Udostępnij
Skomentuj

Wejście na Śnieżkę – który szlak wybrać?

Najwyższy szczyt Karkonoszy, a zresztą całego pasma Sudetów, zachwyca swym niepowtarzalnym wyglądem.

Śnieżka, bo o niej mowa, przyciąga turystów jak magnes. Jak przygotować się do wyprawy na nią?

Pogoda Śnieżka

Na Śnieżce panuje wyjątkowy klimat, którego cechą charakterystyczną jest zmienność. Przygotować więc należy się na każde warunki. Nawet jeśli u podnóża góry jest ciepło i słonecznie, na jej szczycie można mieć do czynienia z o wiele niższą temperaturą i zachmurzeniem. Uczucie chłodu dodatkowo potęguje wiatr, który w porywach może sięgać nawet 300 km/h.

Polecane plecaki turystyczne

Najwyższa góra Karkonoszy to dosyć chłodne miejsce, o czym przekonują obserwacje z położonego na jej szczycie Obserwatorium Meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa dane. To właśnie ono mieści się w budynku z charakterystycznymi dyskami. Z informacji zgromadzonych przez Obserwatorium wynika, że średnia temperatura w roku na Śnieżce ledwo przekracza 0 st. Celsjusza, a dni, których średnia dobowa temperatura przekracza 5 st. Celsjusza, jest zaledwie około 100 w roku. Przypadają one na okres od 2 VI do 15 IX.

Szlaki na Śnieżkę

Śnieżka z wysokością 1602 m n.p.m. wchodzi w skład Korony Gór Polskich. Jest nie tylko symbolem Karpacza, ale i Karkonoszy, będąc jednocześnie najwyższym szczytem naszych południowych sąsiadów – Czechów. Prowadzi na nią kilka szlaków. W kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego na szczyt można się dostać:

  • szlakami zielonym i żółtym – obydwa prowadzą od czeskiego Pec pod Sněžkou i wzajemnie się przeplatają. Podejście jest dosyć łagodne, a droga na Śnieżkę zajmuje około 3,5 h. Nic więc dziwnego, że są to chętnie wybierane trasy. O ich popularności świadczy fakt, że latem trudno znaleźć wolne miejsce na parkingu Zelený potok, który znajduje się w pobliżu miejsca rozpoczęcia się szlaków. Obie trasy są niezwykle malownicze,
  • szlakiem czerwonym – rozpoczyna się on na parkingu pod hotelem Orlinek i wiedzie przez Dolinę Łomniczki. To niezwykle ciekawa trasa, której od początku towarzyszą przepiękne widoki. Swą długością sięga prawie 7 kilometrów, a wejście zajmuje około 3 h. Pierwszy odcinek jest łagodny i spacerowy. Za Schroniskiem nad Łomniczką szlak staje się trudniejszy. Prowadzi bowiem stromą i wąską ścieżką, która po deszczu może być śliska, warto więc posiadać np. odpowiednie buty trekkingowe damskie 4F.
Warto wiedzieć!

Szlak czerwony prowadzący Śnieżkę zimą na odcinku Schronisko nad Łomniczką-Dom Śląski jest zamknięty. Powodem jest zagrożenie lawinowe.

  • szlakiem czarnym – choć spośród wszystkich wymienionych opcji jest najkrótszy (5,9 km), cechuje się największą trudnością. Wejście na Ścieżkę trwa około 2,5 h i rozpoczyna się w miejscowości Karpacz – przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę przez Biały Jar. Nie jest to jednak opcja zbyt chętnie wybierana. Stanowi bowiem dość monotonny i stromy szlak, z ograniczoną widocznością, przez co trasa jest mało malownicza.

Wyciąg na Śnieżkę

Na Śnieżkę można dotrzeć również wyciągiem krzesełkowych. To opcja idealna dla osób, które chcą szybko i bez dużego wysiłku dotrzeć na szczyt. Trasa wyciągu biegnie spod Białego Jaru i kończy się na Kopie (1375 m n.p.m.), skąd bez trudu można dostać do Domu Śląskiego, a następnie na Śnieżkę.

Podróż na trasie Biały Jar-Kopa trwa niespełna 30 minut. Po drodze na szczyt można zatrzymać się we wspomnianym Domu Śląskim, czyli schronisku PTTK, by odpocząć i zjeść posiłek. W tym miejscu turyści mogą się również przenocować.

Od strony czeskiej (Pec pod Sněžkou) na Śnieżkę można dotrzeć kolejką gondolową. Jest ona czynna przez cały rok, za wyjątkiem kwietnia, listopada oraz dni z wietrzną pogodą. Podróż na szczyt trwa 30 minut.

Jak się przygotować?

Śnieżka to góra specyficzna. Z jednej strony jej kapryśna pogoda daje się turystom we znaki, z drugiej oferuje łagodne i malownicze szlaki, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością. Chętnie odwiedzają ją początkujący miłośnicy górskiej wędrówki, osoby starsze, rodziny z dziećmi oraz wycieczki szkolne. Wejście na Śnieżkę nie wymaga bowiem żelaznej kondycji. Praktycznie każdy jest w stanie to zrobić, wybierając odpowiedni szlak.

Żeby wyprawa na Śnieżkę była przyjemna, koniecznie należy zadbać o odpowiedni strój. Wygodne, nieprzemakalne buty trekkingowe damskie 4F lub męskie wyposażone w grubą podeszwę na pewno zdadzą egzamin. Wybierając obuwie na Śnieżkę, warto skłonić się ku wysokiemu obuwiu, a buty trekkingowe męskie niskie zostawić w szafie na inną okazję. W plecaku turysty nie może również zabraknąć kurtki lub peleryny przeciwdeszczowej. Powinna ona być wysokiej jakości. Deszcze występujące na Śnieżce są naprawdę ulewne, a wszystko potęguje porywisty wiatr.

Ubrać należy się „na cebulkę”, zabierając ze sobą odzież termoaktywną, nawet jeśli u podnóża gór jest ciepło i słonecznie. Jak zostało bowiem wspomniane, pogoda na szczycie może być kapryśna. Lepiej więc ubrać na siebie kilka warstw niż marznąć.

Pamiętać należy również o włożeniu do plecaka plastrów na otarcia, środka odkażającego i bandaża elastycznego. Chociaż szlak jest dobrze ubezpieczony, gdzieniegdzie może być naprawdę ślisko. Wówczas o wywrotkę nietrudno.

Wejście na Śnieżkę nie jest skomplikowane. Ze zdobyciem góry poradzą sobie nie tylko osoby z doświadczeniem, ale i początkujący wielbiciele pieszych wędrówek, dzieci i osoby starsze. Śnieżka wita bowiem z otwartymi ramionami wszystkich.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.