Udostępnij
Skomentuj

Zawór kulowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zawory kulowe służą do szczelnego odcinania dopływu wody i są powszechnie stosowane.

W praktyce można je czasem zastąpić klasycznymi kurkami, ale jest to rozwiązanie bardziej zawodne i dlatego niepolecane tam, gdzie podstawą oceny przydatności zaworu jest jego trwałość i niezawodność. Jeśli chodzi o kryteria wyboru zaworu kulowego, to nie są one szczególnie skomplikowane, ale standardowa „procedura przedzakupowa” sprowadzająca się tylko do sprawdzenia cen, jest fatalnym pomysłem.

Popularne zawory wodne i gazowe

Zawory kulowe a zawory tłokowe

Zawory tłokowe, czyli te tradycyjne z kurkiem obrotowym, zamykają przepływ wody poprzez wysunięcie tłoka. Problem tkwi w tym, że po dłuższym czasie eksploatacji mogą się na jego powierzchni osadzać zanieczyszczenia, które spowodują nieszczelności. W przypadku zaworów kulowych dopływ wody zamykany jest przez wsunięcie kuli w gniazdo. Tutaj zamknięcie jest pełne i w zasadzie nie ma możliwości powstania niewielkich nieszczelności – takie zawory albo są w 100% sprawne, albo kompletnie niedziałające.

Zawory kątowe a zawory kulowe

Zawory kątowe od kulowych zewnętrznie różnią się niewiele, ale budowa wewnętrzna jest inna. Przede wszystkim spora część zaworów kątowych przeznaczonych jest do pracy jako zawory regulacyjne, natomiast zawory kulowe są typowymi zaworami odcinającymi, które działają w pozycjach skrajnych. W zaworach kątowych właśnie możliwość ograniczenia przepływu jest największym atutem i stosuje się je czasem np. jako zawory do spłuczki czy pralki, natomiast w przypadku zaworów kulowych ważna jest możliwość całkowitego odcięcia danego odcinka instalacji, dlatego najczęściej montuje się je tylko w punktach najbardziej newralgicznych.

 • Co to jest zawór kątowy? To stosunkowo niewielki i estetyczny zawór regulacyjny, który umożliwia przepływ w położeniach pośrednich i jednocześnie bardzo dobrze odcina dopływ wody w położeniu zamkniętym (znacznie pewniej niż klasyczne zawory trzpieniowe). Jak sama nazwa wskazuje, zawór taki zbudowany jest w kształt kolanka 90°.
 • Co to jest zawór kulowy? To rodzaj zaworu odcinającego. Używa się go w położeniu otwartym lub zamkniętym, więc nie reguluje przepływu, tylko może go całkowicie – i bardzo skutecznie – odciąć na prostym odcinku rur.

Popularne typu zaworów kulowych

 • Zawór kulowy ½: to typowy zawór kulowy używany do podłączenia np. większości wężyków hydraulicznych. Jest stosunkowo tani i dostępny praktycznie w każdym sklepie.
 • Zawór kulowy 2 cale: zawór o dość dużej średnicy zakładany na odcinakach doprowadzających jako zawór główny do mieszkania itp.
 • Zawór kulowy do wody: od zaworu kulowego do gazu różnią go szczegóły budowy, ale przede wszystkim sposób wykończenia. Zgodnie z przyjęta konwencją dźwignie zaworów do wody są najczęściej czerwone, a zaworów do gazu – żółte.
 • Zawór kulowy ze śrubunkiem: jako alternatywa dla zaworów z typową dźwignią, zamiast której umieszczony jest motylek. Lista zastosowań jest taka sama, jak zaworów z dźwignią, ale obsługiwanie takiego zaworu wymaga nieco większej siły. Ich zaletą jest bardziej kompaktowa, mniej rzucająca się w oczy budowa.
 • Zawór kulowy kołnierzowy: zwykle stosowany przy większych średnicach rur dla wzmocnienia mechanicznego połączeń. Zawory kołnierzowe stosuje się tylko wtedy, kiedy wynika to z projektu instalacji.
 • Zawór kulowy z filtrem: zintegrowany filtra (sitko lub zestaw sitek) zatrzymuje drobinki kamienia i inne zanieczyszczenia nierozpuszczalne, chroniąc głowicę zaworu i jednocześnie zapobiegając przedostawaniu się zanieczyszczeń do dalszej części instalacji.
 • Zawór kulowy kątowy: stosunkowo rzadko stosowane rozwiązanie, zwykle zawór jest wyposażony w motylka, a nie dźwignię. Używany przede wszystkim tam, gdzie nie ma miejsca na założenia klasycznego zaworu kulowego.
 • Zawór kulowy 3 cale: duży zawór kulowy stosowany na odcinakach doprowadzających wodę do mieszkań itd. Musi spełniać wyższe normy wytrzymałościowe niż zawory o mniejszych średnicach.

Zastosowania zaworów kątowych

Zawory kątowe są bardzo powszechnie stosowane i służą do kontrolowania i odcinania przepływu np. na wężykach hydraulicznych. Standardowym rozwiązaniem jest zawór kątowy ½ × 3/8 lub (stosowany do podłączenia automatu) ½ ×3/4 cala.

 • Jaki zawór kątowy do baterii? Tutaj nie ma wielkich wymagań, choć, szczególnie przy stosowaniu głowic niezbyt odpornych na osadzanie kamienia, zaleca się stosowanie zaworów z filtrami.
 • Jaki zawór kątowy do pralki? Należy stosować zawory z filtrami, nawet jeśli nie jest to wyraźne wymaganie pralki. Ponieważ pralki automatyczne są obecnie urządzeniami znacznie bardziej delikatnymi i droższymi w naprawie, niż się może wydawać (np. ze względu na łożyska zintegrowane z bębnem i delikatne pompy), zapewnienie dodatkowej ochrony w postaci filtra w zaworze na pewno nie zaszkodzi.
 • Jaki zawór kątowy do WC? Teoretycznie można tutaj z czystym sumieniem użyć zaworu bez filtra, jednak w przypadku wody twardej lub bardzo twardej zawór kulowy z filtrem pozwoli na pewniejsze zamykanie dopływu wody i przedłuży sprawność mechanizmu spłuczkowego.
 • Jaki zawór kątowy do grzejnika? Do grzejników stosuje się dedykowane zawory kątowe o wysokiej odporności temperaturowej. Stosowanie filtrów nie jest konieczne ze względu na to, że woda w instalacji CO krąży w obiegu zamkniętym i zanieczyszczenia, nawet jeśli nie zostały dobrze odfiltrowane, osadzą się przy kilku pierwszy obiegach i nie będą się kumulowały.

Zawsze ważna jest firma

Niezależnie od typu poszukiwanego zaworu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na markę – jest to prostsze rozwiązanie niż weryfikowanie materiałów, z których wykonany jest zawór, choć tylko w ten sposób można zdobyć absolutną pewność co do jego jakości. Ceny zaworów kulowych i kątowych zależą od ich średnic i przeznaczenia i wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, biorąc jednak pod uwagę, że nawet w złożonych instalacjach takich zaworów jest tylko kilka, a okres ich pracy to często kilkanaście lat, a niekiedy więcej, oszczędności tutaj nie należy wypracowywać kosztem jakości rozwiązań.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.