Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Tabela rozmiarów. Jaka jest moja rozmiarówka?

Niektórzy unikają kupowania rzeczy w Internecie, ponieważ uważają, że dobór rozmiaru sprawia trudność.

Oferta online jest niezwykle szeroka i zróżnicowana, a często także o wiele bardziej przystępna cenowo niż produkty dostępne stacjonarnie, gdyż pomija się zbędne koszty dystrybucji i utrzymania personelu. Jak się mierzyć, by móc kupować odzież i buty bez wychodzenia z domu?

Wybór odpowiedniego rozmiaru ubrania lub butów warto poprzedzić analizą tabeli rozmiarów – każdy producent może posługiwać się innymi wymiarami i nie istnieje jedna, ogólna norma w tym zakresie. To właśnie z tego powodu kupowanie ubrań i butów online może sprawiać trudność. Na szczęście wystarczy wykonać dokładny pomiar własnego ciała, by móc dobrać artykuły o odpowiednich wymiarach. Jak się do tego zabrać?

 • Pierwszy krok to upewnienie się, czy producent udostępnił własną tabelę rozmiarów. W tej tabeli należy sprawdzić, jakie obszary ciała podlegały pomiarom przy ustalaniu rozmiarówki (na przykład obwód pasa, obwód klatki piersiowej).
 • Tabele rozmiarów mogą być uproszczone lub rozbudowane. W wersji uproszczonej każdy typ odzieży dobiera się na podstawie kilku podstawowych parametrów (np. obwód pasa, obwód klatki piersiowej). W wersji rozbudowanej istnieje podział na odzież górną (koszulki, bluzki), spodnie, jeansy, okrycia wierzchnie. Każdy typ odzieży może wówczas posiadać odrębną rozmiarówkę (szczególnie często dotyczy to jeansów).
 • Tabele rozmiarów posiadają również podział na płcie i grupy wiekowe – oddzielne pomiary i rozmiary dotyczą mężczyzn, a oddzielne kobiet i dzieci. Należy upewnić się, że odczytujemy właściwe wartości, które są przypisane do właściwej płci i odpowiedniego typu odzieży.

Jak posługiwać się tabelą rozmiarów?

Tabele rozmiarów pomagają zorientować się w tym, jaki rozmiar ubrania lub obuwia wybrać. By ułatwić sobie to zadanie, należy:

 • Dokonać dokładnego pomiaru własnego ciała. Jeśli w tabeli spodnie dobiera się na podstawie obwodu pasa i bioder, to właśnie te obszary należy zmierzyć.
 • Przeanalizować rozmiary, które są przedstawione w tabeli i wybrać ten, który jest najbardziej zbliżony do naszych wymiarów. Jeśli mamy wątpliwości, bezpieczniej jest wybrać rozmiar większy niż za ciasny.
 • Przy wyborze rozmiaru należy wziąć pod uwagę także fason i materiał, z którego wykonana jest odzież. Jeśli kupujemy elastyczne spodnie dresowe, możemy oczekiwać, że delikatnie się naciągną i dopasują do ciała.

Jak zmierzyć się prawidłowo?

To właśnie od dokładności i staranności wykonanego pomiaru ciała będzie zależał wybór dobrego rozmiaru odzieży lub obuwia. Jak zmierzyć obwód ciała, długość stopy i inne parametry?

 • Do pomiarów należy używać miarki krawieckiej, która idealnie dopasuje się do mierzonego fragmentu ciała i da najbardziej wiarygodny pomiar.
 • Można mierzyć się samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby – wówczas pomiar jest bardziej wiarygodny (nie garbimy się, by złapać miarkę).
 • Pora dnia ma znaczenie w przypadku pomiaru stóp. Dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia należy oprzeć na pomiarach stóp wykonywanych wieczorem. Stopy w ciągu dnia delikatnie puchną, a w czasie upałów jest to jeszcze bardziej nasilone. Jeśli chcemy dobrać buty, które nie będą ciasne, należy zmierzyć długość wkładki i ewentualny obwód kostki wieczorem, po całym dniu.
 • Obwód talii należy zmierzyć tuż nad pępkiem przy rozluźnionych mięśniach brzucha. Podczas pomiaru nie należy wciągać brzucha ani napinać mięśni. Pomiar będzie najbardziej wiarygodny po swobodnym wydechu. Raczej nie należy dokonywać pomiaru po sytym posiłku, zamiast tego lepiej wykonać go kilka godzin później.
 • Obwód pasa mierzymy jeden centymetr pod pępkiem – to właśnie na tej linii najczęściej nosi się spodnie o standardowej wysokości stanu. Najlepiej wykonać go przy rozluźnionych mięśniach brzucha i po swobodnym wydechu.
 • Obwód bioder mierzy się w ich najszerszym miejscu. Kluczową kwestią jest wyznaczenie tego najszerszego punktu i pomiar przy wyprostowanej sylwetce i złączonych nogach.
 • Obwód uda oraz łydki również mierzy się w najszerszym miejscu. Podczas pomiaru należy stać prosto i nie napinać mięśni nóg.
 • Obwód klatki piersiowej mierzymy nieco poniżej pach, na linii piersi. Mężczyźni mogą zasugerować się linią brodawek, w przypadku kobiet jest to trochę trudniejsze i zależy od tego, jaki typ odzieży będzie kupowany (wybierając koszulkę czy żakiet, należy mierzyć się w biustonoszu, bo wówczas piersi układają się zupełnie inaczej, są uniesione i klatka piersiowa może mieć zdecydowanie większy obwód). Pomiaru należy dokonać po swobodnym wydechu przy wyprostowanej pozycji ciała.

