Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wiosła – jakie wybrać? Które najlepsze?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kajaka będzie zestaw wioseł – jak dokonać ich wyboru?

Wydawać się może, że proces zakupowy w tym przypadku okaże się szybki i prosty. Pierwsze lepsze wiosła, dopasowane pod względem długości okażą się odpowiednie. Rzeczywistość jednak zazwyczaj weryfikuje tego typu poglądy, często brutalnie. Źle dobrane wiosła sprawią, że poruszanie po wodzie okażę się nie tylko niewygodne, ale nawet niebezpieczne. Mając to na uwadze, warto dokładnie przeanalizować ofertę rynkową i dokonać wyboru wioseł, które okażą się odpowiednio dopasowane.

Jak dobrać wiosła?

Wszystko to wymaga zwrócenia uwagi zarówno na preferencje wioślarza, jak i parametry łodzi lub kajaka. Na samym początku warto przedstawić jednak wszystkie najważniejsze rodzaje wioseł. Już samo ich określenie pozwoli znacząco zawęzić wybór.

Wiosła do kajaka

W tej kategorii możemy wymienić trzy typy produktów. Pierwszy dotyczyć będzie wioseł do slalomu kajakowego. Wyróżniają się niewielką wagą i dość cienką konstrukcją, przez co są narażone na uszkodzenia. Pozwalają jednak na wykonywanie szybkich, krótkich ruchów, dzięki czemu kajak staje się szybki i zwrotny.

Drugą grupę tworzą wiosła do kajakarstwa górskiego. Tym razem mowa jest o znacznie cięższych konstrukcjach, które wyróżniają się sporą wytrzymałością mechaniczną, dzięki czemu naprawdę trudne je uszkodzić. Doskonale nadają się do pływania po górskich rzekach, często napotykane skały nie są zagrożeniem dla wioseł. Ze względu na sporą wagę, energiczne manewrowanie wymaga sporej siły fizycznej.

Trzecia grupa jest bardziej uniwersalna, ponieważ znajdują się w niej wiosła do tak zwanego kajakarstwa klasycznego. Wagowo są podobne do modeli slalomowych, jednak przeważnie są nieco dłuższe. Ze względu na konstrukcje, doskonale sprawdzają się na dłuższych dystansach.

Wiosła turystyczne

Występują na rynku w odmianach dostosowanych do łodzi i kajaka. Przeważnie wyróżniają się spora długością, dzięki której niedoświadczone osoby nie muszą zbytnio wychylać się poza burtę. Są lekkie i poręczne, nadają się zarówno do nauki, jak i do wykorzystania przez bardziej doświadczonych.

Wiosła do pontonu i łodzi

Jak można się domyślić, są to wiosła wyposażone w pióra wyłącznie po jednej stronie. Ze względu na konstrukcję, są to wiosła lekkie, którymi łatwo manewrować. Warto podkreślić, że na rynku często występują modele wykonane z aluminium. Zakupić można także wiosła składane, które łatwo przechowywać i które pozwalają na dostosowanie swojej długości.

Wiosła do freestyle’u

Modele przeznaczone dla bardziej doświadczonych kajakarzy. Wyróżniają się zerowym skrętem i konstrukcją dostosowaną do pływania na sporej fali.

Polecane wiosła

Jaka długość wiosła?

Wskazanie rodzaju wioseł jest niezwykle ważne, ponieważ powinny one być dopasowane do posiadanej łodzi, kajaka lub pontonu, a także indywidualnych preferencji użytkownika. Sam rodzaj to jednak nie wszystko. Ogromne znaczenie ma bowiem także budowa wiosła oraz jego parametry techniczne.

Tym najważniejszym wydaje się długość. To od jej dopasowania zależy komfort pływania. Długość wioseł powinna być dobierana w zależności od szerokości łodzi, wysokości burty i wzrostu osoby, która będzie nimi operować. Przyjmuje się, że do szerokości kadłuba łodzi należy dodać 60-65 centymetrów, aby uzyskać długość wioseł pozwalającą na swobodne operowanie nimi. Jeśli więc szerokość wynosi 130 cm, wiosła powinny mieć długość 190-195 cm. Co równie ważne, osoba sterująca wiosłami powinna być w stanie objąć krawędź stojącego wiosła. Warto więc zmierzyć swój wzrost, dodając do tego długość uniesionych rąk. W ten sposób dobrane wiosła pozwolą na komfortowe i bezpieczne pływanie.

