Żel energetyczny dla kolarzy – jaki wybrać?

| 0 Komentarzy
Żel energetyczny to podstawowe źródło energii w trakcie wyścigu kolarskiego. Jest on tak samo ważny, jak sprawny rower czy dobrze dobrane siodełko.

Wpływając w bardzo istotny sposób na ciało kolarza, potrafi sprawić, że rowerzysta będzie w pełni formy mógł komfortowo i skutecznie walczyć o zwycięstwo. Co zatem powinien zawierać taki żel? Jakie musi mieć właściwości? Jaki wybrać? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi i kilka przydatnych wskazówek.

Co powinien zawierać żel energetyczny na rower?

Żel energetyczny powinien dostarczać organizmowi energii. Musi zatem zawierać odpowiednie substancje. Zaliczają się do nich w pierwszej kolejności węglowodany proste takiej jak maltoza, glukoza, węglowodany złożone w postaci skrobi oraz małe dawki fruktozy. Dodatkowymi substancjami pobudzającymi są kofeina i tauryna. Kolejnymi składnikami mogą być glicyna potas czy sód. Oprócz głównych substancjo do zeli dodaje się też owoce, aby nadawały smak. Warto wybierać takie, które lubimy lub są neutralne. Nieprzyjemny posmak owocu, którego nie lubimy, może być niekomfortowy. Żele energetyczne tak jak inne produkty mogą zawierać substancje chemiczne takie, jak regulatory kwasowości czy sztuczne barwniki. Im jest ich mniej w żelu, tym lepiej dla naszego organizmu.

Jak i kiedy przyjmować żele?

Jeśli będziemy jeździć na krótkich dystansach – np. do 30 - 40 km spożywanie żelu może być zamienione na przekąski czy batony. Powyżej tej granicy wskazane jest już spożywanie żeli energetycznych. Zapotrzebowanie przeciętnego kolarza to od 30 g. do 60 g. węglowodanów na godzinę. Profesjonalista musi dostarczyć ok.100 g. Łatwo zatem obliczyć potrzebną dawkę i spożyć tyle żelu ile wymaga tego sytuacja.

Żeli energetycznych nie powinno spożywać się w całości oraz w większych ilościach niż jest to wskazane. Popijanie napojami izotonicznymi również może spowodować pewne dolegliwości. Po dostarczeniu dawki żelu możemy przepłukać usta wodą i odczekać chwile na kolejną porcję.

Przyjmowanie żeli energetycznych to równie złożona taktyka co ta dotycząca samego wyścigu. Zależy ona od długości trasy i stanu organizmu. Standardowo pierwszy żel można przyjąć po ok. 60 minutach jazdy, ale kolejne dawki mogą mieć już inny interwał czasowy i gramaturę. Standardową poradą może być też zalecenie, aby przed finiszem spożyć żel z kofeiną, która da nam na finiszu nieco więcej siły.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru żeli?

Istnieje kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, decydując się na wybór konkretnego celu. Pierwszą z nich jest sprawdzenie danego żelu i opinii o nim. Jeśli pochodzi od mało znanego producenta lub nie możemy znaleźć informacji na jego temat, lepiej wstrzymać się z wyborem. Ta sama zasada tyczy się pochodzenia żelu. Podrabianie specyfików sportowych nie jest niczym nowym, dlatego warto zaopatrywać się np. w sklepach sieciowych lub dużych sklepach internetowych, które gwarantują oryginalność.

Kolejną kwestią jest cena. Najtańsze żele znacznie poniżej kilku złotych za sztukę mogą nie gwarantować dobrej jakości. Warto zapłacić nieco więcej za lepszy produkt, a oszczędności szukać np. wybierając sklep z promocjami. Skład również mówi nam co nieco o żelu. Im jest krótszy, tym lepiej dla organizmu. Nie powinien też mieć konsystencji lepkiego syropu, gdyż będzie obciążał nasz organizm.

Warto wiedzieć!

Jeśli jedziesz dłużej niż godzinę, warto stosować żele energetyczne. Liczne testy udowodniły, że osoby je stosujące osiągają znacznie lepsze wyniki i są mniej zmęczone. Ważne, aby były dobrej jakości oraz niespożywane w nadmiarze co obciąża organizm.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.