Udostępnij
Skomentuj

Sól do zmywarki – kiedy i po co się ją stosuje?

Zmywarka do naczyń powoli staje się niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni. Dlatego warto zadbać o ten sprzęt.

Producenci zmywarek przeważnie zalecają stosowanie soli do zmiękczania wody, aby ochronić urządzenie przed osadem z kamienia. Woda płynąca w rurach jest zdatna do picia, ale zazwyczaj jest twarda, co objawia się osadzaniem kamienia w sprzętach domowych, które korzystają z wody. Producenci zalecają usuwanie kamienia raz na jakiś czas, ale jako skuteczniejszą metodę zapobiegawczą polecają zmiękczanie wody.

Dlaczego należy stosować sól do zmiękczania wody?

Być może zastanawiasz się, co to znaczy, że woda jest twarda. Oznacza to, że zawiera sobie wiele minerałów takich jak wapń oraz magnez, które są przyczyną powstawania osadu. Analogicznie woda jest miękka, gdy jest pozbawiona minerałów. A więc tym, co daje sól do zmywarki, jest pozbawienie wody wykorzystywanej w zmywarce minerałów i zastąpienie ich jonami sodu niemającymi wpływu na twardość płynów. Dlatego sól zmiękczająca jest inaczej zwana żywicą jonowymienną.

Popularne zmywarki

Regularne używanie soli zmiękczającej do zmywarki sprawi, że będzie ona działała efektywniej, ponieważ woda w jej przewodach będzie mogła swobodnie przepływać. Co więcej, jest to metoda zapobiegawcza, a więc urządzenie, które używa rozmiękczonej wody, w przyszłości będzie mniej podatne na uszkodzenia. Ponadto stosowanie soli do zmiękczania wody zniweluje nieestetyczny osad z naczyń. Warto dodać, że na uzyskane efekty nie ma wpływu to, czy posiadasz zmywarkę 45 cm, czy większą.

Jak często aplikować sól do zmywarki?

Szczegółowe informacje o tym, jak często dosypywać sól do zmywarki, znajdziesz na opakowaniu środka zmiękczającego, a niekiedy nawet w instrukcji obsługi swojej zmywarki. Nie należy dodawać soli przed każdym zmywaniem. Aplikuje się ją raz na jakiś czas w zależności od konkretnego modelu sprzętu oraz skuteczności wybranej soli do zmiękczania wody. Niektóre urządzenia mają specjalną kontrolkę informującą o opróżnieniu całego pojemnika.

Trudno dokładnie określić, na jak długo wystarczy opakowanie soli do zmywarki. Jak często dosypywać środek także trudno oszacować. Dlatego, że każdy używa zmywarki z inną częstotliwością. Osoba mieszkająca samotnie będzie używała jej rzadziej niż wieloosobowa rodzina. Można jednak założyć, że jeśli robisz jedno zmywanie dziennie, to 1 kg soli wystarczy Ci na około 5 miesięcy. Ceny środka zmiękczającego są niskie, więc jest to tani sposób na zwiększenie żywotności sprzętu.

Jak używać soli do zmywarki?

Preparat ułatwiający pracę i zwiększający skuteczność działania – w ten sposób należy traktować sól do zmywarki. Jak używasz tego urządzenia od jakiegoś czasu, to aplikowanie środka zmiękczającego nie będzie dla Ciebie problemem. Możesz kupić go w formie sypanych kryształków, które dodajesz poprzez umieszczenie ich w specjalnie przeznaczonym do tego zbiorniku znajdującym się na dnie sprzętu koło odpływu.

Na rynku poza solą możesz znaleźć produkty takie jak tabletki wielofunkcyjne np. all in one. Poza podstawową funkcją czyszczenia naczyń substancja zawarta w kapsułce dba o ochronę zmywarki m.in. przed osadzaniem się kamienia. Niestety nie jest to wystarczające. Sól zawarta w tabletkach skutecznie usunie osad z naczyń, ale nie z wewnętrznych części urządzenia. W takim wypadku lepiej zaopatrzyć się w sól do zmywarki Finish, której duże opakowania wystarczą na kilka miesięcy.

Czy można wsypać zwykłą sól do zmywarki?

