w poszczególnych konfiguracjach sprzętowych.
W tych teoretycznie najmocniejszych montowany jest układ Intel Core i7-10510U, dysponujący czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami, a także częstotliwością taktowania wynoszącą od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4800 MHz w trybie turbo. Do tego dodać należy także 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP na poziomie 15 W.
Jest to więc wydajny, niskonapięciowy procesor, który bardzo dobrze poradzi sobie z obsługą wszystkich programów biznesowych i multimedialnych. Skorzystają z niego więc pracownicy biurowi, freelancerzy i wszyscy poza osobami korzystającymi ze szczególnie zaawansowanych narzędzi do obróbki graficznej i tworzenia modeli 3D. Potwierdzeniem tego są testy diagnostyczne przeprowadzone w programie Cinebench R15 – w trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią wynoszącą 188 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym 678 punktów.
W konfiguracjach tańszych montowany jest natomiast procesor Intel Core i5-10210U. Choć także jest on czterordzeniowy i ośmiowątkowy, wyróżnia się niższym taktowaniem (1600-4200 MHz) i mniejszą ilością pamięci podręcznej (6 MB). Oczywiście przekłada się to także na słabsze wyniki w testach Cinebench R15 – wynoszą one kolejno 168 i 643 punkty.
Pracę procesora wspiera pamięć RAM typu LPDDR3 o częstotliwości taktowania wynoszącej 2133 MHz. Warto jednak podkreślić, że pod obudową nie znajdziemy standardowych kości RAM. Pamięć została bowiem wlutowana w płytę główną. Nie można jej więc powiększyć.
Pozytywną informacją jest natomiast wykorzystanie szybkich dysków twardych typu SSD M.2 PCIe, których maksymalna pojemność wynieść może 1 TB.
Ultrabooki rzadko są wyposażane w dedykowane karty graficzne, jednak Asus UX434FLC jest wyjątkiem. Na rynku znajdziemy bowiem modele wyposażone w jednostkę Nvidia GeForce MX230, która korzysta z 2 GB pamięci własnej. Jest to karta bardzo uniwersalna. Co prawda nie dysponuje ogromną mocą obliczeniową, ale na pewno okaże się przydatna podczas realizacji codziennych zadań.
Asus UX434FLC – wygląd
Laptop ma zagwarantować komfortową pracę zarówno przy biurku, jak i w podróży, toteż wyróżnia się on bardzo kompaktową budową (jest o 13% mniejszy niż standardowe urządzenia 14-calowe) i niewielką wagą, wynoszącą jedynie 1,26 kg (laptop + bateria).
Co istotne, wartości te idą w parze z wysoką jakością wykonania i odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Wykorzystane tworzywa gwarantują wysoką sztywność konstrukcji oraz odporność na wygięcia. Większość użytkowników powinna być zadowolona także z designu ultrabooka – granatowa obudowa prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Do tego należy dodać przyzwoity zestaw portów oraz złączy. Cieszy przede wszystkim dostępność 3 portów USB (w tym jednego typu C).
Polecane laptopy Asus
Asus UX434FLC – matryca
Na rynek wypuszczone zostały modele laptopa wyposażone w standardową matrycę IPS, a także z ekranami dotykowymi. W każdej konfiguracji liczyć możemy na obsługę rozdzielczości Full HD oraz WideView Technology, która zapewni kąt widzenia wynoszący 178 stopni.
Pod względem jakości generowanego obrazu śmiało można podkreślić, że pewien poziom przyzwoitości został osiągnięty. Matryca wyróżnia się dobrym kontrastem i odpowiednim odwzorowaniem kolorów. W sam raz na pracę biurową oraz multimedialną.
Asus UX434FLC – klawiatura i touchpad
Podobnie jak w poprzednich modelach serii Asus ZenBook, do dyspozycji otrzymaliśmy bardzo wygodną, dobrze wykonaną klawiaturę wyspową z podświetleniem. Wykorzystane materiały i przełączniki zapewniają wyraźny skok klawiszy i stosunkowo ciche działanie. Wszystko to sprawia, że sprzęt bardzo dobrze sprawdzi się w ramach pracy biurowej i domowej.
Zwłaszcza że zamontowany został także ScreenPad, czyli touchpad z wyświetlaczem, na którym może pojawić się panel numeryczny, ekrany konfiguracyjne, notatnik i wiele innych. Zdecydowanie ułatwia to obsługę poszczególnych programów.
Asus UX434FLC – wydajność
Jak pokazują testy Cinebench R15, lepsze osiągi zapewniają konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i7-10510U, który wyróżnia się wyższym taktowaniem niż układ i5. Do niego warto dobrać dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce MX230.
Nie jest to oczywiście jednostka z najwyższej półki, jednak jej moc obliczeniowa powinna wystarczyć, aby zapewnić sprawną obsługę programów do obróbki grafiki i wideo, a także niektórych gier (kilka przykładów poniżej). Karta wypada całkiem przyzwoicie także w testach diagnostycznych. Na platformie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 4655 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 78252 punkty.
Uwaga!
Poniższe wartości zostały uzyskane z użyciem procesora Intel Core i7-10510U, dedykowanej karty graficznej Nvidia GeForce MX230 oraz 16 GB pamięci RAM. W przypadku wykorzystania słabszych konfiguracji, osiągi mogą się różnić.
Asus UX434FLC – wady i zalety
Najmocniejszą stroną omawianego laptopa jest jego ultramobilny charakter. 14-calowy ekran, kompaktowa budowa i niewielka waga przekłada się na wysoki komfort pracy nie tylko przy biurku, ale również na kanapie, restauracji czy też w autobusie lub pociągu. Z tego też względu model UX434FLC powinien zainteresować przede wszystkim osoby często pracujące poza biurem.
Po stronie zalet należy zapisać także wysoką jakość wykonania, przyzwoitą wydajność, a także solidny osprzęt. Nie można zapomnieć także o matrycach Full HD, występujących także w wersjach dotykowych. Do czego można się natomiast przyczepić? Przede wszystkim do wlutowanej pamięci RAM oraz tego, że sprzęt mocno nagrzewa się podczas pracy na najwyższych obrotach.
Asus UX434FLC – wady i zalety
ZALETY
- Ultramobilny charakter
- Kompaktowe wymiary i niewielka waga
- Wysoka jakość wykonania
- Matryce Full HD z obsługą dotyku
- Dysk twardy M.2 PCIe
- Procesory Intela 10. Generacji
- Przyzwoity zestaw portów i złączy
- Solidny osprzęt - ScreenPad
- Na rynku są dostępne wersje z dedykowaną kartą graficzną
WADY
- Laptop mocno nagrzewa się podczas pracy na pełnych obrotach
- Kompaktowe wymiary i niewielka waga Wlutowana pamięć RAM
Asus UX434FLC – podsumowanie, czy warto?
Dla osób poszukujących nowoczesnego urządzenia, który zapewni wygodną obsługę zarówno przy biurku, jak i w podróży, model Asus UX434FLC okaże się dobrym wyborem. Zwłaszcza mając na uwadze wysoką jakość wykonania obudowy, dostępność ScreenPada, a także wersji z dedykowaną kartą graficzną.
Komentarze (0)