Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Spodenki na siłownię - jakie wybrać? Które najlepsze?

W gorące dni ćwiczenie w długich spodniach może być mało przyjemne.

W takim przypadku lepiej wybrać spodenki na siłownię. Szorty dadzą więcej swobody. Spodenki mogą być bardzo wygodne, a dodatkowo nie zajmują dużo miejsca w torbie. Są idealne na gorące dni, więc w przypadku zatłoczonych dusznych siłowni będą bardzo dobrym rozwiązaniem.

Rodzaje spodenek na siłownię

Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje spodenek. Przy każdym rodzaju rozpatrzymy wady i zalety oraz zasadność zastosowania takich szortów podczas ćwiczeń na siłowni.

Spodenki dresowe

Takie spodnie są luźniejsze i często wyposażone w ściągający troczek. Jeżeli chodzi o materiał wykonania, to może być to bawełna, poliamid lub poliester. Bawełny nie polecamy, bo zbyt szybko nasiąka potem, a przepocona wygląda bardzo nieestetycznie i jest niehigieniczna. Lepiej wybrać spodenki na siłownię z syntetycznego, tzw. technicznego materiału, ale wybrany model nie może być zbyt duży, bo to będzie przeszkadzało podczas niektórych ćwiczeń, np. przysiadów. Wybór syntetycznego materiału jest najrozsądniejszy, bo taki materiał jest bardziej wytrzymały (przetrwa więcej prań) i szybko wysycha.

Spodenki legginsy

Legginsy mają tę zaletę, że dobrze przylegają do ciała, a w wersji bezszwowej mogą być wręcz niewyczuwalne. Brak twardych szwów automatycznie wyklucza ryzyko podrażnień skóry, ale same legginsy nie mogą być zbyt ciasne, bo to właśnie mogłoby doprowadzić do pojawienia się otarć. Dobre spodenki na siłownię muszą być wykonane z dość grubego (przynajmniej nieprześwitującego) materiału, by nie odkrywać więcej, niż chcemy pokazać. W wersji damskiej możemy się zdecydować też na modelujące szorty – podkreślają pośladki i uda. W niektórych przypadkach warto też postawić na spodenki wykonane z materiału kompresyjnego – rozgrzeją mięśnie i ułatwią im pracę.

Wyróżniamy też inne rodzaje, np. spodenki z materiału bądź jeansowe, ale z wiadomych względów nie będą one miały zastosowania na siłowni. Tutaj pod uwagę weźmiemy tylko legginsy i spodenki dresowe.

Zalety i wady legginsów

ZALETY

 • Przylegają do ciała
 • Nie mają ocierających szwów
 • Dają uczucie drugiej skóry
 • Podkreślają kształty
 • Pozwalają modelować sylwetkę

WADY

 • Mocno eksponują kształty i dla osób początkujących (szczególnie mężczyzn) mogą być nieco krępujące
 • Mogą prześwitywać

Zalety i wady spodenek

ZALETY

 • Są luźne i przewiewne
 • Nie podkreślają kształtów
 • Nie ma ryzyka prześwitywania
 • Są dobre dla osób początkujących (szczególnie mężczyzn), bo dają większy komfort psychiczny

WADY

 • Mogą ocierać (szczególnie w przypadku twardych szwów)
 • Mogą przeszkadzać w niektórych ćwiczeniach

Rozmiar spodenek na siłownię

Krótkie legginsy muszą być dobrze dopasowane – za małe będą prześwitywać podczas schylania się, a za duże mogą się zsuwać i deformować sylwetkę. To samo tyczy się spodenek dresowych. W zbyt luźnych będzie po prostu bardzo niewygodnie, a przy ćwiczeniach takich jak np. wymachy nóg takie spodenki mogą się zsuwać i odsłaniać bieliznę. Zbyt ciasne dresowe spodenki będą się boleśnie wrzynać w ciało, krępować ruchy i mogą nawet pęknąć np. podczas schylania.

Najważniejszą zaletą dobrych spodenek na siłownię jest elastyczność. Bez względu na to, jakie spodenki wybierzesz, wybrany model powinien być rozciągliwy – materiał wykonania musi mieć w składzie elastan lub lycrę.

Polecane spodenki na siłownię

Długość spodenek na siłownię

Spodenki na siłownię nie mogą być zbyt krótkie. Takim minimum jest długość do połowy uda, a w przypadku dresowych spodenek nawet przed kolana. Zbyt krótkie spodenki odsłaniałyby za wiele i mogłyby Cię narazić nawet na śmieszność.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.