Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 9 4900H i Ryzen 9 4900HS – specyfikacja i ważne szczegóły

Sprawdzamy możliwości układów AMD Ryzen 9 4900H i Ryzen 9 4900HS. Poznaj najnowsze procesory do laptopów.

AMD Ryzen 9 4900H i Ryzen 9 4900HS – specyfikacja techniczna

Nowe procesory AMD to flagowe modele, które znajdą zastosowanie na pokładzie laptopów. Po długim czasie oczekiwania producent zdecydował się wreszcie ujawnić specyfikację. Czy warto sięgnąć po notebooka z takimi jednostkami? Szczegółowe informacje prezentujemy w poniższej tabeli. Sprawdź, czy wydajność AMD Ryzen 9 4900H i Ryzen 9 4900HS okaże się wystarczająca, aby sprostać Twoim wymaganiom.

Najczęściej wybierane procesory AMD

AMD Ryzen 9 4900H i AMD Ryzen 9 4900HS – specyfikacja

Nie ulega wątpliwości, że producenci postawili na układy, które sprawdzą się zarówno na pokładzie laptopów do gier, jak i pracy biurowej. To wielozadaniowe jednostki, które pozwolą użytkownikom korzystać z przeróżnych zastosowań. Przedstawiciele rodziny APU Renoir wykorzystują usprawnioną architekturę ZEN 2. Omawiane jednostki zostały skonstruowane przy procesie litograficznym 7 nm, co stanowi zdecydowany krok w stronę miniaturyzacji.

Każdy z procesorów charakteryzuje się konstrukcją ośmiordzeniową i szesnastowątkową. Chociaż parametry AMD Ryzen 9 4900H wskazują na odrobinę wyższe taktowanie zarówno w trybie bazowym, jak i turbo. Układy nie powinny mieć żadnych problemów z obsługą wielu nowych gier PC i zaawansowanych technologii graficznych. Wysoka moc obliczeniowa zapewni oczekiwany komfort użytkowania. Laptop bez trudu wykona wiele skomplikowanych operacji. Miłośnicy nowinek technologicznych zauważą, że taka specyfikacja stanowi konkurencję dla jednostek Intel Core i9 dziesiątej generacji Comet Lake-H.

Warto wspomnieć, że zarówno specyfikacja AMD Ryzen 9 4900H, jak i AMD Ryzen 9 4900HS obejmuje zintegrowany układ GPU o dużej mocy. To Radeon Graphics o taktowaniu na poziomie 1750 MHz, który dysponuje 8 jednostkami Compute Units. Jest to kolejny istotny element, który przełoży się na wydajność sprzętową.

Asus już teraz zapowiedział sprzęt, na którego pokładzie zostanie zainstalowany procesor AMD Ryzen 9 4900HS – laptop ROG Zephyrus G14. Na przykładzie tego urządzenia należy stwierdzić, że gamingowe notebooki powinny być wyposażone w wysokiej jakości dedykowaną kartę graficzną. W tym przypadku producent sięgnął po kapitalny układ GeForce RTX 2060. Będzie to idealne rozwiązanie dla entuzjastów wirtualnej rozrywki na najwyższym poziomie.

Uwaga!

Bardzo istotnym elementem konfiguracji procesora jest TDP (Thermal Design Power) Firma AMD definiuje tę wartość jako moc, którą procesor może pobierać i oddawać w formie ciepła. Oczywiście procesory zostały wyposażone w zabezpieczenia, które zapobiegają przegrzaniu się układu przez ograniczenie pobieranej mocy.

AMD Ryzen 9 4900H i Ryzen 9 4900HS – porównanie

Parametry AMD Ryzen 9 4900HS nie różnią się znacznie od Ryzen 9 4900H i wykazują podobną wydajność. Jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Wspominaliśmy o pewnej różnicy w traktowaniu. Pod tym kątem nieco lepiej prezentuje się AMD Ryzen 9 4900H, oferując 300 Mhz więcej na poziomie taktowania bazowego oraz 100 MHz w trybie turbo. Nie jest to znaczna dysproporcja, jednak gracze powinni zwrócić na to szczególną uwagę. Kolejną kwestią jest różnica pomiędzy współczynnikami TDP. Warto zauważyć, że AMD Ryzen 9 4900H charakteryzuje się TDP na poziomie 45 W. Natomiast w przypadku modelu AMD Ryzen 9 4900HS jest to 35 W.

