Strój na rower - na co zwrócić uwagę?

| 0 Komentarzy
Odpowiedni strój zwiększa komfort treningu rowerowego. Jak dokonać jego wyboru? O czym pamiętać?

Każda aktywność fizyczna ma swoją specyfikę – pracują określone grupy mięśni, wykonywane są dość sprecyzowane ruchy, a to pociąga za sobą konieczność doboru właściwego stroju. Jazda na rowerze, nie różni się za bardzo od innych dyscyplin – także wymaga dobrego, wygodnego i odpowiednio dopasowanego ubrania.

Oferta odzieży sportowej jest bardzo szeroka i zróżnicowana. W sklepach można znaleźć ubrania i obuwie do niemal każdej dyscypliny sportowej. Czy jazda na rowerze wymaga profesjonalnego ubrania? Jak je wybrać? Czym się kierować przy zakupie odzieży na rower? A co z butami?

Jeśli jeździmy na rowerze tylko od czasu do czasu, raczej rekreacyjnie niż wyczynowo, a w dodatku nie chcemy kupować ubrań tylko na rower, możemy sięgnąć po nieco bardziej uniwersalną odzież sportową. Mogą być to elastyczne legginsy sportowe i koszulka, krótkie spodenki czy też lekka bluzka. Nie będą to ubrania tak funkcjonalne i niezawodne, jak profesjonalny strój dla rowerzystów, ale przy sporadycznej jeździe na rowerze, będzie dobrym wyborem.

Dla wszystkich zapalonych rowerzystów, którzy spędzają na dwóch kołach mnóstwo czasu, najlepszym wyborem będzie profesjonalna odzież sportowa. W dziale odzieży dla rowerzystów można znaleźć krótkie i długie spodenki rowerowe, koszulki, koszulki „potówki”, odzież letnią i zimową oraz specjalistyczne obuwie. 

Ubrania na rower - koszulka

Wybór koszulki na rower to szerokie zagadnienie – wiele zależy od tego, jak często jeździmy, po jakim terenie i w jakim stylu. Najpopularniejsze rozwiązania, które są dostępne zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej oraz dziecięcej, to:

  • koszulki bawełniane – kuszą naturalnymi włóknami i dobrą wentylacją, ale nie nadają się do długich przejażdżek, podczas których intensywnie się pocimy. Dlaczego? Otóż bawełna, po tym, jak już nasiąknie potem lub zostanie zmoczona przez deszcz, staje się nieprzyjemna, ciężka i zimna w dotyku. Koszulkę bawełnianą na rower można za to polecić do jazdy rekreacyjnej – na przykład kilka kilometrów do pracy albo po parku. 
  • koszulki ze sztucznych tkanin – choć teoretycznie sztuczne włókna nie przepuszczają powietrza, to koszulki z nich wykonane mają zazwyczaj porowatą strukturę, elastyczne wstawki i tym podobne rozwiązania, które poprawiają wentylację i odprowadzanie wilgoci. Ogromnym plusem koszulek ze sztucznych tkanin jest fakt, że dobrze przylegają do ciała, są lekkie i szybko schną – można przeprać je w strumieniu podczas wyprawy i po niedługim czasie będą suche. Dzięki nim nie zapocimy się, dlatego nie musimy martwić się ewentualnymi odparzeniami.

Koszulka potówka – co to takiego?

Potówka to potoczna nazwa bardzo przylegającej koszulki, którą zakłada się pod spód właściwej koszulki rowerowej. Jej zadaniem jest pochłanianie potu oraz ochrona ciała przed chłodem (na przykład podczas szybkiej jazdy po wyboistym terenie, koszulka wierzchnia może się unosić pod wpływem powietrza i odkrywać ciało – w tej sytuacji koszulka potówka ochroni je przed zimnem lub wiatrem).

Tego typu odzież na rower okaże się pomocna zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to tak ważne jest magazynowanie ciepła i niedopuszczenie do wychłodzenia organizmu.

Spodenki na rower – jakie wybrać?

Kwestię wyboru spodenek na rower (zarówno damskich, jak i męskich) można sprowadzić do trzech zagadnień

  • Obcisłe czy luźne spodenki? Ta kwestia to nie tylko estetyka, ale również wygoda i funkcjonalność. Spodenki luźne podwijają się, wiatr może je podwiewać i unosić na nogach, ale za to nie uciskają tak, jak obcisłe, a niektórzy po prostu lepiej się w nich czują. Tego typu ubranie na rower okaże się dobrym wyborem zwłaszcza latem.

