Udostępnij
Skomentuj

AG czy TF/TT – jakie turfy wybrać? Które będą najlepsze?

Sztucznych nawierzchni piłkarskich jest w naszym kraju coraz więcej. Są to zarówno orliki, jak i innego rodzaju boiska piłkarskie mieszczące się obok szkół czy też na osiedlach mieszkalnych. Jakich butów powinniśmy użyć, by móc korzystać z ich potencjału?

Wszystko to sprawia, że największą obecnie popularnością w przypadku gry na sztucznych murawach cieszą się tak zwane turfy. Są to specyficzne buty, których konstrukcja sprawia, że jesteśmy w stanie swobodnie poruszać się w tych niewątpliwie trudnych warunkach. Żeby jednak okazało się to możliwe, konieczny jest wybór odpowiednich rodzajów turfów. Obecnie mamy dwie opcje do wyboru.

Buty AG czy TF/TT?

Pierwszy model oznaczany jest jako AG (Artificial Grass). Są to buty wyposażone w niewielkich rozmiarów, okrągłe korki posiadające specjalne wypustki. Taka konstrukcja zapewnia wysoką przyczepność na sztucznej trawie posypanej granulatem.

Drugim rodzajem omawianego obuwia sportowego są tak zwane śniegówki, a więc modele TF/TT (Turf Trainers). W ich przypadku mamy do czynienia z bardzo małymi, gęsto rozmieszczonymi wypustkami wykonanymi z gumy. Ze względu na ich rozmieszczenie, a także sposób wykonania, gwarantują przyczepność nie tylko w standardowych warunkach, ale również wtedy, gdy nawierzchnia jest zmrożona lub wilgotna.

Wszystko to sprawia, że wybór konkretnej pary powinien być uzależniony od warunków panujących na boisku. Jeżeli jest sucho, buty AG z okrągłymi korkami okażą się bardzo dobrym wyborem. Dzięki nim będziemy w stanie dynamicznie ruszać do piłki i hamować, bez obawy o ewentualne poślizgi. Jeśli jednak popada deszcz lub temperatura powietrza znacząco spadnie, lepiej założyć obuwie TF/TT. Dzięki nim nie będziemy musieli obawiać się ewentualnych kontuzji.

Kupujemy turfy – co jeszcze ma znaczenie?

Jeżeli zależy nam na komfortowej grze niezależnie od panujących warunków, powinniśmy zakupić oba rodzaje obuwia, które będziemy stosować w zależności od potrzeb. Zanim jednak dokonamy zakupu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Najważniejszą z nich będzie konstrukcja podeszwy. W dobrej jakości turfach jest ona wykonywana z wytrzymałej gumy, która nie tylko zapewni doskonalą przyczepność, ale również wysoką wytrzymałość mechaniczną. Oczywiście znaczenie ma także kształt buta – należy dopasować go kształtu naszej stopy. Na rynku znaleźć można obuwie dostosowane do naturalnego podbicia stopy, a także wszelkich odstępstw.

Wielu producentów decyduje się również na dodatkowe wzmocnienie materiału buta, dzięki czemu jest on odporny na ścieranie. Do tego wszystkiego koniecznie należy dodać mocne, solidne wiązania, a także odpowiedni rozmiar. Turfy nie powinny być ani zbyt ciasne ani zbyt luźne – dzięki temu nasze stopy będą odpowiednio chronione.

W zależności do wybranego przez nas rodzaju, buty turfy kosztują od kilkudziesięciu (około 60-70 złotych) do kilkuset złotych (najdroższe kosztować mogą 200, 400, a nawet ponad 500 złotych). Jeśli chodzi natomiast o producentów, zalecane są produkty takich firm jak: Adidas, Nike, Puma czy też Joma Sport. Prawidłowy dobór obuwia zapewni nam bezpieczną, komfortową grę, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na wszystkie wymienione kwestie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.