Udostępnij
Skomentuj

Akrobatyka – jak zacząć? Czy jest zdrowa?

Akrobatyka to jeden z ciekawych sportów, który cieszy się stale rosnącą popularnością.

Akrobatyka to jeden z najbardziej widowiskowych i efektownych sportów. Łączy ona w sobie intensywne treningi, możliwość pochwalenia się indywidualnymi predyspozycjami z atrakcyjną formą. Wiele rodzajów akrobatyki pozwala również na dobranie odpowiedniej opcji, która da wiele radości i będzie najlepsza dla osoby ćwiczącej. W tym artykule przedstawiamy zagadnienia związane z ćwiczeniami w akrobatyce tradycyjnej, powietrznej i sportowej oraz odpowiemy na jedno z najczęściej padających pytań — jak zacząć?

Najczęściej wybierane materace gimnastyczne

Akrobatyka sportowa

Akrobatyka lub gimnastyka sportowa to wykonywanie specjalnych układów choreograficznych składających się z trudnych figur. Aby je wykonać, trzeba zaangażować całe ciało i wykorzystać też umiejętności nabyte na treningach. Dyscyplina ta jest bardzo efektowna, gdyż ćwiczenia wykonuje się z akcesoriami takimi jak trampoliny czy ścieżki. Uczestnicy mogą ćwiczyć samodzielnie, w parach lub grupach co jeszcze bardziej zwiększa widowisko. Liczne zawody sportowe i pokazy czynią tę dyscyplinę bardzo popularną, a duże grono fanów stale się powiększa.

Akrobatyka - jak zacząć?

Rozpoczęcie trenowania akrobatyki nie jest wcale trudne, choć wymaga od nas pewnego zaangażowania. Pierwszym etapem jest dokładne poznanie tej dyscypliny. Możemy zrobić to dzięki internetowi, oglądając różne nagrania czy czytając wiedzę fachową. Jeśli zdecydujemy się rozpocząć treningi, należy udać się do klubu sportowego z taką sekcją. Po rozmowie i ewentualnym przycięciu wystarczy skompletować strój do akrobatyki. Powinien składać się on z jednoczęściowej wersji gimnastycznej lub dodatkowej sukienki artystycznej oraz butów — baletek. Ostatnim krokiem jest rozpoczęcie treningów w klubie i wybranie odpowiedniej specjalizacji. Dla początkujących sport ten może okazać się w pierwszej fazie dość wymagający, ale nie warto rezygnować na samym starcie.

Akrobatyka dla dzieci

Akrobatyka jest również dobrym pomysłem dla dzieci jako dyscyplina sportowa. W porównaniu do innych rodzajów nie jest ona wybierana najczęściej, ale są kraje, gdzie to właśnie akrobatyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wybór tej dyscypliny pod kątem dziecka jest bardzo korzystny. Oto najważniejsze plusy, jakie daje trenowanie akrobatyki przez z dziecko:

  • rozwój fizyczny
  • nowe hobby
  • współzawodnictwo
  • atrakcyjna forma aktywności ruchowej

Akrobatyka jest doskonałym sposobem na aktywność fizyczną. Dzięki niej dziecko otrzymuje dużą dawkę ruchu oraz przyzwyczaja się do regularnego uprawiania sportu. Treningi wzmacniają wiele grup mięśniowych, poprawiają zwinność, skoczność oraz utrzymywanie równowagi. Są też bardzo dobrym narzędziem do trenowania publicznych występów. Sport ten nie jest sportem kontaktowym, więc ilość kontuzji nie jest tak duża, jak np. przy piłce nożnej. Akrobatyka to także świetny sposób na nowe hobby i współzawodnictwo w grupie nowych znajomych. Regularne treningi poprawiają samodyscyplinę czy umiejętności motywacji.

Gdzie zapisać dziecko na akrobatykę? W kraju istnieje wiele klubów. Najszybciej znajdziemy daną sekcję przy miejskich ośrodkach sportowych. Proces zapisu wygląda podobnie jak do klubu piłkarskiego czy pływackiego. Strój potrzebny do trenowania to odpowiednie buty - baletki, przyległy do ciała strój treningowy oraz opcjonalnie — w zależności od sytuacji sukienka czy inny strój z ozdobami używany na zawodach. Warto przed zakupem porozmawiać o tym z trenerem, gdyż wymagania odnośnie niego mogą się różnić

Akrobatyka powietrzna

Jednym z ciekawszych rodzajów akrobatyki jest akrobatyka powietrzna. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń i figur w powietrzu z użyciem sznurków, wstęg, huśtawek, stałych konstrukcji czy lin. Wymaga ona większego zaawansowana niż pozostałe rodzaje. Potrzebne doświadczenie i umiejętności muszą być znacznie wyższe. W Polsce i w Europie działają oficjalne federacje akrobatyki powietrznej, a cała struktura jest rozbudowana. Sekcje czy kluby znajdziemy również przy lokalnych klubach sportowych.

Akrobatyka - ćwiczenia

Akrobatyka posiada wiele rodzajów ćwiczeń, które różnią się zaawansowaniem czy formą. Pierwszym i zarazem najpopularniejszym ćwiczeniem jest skakanie na trampolinie. Zawodnicy wykonują przy jej pomocy konkretne układy i figury takie jak salta, obroty czy ewolucje w powietrzu. Nieco mniej niebezpieczne są akrobacje na 25 m ścieżce. Wykonuje się na niej skoki z nóg na nogi oraz z nóg na ręce. Zawodnicy po wykonaniu kilku ewolucji kończą swój występ. Do bardziej widowiskowych ćwiczeń należą też występy w parach lub grupach. W nich wykorzystywane są mięśnie ciała, aby stworzyć figury wraz z innymi zawodnikami - takie jak podrzucanie, podnoszenie czy dźwignie. Duża mnogość ćwiczeń pozwala dobrać je odpowiednio do indywidualnych predyspozycji oraz poziomu zaawansowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.