Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wędka karpiowa do 300 zł – jaką wybrać?

Analizujemy ofertę rynkową i wskazujemy na warte uwagi wędki karpiowe do 300 złotych.

Podczas połowu karpi, warto wykorzystać sprzęt na tyle mocny, aby pozwolił nam na walkę ze szczególnie dużymi i ciężkimi osobnikami. Jak wskazuje praktyka, w takich warunkach najlepiej sprawdzają się tak zwane „karpiówki”, a więc wędki specjalnie dostosowane do tej metody połowu.

Co jednak istotne, na rynku znaleźć możemy setki, a nawet tysiące różnych modeli wędzisk, zróżnicowanych nie tylko pod względem wymiarów i materiałów użytych w procesie produkcyjnym, ale również konkretnych parametrów technicznych, które mają wpływ na nasze możliwości i komfort łowienia.

Wszystko to sprawia, że przed zakupem konkretnej wędki, warto poświęcić trochę czasu na analizę najważniejszych kwestii. Zwłaszcza gdy nasz budżet jest ograniczony. Dziś zastanowimy się, jak dokonać dobrego wyboru wędki za maksymalnie 300 złotych.

Wędka karpiowa – co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, połów karpi wymaga użycia specjalnego sprzętu. Zwłaszcza gdy mówimy o dużych i ciężkich osobnikach, których złapania i odholowanie na brzeg nie jest tak łatwe, jak może się wydawać. Wędki karpiowe wyróżniają się więc specjalnie dostosowaną, wzmocnioną budową, która wytrzyma intensywną, długą eksploatację. Co ważne, pomimo konieczności przygotowywania sprzętu odpornego na uszkodzenia mechaniczne, producentom udaje się utrzymać wagę wędek na stosunkowo niskim poziomie. Ma to oczywiście wpływ na komfort połowu.

Analizując oferty sklepów wędkarskich, szybko zorientujemy się, że dostępne wędziska są zróżnicowane nie tylko pod względem budowy i użytych materiałów, ale również wielu istotnych parametrów technicznych. Należy dobierać je do specyfiki zbiornika, w którym łowimy, a także naszych umiejętności. Na nieco inny sprzęt powinien bowiem zdecydować się początkujący wędkarz, zwłaszcza podczas łowienia w trudnych warunkach, gdy na dnie pełno jest tak zwanych „zaczepów”, a więc gałęzi, kamieni etc.

Jaka wędka karpiowa do dalekich rzutów?

Parametrem, z którym wielu początkujących wędkarzy ma kłopot, jest długość wędki. Na rynku najczęściej spotykane są modele 360 cm oraz 390 cm. Który z nich wybrać? Jeśli zależy nam na wędce do dalekich rzutów, należy celować w przyrządy najdłuższe. Pozwalają one dokonywać rzutów na dalsze odległości, zapewniają również lepszą kontrolę nad rybą, gdy ta została złapana w sporej odległości do brzegu czy też łódki.

Należy jednak pamiętać o tym, że nauka łowienia metodą karpiową na tak długiej wędce może okazać się bardzo trudna. Różnica co prawda dotyczy tylko (albo aż) 30 centymetrów, jednak wędziska krótsze są znacznie łatwiejsze w obsłudze. Mowa tu zarówno o manewrowaniu, jak i holowaniu ryby do brzegu. Wielu ekspertów poleca więc osobom początkującym wybór wędki o długości 360 centymetrów. Dopiero wówczas, gdy jej obsługa zostanie opanowana, warto spróbować modeli dłuższych.

Co ważne, na rynku znaleźć można również wędziska 330 cm oraz 300 cm, jednak są one spotykane rzadko. Dlaczego? Ponieważ nie są zbyt wygodne w obsłudze, niezależnie do tego, na którą technikę się zdecydujemy.

Wędka karpiowa do 300 złotych – istotne parametry

Oczywiście podczas doboru wędki powinniśmy zwrócić uwagę również na inne parametry. Długość, choć ważna, nie powinna być decydująca. Kolejny raz należy podkreślić, że wpływ na nasz wybór powinna mieć specyfika łowiska oraz indywidualne umiejętności.

Wspomnieć należy przede wszystkim o krzywej ugięcia, która mówi nam wiele o możliwościach wędki. Krzywa podawana jest w funtach (Ibs) i określa masę potrzebną do tego, aby między szczytówką a dolnikiem powstał kąt 90 stopni. Jak łatwo można się domyślić, im większa krzywa, tym szersze możliwości wędziska. Analizując ofertę rynkową, dowiemy się, że w przedziale cenowym do 300 złotych zdecydowana większość wędek wyróżnia się krzywą ugięcia wynoszącą 3 Ibs. Jest to standardowa wartość, która zagwarantuje komfortowy połów w każdych warunkach. Oczywiście zakupić możemy również modele o większej krzywej (3,25-3,5 Ibs, a nawet 5 Ibs) oraz mniejszej (1-2,75 Ibs).

Krzywa ugięcia ma wpływ na ciężar wyrzutu wędki. W przypadku wersji standardowych, o krzywej 3 Ibs, mamy przeważnie do czynienia z ciężarem mieszczącym się w przedziale od 60 do 100 gram. Co jednak istotne, parametr ten rzadko jest podawany przez producentów, dlatego wyjściem z sytuacji okaże się analiza rozmaitych testów i recenzji interesującego nas wędziska.

Warto na chwilę wrócić jeszcze do różnic w budowie wędek karpiowych. Na rynku często spotykana jest wędka teleskopowa, którą szybko i łatwo można złożyć, a następnie umieścić w pokrowcu, torbie, bagażniku etc. Dla wielu wędkarzy to właśnie wygoda przechowywania i transportowania ma wpływ na wybór modeli teleskopowych. Należy jednak pamiętać, że przeważnie wyróżniają się one nieco gorszymi parametrami, co ma wpływ przede wszystkim podczas łowienia wspomnianych wcześniej dużych okazów. W takim przypadku lepiej sprawdzą się wędki dwuczęściowe  i trzyczęściowe. Na rynku znaleźć możemy również modele składające się z czterech, pięciu, sześciu, a nawet ośmiu części.

Warto wspomnieć również o tym, że wędki karpiowe przeważnie występują w wersjach z sześcioma przelotkami, choć znaleźć można również modele wyposażone w siedem przelotek. Jeśli chodzi natomiast o wagę wędziska, wpływ na nią ma oczywiście długość, ale również krzywa ugięcia. Na rynku przeważnie znajdziemy wędki o wadze od około 215 g do ponad 700 g.

Wędka karpiowa – jaka firma?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, jacy producenci posiadają w swoich ofertach karpiówki za maksymalnie 300 złotych. Wspomnieć należy między innymi o firmie Shimano, która proponuje wędki o niestandardowej długości, wynoszącej 365 centymetrów. Mowa tu o modelach Shimano Tribal TX-1.

To oczywiście niejedyny producent, na którego wędki wato zwrócić uwagę. Wiele dobrego ma do zaproponowania również Mikado (np. bardzo lekką wędkę Mikado M-ka), Prologic (polecany jest między innymi model Prologic C1α 12'), Jaxon (oferuje na przykład tanie wędki teleskopowe), a także Daiwa. Jak już wspominaliśmy, w każdym przypadku warto dobrać wędkę do łowiska oraz własnych umiejętności.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.