Udostępnij
Skomentuj

Agrafka wędkarska – do czego służy?

Zastanawiamy się nad możliwościami wykorzystania popularnych akcesoriów wędkarskich.

Warto również nadmienić, że oba produkty bardzo często są wykorzystywane razem. Ich budowy nie są specjalnie skomplikowane, podobnie zadania, jakie spełniają. To jednak wystarczy, aby otrzymać zestaw, który sprawi, że codzienne wędkowanie okaże się znacznie przyjemniejsze. W niniejszym tekście wyjaśnimy, czym wyróżniają się oba produkty, jakie są ich funkcje, a także zastanowimy się, jak dokonać ich wyboru.

Agrafka wędkarska – co to jest?

Zaczynamy od przedstawienia agrafki, zwanej również zapinką. Jest to niewielkie akcesorium wędkarskie, które umożliwia szybką, bezproblemową wymianę spławika lub przynęty. Dlaczego? Ponieważ zastosowanie agrafki zwalnia nas od obowiązku żmudnego zdejmowania całego zestawu do połowu, co związane jest między innymi z odcinaniem żyłki, a następnie jej ponownym wiązaniem. Dzięki agrafce, zyskujemy więc kilka cennych minut.

Specyfika omawianego produktu sprawia, że jest on wykorzystywany przede wszystkim w metodzie spinningowej, w której to wymiana przynęty zachodzi bardzo często. Zamiast więc poświęcać na to wiele minut, ze wszystkim uwijamy się w przeciągu zaledwie kilku sekund. Warto nadmienić również, że na rynku dostępna jest także specjalna agrafka do przetrzymywania ryb.

Jak widać, ten prosty produkt może okazać się niezwykle użyteczny. Skoro więc wiemy już, w jakich celach agrafka wędkarska jest wykorzystana, możemy wskazać kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Warto w tym miejscu nadmienić, że agrafki przeważnie są sprzedawane w zestawach po kilka-kilkanaście sztuk. Nie jest to produkt drogi, ceny zestawów zaczynają się już od kilku złotych. Przed wydaniem pieniędzy, warto jednak sprawdzić, z jakich dokładnie materiałów agrafki zostały wykonane. Modele dobrej jakości przeważnie są przygotowywane przy użyciu sprężystej stali węglowej, która zapewnia nie tylko odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, ale również odporność na rdzę.

Choć producenci często wskazują, że ich agrafki wytrzymają wiele, warto w specyfikacji poszukać dokładnej informacji o tym, o jakiej wytrzymałości jest mowa. Wynieść można ona bowiem 5 kg, 8 kg, a także ponad 10 kg.

Krętlik wędkarski – do czego służy?

Skoro wiemy już, do czego używana jest agrafka, możemy zająć się krętlikiem, który bardzo często jest sprzedawany razem z agrafką. Mowa o niewielkim urządzeniu składającym się z dwóch uchwytów połączonych grubszym materiałem. Osadzenie uchwytów sprawia, że mogą zmieniać pozycję względem siebie. Dzięki temu, krętlik skutecznie zapobiega skręcaniu żyłki przez przynętę, gdy ta manewruje w wodzie.

Krętlik wędkarski wykorzystywany jest przeważnie podczas łączenia żyłki z przyponem. Kolejny raz mówimy o wędkarstwie spinningowych, w ramach którego przynęta wykonuje bardzo energiczne ruchy w wodzie.

Choć na rynku najczęściej spotykany jest standardowy krętlik łożyskowy, zakupić możemy również inny model, a mianowicie krętlik z szybkozłączką, która pozwala na bardzo szybką wymianę przyponu. Podobnie jak w przypadku agrafki, przed zakupem warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany krętlik, a także jego wytrzymałość. Istotnym parametrem może być także waga produktu (głównie ze względu na ograniczony ciężar wyrzutu wędki), a także rozmiar.

Krętlik z agrafką – po co?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, oba omawiane produkty najczęściej są wykorzystywane razem, zwłaszcza w spinningu. Agrafka jest osadzana na krętliku, co gwarantuje skuteczna ochronę przed splątaniem się żyłki, a także szybką wymianę przynęty.

Wszystko to sprawia, że w sklepie znaleźć możemy zestawy składające się właśnie z agrafek i krętlików. Dzięki temu nie musimy dokonywać dwóch osobnych zakupów. Ile kosztują takie produkty? W przypadku zestawu do 10 sztuk, należy przygotować się na wydatek mniej więcej 10-20 złotych.

Agrafki i krętliki - zastosowanie

Powiedzieliśmy już, że oba akcesoria wykorzystywane są przede wszystkim w ramach wędkarstwa spinningowego. Pozwalają one na szybką wymianę przynęty, a także zabezpieczają nas przed wieloma nieprzyjemnościami, które mogą zadecydować o naszej porażce podczas „walki” z rybą. Tyczy się to zwłaszcza dużych okazów.

Co jednak istotne, zarówno agrafki wędkarskie, jak i krętliki są stosowane również w innych metodach i na inne sposoby.

  • Metoda Chod Rig – jest stosowana w zbiornikach zamulonych lub w takich, w których występuje dużo zaczepów (podwodna roślinność, korzenie etc.). Krętliki wykorzystywane są wtedy wraz ze specjalnymi koralikami. Dzięki konstrukcji pierścieni, gwarantowana jest dodatkowa ruchliwość przynęty.
  • Krętlik z podwójnym kółkiem – na jednym z uchwytów zamontowane zostają dwie obręcze, stosowane w zestawach ze spadającym ciężarkiem centrycznym. Ten produkt także przyda się głównie w zbiornikach ze sporą ilością zaczepów.
  • Agrafki z klipsami do robaków na włos - ułatwiają nakładanie robaków, trójkątny kształt całego zestawu sprawia, że robaki nie zbijają się.
  • Agrafka z koralikiem – stanowi dodatkowe ułatwienie podczas mocowania spławików oraz innych zestawów wędkarskich.

Jak widać, te dwa niewielkie produkty mogą okazać się niezwykle pomocne, zwłaszcza podczas wędkowania metodą spinningową. Wszystko to sprawia, że warto mieć je na swoim wyposażeniu. Oczywiście pod warunkiem, że dokonamy właściwego wyboru.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.