Udostępnij
Skomentuj

Softshell - co to jest? Jak wybrać? Który będzie najlepszy?

Softshell to określenie odnoszące się zarówno do grupy tkanin, jak i trendu w odzieży outdoorowej.

Softshell jest oddychającą tkaniną wiatroodporną, ale nie wodoodporną. Doskonale sprawdza się jako zamiennik klasycznego połączenia polaru i okrycia membranowego – jest lekka i sprawdza się w sportach outdoorowych. Jaki softshell kupić? Jak konserwować odzież softshell oraz jak dobrać właściwe parametry?

Softshell z izolacją czy bez?

Softshell ma na celu ochronę przed wiatrem oraz zapewnienie prawidłowej termoregulacji, czyli odprowadzania ciepła. W związku z tym jest to najlepszy wybór dla osób uprawiających trekking, jogging, wspinaczkę bądź inne sporty outdoorowe, które wymagają odzieży oddychającej. Softshell dla biegacza będzie lekki i bardzo cienki, ponieważ bieganie znacznie podnosi temperaturę ciała i działanie kurtki softshell męskie, bluzy softshell czy butów softshell ma polegać głównie na ochronie przed wiatrem. Niektóre produkty z tej kategorii posiadają warstwę izolującą (np. delikatny polar), jednak nie jest to reguła. Grubszy softshell będzie dobrym rozwiązaniem dla górołazów i osób uprawiających wspinaczkę. Odzież tego rodzaju docenią również outdoorowi pracownicy fizyczni. Bez względu na użycie softshella, warto aby pod spodem znalazła się bielizna termoaktywna męska lub damska.

Czy softshell zastępuje kurtkę membranową?

Membrana to tkanina zapewniająca odzieży wodoodporność. Odzież softshellowa zwykle jej nie posiada, ponieważ aktywność outdoorową uprawia się w sprzyjających warunkach pogodowych. Oczywiście tego rodzaju tkanina ochroni przed niewielkim deszczem, jednak nie nadaje się na ulewę. Jedną z zalet odzieży softshellowej jest przede wszystkim jej waga i krój, który nie ogranicza ruchów. Obecność membrany powoduje konieczność wzmocnienia i podklejenia szwów, co nie tylko wpływa na parametry wagowe, ale również wpływa na odprowadzanie ciepła i pary wodnej. W dobrych warunkach pogodowych można traktować softshell jako kurtki sportowe damskie lub męskie, czy nawet dziecięce.

Jak nosić softshell?

Podstawową funkcjonalnością softshell jest zachowanie prawidłowej termoregulacji przy ograniczaniu ilości warstw odzieży. Pod softshell idealnie pasuje bielizna termoaktywna damska lub męska, funkcyjna lub zwykła lub bawełniane elementy garderoby. Należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne – podczas niskich temperatur, oprócz bielizny termoaktywnej konieczna jest warstwa docieplająca (najlepiej polarowa). Im niższa temteratura, tym cieplejsza warstwa termoizolacyjna będzie niezbędna.

Jak impregnować softshell?

Impregnacja odzieży typu softshell polega przede wszystkim na korzystaniu z preparatów dedykowanych dokładnie tego rodzaju rozwiązaniom. Producencie oferują szeroki wachlarz środków do prania, odświeżania i pielęgnowania warstwy wodoodpornej odzieży softshell. Impregnacja ma na celu zachowanie jak najlepszych właściwości tkaniny przez cały okres użytkowania. Ceny produktów do impregnacji odzieży typu softshell wahają się między 20-100 zł.

Jak prać softshell?

Instrukcja jak czyścić softshell znajduje się na metce każdego produktu. Pranie odzieży tego typu powinno być bowiem zgodne z zaleceniami producenta. Mimo, że softshell generalnie nie posiada membrany, zwykle pierze się go tak, jak odzież membranową. Jest to konieczne, ponieważ brud, kurz i pot mogą wpływać na „zatykanie porów” i funkcyjne właściwości odzieży. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z preparatów przeznaczonych do prania softshell. Są one dostępne w niemal każdym profesjonalnym sklepie internetowym z odzieżą softshellową.

Jak dobrać softshell?

Softshell męski posiada dokładnie takie same właściwości jak softshell damski. Różnica polega przede wszystkim na kroju dostosowanym do sylwetki kobiecej lub męskiej, designie i kolorystyce. Softshell dziecięcy polecany jest nie tylko jako rozwiązanie na piesze wycieczki, ale również do codziennego użytku. Najlepszy softshell dla dzieci posiada membranę nieprzepuszczającą wilgoci, dlatego warto zaopatrzyć dziecko nie tylko w bluzę czy kurtkę, ale również spodnie softshell. Najchętniej polecanym przez internautów jest softshell 4F męski, charakteryzujący się wysoką oddychalnością (pomimo zastosowania membrany).

Softshell - o tym warto wiedzieć!

  • Materiał softshell stosuje się również do produkcji czapek, szali czy rękawic.
  • Przed kupnem kurtki męskiej Adidas warto zwrócić uwagę na parametr tecproof, określający stopień ochrony przed deszczem i wiatrem – im wyższy, tym lepsza ochrona.
  • Przepuszczalność wiatru określa symbol CFM i wyraża się go w skali 0-15. Polecane są kurtki softshell o oznaczeniu 10-15, ponieważ najskuteczniej chronią przed wiatrem.
  • „Oddychanie” materiału powinno oscylować na poziomie 10000 g H20/m2, co oznacza to, że w czasie dobry tkanina jest w stanie odparować około 10000 g cieczy na m2 i gwarantuje wysoki komfort użytkowania.
  • Modeli typu light nie użytkuje się w okresie niskich temperatur i mrozu.
  • Odzież softshell nie powinna być ani zbyt obszerna, ani obcisła. Zbyt obszerna nie spełni prawidłowo funkcji odprowadzenia pary i wilgoci, natomiast zbyt obcisła utrudni wkładanie bielizny termoaktywnej.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.