Wiosła – na co zwrócić uwagę?

Po określeniu rodzaju i długości wioseł, przyszła kolej na pozostałe parametry techniczne, które także mają spore znaczenie. Dzięki kompleksowej analizie dostępnych na rynku produktów, znacznie łatwiej będzie można wybrać model, który posłuży przez kilka lat.

  • Materiał. Dobrej jakości wiosła powinny być z jednej strony bardzo wytrzymałe (zwłaszcza przy uderzeniach o skały i dno), a z drugiej na tyle lekkie, by pozwalały na szybkie, dynamiczne manewrowanie. Z tego też względu warto je dobrać także pod względem tworzyw, z których zostały wykonane.

W przypadku łodzi i pontonów, niezwykle popularne są wiosła aluminiowe. Materiał ten jest na tyle wytrzymały, że nie trzeba się martwić ewentualnymi uderzeniami. Do tego dochodzi spora lekkość wioseł, która jest istotna zwłaszcza dla osób początkujących. Na rynku wciąż sprzedawane są również wiosła drewniane. Są to przeważnie modele do łodzi. Przy ich zakupie warto sprawdzić, z jakiego drewna zostały wykonane (najlepiej sprawdzą się modele z gatunków twardych), a także, czy producent zabezpieczył je przed wpływem wody.

Wiosła kajakowe są przeważnie wykonywane z tworzyw sztucznych. Produkty plastikowe są najtańsze i najsłabsze, dlatego powinni z nich korzystać tylko początkujący. Doskonale sprawdzają się modele wzmacniane włóknami poliamidowymi. Wyróżniają się one sporą wytrzymałością. Osobną grupę tworzą wiosła z karbonu.

  • Konstrukcja. W tym przypadku należy podzielić wiosła na całe i składane. Pierwsze z wymienionych wyróżniają się na pewno większą wytrzymałością mechaniczną, dlatego też powinny być stosowane w trudniejszych warunkach. Ich wadą jest oczywiście trudność przechowywania i transportowania. Wiosła składane zmieszczą się w każdym samochodzie, jednak są one wrażliwsze na łączeniach, toteż nie poradzą sobie z dużymi obciążeniami.
  • Pióra. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na ich kształt. Chcąc maksymalnie wykorzystać siłę generowaną podczas wiosłowania, warto celować w modele z piórami asymetrycznymi, ponieważ bardzo skutecznie przecinają taflę wody. W przypadku spokojniejszego stylu, lepiej sprawdzą się pióra długie i wąskie. Modele krótkie i szerokie sprawdzą się natomiast podczas agresywnego, dynamicznego pływania. Warto podkreślić również, że małe pióra są zalecane początkującym, gdyż wymagają mniejszej siły.

Dulki do wioseł

Poza zakupem samych wioseł, należy pamiętać również o wszystkich najważniejszych akcesoriach. Mowa tu przede wszystkim o dulkach, na których wiosło jest osadzane. W zależności od potrzeb, wykorzystywane są dulki proste i kątowe. Te pierwsze przydadzą przy standardowych wiosłach turystycznych, stosowanych do spokojnego pływania. Modele kątowe zalecane są natomiast do dynamiczniejszych stylów.

Spore znaczenie ma także to, w jaki sposób dulki zostaną zamontowane. Przy prawidłowej pozycji, końcówki wioseł trzymanych w pozycji pionowej znajdują się nie wyżej niż 10 cm nad powierzchnią wody.

Wiosła hydrauliczne

Na rynku dostępne są również tak zwane ergometry, zwane wiosłami lub wioślarzami hydraulicznymi. Mowa tu o maszynach treningowych, które pozwalają na wzmocnienie wielu partii mięśniowych – przede wszystkim brzucha, nóg i rąk.

Występują na rynku w wielu odmianach, często są wyposażane w komputery, które pozwalają na łatwe dostosowanie obciążenia. Okażą się dobrym wyborem do odchudzania, budowania mięśni i poprawy ogólnej wydolności organizmu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.