Udostępnij
Skomentuj

Spalacze tłuszczu – efekty, skutki uboczne czy warto stosować?

Spalacze tłuszczu opinie mają różne. Jakie są ich efekty? Czy warto stosować tabletki na spalanie tłuszczu?

Uzyskanie pięknej sylwetki to nie lada wyzwanie. Coraz więcej osób niepocieszonych efektami diety i treningu sięga po spalacze tłuszczu. Mogą one stanowić użyteczny suplement diety dla kobiet i mężczyzn wspomagający odchudzanie, jednak zgodnie z różnymi opiniami z ich stosowaniem związane jest pewne ryzyko. Co warto wiedzieć o spalaczach tłuszczu, zanim przystąpimy do ich suplementacji? Jaki skutek uboczny wiąże się z ich zażywaniem?

Spalacze tłuszczu opinie mają wręcz skrajne – jedni wychwalają tego typu produkty za skuteczne działanie, inni zaś twierdzą, że jest to głównie efekt placebo. Zatem jaka jest prawda? Czy warto brać spalacze tłuszczu? Najważniejsze informacje znajdziecie w tym artykule. Wspomnimy też, jakie są naturalne spalacze tłuszczu oraz jakie przynoszą efekty.

Spalacze tłuszczu – efekty

Choć można spotkać się z wieloma negatywnymi opiniami na temat suplementów diety, które mają na celu wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej, to warto podkreślić, że nie są one całkowicie bezwartościowe. Nie tylko badania laboratoryjne potwierdzają skuteczność działania spalaczy tłuszczu. Opinie wielu zadowolonych trenujących, którzy przyjmowali tego typu suplementy diety, są także tego świadectwem. Bardzo dobre efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej obserwuje się zwłaszcza w przypadku preparatów zawierających:

 • kofeinę,
 • EGCG (katechinę z zielonej herbaty),
 • kapsaicynę,
 • piperynę,
 • forskolinę,
 • johimbinę,
 • CLA.

W związku z tym, wybierając, jaki spalacz tłuszczu będzie dla nas najlepszy, warto zwrócić uwagę na skład i obecność powyższych składników. Według danych naukowych przyjmowanie substancji termogenicznych sprawia, że wydatki energetyczne organizmu zwiększają się o 3-4 proc. przy jednorazowym przyjęciu dawki suplementu, a w przypadku regularnego stosowania co dwie godziny – nawet o 8-11 proc.

Na co możemy liczyć przy regularnym stosowaniu spalacza tłuszczu? Opinie i badania wskazują jasno, że podstawowymi efektami, jakie dają tego rodzaju suplementy, będą następujące kwestie:

 • przełamanie stagnacji w okresie redukcji tkanki tłuszczowej;
 • zwiększenie wydolności organizmu, która sprzyja intensyfikacji treningów;
 • wspomaganie kontroli apetytu;
 • zwiększenie termogenezy organizmu;
 • podwyższenie poziomu przemian metabolicznych w organizmie;
 • redukcja objawów zmęczenia;
 • zwiększenie wchłaniania makroskładników.

Warto również wspomnieć, iż efekty stosowania opisywanych preparatów są lepiej widoczne u osób szczupłych niż u borykających się z dużą nadwagą. Jeżeli zatem straciliśmy już kilka zbędnych kilogramów, a dalszy spadek został zahamowany lub widocznie spowolniony, wówczas warto sięgnąć po spalacze tłuszczu. Opinie negatywne często właśnie biorą się z tego, że osoby otyłe liczą na szybkie efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów, co w krótkim czasie jest trudne do zrealizowania. Nawet najlepsze spalacze tłuszczu mogą nie przynosić pożądanych efektów – przynajmniej na początku.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór substancji o działaniu termogenicznym. Im bowiem mniej tkanki tłuszczowej do spalenia i im dłużej trwa faza redukcji tkanki tłuszczowej, tym lepsze rezultaty może przynieść właściwy preparat. Środki te warto również włączyć do codziennej diety, jeśli zależy nam na zwiększeniu wydolności organizmu i wykonywaniu intensywniejszych treningów.

Warto wiedzieć!

Spalacze tłuszczu nie są magicznymi pigułkami, dzięki którym bez treningu i trzymania diety zrzucimy zbędne kilogramy! Kluczowym czynnikiem odpowiadającym za redukcję tkanki tłuszczowej jest ujemny bilans kaloryczny oraz konsekwentnie realizowany plan treningowy!