Skoro osad z kamienia usuwa się poprzez zasalanie wody, to czy można sól dedykowaną zmywarkom zastąpić zwykłą solą kuchenną? Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ chlorek sodu jest używany do gotowania, ma w sobie minerały, których chcemy się pozbyć. Możesz jednak wykorzystać sól kuchenną do przygotowania domowych tabletek, które będą usuwały zacieki z naczyń, lecz nie wpłyną negatywnie na urządzenie.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sól do zmywarki samodzielnie, skorzystaj z tego prostego przepisu. Składniki są następujące:

  • 200 g soli kuchennej,
  • 180 g sody kalcynowanej,
  • 160 g kwasu cytrynowego,
  • 250 g boraksu, czyli czteroboranu sodu,
  • opcjonalnie możesz dodać dowolny olejek zapachowy (około 10 kropel).

Należy wszystko razem wymieszać. Rezultatem będzie proszek, którego możesz używać jako zamiennik tabletek i ekologiczną sól do zmywarki.

Liczba dostępnych na rynku środków zmiękczających jest na tyle duża, że warto zadać sobie pytanie, czy należy wybierać preparat dopasowany do modelu, np. sól do zmywarki Beko. Producenci mogą polecać konkretne marki środków czystości do swoich urządzeń, ale jeśli produkt jest dobry, to sprawdzi się w każdym modelu. Możesz bezpiecznie stosować dowolne tabletki i sole, także bez względu na wymiar Twojego urządzenia, tak samo w tych mniejszych wariantach, jak i w tych większych, np. zmywarce 60 cm.

Co dzieje się, gdy nie używa się soli do zmywarki?

Soli zmiękczającej używa się po to, aby zadbać o zmywarkę, dzięki czemu będzie wydajniejsza (naczynia będą bez osadu) i nie będzie podatna na awarię (np. kamienienie filtrów). To, czy sól do zmywarki jest konieczna, nie jest do końca jasne. Tak naprawdę urządzenia mają filtr, który zmniejsza twardość wody, ale z czasem ulega on zużyciu. Więc stosowanie soli nie jest niezbędne, ale korzystne szczególnie dla starszych sprzętów.

Warto dodać, że wiele urządzeń ma funkcjonalności ułatwiające odpowiednie dbanie o niego. Na przykład wybrane modele zmywarek Bosch automatycznie otwierają drzwi, dzięki czemu suszenie trwa krócej, a woda odparowuje na zewnątrz, zamiast osadzać się we wnętrzu sprzętu. Innym udogodnieniem jest komora ze stali nierdzewnej, którą posiada wiele zmywarek Whirlpool. Tego typu tworzywa odporne na korozję zapewniają idealną czystość.

Odporność na osadzanie się kamienia może zapewnić także mniejsze zużycie wody, którym wyróżniają się zmywarki wolnostojące Samsung. Im mniej wody pobiera urządzenie, tym mniej zużywa również soli, więc można ją rzadziej uzupełniać. Dobrą ochroną sprzętu jest także system kontrolujący ciśnienie w zależności od programu. Wiele modeli zmywarek Amica zawiera w sobie tego typu system, który przyczynia się do zwiększenia żywotności urządzenia i cichszej pracy.

Jeśli jednak nie chcesz korzystać ze środka zmiękczającego, ale obawiasz się awarii, to przy zakupie urządzenia zwróć uwagę, czy ma ono gwarancję obejmującą szkody powstałe na skutek wylania się wody tak jak zmywarki wolnostojące Siemens. Inną gwarancją może być zabezpieczenie przeciwwypływowe, które jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w zmywarkach wolnostojących Beko. W przypadku awarii woda pozostaje szczelnie zamknięta w obiegu urządzenia.

Podsumowując, stosowanie soli do zmywarki nie jest niezbędne, ale jest zalecane przez producentów urządzeń AGD ze względu na szereg wynikających z tego korzyści takich jak zwiększenie wydajności oraz ograniczenie ryzyka wystąpienia awarii urządzenia. Co więcej, wodę można zmiękczać za pomocą wielofunkcyjnych tabletek bądź domowych mieszanek, ale nie będzie to aż tak skuteczne, jak dedykowana ku temu sól.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.