Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD RNA 2 – poznaj specyfikację techniczną i najważniejsze szczegóły

Już niebawem na rynku pojawią się karty graficzne oparte o architekturę AMD RNA 2. Na co mogą liczyć gracze?

AMD RNA 2 – co wiemy?

Nowy układ graficzny AMD RNA 2 został zaprezentowany podczas marcowego eventu – Financial Analysts Day 2020. Nie ulega wątpliwości, że architekturę opracowano głównie z myślą o entuzjastach wirtualnej rozrywki. Karty oparte o AMD RNA 2 będą wspierane przez GPU Navi 2x. Tak zaawansowane jednostki spotkamy na pokładach komputerów osobistych, a także przyszłych konsol. Mowa tu oczywiście o PlayStation 5 oraz Xbox Series X, które pod koniec roku zagoszczą na sklepowych półkach. W tym miejscu należy wspomnieć, że zarówno Sony, jak i Microsoft zaoferują sprzęt dla graczy na najbliższych kilka lat. Oznacza to, że w przypadku AMD RDNA 2 opinie mogą być nad wyraz pozytywne. Pierwsze zwiastuny gier na konsole nowych generacji dostępne są już teraz. Z całą pewnością można stwierdzić, że pod względem graficznym będą to znakomite tytuły.

Polecane karty graficzne

Możemy być pewni, że architektura autorstwa AMD zagwarantuje doskonałą zabawę przy rozdzielczości 4K, a każdy najmniejszy szczegół będzie na ekranie doskonale widoczny. Jednak warto sięgnąć po telewizor lub monitor, który również obsłuży takowy standard. Dużym przełomem będzie zastosowanie nowoczesnej technologii Ray Tracing, która polega na śledzeniu promieni słonecznych w czasie rzeczywistym. Możemy się spodziewać, że zobaczymy bardzo realistyczne odbicia na wszystkich powierzchniach. To zdecydowany ukłon w stronę najbardziej wymagających entuzjastów gier.

Warto wiedzieć!

Wielu graczy zastanawia się, czy w przypadku AMD RNA 2 wydajność będzie wystarczająca do obsługi najbardziej wymagających produkcji. Jednak przy tak nowoczesnej architekturze trudno spodziewać się, aby było inaczej. Możliwości dla deweloperów są niemal nieograniczone. Najbardziej uznane studia na rynku z pewnością wykorzystają potencjał nowej technologii.

AMD RDNA 2 – specyfikacja techniczna

Aby przyjrzeć się bliżej omawianej architekturze, należy dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną. Oczywiście karty graficzne nie zostały jeszcze oficjalnie zaprezentowane. Natomiast nie brakuje spekulacji i plotek. Pojawiła się już nieoficjalna specyfikacja techniczna karty graficznej o kodowej nazwie D32310/15, która ma być oparta o AMD RNA 2. Najważniejsze szczegóły przedstawiamy w poniższej tabeli.

Wiele wskazuje na to, że karta o powyższej specyfikacji faktycznie pojawi się na rynku. Producent mógłby zaoferować 5120 procesorów strumieniowych, 320 jednostek teksturujących oraz 96 jednostek renderujących. Dodatkowym atutem byłoby wsparcie jednostek dedykowanych dla nowoczesnej technologii Ray Tracing. Oznacza to, że gracze będą mogli cieszyć się wysokim realizmem rozgrywki przy najnowszych tytułach.

Za bardzo wysoką wydajność urządzenia odpowiada pamięć VRAM HBM2e na poziomie 24 GB. Użytkownicy mogą również liczyć na przepustowość rzędu 2048 GBs oraz pamięć L2 cache – 12 MB. Jeżeli te informacje się potwierdzą, zobaczymy jedną z najbardziej zaawansowanych kart przeznaczonych dla graczy, która śmiało może rywalizować z najnowszymi modelami serii Geforce RTX. W tym miejscu warto zaznaczyć, że karta D32310/15 będzie wyróżniać się większą liczbą bloków Compute Units niż Xbox Series X, co z pewnością przełoży się na wyższy komfort rozrywki.

bulb-learn-more-section-icon

Dowiedz się więcej

Konsole najnowszej generacji z obsługą technologii AMD RNA 2 warto wybrać nie tylko ze względu na bardzo atrakcyjną grafikę. Należy podkreślić, że niektórych gier nie zobaczymy już na PlayStation 4 czy Xbox One. Twórcy w największym stopniu będą wspierać przyszłe platformy marki Sony i Microsoftu, co z pewnością przełoży się na wyniki sprzedażowe.

