Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Zjeżdżalnia i ślizgawka ogrodowa dla dziecka - jaką wybrać?

Zjeżdżalnie i ślizgawki są bez wątpienia jednym z ciekawszych propozycji dla dzieci na placu zabaw.

Jaką zjeżdżalnie wybrać dla dziecka? Która będzie bezpieczna? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rodzaje zjeżdzalni i ślizgawek ogrodowych

Ślizgawki i zjeżdżalnie możemy podzielić ze względu na konstrukcję, wymagany wiek, od którego można używać ślizgawki lub zjeżdżalni, a także rodzaj i wymiary. Obecnie możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze konstrukcje ślizgawek:

  • dmuchaną,
  • rozporową,
  • stelażową.

Dmuchaną wystarczy napełnić powietrzem. Rozporową ślizgawkę montujemy na stałe do solidnych konstrukcji z drewna lub metalu. Stelażowe ślizgawki możemy łatwo przenosić i bez problemu sprzedać w przypadku, gdy dzieci z wyrosną ze ślizgawki. Zjeżdżalnie głównie występują w konstrukcji stelażowej i rozporowej.

W przypadku wymaganego wieku- większą grupę stanowią ślizgawki dla dzieci od 3 lat, jednak najpopularniejsze są ślizgawki i zjeżdżalnie dla 5 letnich lub starszych maluchów.

Wymiary ślizgawek i zjeżdżalni determinują długość ślizgu i obszerność całej konstrukcji. Obecnie najpopularniejsze są ślizgawki o szerokości 71 i 147 cm i długości powyżej 300 cm.

Zjeżdżalni i ślizgawek dla dzieci jest całe mnóstwo. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy używać zjeżdżalni lub ślizgawki. Posiadamy zjeżdżalnie dmuchane, bezpieczne zjeżdżalnie basenowe, kolorowe zjeżdżalnie ogrodowe, różne zjeżdżalnie wodne, solidne zjeżdżalnie metalowe, do placu zabaw i do basenów ogrodowych, a także ślizgawki basenowe, ślizgawki ogrodowe, ślizgawki wodne dla dzieci, czy zjeżdżalnie linowe dla dzieci.

Polecane zjeżdżalnie

Zjeżdzalnie ogrodowe dla dzieci

  • Plastikowy stelaż

Zjeżdżalnie i ślizgawki do ogrodu to propozycje o najróżniejszych wielkościach i konstrukcjach. Dla najmłodszych proponujemy zjeżdżalnie z plastikowym stelażem. Tego typu zjeżdżalnie są idealne dla najmłodszych maluchów, a dzięki swojej konstrukcji są również tańsze od innych zjeżdżalni. Plastikowe zjeżdżalnie występują w wielu różnych wariantach kolorystycznych i wzorach, dzięki czemu łatwo dopasujemy zabawkę do preferencji maluszka.

  • Metalowy stelaż

Większość zjeżdżalni z metalowym stelażem to zjeżdżalnie aluminiowe. Materiał ten jest stosunkowo lekki oraz niezwykle trwały. Aluminiowe stelaże najczęściej pokrywa się taflą ślizgu z materiałów sztucznych. Ślizgawki tego typu przeznaczone są dla nieco starszych maluszków, a także dla bardziej zasobnych portfeli.

  • Bez stelaża

Ten rodzaj zjeżdżalni może osiągać nawet ponad 2,5 m długości. Montuje się je do drewnianych lub metalowych konstrukcji. Większość z tego typu ślizgawek jest bardzo trwała, odporna na warunki atmosferyczne i umożliwia montowanie węża z wodą. Ślizgawki bez stelaża mogą być również używane przez starsze dzieci.

Jaką zjeżdżalnię dla dzieci wybrać?

Polecamy zjeżdżalnie marki Little Tikes. Firma odznacza się solidnym wykonaniem swoich produktów. Zjeżdżalnie i ślizgawki od Little Tikes posiadają niezbędne atesty i certyfikaty. Materiał, z którego wykonywane są zjeżdżalnie to mocne tworzywo sztuczne odporne na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Polecamy również zjeżdżalnie i ślizgi firm: Smoby, Mochtoys, 3TOYSM, Madej, czy Alexis.

Na co zwrócić uwagę wybierając zjeżdżalnię?

Wybierając zjeżdżalnię lub ślizgawkę, powinniśmy bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech. Przed kupnem ślizgawki zwróćmy uwagę na certyfikaty oraz normy i atesty, które spełnia produkt. Najważniejszym certyfikatem jest TUV NORD oraz certyfikat CE. Produkt, który posiada te certyfikaty, będzie całkowicie bezpieczny dla dzieci i spełni normy wytrzymałościowe. Będziemy mieć pewność, że zjeżdżalnia wykonana jest z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów.

Zjeżdżalnie i ślizgi wykonane są głównie z tworzyw sztucznych. Kupując produkt warto wybierać możliwie najlepszą jakościowo zabawkę, np. zjeżdżalnie wykonane z utwardzonego polietylenu HDPE. Materiał ten wyróżnia się powierzchnią, na której mienią się srebrne nitki. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, a także pozwala na łatwe ślizganie się.

Niezwykle popularne ślizgawki wykonywane z plastiku wykończonego na wysoki połysk są mniej odporne, z czasem się odbarwiają, a także powodują odparzenia przy kontakcie ze skórą malucha. Ślizgawki gorsze jakościowo mogą utrudniać nawet swobodny zjazd.

Zwróćmy uwagę, czy zjeżdżalnia wytrzyma obciążenie wagowe z odpowiednim zapasem. Większość zjeżdżalni utrzyma od 50 do 80 kg wagi.

Jaką zjeżdżalnię dziecięcą do basenu kupić?

Do basenu idealne będą ślizgawki wodne, a także ślizgawki dmuchane. W przypadku ślizgawek wykonanych z tworzyw sztucznych również możemy spotkać konstrukcje stelażowe lub rozporowe, montowane od metalowych lub drewnianych konstrukcji.

Ślizgawki do basenu z możliwością przyłączenia węża z wodą to doskonała metoda na ułatwienie zjeżdżania maluchom w strojach kąpielowych. Wybierając zjeżdżalnię do basenu, powinniśmy dopasować ją do posiadanego zbiornika wodnego. Jeżeli mamy dmuchany basen o niewielkich rozmiarach, kupno do niego dużej ślizgawki będzie mijać się z celem, a nawet okaże się niebezpieczne.

W przypadku dużych basenów rozporowych lub basenów wykonanych na stałe świetnie sprawdzą się większe ślizgawki montowane na konstrukcjach, lub stelażach aluminiowych.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy na zjeżdzalni?

O bezpieczeństwo zadbamy już na etapie montowania zjeżdżalni. Pamiętajmy, aby podczas montażu nie zostawiać szczelin między ślizgiem, a podłożem. Wyeliminujmy również ryzyko zakleszczeń głowy, czy palców.

Ważne jest również, żeby montować zjeżdżalnie na odpowiedniej wysokości. W przypadku 3 metrowych ślizgów wysokość 150 cm jest optymalna. Aby uniknąć elektryzowania, należy okresowo przemywać zjeżdżalnię wodą z mydłem lub zakładać ubrania z bawełny.

O bezpieczeństwo możemy również zadbać, stosując dodatkowe uchwyty i rączki, które pozwolą pewniej wejść na górę zjeżdżalni i zająć odpowiednią pozycję. Warto również zaopatrzyć się w matę antypoślizgową, która absorbuje wodę (co przyda się w przypadku zjeżdżalni wodnych), a także amortyzuje upadek.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.