Jak działają spalacze tłuszczu? Skutki uboczne

Wiele plusów można przypisać spalaczom tłuszczu. Czy warto zatem je stosować? Takie wątpliwości pojawiają się z uwagi na niepożądane działania, jakie mogą wywoływać. Wśród skutków ubocznych stosowania spalaczy tłuszczu wymienia się między innymi:

 • podwyższone ciśnienie,
 • kołatanie serca,
 • lęki w przypadku osób skłonnych do depresji,
 • nadmierna potliwość,
 • skurcze mięśni,
 • drżenie rąk,
 • nudności,
 • bezsenność.

Czy to oznacza, że spalacze tłuszczu są niebezpieczne dla zdrowia? Należy podkreślić, że na obecnym rynku jest mnóstwo różnych suplementów. Diametralnie mogą się one różnić składem czy skutecznością działania. Większość tego typu produktów działa w oparciu o wspomniany proces termogenezy, co nie jest zagrażające dla naszego organizmu. Wystarczy stosować się do zaleceń producenta. Równie istotne jest to, aby spalacz tłuszczu był zakupiony z wiarygodnego źródła. Ze względów zdrowotnych absolutnie nie zaleca się przyjmowania suplementów niewiadomego pochodzenia – nawet takiego preparatu, który uważany jest za najlepszy spalacz tłuszczu.

Warto podkreślić, że spalacze tłuszczu nie są zbytnio zalecane dla osób, które dopiero co rozpoczęły proces redukcji tkanki tłuszczowej. Co spala tłuszcz najszybciej w ich przypadku? Opinie trenerów i dietetyków wskazują, że powinny one skupić się na podstawach, czyli odpowiednio zbilansowanej diecie z ujemnym bilansem kalorycznym i regularnej aktywności fizycznej. Dopiero po wypracowaniu pewnych nawyków żywieniowych i treningowych możemy pomyśleć o sięgnięciu po tabletki na spalanie tłuszczu. Pamiętając o powyższych zasadach, możemy przyjmować suplement diety bez obaw o nasze zdrowie.

Spalacze tłuszczu – czy warto stosować?

Dochodzimy do podstawowej kwestii związanej ze spalaczami tłuszczu: czy warto je przyjmować? Odpowiedź brzmi: tak – o ile ich stosowanie będzie połączone z odpowiednio zbilansowaną dietą o ujemnym bilansie kalorycznym i regularnymi sesjami treningowymi, a w dodatku będą pochodzić ze sprawdzonego źródła. W przeciwnym razie możemy zaobserwować pewne postępy, jednak nie będą one aż tak spektakularne, jak w przypadku połączenia tych trzech czynników. Co więcej, efekty stosowania samego spalacza tłuszczu mogą być tylko chwilowe i złudne – samo łykanie kapsułek w rzeczywistości nie spowoduje redukcji tkanki tłuszczowej, lecz będzie głównie skutkowało pozbyciem się nadmiaru wody z organizmu przez efekt diurezy.

W tym miejscu warto również wspomnieć o tak zwanym paradoksie suplementów diety, który dotyczy także spalaczy tłuszczu. Opinie w internecie niejednokrotnie mówią o tym, że przyjmując tabletki, za bardzo wierzymy w siłę ich działania. Przez to mniej trenujemy, a także nie przykładamy aż tak wielkiej wagi do trzymania kalorii. W konsekwencji takie zachowanie ma przełożenie na wzrost wagi i tkanki tłuszczowej. W związku z tym kluczem do zgrabnej sylwetki jest stała zmiana nawyków żywieniowych, włączenie aktywności do naszego życia, a także świadomość działania spalaczy tłuszczu i innych suplementów diety.

Naturalne spalacze tłuszczu

Zanim sięgniemy po syntetyczne specyfiki, warto włączyć do swojego codziennego jadłospisu zdrową żywność, a także produkty, które wykazują działanie wspomagające odchudzanie. Wśród naturalnych spalaczy tłuszczu możemy wyróżnić:

