Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/samodzielny-montaz-baterii-zlewozmywakowej-krok-po-kroku/17843/ 2021-01-11 16:24:56.000000

Samodzielny montaż baterii zlewozmywakowej krok po kroku

Montaż kranu do zlewozmywaka to nie jest nic trudnego. Jeśli kran zaczyna kapać, weź sprawy w swoje ręce.

Kran w kuchni zaczyna kapać? To nie problem. Montaż baterii do zlewozmywaka jest prostszy niż myślisz. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Kiedy kran w kuchni zaczyna kapać, czas pomyśleć o małym remoncie. Na początku uspokajamy wszystkich przerażonych - montaż nowej baterie kuchenne Blanco często nie wymaga skucia połowy kuchni. Oczywiście najłatwiej jest wezwać do tego fachowców. Wybiorą odpowiedni model baterii, przygotują pomieszczenie, dokonają montażu i gotowe. Za taką usługę trzeba jednak sporo zapłacić. A może spróbować zrobić to samemu? Koszt całej operacji można wtedy ograniczyć jedynie do zakupu wybranego urządzenia. Przedstawiamy złote zasady. Jeśli będziesz się ich trzymać, montaż kranu do zlewozmywaka nie będzie stanowił wielkiego problemu!

Co warto zrobić przed zamontowaniem baterii?

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Zanim kupimy nowy kran, powinniśmy sprawdzić jaki model będzie pasował do naszej kuchni. Mowa jest nie tylko o wyglądzie zewnętrznym, ale także wymiarach. Musimy więc dokładnie zmierzyć miejsce montażu – lepiej uniknąć pomyłek już na tym etapie. Mogą one słono kosztować. Wybierając odpowiedni kran warto wziąć pod uwagę wysokość zlewu – jeśli wybierzemy za niski/krótki kran – w zlewozmywak nie zmieścimy większego garnka. Jeśli kran będzie za długi – woda może się wylewać poza obrys zlewu.

Koniecznie weźmy także pod uwagę miejsce przyłącza wody. Jeśli bateria do zlewozmywaka będzie zaplanowana za daleko, narazimy się na przeciąganie przez kuchnię długiego węża. A wszelkie zagięcia zadziałają na niekorzyść, jeśli chodzi o ciśnienie wody. Wszelkie akcesoria potrzebne do montażu znajdą się w dziale .

Polecane baterie kuchenne

Montaż kranu ściennego i stojącego

  1. Każdą pracę na ciągach wodnych w domu rozpoczynamy od odcięcia jej dopływu. Szukamy więc głównego zaworu i przekręcamy go w pozycję zamknięcia.
  2. Gdy zamknęliśmy dopływ wody, spuszczamy całość płynu z rur. W tym celu należy po prostu odkręcić kurki i poczekać aż woda przestanie lecieć.
  3. Następnie luzujemy wszelkie łączenia węży z jednej strony w okolicach rur, z drugiej natomiast od strony zlewozmywaka. Najczęściej używa się do tego klucza nastawnego, bo wtedy niezależnie od rozmiaru można z powodzeniem odkręcić węże.
  4. To moment, w którym należy usunąć starą . Baterie kuchenne Deante najczęściej wyciąga się od góry, wcześniej luzując nakrętkę przy podstawie kluczem nastawnym. Po wykonaniu takiej operacji bateria powinna wyjść bez większego oporu.
  5. Wreszcie przechodzimy domontowania baterii do zlewozmywaka. Przekładamy ją od dołu przez otwór montażowy, a następnie instalujemy wszystkie uszczelki, podkładki i nakrętkę. Tą ostatnią dokręcamy kluczem nastawnym aż do oporu.
  6. Gdy bateria jest już zainstalowana, czas na podpięcie węży z ciepłą i zimną wodą. Zwyczajowo – zimna woda ma swoje ujście po prawej stronie, a ciepła po lewej. Gdy wszystko podpięte jest do odpowiednich gwintów, używamy łączników zaciskowych by zabezpieczyć instalację.
  7. Nadszedł wreszcie czas na próbę generalną. Upewnijmy się, że wszystkie połączenia zostały odpowiednio dokręcone. Gdy tak jest, odkręcamy zawór główny wody. To kluczowy moment. Musimy bardzo dobrze prześledzić całą założoną przez nas instalację. Wszelki wyciek na tym etapie świadczy o niedokładności lub popełnionym błędzie.
  8. Jeśli wszystko jest szczelne – bateria do zlewozmywaka została założona prawidłowo.

Ile trzeba wydać na nową baterię do zlewozmywaka?

Ceny nowych baterii do zlewozmywaka są różne. Jeśli korzystamy z usług profesjonalnych firm, cała operacja wymiany kranu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Można znacznie ograniczyć ten koszt wymieniając całość na własną rękę. Pozostanie jedynie zakup samej części oraz ewentualnie narzędzi potrzebnych do wymiany. Na szczęście nie jest to żadna wiedza tajemna, a zachowanie kilku podstawowych zasad pozwoli uniknąć typowych błędów przy wymianie baterii do zlewozmywaka.

  1. Franke Lula

Jedną z popularniejszych wśród konsumentów baterii kuchennych jest model Franke Lula. To chromowany kran stojący z ceramiczną głowicą i obrotową wylewką o zasięgu 165 mm. Kwota, jaką trzeba wydać za tę baterię to 239,99 zł.

Ta prosta, ścienna bateria kuchenna Franke jest stosunkowo tania – kosztuje niecałe 100 zł. To ekonomiczne i solidne rozwiązanie do kuchni. Jest to wariant naścienny, co oznacza, że nadaje się do przyłączenia wyłącznie do instalacji znajdującej się wewnątrz ściany.

  1. Deante Gerbera

Dwukolorowa bateria zlewozmywakowa stojąca. W tym modelu zastosowano wyjątkowo ciekawe rozwiązanie wyciąganej wylewki. Docenią ją kucharze – łatwiej jest na przykład nalać wody do wielkiego garnka. Po prostu wyciągamy wylewkę z wężykiem i kierujemy strumień wody w kierunku naczynia.

Jak zadbać o baterię kuchenną?

Regularne czyszczenie baterii w zlewozmywaku pozwoli uniknąć odkładania się złogów wapiennych. To one są często przyczyną awarii i rozszczelnienia całej instalacji. Dlatego wyjątkowo ważne jest dbanie o czystość baterii kuchennej. Już kilka minut dziennie poświęconych doprowadzeniu okolic zlewu do czystości pozwoli uniknąć nieprzyjemnych problemów w przyszłości. Jeśli już dojdzie do awarii nie panikujmy! Wystarczy dobrze zaplanować działania, a potem przeprowadzić całą operację naprawy według tego planu. Unikniemy w ten sposób płacenia za robociznę, a jednocześnie nabędziemy nową umiejętność!

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)