Udostępnij
Skomentuj

Tampony - jak używać? Jakie wybrać? Które najlepsze?

Wybór odpowiednich tamponów pozwoli kobiecie czuć się komfortowo w każdym dniu menstruacji.

Wokół korzystania z tamponów krąży kilka mitów. Mają one swoich zwolenników i przeciwników. Wiedza na temat tamponów pozwoli na wyrobienie własnego zdania na temat tego środka higieny.

Jak używać tamponów, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jakie tampony wybrać? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w poniższym poradniku.

Rodzaje tamponów

Odpowiednie dobranie tamponu zapewni komfort i higienę. Tampony dzieli się przede wszystkim ze względu na rozmiar i chłonność. Tak naprawdę im większa chłonność, tym większy jest tampon. Producenci oznaczają chłonność tamponów na różne sposoby. Zazwyczaj ilość kropek na opakowaniu mówi o chłonności tamponu. Im więcej kropek, tym tampon jest bardziej chłonny. Często producenci oferują tampony przeznaczone do stosowania na noc. Dodatkowo można wybierać spośród tamponów z aplikatorem. Większość tamponów ma specjalną otoczkę, która pomaga we włożeniu i wyciągnięciu tamponu.

Jakie tampony wybrać?

To jakie tampony wybrać zależy od potrzeb i od obfitości krwawienia. Krwawienie w trakcie menstruacji może być inne w każdym dniu. Jeśli zauważy się, że tampon bardzo szybko przecieka, to należy go wymienić na bardziej chłonny. Z kolei jeśli po kilku godzinach tampon nie jest całkowicie nasączony, to trzeba przejść na mniej chłonny.

Jak używać tamponów?

 • Przed umieszczeniem tamponu w pochwie należy dokładnie umyć ręce.
 • Tampon można wkładać w pozycji stojącej, "na kucka" lub z jedną noga podniesioną i opartą np. o szafkę czy sedes.
 • Kolejnym krokiem po przyjęciu najwygodniejszej pozycji jest ściągnięcie folii zabezpieczającej tampon.
 • Po ściągnięciu folii należy pociągnąć za sznureczek przymocowany do tamponu, a następnie umieścić tampon na palcu wskazującym (palec powinien znaleźć się w zagłębieniu dolnej części tamponu).
 • Drugą ręką należy delikatnie rozchylić wargi sromowe.
 • Palcem wskazującym należy wsunąć tampon do pochwy jak najgłębiej się da. Jeśli wyczuwalny będzie opór to należy delikatnie zmienić kierunek.
 • Tampon jest założony dobrze tylko wtedy, jeśli w ogóle go nie czuć.

Tampony powinno zmieniać się co 3-6 godzin w zależności od potrzeb. Tampon na noc zakłada się zaraz przed snem. Nie trzeba go zmieniać w nocy. Jako dodatkowe zabezpieczenie można użyć podpaski lub wkładki higienicznej.

Aby wyjąć tampon należy pociągnąć za sznureczek. Jeśli tampon będzie stawiał opór, to znaczy, że jest nie jest wystarczająco nasiąknięty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kupując tampony należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich chłonność. Warto mieć kilka tamponów o różnej chłonności, dostosowanych do obfitości krwawienia w poszczególne dni.

Artykuły higieniczne - częste pytania

Poniżej zebrane zastały najczęściej pojawiające się pytania związane z używaniem tamponów. Zapoznanie się z odpowiedziami pozwoli na rozwianie wątpliwości dotyczących korzystania z tego środka higieny.

 • Czy tampony można stosować od pierwszej miesiączki? Tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego. Dla młodych dziewczyn, które obawiają się o uszkodzenie błony dziewiczej przeznaczone są specjalne tampony w wersji mini.
 • Co jeśli tampony będą zmieniane za często? Zbyt częste zmienianie tamponów może spowodować podrażnienie. Tampon, który nie jest do końca nasiąknięty wyciąga się o wiele trudniej. Podczas wyciągania nienapełnionego tamponu ścianki pochwy mogą zostać podrażnione. Jeśli ktoś chce wymieniać tampon częściej niż jest to zalecane, to być może warto zmienić tylko rozmiar i chłonność tamponu na mniejszą. 
 • Co jeśli nie znajdę sznurka? W dobrych tamponach nie powinno dojść do takiej sytuacji. Jeśli jednak miałoby się problem ze znalezieniem sznureczka, to nie ma powodów do obaw. Jeśli tampon będzie w pełni nasączony, to bez problemu uda się go usunąć z pomocą siły mięśni.
 • Czy tampony są higieniczne? Tampony są przebadane klinicznie i w pełni bezpieczne dla zdrowia. Należy dbać o podstawowe zasady higieny, czyli mycie rąk przed założeniem tamponu i regularne zmienianie go.
 • Czy tampony mogą spowodować zakażenie? Nie są znane przypadki zakażenia spowodowanego używaniem tamponów. Możliwość zakażenia wystąpi jeśli tampony nie będą regularnie zmieniane i trzymane w pochwie dłużej niż 6-8godzin.
 • Czy w tamponie można pływać? Tak. Nie ma przeciwwskazań co do tego.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.