Architektura AMD RDNA 2 oprócz wspomnianego już Ray Tracingu zaoferuje również technologię Variable Rate Shading. Chodzi o zaawansowany proces cieniowania pikseli. Przekłada się to na dużo wyższą jakość obrazu, a co za tym idzie – większy realizm rozgrywki. Najważniejsze technologie od AMD będzie obejmował pakiet DirectX 12 Ultimate. To doskonała wiadomość dla twórców gier, gdyż optymalizacja będzie znacznie łatwiejsza.

Oczywiście obok wysokiej jakości grafiki istotną kwestię stanowi płynność animacji. Omawiana technologia zapewni dynamiczną rozgrywkę nawet przy najbardziej wymagających tytułach. W przypadku korzystania z peceta należy również pamiętać o szybkim procesorze i odpowiednim zasobie pamięci RAM. Takie warunki przy wsparciu monitora 4K zapewnią długie godziny wspaniałej zabawy. O dodatkowe komponenty nie musimy martwić się w przypadku PS5 i Xbox Series X. Oprócz konsoli wystarczy nam telewizor 4K.

Uwaga!

Architektura AMD RNA 2 pozwoli twórcom gier na rozwijanie swoich tytułów o zupełnie nowe aspekty graficzne. Jednak na tym nie kończy się oferta pomysłodawców wspomnianej technologii. W 2022 roku zadebiutuje AMD RNA 3. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy świadkami niezwykłego postępu, który zachwyca najbardziej wymagających entuzjastów gier.

AMD RDNA 2 - czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że karty graficzne wspierane architekturą AMD RDNA 2 będą kosztowne. To samo można powiedzieć o konsolach przyszłej generacji – Xbox Series X oraz PlayStation 5. Czy warto zdecydować się na zakup tak zaawansowanych urządzeń? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto raz jeszcze przeanalizować najważniejsze atuty, na które mogą liczyć gracze.

  • Obsługa technologii Ray Tracing
  • Obsługa technologii Variable Rate Shading
  • Obsługa rozdzielczości 4K
  • Wsparcie dla wysokiej klasy pecetów
  • Wsparcie dla konsol przyszłej generacji
  • Znakomite parametry techniczne
  • Komfortowe rozwiązania dla deweloperów

Decydując się na zakup tak nowoczesnej karty graficznej bądź konsoli opartej o taką technologię, możemy śmiało oczekiwać rozwiązań technicznych na najwyższym poziomie. Potencjał tych urządzeń z powodzeniem wykorzystają znani producenci gier. Najbardziej utalentowani projektanci przygotują fotorealistyczną grafikę z wykorzystaniem Ray Tracingu oraz Variable Rate Shading. Trudno nie zauważyć, że rozdzielczość 4K powoli staje się standardem wśród miłośników wirtualnej rozrywki.

W przypadku AMD RNA 2 premiera będzie głośnym wydarzeniem dla branży gier. Nie ulega wątpliwości, że to doskonała propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy korzystają z monitorów i telewizorów 4K.

AMD RDNA 2 - premiera

Na koniec warto odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie dotyczące AMD RDNA 2 – kiedy pojawią się nowe karty graficzne. Producent zapowiada, że już w tym roku jednostki te zobaczymy na sklepowych półkach, podobnie jak konsole wyposażone w tego typu układy. Nie znamy jeszcze cen poszczególnych urządzeń, dlatego warto na bieżąco śledzić doniesienia branżowe.

  

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.