Rozmiary różnych typów odzieży, butów i akcesoriów

Rozmiary stosowane w odniesieniu do odzieży dla pań i dla panów mogą wyglądać następująco:

 • Rozmiary oznaczone literami (XS, S, M, L, XL, XXL i tak dalej) – to rozmiary często stosowane w przypadku odzieży znanych marek, odzieży sportowej i technicznej.
Warto wiedzieć!

Rozmiar S w przypadku odzieży damskiej nie jest odpowiednikiem rozmiaru S w odzieży męskiej. Tabele rozmiarów powinny zawierać odrębne wartości dla mężczyzn i dla kobiet.

 • Rozmiary oznaczone liczbami (34, 36, 38, 40, 41, 44 i tak dalej) – są stosowane w odniesieniu do odzieży damskiej (choć w niektórych sklepach także do męskiej). Często rozmiar 34 jest odpowiednikiem rozmiaru XS, a 36 rozmiaru S i tak dalej, ale wszystko zależy od konkretnego producenta, dlatego należy każdorazowo weryfikować tabelę rozmiarów.

Orientacyjna tabela rozmiarów dla pań

 • Rozmiary odzieży męskiej z oznaczeniem liczbowym (44, 46, 48, 50, 52 i tak dalej) – są stosowane w odniesieniu do męskich ubrań, ale w wielu sklepach można się spotkać z odzieżą męską oznaczoną rozmiarami 36, 38 (jak w przypadku odzieży damskiej). To pokazuje, jak duży jest chaos w rozmiarówkach i jak trudno zorientować się, który rozmiar będzie odpowiedni.

Orientacyjna tabela rozmiarów dla mężczyzn

 • Rozmiary obuwia – najczęściej spotykana jest rozmiarówka europejska (38, 39, 40, 41, 42 i tak dalej), ale w przypadku butów niektórych marek może być stosowana również tabela rozmiarów angielskich lub amerykańskich.

Orientacyjne rozmiary obuwia damskiego

Orientacyjne rozmiary obuwia męskiego

W przypadku obuwia zdarzają się zarówno rozmiary pełne (na przykład 38 lub 43), jak również połówki (na przykład 41,5).

 • Rozmiary obuwia dziecięcego – są proporcjonalnie mniejsze od rozmiarów dla dorosłych i oprócz oznaczeń liczbowych mogą zawierać również informację na temat sugerowanego wieku dziecka. Tabela jest orientacyjna – warto dobierać obuwie na podstawie aktualnego pomiaru długości stopy dziecka.

Orientacyjne rozmiary obuwia dziecięcego

Dla dzieci w wieku 1-3 lat:

Dla dzieci w wieku 4-6 lat:

Dla dzieci w wieku 7-10 lat:

Dodatkowo warto wspomnieć o numerach 36 (o długości wkładki 23 cm) i 37 (23,5 cm). Rozmiary te są już przeważnie brane pod uwagę w kategorii obuwia dla dzieci powyżej 10 roku życia.

 • Rozmiary pasków do spodni – dość łatwo się w nich zorientować, ponieważ wystarczy znać obwód własnego pasa i sprawdzić w tabeli rozmiarów, który pasek będzie odpowiedni. Poniższa tabela jest przykładowa, każdy producent może posługiwać się własną rozmiarówką.

Orientacyjne rozmiary pasków do spodni

 • Rozmiary pierścionków – wymagają dokonania bardzo precyzyjnych pomiarów, dlatego najlepiej przy okazji wybrać się do salonu jubilerskiego i poprosić o zmierzenie rozmiaru palca.

Wybór odzieży i akcesoriów o odpowiednim rozmiarze wydaje się bardzo trudny, ale to pozory. Jeśli dobrze zmierzymy własne wymiary, łatwo będzie nam dopasować odpowiedni rozmiar z tabeli. W razie wątpliwości, zawsze można zadać dodatkowe zapytanie obsłudze sklepu, a w przypadku zakupu na odległość można zwrócić lub wymienić zakupiony artykuł, jeśli okaże się, że zupełnie nie trafiliśmy z rozmiarem.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.