Wyjaśniamy, jak działa klimatyzacja

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się, jak działa klimatyzacja w pomieszczeniach i technologia z nią związana? Przychodzimy z odpowiedzią!

Klimatyzacja w pomieszczeniach jest bardzo potrzebna zwłaszcza w okresach letnich, kiedy w pomieszczeniach trudno jest wytrzymać z powodu upałów. Istnieją różne rodzaje, takie jak domowa klimatyzacja czy też klimatyzacja pokojowa, dla jednego konkretnego pomieszczenia. Klimatyzator możemy często spotkać także w pomieszczeniach biurowych lub różnych urzędach, lub organach państwowych. W dzisiejszych czasach trudno spotkać budynek firmowy albo urząd bez zamontowanego klimatyzatora, gdyż takie urządzenie nie tylko sprawia, że komfort pracy jest znacznie lepszy, ale także, dzięki funkcji oczyszczania, osuszania lub jonizowania powietrza, sprawia, że powietrze jest zdrowsze.

Jeżeli się zastanawiasz, jak działa klimatyzacja, to jest to bardzo proste. Przez rury przepływa czynnik chłodniczy, który następnie pobiera energię z jednej jednostki i przekazuje ją drugiej jednostce. Gorące powietrze jest wywiewane do wymiennika ciepła i to gorące powietrza przepływa przez czynnik chłodnicza. Tym samym do pomieszczenia wywiewane jest ochłodzone powietrze. Z racji tego, że w budowie klimatyzatora zamieszczone są dwa czynniki, możliwe jest także ogrzewanie klimatyzatorem w przypadku, kiedy chcemy ogrzać jakieś chłodne pomieszczenie. Tym samym klimatyzacja do domu to świetne urządzenie do chłodzenia, grzania i osuszania powietrza w pomieszczeniach.

Na czym polega proces klimatyzacji?

Przy pracującej klimatyzacji domowej przez cały czas działa zamontowany wirnik. Przez wirnik przedostaje się ciepłe powietrze, które następnie jest schładzane czynnikiem chłodniczym. Powietrze przedostaje się do czynnika chłodniczego przez zimną wężownicę chłodzącą. Tak schłodzone powietrze następnie zmienia swój stan skupienia na stan ciepły, ale przy wypływaniu powietrza, te ponownie powraca do swojego stanu gazowego. Teraz już wiesz, jak działa klimatyzacja w domu.

Zasada działania klimatyzacji jest bardzo podobna także na zewnątrz, lecz wszystko zależy też od tego, w jakim miejscu jest ona umieszczona. Kiedy mamy zamieszczony wentylator na zewnątrz, musimy przeprowadzić za pomocą różnej grubości rur powietrze w taki sposób, aby powietrze wydostające się z klimatyzatora dotarło do wnętrza budynku. Tym samym proces klimatyzacji jest bardzo prosty i zależy głównie od poprawnego działania tego jednego urządzenia, a jedynym problemem, który może powstać w przypadku klimatyzatora na zewnątrz, jest odpowiednie zamontowanie przepływu powietrza do wnętrza budynku.

Elementy wchodzące w skład klimatyzacji

W przypadku wielu klimatyzatorów bardzo popularna jest klimatyzacja z funkcją jonizacji powietrza. Jonizator w klimatyzacji to aktywny i elektrostatyczny filtr, który wytwarza jony ujemne i wchodząc w reakcję z zanieczyszczeniami w powietrzu, odseparowuje zanieczyszczenia od filtra. To jest bardzo przyjazne rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które pracują w firmie, w której warunki pracy powodują, że do powietrza przedostają się duże ilości zanieczyszczeń lub kurzu.

Warto się zastanowić nad zakupem klimatyzatora z jonizowaniem, gdyż to jest bardzo przyjazne rozwiązanie dla naszego zdrowia. W podobny sposób działają także klimatyzatory samochodowe z systemem AC, czyli z ang. Air Conditioning. Jest to element wyposażenia samochodu, który umożliwia obniżenie temperatury w układzie wentylacji samochodu względem temperatury powietrza. Więc możliwość oczyszczania i obniżania temperatury powietrza to powszechne rozwiązanie w przypadku małych i dużych wentylatorów.

Jak klimatyzacja chłodzi pomieszczenie?

Zazwyczaj klimatyzatory są kupowane w celu obniżenia temperatury powietrza w różnych pomieszczeniach albo jego oczyszczenia za pomocą jonizacji. Przy obniżaniu temperatury powietrza wykorzystuje się termodynamiczne właściwości cieczy i gazów, dzięki czemu następuje ciśnienie gazu wewnątrz klimatyzatora. To doprowadza do spadków temperatury wydostającego się powietrza i tak uzyskujemy schłodzone pomieszczenie.

Czy wiesz, że...

...pierwsze urządzenie, które wpasowuje się w ramy ówczesnej definicji klimatyzacji, zostało zbudowane ponad 100 lat temu? Jego twórcą jest Willis H. Carrier, który stworzył je w 1901 roku, instalując je następnie w rok później, w budynku Sackett-Wilhelms Lithographing & Publishing w Nowym Jorku.

Jak klimatyzacja grzeje pomieszczenie?

Zewnętrzna część klimatyzatora najczęściej odpowiada za parowanie, a wewnętrzna część klimatyzatora za skraplanie. Tym samym, jeżeli chcemy odwrócić proces, żeby nasze urządzenie dawało nam ciepłe powietrze, musimy je odpowiednio przestawić za pomocą ustawień, najczęściej przycisków. Na szczęście jest to bardzo proste. W przypadku rozgrzewania pomieszczenia cały proces grzania powietrza przebiega w sposób odwrotny, jak ma to miejsce w przypadku procesu schładzania powietrza, oczywiście z zachowaniem jonizacji, czyli funkcją oczyszczania powietrza.

