Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 5 2600 – wydajność oraz specyfikacja

AMD Ryzen 5 2600 niedługo będzie obchodził swoje pierwsze urodziny. To przyzwoitej klasy sprzęt dla użytkowników wymagających atrakcyjnej ceny i zadowalającej wydajności.

Procesor wyposażony jest w sześć rdzeni z technologią Hyper-Threading. Choć taktowanie może nie wydawać się bardzo wysokie, to trybie turbo może osiągać już 3,90 GHz w pracy jednordzeniowej. To propozycja z tych tańszych – dla AMD Ryzen 5 2600 cena w sklepach osiąga około 700 złotych. Na koszt wpływa również brak technologii XFR, przez co układ skierowany jest do osób, które nie podkręcają swoich procesorów do granic wytrzymałości.

Polecane procesory AMD

AMD Ryzen 5 2600 – specyfikacja

AMD Ryzen 5 2600 – zastosowanie

AMD Ryzen 5 2600 został stworzony tak, by jego zastosowanie było najszersze z możliwych. Z drugiej strony oznacza to, że nie jest bardzo mocny, a jedynie przyzwoity w każdym aspekcie. Najlepiej sprawdza się do zastosowań gamingowych. Dla AMD Ryzen 5 2600 benchmark UserBenchmark pokazuje wynik 88%, co jest dobrym wynikiem. Układ znajduje się w 20% najlepszych, które zostały dotychczas wypuszczone.

Nieco słabiej, ale również dobrze sprawdza się w zastosowaniach domowych, choć czasem możemy nawet nie móc wykorzystać obsługi 12 wątków. Niemniej, na komputerze z tym komponentem obejrzymy film, przejrzymy Internet czy napiszemy dokument w pakiecie biurowym.

Nie jest to jednak układ zaprojektowany do wykonywania wielu równoległych obliczeń numerycznych. Choć wysokość taktowania jest jak najbardziej atrakcyjna do tych zastosowań, to jednak liczba rdzeni jest dość mała. Oczywiście damy radę wyrenderować grafikę 3D czy poddać film obróbce, ale na wyniki naszych działań trzeba będzie trochę poczekać.

AMD Ryzen 5 2600 – wydajność

Wydajność procesora również jest zadowalająca przy niezbyt wymagających czynnościach. Odradzamy więc uruchamianie najnowszej gry komputerowe, streamingu i odtwarzacza filmów równocześnie. Jednakże przy AMD Ryzen 5 2600 testy wypadły całkiem zadowalająco. Cinebench R15 w trybie Multi-core pokazuje 1310 punktów, co plasuje go tuż obok modeli Intela z serii Intel Core i7. Niestety z drugiej strony mamy wyniki Single-Core. Tutaj jest już dość kiepsko, patrząc również na datę wydania procesora. Najbliższym mu modelem od niebieskich jest Pentium G5500.

Największym konkurentem opisywanego to procesora jest Intel Core i5-8400. Co ciekawe, wyniki testów wskazują na bardzo podobne osiągi w grach, z lekką dominacją modelu czerwonych. Z drugiej strony przy renderowaniu obrazów czy kompresji plików Intel zostaje dość mocno w tyle.

AMD Ryzen 5 2600 – porównanie z innymi modelami

Porównajmy więc AMD Ryzen 5 2600 vs i5 8400 i sprawdźmy, jak podobne są ich specyfikacje. Pod lupę weźmiemy również dwa inne modele od niebieskich.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe modele, AMD wypada najlepiej. Nie można jednak nie zwrócić uwagi, że wszystkie z nich są starsze. Wynik pojedynku AMD Ryzen 5 2600 vs Intel Core i3 8100 jest dość oczywisty. Układy z tych serii mają do dyspozycji o wiele mniej rdzeni. Podobnie sytuacja wygląda przy porównaniu AMD Ryzen 5 2600 vs i5 7400. Największy konkurent również jest słabszy o około 8% w trybie wielowątkowych, ale z kolei jest droższy o około 100 złotych.

AMD Ryzen 5 2600 – w jakich komputerach?

Głównym zastosowaniem procesora są prace domowe czy niewymagające programy biurowe. Taki też sprzęt postaramy się złożyć, choć również bez problemów na prezentowanym tu składaku pogramy w najnowsze propozycje rynku gier.

Dobrym wyborem będzie z pewnością płyta główna Asus ROG STRIX B450-F GAMING lub ASRock B450M Pro4. Z kart graficznych możemy wybrać Asusa GeForce GTX 1060 6GB lub Gigabyte GeForce GTX 1070 Ti Gaming 8GB.

Nie możemy zapomnieć również o pamięci RAM, takiej jak G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB i dysku SSD Samsung 860 EVO 500 GB.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.