Spodenki obcisłe nie podwijają się, nie są podwiewane przez wiatr, ale mogą uciskać, jeśli są źle wybrane. Niektórzy nie przepadają też za ich stroną wizualną.  Jeśli nie wiesz, na który wariant się zdecydować, rozważ coraz popularniejsze spodenki rowerowe 2 w 1, które składają się ze spodenek obcisłych, na które nakłada się luźne. Całość jest spinana, więc dobrze trzyma się na ciele.

  • Z wkładką czy bez? Wkładka to nic innego, jak wypełnienie chroniące przed otarciami od siodełka. Spodenki bez wkładki są lżejsze, cieńsze i tańsze. Spodenki z wkładką są droższe i grubsze (co jest niekomfortowe latem), ale mogą lepiej chronić przed otarciami od siodełka.
  • Krótkie czy długie? Tutaj wybór jest w zasadzie prosty – krótkie są znacznie lepsze latem, a długie są konieczne wówczas, gdy temperatury spadają lub wtedy, gdy wybieramy się na tereny górskie, gdzie może nastąpić nagłe załamanie pogody i spadek temperatury.

Jakie buty na rower?

Jeśli jeździmy tylko od czasu do czasu, możemy sięgnąć po buty sportowe, które nadają się także do biegania lub chodzenia po płaskim terenie. Dla profesjonalistów są, oczywiście, buty dedykowane na rower – z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą.

Wielu rowerzystów, szczególnie na początku przygody z rowerem, zastanawia się, czy zwykłe adidasy wystarczą do jazdy na rowerze oraz czy można kupić jedne buty i na rower, i do biegania. Jak to jest z butami na rower?

Do jazdy rekreacyjnej w zupełności wystarczą zwykłe buty sportowe. Tak samo, jak w przypadku korzystania z roweru na mieście (w drodze do pracy, sklepu czy na uczelnię).

Do jazdy terenowej i sportowej, warto sięgnąć po specjalne buty na rower. Warto nadmienić, że na rynku znajdziemy kilka rodzajów obuwia rowerowego. Wymienić należy między innymi modele szosowe, MTB, a także specjalne buty triatlonowe. Dzięki temu możemy dobrać odpowiednią parę do konkretnych aktywności i dyscyplin. Oczywiście warto zwrócić uwagę również na materiały, z których buty zostały wykonane, a także ewentualne dodatki, na przykład w postaci oddychającej wkładki czy też specjalnych wzmocnień.

Strój na rower zimą

Na koniec warto jeszcze poruszyć niezwykle ważną kwestią na temat tego, w co powinniśmy ubrać się w okresie jesienno-zimowym.

Chcąc zagwarantować sobie odpowiednie magazynowanie ciepła, a przy tym wysoką przepuszczalność powietrza i skuteczne odprowadzanie wilgoci, należy zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, dedykowaną do jazdy przy niskich temperaturach. Jest ona tworzona ze specjalnych tworzyw, które zapewniają spełnienie wszystkich tych kryteriów.

To jednak nie wszystko. Na rynku znajdziemy również specjalnie dostosowane bluzy i kurtki, ale także specjalne spodnie na rower z ocieplanymi nogawkami czy też koszulki z długim rękawem. Wszystko to przygotowane w taki sposób, aby okazało się odpowiednie do uprawiania sportu. Warto pamiętać także o nakryciu głowy – dobrze przylegająca czapka ochroni skronie i uszy przed zdradliwymi podmuchami zimnego wiatru.

Przy kompletowaniu odzieży rowerowej, warto jeszcze zastanowić się nad zakupem:

  • rękawiczek rowerowych – które osłonią dłonie przed otarciami od kierownicy.
  • skarpet rowerowych – które są elastyczne i wytrzymałe oraz dobrze chronią pięty przed otarciami.
  • Kasku, okularów i tym podobnych akcesoriów – kask i odblaski powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego rowerzysty, niezależnie od pory roku

Zarówno strój na rower damski, jak i strój na rower męski może składać się z wielu elementów, których dobór jest zależny przede wszystkim od intensywności i stylu jazdy, ale również indywidualnych preferencji użytkownika. Zawsze warto zastanowić się, czy wystarczająca okaże się zwykła odzież sportowa czy może specjalny strój rowerowy, dostosowany do konkretnych warunków.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.