 • imbir – działa korzystnie na przewód pokarmowy, pobudzając wydzielanie enzymów trawiennych. Co więcej, doskonale rozgrzewa organizm, powodując wzrost termogenezy, co zaś podkręca metabolizm;
 • cynamon – podobnie jak imbir, cynamon jest termogenikiem, czyli substancją przyspieszającą przemianę materii. Reguluje on również poziom insuliny we krwi, dzięki czemu nie mamy nagłych ataków apetytu;
 • kurkumę – przede wszystkim ogranicza ona rozrost komórek tłuszczowych oraz zmniejsza leptynoodporność, która sprawia, że mamy większy apetyt. Co więcej, kurkuma wykazuje działanie silnie przeciwutleniające;
 • ocet jabłkowy – nie tylko wspomaga trawienie, ale również hamuje w organizmie wchłanianie się tłuszczów, a także usuwa ich złogi. Warto jednak uważać z jego spożywaniem, gdyż jego nadmierna ilość może zaburzać wchłanianie się witamin A, D, E, K, które są rozpuszczalne w tłuszczach;
 • zieloną herbatę – popularna jako naturalny spalacz tłuszczu. Opinie na temat zielonej herbaty zawsze krążą wokół odchudzania. Dzięki zawartości kofeiny przyspiesza przemianę materii. Co więcej, zielona herbata jest pomocna w walce z cellulitem oraz zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy;
 • czerwoną herbatę – często określana jest mianem pogromcy tłuszczu, gdyż pobudza jelita do intensywnej pracy, dzięki czemu organizm wydziela więcej soków trawiennych. Czerwona herbata zwiększa również biosyntezę tłuszczu oraz niweluje jego nadmierne odkładanie się;
 • kawę – zawiera kofeinę, która podnosi ciśnienie krwi, jednocześnie przyspieszając przemianę materii. Ponadto wypita przed treningiem zwiększa zdolności wysiłkowe organizmu, pozytywnie wpływając na wytrzymałość organizmu i zwiększenie wydatku energetycznego;
 • czosnek – silnie rozgrzewa, dzięki czemu zwiększa metabolizm i przyspiesza spalanie tłuszczu. Co więcej, zmniejsza ilość cholesterolu we krwi;
 • pieprz kajeński (chili) – zawiera kapsaicynę, dzięki czemu hamuje apetyt. Co więcej, powoduje wzrost termogenezy, co przyspiesza metabolizm.

Jeżeli chcemy przyspieszyć przemianę materii, w naszym jadłospisie nie może również zabraknąć: jabłek, grejpfrutów, papryki, brokułów, szpinaku oraz migdałów. Metabolizm zwiększają także produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym głównie jajka oraz ryby (zwłaszcza łosoś).

Spalacz tłuszczu – opinie w kontekście odchudzania

Jak zostało kilkakrotnie podkreślone w tym artykule – samo stosowanie suplementów diety nie pomoże przy odchudzaniu. Należy to połączyć z regularnymi treningami i pełnowartościową dietą, uwzględniającą deficyt kaloryczny. Co więcej, warto podkreślić, że nie chodzi tutaj o chwilowe dostosowanie zwyczajów pod redukcję. Aby utrzymać efekt w postaci zgrabnej sylwetki, musimy całkowicie zmienić nawyki. Można w tym celu np. zacząć chodzić na siłownię, zapisać się na interesujące nas zajęcia czy chociażby zwiększyć aktywność poprzez przejażdżki rowerami miejskimi lub zwykłe spacery.

Wbrew przekonaniom niektórych osób warto rozważyć stosowanie spalaczy tłuszczu. Opinie negatywne mogą wynikać m.in. właśnie z małej świadomości konsumentów. Zbyt duże oczekiwania i brak zmiany w codziennym trybie życia zazwyczaj prowadzą do tego, że efekty nie są wystarczająco satysfakcjonujące.

Są też tacy, którzy poszukują spalacz tłuszczu z brzucha. W taki sposób nie działają suplementy diety. Proces odchudzania polega na całościowej utracie masy ciała i redukcji tkanki tłuszczowej. Wobec tego spalacze tłuszczu w postaci suplementów diety najbardziej sprawdzą się dla osób świadomych tego, jak należy podejść do poprawy figury.

Wspominaliśmy na początku, że spalacz tłuszczu opinie ma różne. Jakie jest nasze zdanie? Jeśli mówimy o stosowaniu go jako suplementu diety, który będzie przede wszystkim uzupełnieniem zdrowego stylu życia, to jak najbardziej jest to rozsądne postępowanie. Jeżeli jednak zażywanie tabletek na spalanie tłuszczu ma być jedynym działaniem w stronę redukcji zbędnych kilogramów, to jest to raczej „walka z wiatrakami”. Żadne tabletki na odchudzanie nie wykonają za nas całej pracy, lecz wyłącznie ją wspomogą.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.