Udostępnij
Skomentuj

Sprzęt audio i RTV w różnych przedziałach cenowych – jak stworzyć wygodny salon?

Wybierz najlepszy zestaw kina domowego. Sprawdź nasze porady i przygotuj swój salon na profesjonalne seanse.

Kino i sala koncertowa w domu

Chcesz, żeby Twój dom był miejscem, w którym będziesz mógł nie tylko odpocząć w ciszy, ale także zrelaksować się przy ciekawym filmie i doskonałej muzyce? Wybierz najlepszy sprzęt RTV do salonu. Kup nowoczesny telewizor z dobrym wyświetlaczem i rozszerz jego możliwości za pomocą soundbara albo profesjonalnego zestawu nagłaśniającego. Zbuduj swoje własne kino domowe i ciesz się najwyższą jakością doznań wizualno-dźwiękowych.

Sprzęt RTV do salonu – co powinno wchodzić w skład kina domowego?

Jeszcze do niedawna zestaw kina domowego był rarytasem, na który stać było tylko ludzi najzamożniejszych. Od jakiegoś czasu każdy może mieć własne kino lub nawet filharmonię, nie wychodząc z domu. Wystarczy kupić nowoczesny telewizor, najlepiej o przekątnej ekranu minimum 50” i rozbudować go o produkt audio, rozprowadzający dźwięk po całej powierzchni salonu. Sprzęt RTV, co to oznacza w salonie? W roli miniaturowej sali kinowej dominują listwy dźwiękowe, zwane soundbarami lub głośniki rozstawione w różnych miejscach pokoju.

Potęga obrazu – jaki telewizor kupić do salonu?

Telewizor ma Ci służyć przez wiele lat. To urządzenie będziesz wykorzystywał bardzo intensywnie do różnorodnych zadań, dlatego musisz wybrać odpowiedni egzemplarz, który spełni Twoje wymagania. Rodzaj wyświetlacza to jeden z ważniejszych parametrów, na jaki powinieneś zwrócić uwagę. Każda z wymienionych technologii ma swoje plusy i minusy. Poznaj dokładnie ich cechy, zanim wybierzesz najlepszy model TV do salonu.

Urządzenia z panelem plazmowym

Główną zaletą ogólnie znanych „plazm” jest brak tak zwanych „lagów”, czyli opóźnień w wyświetlaniu obrazu. Telewizory plazmowe odtwarzają wideo o doskonałej jakości, świetnym kontraście i głębokiej czerni. W takim akcesorium biel na obrazie będzie miała szarawy odcień. Dodatkowo nie warto stawiać go w nasłonecznionych pokojach, ponieważ pogarsza to widoczność postaci na ekranie. Wybierz to urządzenie, jeżeli masz duży salon albo grasz w gry wideo przez internet lub oglądasz dużo filmów i seriali w sieci.

Kilka słów o LCD

Telewizor LCD ma panel wymagający podświetlenia za pomocą energooszczędnych diod LED lub OLED. Zaletą takiego rozwiązania jest wyższej jakości biel niż w plazmach, większa oszczędność energii, mniejsze rozmiary i ciężar. Matryca w tego rodzaju odbiorniku działa nieco wolniej, przez co może być podatna na opóźnienia w wyświetlaniu obrazu. Wybierz LCD do salonu, jeśli wolisz urządzenia o mniejszych rozmiarach albo lubisz nowoczesny design – TV podświetlany diodami wygląda bardzo atrakcyjnie.

Polecane telewizory

Głębia dźwięku – jakie głośniki do telewizora?

Telewizory OLED dostępne na rynku to sprzęty bardzo nowoczesny, zapewniające wspaniałe doznania wizualne. Nie są jednak w stanie w pełni zaspokoić Twoich potrzeb muzycznych, bo mają głośniki niewielkich rozmiarów. Odbiegają one znacząco od innych urządzeń audio, zarówno pod względem wykonania, jak i jakości dźwięku. Żeby w pełni korzystać z ich dobrodziejstw, zaopatrz się w zewnętrzny system głośności w postaci listwy z głośnikami, tzw. soundbar lub amplituner z zestawem kolumn kina domowego.

Co wybrać soundbar czy kino domowe?

Co lepiej spełni Twoje oczekiwania: listwa dźwiękowa czy głośniki kina domowego? Wszystko zależy od preferencji i metrażu, jakim dysponujesz. Wiadomo, że kino domowe wymaga sporo przestrzeni, a żeby grało jak najlepiej, jego elementy muszą być odpowiednio dopasowane. Jakość dźwięku wydobywającego się ze sprzętu RTV, stanowiącego część Twojego kompletu muzycznego w salonie, zależy od wielu czynników, które musisz uwzględnić, zanim wydasz pieniądze na swój zestaw grający.

Kiedy warto postawić na soundbar?

Soundbar, czyli belka grająca, to akcesorium, w które wbudowano zestaw głośników wzmacniających odgłosy wydobywające się z telewizora. Listwa z głośnikami jest kompromisem pomiędzy słabej jakości dźwiękiem z odbiornika telewizyjnego a świetnie brzmiącym zestawem kina domowego. Zakup soundbara wydaje się logicznym posunięciem, jeżeli chcesz zaoszczędzić miejsce w salonie i nie nadwerężyć za bardzo swojego portfela. Do podstawowych zalet tego systemu grającego należą: kompaktowe rozmiary (wysokość i szerokość do 10 cm), niższa cena niż przy zestawie składającym się z osobnych kolumn, dobrej jakości dźwięk, brak okablowania, intuicyjna obsługa. Większość soundbarów komunikuje się ze odbiornikiem TV za pomocą łączności bezprzewodowej, na przykład Bluetooth. Soundbar do salonu możesz rozbudowywać o kolejne komponenty, zbliżając jego funkcjonalność do tej, oferowanej przez kino domowe.

Kiedy bardziej opłaca się kino domowe?

Jeżeli masz wielki salon i nie żal Ci miejsca na wypełnienie pustych przestrzeni wieloelementowym zestawem audio, kup kino domowe. Dobry sprzęt tego typu składa się z: elementu odbierającego, przesyłającego i wzmacniającego sygnały dźwiękowe, czyli amplitunera z odtwarzaczem Blu-ray oraz kilku lub nawet kilkunastu kolumn umieszczonych w różnych częściach pokoju. Jakość brzmienia generowana przez takie akcesorium osiąga świetny poziom. Głębia przestrzennego dźwięku na pewno Cię pozytywnie zaskoczy. Wielkim plusem kina domowego jest niemal nieograniczona możliwość jego konfiguracji. Na tym właśnie polega przewaga tego systemu nagłośnienia nad standardowym soundbarem, że pozwala Ci na dopasowanie poszczególnych elementów do Twoich preferencji – choćby zakupu kolumn z drewnianymi obudowami, eliminującymi jakiekolwiek zakłócenia dźwięku. Obsługa wieloelementowego zestawu jest z reguły bardziej skomplikowana, jednak nowoczesne kino domowe w salonie zapewnia użytkownikom bezprzewodową komunikację pomiędzy urządzeniami.

 
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.