Warto wiedzieć!

Oczywiście każdy z procesorów przy wsparciu wysokiej klasy karty graficznej pozwoli na doskonałą zabawę przy grach. Nie ulega wątpliwości, że jednostki te zostaną zainstalowane w laptopach dla wymagających użytkowników, dla których komfort rozrywki stanowi najwyższy priorytet. Takie układy znajdziemy wyłącznie na wysokiej półce. W przypadku laptopa z procesorem Ryzen 9 4900HS oraz AMD Ryzen 9 4900H cena będzie relatywnie wysoka.

AMD Ryzen 9 4900H i Ryzen 9 4900HS – premiera

Wielu miłośników wirtualnej rozrywki pyta, kiedy wreszcie nadejdzie premiera AMD Ryzen 9 4900H i AMD Ryzen 4900HS. Okazuje się, że już pojawiły się pierwsze laptopy z takimi układami na pokładzie i niebawem trafią na rynek. W tej chwili są to oczywiście nieliczne sprzęty, jednak już w najbliższych tygodniach poznamy więcej szczegółów. Producenci wśród omawianych procesorów z pewnością odkryją ciekawe rozwiązania dla graczy. Mamy do czynienia z bardzo interesującą propozycją, która z pewnością wpisze się w zakres oczekiwań szerokiego grona klientów.

Oczywiście premiera AMD Ryzen 4900HS to nie jedyna ważna data w kalendarzu gracza. Nie da się ukryć, że AMD od lat konkuruje z Intelem. O zakupie zadecyduje oczywiście wydajność, a także cena poszczególnych układów. Jednak obecne możliwości sprzętowe flagowych modeli zdecydowanie zachęcają do zakupu. To doskonała okazja dla każdego gracza na zmianę komputera.

bulb-learn-more-section-icon

Dowiedz się więcej

Wielu miłośników nowinek technologicznych pyta o koszt zakupu urządzenia. W przypadku laptopa z układem AMD Ryzen 9 4900H oraz AMD Ryzen 9 4900HS cena będzie oczywiście zależna od pozostałych komponentów. Producenci na pewno zaimplementują do notebooków wysoki zasób pamięci RAM i oczywiście mocną kartę graficzną.

AMD Ryzen 9 4900H i Ryzen 9 4900HS - czy warto?

Wielu graczy zastanawia się, czy warto zdecydować się na zakup zaawansowanego laptopa, który wyposażony będzie w tak wydajny układ? Oczywiście wszystko zależy od oczekiwań. Jeżeli jednak poszukujesz wysokiej klasy urządzenia, które pozwoli na obsługę wielu nowych gier, warto wybrać AMD Ryzen 9 4900HS lub Ryzen 9 4900H – laptop z takim procesorem będzie doskonałą propozycją. Na jakie parametry możemy liczyć w grach na przykładzie modelu Hs?

  • DOTA 2 – 126 klatek na sekundę
  • League of Legends – 129 klatek na sekundę
  • Rocket League – 226 klatek na sekundę
  • Counter Strike: GO – 229 klatek na sekundę
  • Far Cry 5 – 90 klatek na sekundę
  • Civilization 6 – 69 klatek na sekundę
  • F1 2019 – 121 klatek na sekundę
  • Rise of the Tomb Raider – 104 klatki na sekundę

Łatwo zauważyć, że wydajność AMD Ryzen 9 4900HS pozwoli na obsługę bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania w najważniejszych grach e-sportowych. Mowa oczywiście o DOTA 2, League of Legends, Rocket League, czy Counter Strike: GO. Pozostałe gry również prezentują się znakomicie. Należy przyjąć, że utrzymanie stałych 60 klatek na sekundę to doskonały wynik. To oznacza, że układ zapewnia dynamiczną rozgrywkę i przewyższa wiele pozostałych procesorów mobilnych.

Warto zaznaczyć, że częstotliwość odświeżania obrazu będzie niezwykle istotna wszędzie tam, gdzie o zwycięstwie mogą zadecydować ułamki sekund. Zachwyceni będą fani gier sieciowych, a także miłośnicy strzelanek czy wyścigów.

Jednak nie tylko graczom polecić można omawiane układy. Zadowolone będą również osoby, które na co dzień pracują przy grafice lub montażu filmów. Ponadto sprzęt sprawdzi się przy streamingu. AMD stworzyło kompleksowe rozwiązanie dla wszystkich użytkowników.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.