Udostępnij
Skomentuj

Zegary z kukułką. Modny dodatek czy przestarzały wynalazek?

Do niedawna zegary z kukułką traktowane były jako relikt przeszłości. Dziś wracają do łask. Czy warto je mieć?

Kiedyś zegary z kukułką można było spotkać niemal w każdym domu i mieszkaniu. Z czasem jednak zostały one wyparte przez swoje nowoczesne odpowiedniki. Uznano je bowiem za przestarzałe wynalazki, niepasujące do modernistycznych wnętrz. Czy jednak słusznie? Jak pokazują najnowsze trendy, nie. Zegary z kukułką coraz częściej goszczę bowiem we współczesnych domach – głównie jako elementy dekoracji. Kiedy warto się zdecydować na taką ozdobę?

Zegar ścienny z kukułką – modny dodatek

W swej klasycznej formie zegary ścienne z kukułką sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych tradycyjnie oraz w stylu francuskim, rustykalnym, shabby chic, retro oraz vintage. Swój niepowtarzalny wygląd zawdzięczają pięknie rzeźbionej, drewnianej fakturze i ręcznemu malowaniu, przez co prezentują się naprawdę okazale.

Klasyczny zegar z kukułką warto powiesić na ścianie w pomieszczeniu reprezentacyjnym, np. w salonie lub przedpokoju, gdzie będzie przyciągał wzrok gości. Obok takiej dekoracji nie sposób bowiem przejść obojętnie. Skutecznie więc odwróci uwagę od mankamentów wnętrza, np. niewielkiego metrażu. By dodatkowo podkreślić piękno zegara z kukułką, warto go oświetlić za pomocą reflektorka punktowego.

Bogato zdobiony, drewniany model sprawdzi się również we wnętrzu nowoczesnym. Eklektyzm jest bowiem w modzie! Pamiętajmy jednak o tym, by nie przesadzić z nagromadzeniem innych dodatków. To zegar z kukułką ma być główną ozdobą pomieszczenia. W przeciwnym razie uzyskamy efekt zagracenia, a proporcje wnętrza zostaną zaburzone.

Zegary drewniane najczęściej dostępne są w różnych odcieniach brązu. Znajdziemy jednak także zegary białe i zegary czarne, które sprawdzą się szczególnie dobrze we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Klasyczne zegary ścienne z kukułką zazwyczaj wzbogacone są drewnianym lub metalowym wahadłem oraz delikatnymi szyszkami lub ozdobnymi łańcuszkami, dzięki czemu prezentują się niezwykle elegancko.

Szczególnie ciekawie wyglądają zegary z kukułką mające na froncie różne zdobienia. Zazwyczaj jest to wizualizacja lasu lub motyw kwiatowy. Zdecydować możemy się także na zegary kolekcjonerskie. Na rynku dostępne są również modele przeznaczone do renowacji.

Nowoczesny zegar z kukułką

Jeżeli klasyczna forma zegara z kukułką nam nie odpowiada, możemy zdecydować się na bardziej modernistyczny wariant, a takowych na rynku nie brakuje. W pomieszczeniu urządzonym nowocześnie szczególnie dobrze prezentować się będzie prosty zegar, pozbawiony zdobień, wykonany z silikonu lub innego tworzywa sztucznego. Jego minimalistyczny wygląd doskonale wpasuje się w surowy wystrój wnętrza.

Zaletą nowoczesnych zegarów z kukułką jest to, że występują w zróżnicowanych kształtach i kolorach, dzięki czemu z łatwością dobierzemy rozwiązanie, które będzie odpowiadać naszym potrzebom i upodobaniom. Co więcej, niektóre dostępne na rynku modele pozwalają nawet wybrać dźwięk kukułki, jeżeli klasyczny odgłos nam nie pasuje.

Większość nowoczesnych zegarów z kukułką jest od razu gotowa do użycia. Wystarczy włożyć do nich baterie, które czasem producenci dołączają do zestawu. Montaż na ścianie również nie jest skomplikowany.

Wybierając model, warto wziąć pod uwagę także jego wielkość. Na rynku dostępne są bowiem zarówno wersje mini, które sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, jak i maksi przeznaczone do wnętrz o sporym metrażu. Znajdziemy również warianty pośrednie, z łatwością dostosowując rozmiar zegara do naszych potrzeb.

Nowoczesne zegary z kukułką mogą mieć wbudowanych wiele użytecznych funkcjonalności. Jedną z nich jest regulowana głośność. Niektóre z dostępnych na rynku modeli wyposażone są także w czujnik zmierzchu. Jak on działa w praktyce? Jeżeli oświetlenie spadnie poniżej określonej wartości (np. 10 luksów), dźwięki zegara zostaną automatycznie wyłączone. To niezwykle użyteczne rozwiązanie. Nie musimy się zatem obawiać, że w nocy odgłos kukułki nas obudzi.

Jak to działa? Mechanizm zegara z kukułką

Pierwszy znany opis zegara z kukułką pochodzi z 1629 roku. Jego mechanizm opierał się na drewnianym kole zębatym oraz prostych kamieniach, które służyły do odmierzania czasu. Jednak dokładny opis działania zegara z kukułką, wraz z rysunkiem prezentującym wszystkie mechaniczne elementy, został sporządzony później – w wydanym w 1650 roku podręczniku muzycznym.

Pierwsze modele zegarów z kukułką, które swym działaniem były zbliżone do dzisiejszych, pojawiły się w Schwarzwaldzie w latach 1730-1750. Szybko zyskały one na popularności, a region stał się prawdziwym zagłębiem zegarmistrzostwa. Nie jest jednak do końca wiadome, kto pierwszy je zbudował.

Jaki jest więc mechanizm działania zegarów z kukułką? By zegar działał prawidłowo, raz na dzień trzeba pociągnąć za obciążnik. W nowszych wersjach wystarczy to robić raz na osiem dni. Obecnie na rynku dostępne są także zegary z kukułką, których w ogóle nie trzeba naciągać. To właśnie one są najwygodniejsze. W zależności od modelu kukułka może wydawać dźwięk co pół godziny lub o pełnej godzinie. Zwykle liczba odgłosów odpowiada określonej godzinie. 

Na rynku dostępnych jest wiele zegarów z kukułką. Jedne mają klasyczną formę, inne zaś nowoczesną. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy nie tylko od naszych indywidualnych potrzeb, ale również stylu, w którym urządzamy dane wnętrze, oraz efektu aranżacyjnego, jaki chcemy osiągnąć. Jedno jest pewne. Obok zegara z kukułką nie sposób przejść obojętnie. Stanowi on bowiem niepowtarzalną ozdobę każdego pomieszczenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.