Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD Radeon RX 610 - wydajność oraz specyfikacja

Wśród nowych układów graficznych AMD typu OEM znaleźć można kartę Radeon RX 610. Co to za jednostka?

Wśród nowości marki AMD można znaleźć całą serię kart graficznych Radeon RX 600, a wśród nich model RX 610. Jednostki te są przeznaczone na rynek OEM – głównie do notebooków. Jakie są parametry modelu Radeon RX 610?

AMD Radeon RX 610 – specyfikacja techniczna

Grafika AMD Radeon RX 610 to układ stworzony z myślą o rynku OEM i urządzeniach z niezbyt wysokiej półki cenowej, a stąd też dość podstawowe parametry tej jednostki:

 • Seria – Radeon 600.
 • Architektura – GCN 4 generacja.
 • Typ pamięci – GDDR5, max 4 GB.
 • Jednostki teksturujące – 20.
 • Jednostki rasteryzujące – 4.
 • Procesory strumieniowe – 320.
 • Taktowanie rdzenia – do 1030 MHz.
 • Moc obliczeniowa – do 0.66 TFLOPS.
 • Przeznaczenie – urządzenia mobilne OEM.

AMD Radeon RX 610 – zastosowanie

Nowa seria kart graficznych AMD Radeon 600 obejmuje układy typu OEM – w przeważającej mierze są one dedykowane do urządzeń mobilnych, a tylko topowe modele z tej serii mogą być stosowane także w komputerach PC.

Karta AMD Radeon RX 610 jest najsłabszym układem graficznym z serii i bazuje na modelu Radeon 520 z poprzedniej serii. Jak widać po specyfikacji technicznej, układ ten nie należy do zbyt zaawansowanych – wyposażono go w zaledwie 4 jednostko rasteryzujące, 20 jednostek teksturujących i 320 procesorów strumieniowych. Grafika ta nie jest więc zdolna konkurować z topowymi jednostkami graficznymi do notebooków, ale też nie takie jest jej przeznaczenie. Kartę AMD Radeon RX 610 można znaleźć w:

 • Niedrogich notebookach multimedialnych – czyli urządzeniach dedykowanych do użytku domowego, nieprofesjonalnego, który sprowadza się do obsługi przeciętnych programów, użytkowania internetu, korzystania z multimediów i ich prostej obróbki, a także do grania w mało wymagające gry.
 • Urządzeniach biurowych – grafika typu OEM z powodzeniem może być stosowana w notebookach do pracy, a szczególnie biurowej, która nie wymaga szczególnej wydajności graficznej.

AMD Radeon RX 610 – wydajność

Karta AMD Radeon RX 610, choć jest nowością w ofercie czerwonych, nie jest przełomem na rynku kart graficznych. To jednostka OEM i jej wydajność jest dość podstawowa – wystarczająca do codziennych zastosowań i prostych gier, ale niewiele ponad to.

Rzut oka na parametry tej jednostki wystarczy, by upewnić się, że zapewnia ona bazowe parametry do pracy, użytkowania multimediów czy też gier. Jednostka AMD Radeon RX 610 bywa porównywana do karty AMD Radeon 520 i faktycznie część parametrów tych jednostek jest identycznych. Można więc przypuszczać, z dużą dozą prawdopodobieństwa, że wydajność nowej odsłony będzie odrobinę lepsza niż w przypadku poprzedniej generacji, a karta AMD Radeon 520 była odpowiednia jedynie do gier pokroju FIFA 18, Team Fortress 2, Farming Simulator 17 i tym podobnych. Bardziej wymagające produkcje nie były grywalne lub wymagały znacznego obniżenia detali i grania w niskiej rozdzielczości.

AMD Radeon RX 610 – porównanie z innymi modelami

Wybierając urządzenie wyposażone w kartę AMD Radeon RX warto wziąć pod uwagę nie tylko model 610, ale też inne karty z tej serii. Pomocne w tym zadaniu będzie poniższe porównanie.

AMD Radeon RX 610 vs AMD Radeon 620 vs AMD Radeon 630

Wszystkie z wymienionych kart graficznych należą do tej samej serii, ale różnią się pomiędzy sobą pod względem parametrów, a więc i tego, jak sprawdzą się w grach i programach graficznych. Model AMD Radeon RX 610 to najbardziej podstawowe rozwiązanie – karta ta dysponuje 320 procesorami strumieniowymi i zaledwie 5 obliczeniowymi. Model RX 630 dysponuje już zauważalnie lepszymi parametrami, gdyż ma 8 jednostek obliczeniowych i 512 teksturujących, co czyni go lepszym wyborem do bardziej wymagających zadań, jak również do komputerów multimedialnych, na których zamierzamy uruchamiać choćby najprostsze gry.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.