Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/sluchawka-bluetooth-jak-wybrac-ktora-kupic/661/ 2018-07-23 14:48:01.000000

Słuchawka bluetooth - jak wybrać? Którą kupić?

Bezprzewodowe słuchawki Bluetooth są bardzo często wykorzystywane do rozmów – jak dokonać ich wyboru?

Słuchawka Bluetooth – co to jest?

Jazda samochodem z telefonem w ręku jest nie tylko karana mandatem, ale również jest mało komfortowa i zagraża bezpieczeństwu na drodze. Rozwiązaniem dla wszystkich osób, które nie potrafią rozstać się ze smartfonem, jest słuchawka Bluetooth – relatywnie tania i komfortowa w użytkowaniu.

Słuchawka Bluetooth to urządzenie bezprzewodowe, wykorzystujące do działania moduł Bluetooth. Dzięki wprowadzonym standardom opisanym w specyfikacji IEEE 802.15.1, możliwa jest komunikacja urządzeń elektronicznych różnych producentów. Przesył sygnału pomiędzy słuchawką a telefonem/smartfonem może odbywać się na niewielkich odległościach – im dalej od siebie się znajdują, tym sygnał staje się coraz słabszy.

Słuchawki Bluetooth są często wykorzystywane przez:

 • zawodowych i zwykłych kierowców – umożliwia bezpieczną rozmowę przez telefon w czasie jazdy, bez konieczności zatrzymywania się w celu odebrania połączenia,
 • osoby aktywne (np. dziennikarze, asystenci) – pracują one w ciągłym biegu, dlatego chętnie sięgają po słuchawki Bluetooth. Dzięki nim nie muszą wciąż sięgać po telefon.
 • rodzice – zarówno podczas jazdy, jak i zakupów, słuchawka pozwala skupić się na dzieciach, a nie na trzymaniu telefonu w dłoni.

Wbrew pozorom, słuchawka Bluetooth nie może być wykorzystana do wszystkich funkcji oferowanych przez telefon. Okaże się użyteczna podczas przeprowadzania rozmów, a także słuchania muzyki i audiobooków znajdujących się na smartfonie. Nie nadaje się natomiast do obsługi radia FM. Do tego celu konieczne są słuchawki przewodowe, które jednocześnie zapewniają odbiór fal.

Polecane zestawy słuchawkowe

Zalety i wady słuchawek Bluetooth

ZALETY

 • jest bezprzewodowa
 • pozwala odbierać połączenia bez wyjmowania telefonu
 • jest lekka
 • możliwość odejścia ze słuchawką od telefonu
 • bardzo często oferują dodatkowe funkcje współdziałające ze smartfonem

WADY

 • konieczność ładowania
 • niektórzy odczuwają ucisk/ból przy noszeniu

Słuchawka Bluetooth – jak wybrać?

Skoro wiemy już, z jakim urządzeniem mamy do czynienia i w jaki sposób może zostać ono użyte, przyszła pora na analizę najważniejszych parametrów technicznych, które mają wpływ na komfort wykorzystania słuchawek Bluetooth. To właśnie na tej podstawie należy dobrać konkretny model sprzętu.

 • Rodzaj. Wyróżnia się dwa rodzaje słuchawek Bluetooth - monofoniczne (jednosłuchawkowe) oraz stereofoniczne. Pierwsze z nich to najczęściej konstrukcje douszne wyposażone w specjalny pałąk (choć nie zawsze), natomiast drugie oferują zazwyczaj wysokiej jakości dźwięk, pozwalający nawet na komfortowe słuchanie muzyki.
 • Konstrukcja. Słuchawki Bluetooth różnią się między sobą także konstrukcją. Bazując na możliwości noszenia urządzenia, można wymienić przede wszystkim urządzenia z regulowanym uchwytem na ucho (pozwala dopasować uchwyt do kształtu ucha), a także zdejmowanym – może zostać on wymieniony na lepiej dopasowany do wielkości i kształtu ucha.
 • Jakość dźwięku. Zależy od niej, jak komfortowe będą rozmowy przeprowadzane przy pomocy słuchawki Bluetooth. Choć taka informacja nie znajdzie się w opisie urządzenia, warto poznać opinie innych użytkowników lub recenzentów sprzętu elektronicznego. Dźwięk powinien być czysty oraz charakteryzować się odpowiednim poziomem głośności.
 • Czas działania. Im większa pojemność akumulatora, tym dłużej słuchawka posłuży w podróży. Można również sprawdzić, ile czasu potrzebuje urządzenie, by akumulator został naładowany.
 • Zasięg. Podobnie jak w przypadku czasu działania, im jest większy zasięg (podawany w metrach), tym lepiej, choć w samochodzie czy na zakupach nie ma większego znaczenia. Dopiero jeśli słuchawka będzie także wykorzystywana w dużym domu czy biurze, warto zastanowić się nad tym parametrem.
 • Kształt słuchawki i pałąka. Nim zostanie podjęta decyzja o zakupie danego modelu, warto najpierw sprawdzić, czy słuchawka będzie pasować do naszego ucha i czy będzie wygodna w użytkowaniu.
 • Obsługa połączeń. Większość słuchawek pozwala zarówno na odbieranie jak i kończenie rozmowy, jednak w tańszych modelach warto się upewnić, czy obie funkcje są dostępne.
 • Model telefonu. Niektóre słuchawki Bluetooth pozwalają na aktywację dodatkowych funkcji, jeśli zostaną sparowane z odpowiednim modelem smartfona/telefonu.

Słuchawka Bluetooth – dodatkowe funkcje

Wiele urządzeń dostępnych na rynku oferuje dodatkowe funkcje i rozwiązania, które nie tylko poprawiają komfort użytkowania, ale również rozszerzają podstawową funkcjonalność urządzenia. Oto kilka z nich:

Słuchawka Bluetooth czy zestaw głośnomówiący?

To, co zostanie wybrane, zależy przede wszystkim od preferencji. Jeśli priorytetem jest prywatność, słuchawka Bluetooth okaże się idealnym rozwiązaniem. Świetnie sprawdzi się nie tylko w samochodzie w podróżach z pasażerami, ale również na zakupach, spacerze z dziećmi itp.

Osoby, które dużo jeżdżą, a jednocześnie nie muszą martwić się o podsłuchiwanie rozmów przez pasażerów, mogą zdecydować się na zestaw głośnomówiący. Szczególnie jest to polecane osobom, które narzekają na ucisk ucha przy noszeniu słuchawki Bluetooth.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
3,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)