Trochę inaczej może to wyglądać, jeżeli posiadamy klimatyzator z funkcją split. Te klimatyzatory pobierają ciepło z innej zewnętrznej jednostki, żeby następnie powietrze przenieść do wewnętrznej części sprzętu, a tym samym ogrzać pomieszczenie. Rozwiązań na podgrzewanie powietrza i wszystko zależy od rodzaju klimatyzatora, który zakupimy.

Czy klimatyzacja wymienia powietrze w pomieszczeniu?

Klimatyzator działa w taki sposób, że wymienia powietrze w pomieszczeniu na zimniejsze lub cieplejsze w zależności od naszych preferencji. W przypadku klimatyzatorów zamontowanych wewnątrz budynku taka wymiana występuje zawsze, natomiast w przypadku klimatyzatorów zamontowanych na zewnątrz budynku, który to następnie przekazuje powietrze do wnętrza, mamy do czynienia z powietrzem pochodzącym na zewnątrz.

Wymiana powietrza, w przypadku klimatyzatora z jonizacją sprawia, że powietrze jest oczyszczane ze wszystkich zanieczyszczeń w powietrzu. To jest bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, jeżeli chcemy mieć nie tylko odpowiednią temperaturę otoczenia, ale także komfort funkcjonowania wewnątrz pomieszczenia. Klimatyzatory bez wbudowanej funkcji jonizacji także sprawdzą się jako świetnie funkcjonujące klimatyzatory i są o wiele tańsze, lecz ich działanie będzie bardzo podobne do włączonego wiatraka z zamontowanym lodem, albo z zamontowanym podgrzewaczem w przypadku, kiedy chcemy ogrzać pomieszczenie.

Inne funkcje klimatyzacji

Choć główną funkcją klimatyzacji domowej i klimatyzacji biurowej jest przede wszystkim wymiana powietrza i ocieplanie albo schładzanie temperatury pomieszczenia, to posiada także kilka innych funkcji. Wnętrze obudowy klimatyzacji jest złożone i pozwala na ustawienie takich funkcji jak oczyszczanie, osuszanie i jonizowanie. To mogą być bardzo pomocne funkcje w przypadku, kiedy chcemy, aby stan i jakość powietrza był uzależniony nie tylko od temperatury, ale także od jego stanu. Tym samym, zastanawiając się nad kupnem klimatyzacji, warto kupić taki sprzęt, który będzie miał zamontowaną możliwość używania funkcji oczyszczania, funkcji osuszania i funkcji jonizowania.

Oczyszczanie

Właściwie to praktycznie każdy klimatyzator, niezależnie od tego, czy mówimy o dużym klimatyzatorze ściennym, czy o małym klimatyzatorze przenośnym posiada funkcję oczyszczania powietrza. Każdy z takich klimatyzatorów jest wyposażony w filtr wstępny, który nie jest jonizatorem, ale w zasadzie stara się wyłapywać większość dużych zanieczyszczeń jak na przykład sierść lub kłęby kurzu. Taka funkcja oczyszczania gorzej radzi sobie z oczyszczaniem drobnych zanieczyszczeń np. pyłu, więc jeżeli chcemy eliminować z powietrza także takie zanieczyszczenia, to powinniśmy zakupić klimatyzator, który poza funkcją oczyszczania posiada także funkcję jonizowania.

Osuszanie

Dość często po dłuższym działaniu klimatyzatora, możemy się uskarżać, że stan powietrza w pomieszczeniu sprawia wrażenie osuszonego. Nie jest to wniosek bezpodstawny, bo jedną z funkcji klimatyzatora jest właśnie osuszanie. Osuszanie pozwala usunąć nadmiar wody z powietrza i zapobiec powstawaniu wilgoci. Tym samym takie urządzenie wyposażone w system osuszania świetnie się sprawdzi np. w przypadku różnych pomieszczeń archiwalnych, albo bibliotek publicznych, czyli w miejscach, gdzie nie możemy sobie pozwolić na zbyt wysoką wilgotność powietrza. Takie osuszanie pozwala zminimalizować ryzyko pojawienia się nie tylko wilgoci, ale także i grzyba, dlatego zakup klimatyzatora z funkcją osuszania powietrza jest bardzo dobrą opcją.

Jonizowanie

Jonizacja w klimatyzacji pozwala na wyczyszczenie powietrza ze wszystkich, nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń i umożliwia nam przepływ całkowicie czystego powietrza. Proces jonizacji działa na zasadzie zamontowanych filtrów wewnątrz klimatyzatora, który poprzez przepływ powietrza nie tylko je podgrzewa albo schładza, ale także oczyszcza. Jonizacja wraz z połączonym procesem podstawowego oczyszczania i wspomnianego chwilę wcześniej osuszania sprawia, że powietrze, które będziemy mieli wewnątrz pomieszczenia, będzie idealne nie tylko pod względem temperatury, ale także pod względem zdrowotnym.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego klimatyzator z jonizatorem, choć kosztuje nieco więcej niż normalny klimatyzator, może być lepszym zakupem, gdyż bardzo często zdrowie jest ważniejsze od ceny. Zakup klimatyzatorów z funkcją jonizacji polecają między innymi firmy farmaceutyczne, które same sprzedają takie urządzenia chłodnicze w przystępnych cenach.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.