Udostępnij
Skomentuj

Replikator portów jak wybrać? Który najlepszy?

Plątanina kabli wokół laptopa obniża komfort pracy?

Twój netbook ma za mało gniazd HDMI lub USB? Pracujesz z wieloma akcesoriami i masz dość ciągłego podpinania kolejnych kabli? Zapoznaj się ofertą urządzeń, które rozwiążą ten problem. Przeczytaj i dowiedz się co to jest i jak wybrać replikator portów na morele.net.

Co to jest replikator portów?

Replikator portów to urządzenia służące do usprawnienia komunikacji pomiędzy komputerem a akcesoriami peryferyjnymi. Idea polega na sprowadzeniu podłączeń wszystkich dodatkowych gadżetów, takich jak klawiatura, mysz, dodatkowe monitory, projektory, tablety i manipulatory stosowane do projektowanie 3D, głośniki, dyski zewnętrzne itd. do jednego punktu. Jest nim replikator portów. Urządzenie to, w zależności od potrzeb użytkownika, może być wyposażone w odpowiednią ilość gniazd obsługujących dodatkowe gadżety. Zastosowanie replikatora pozwala połączyć z nimi laptop za pośrednictwem tylko jednego przewodu lub bezprzewodowo, o ile replikator i karta sieciowa laptopa obsługują transmisję bezprzewodową WiGig (bardzo szybkie WiFi).

Do czego służy replikator portów?

Jak sama nazwa wskazuje, replikator portów służy do zwiększenia ilości dostępnych gniazd. Takie rozwiązania stosowane są przez użytkowników laptopów, które ze względu na coraz cieńsze obudowy, oferują ograniczoną ilość popularnych złączy. Budowa nowoczesnego komputera mobilnego uniemożliwia zastosowania złącza stacji roboczej i ogranicza możliwości podpinania kolejnych urządzeń peryferyjnych. Replikator portów pozwala na optymalizację stanowiska pracy i ogranicza do minimum przestrzeń, którą zajmowałyby przewody wokół laptopa. Uporządkowanie połączeń kablowych znacznie skraca czas, potrzebny na rozpoczęcie pracy i podnosi komfort szczególnie, jeżeli specyfika zadań wymaga częstego łączenia laptopa z gadżetami na stanowisku komputerowym. Organizując podobne stanowisko od podstaw, warto zadbać o możliwość bezprzewodowego łączenia laptopa z replikatorem.

TOP 5 replikatorów/stacji

Replikator portów a stacja dokująca

Często można spotkać się z tym, że producenci i użytkownicy określają replikator portów mianem stacji dokującej. O ile większość dostępnych replikatorów oferuje typowe funkcjonalności stacji dokującej, to jako podstawową różnicę pomiędzy nimi można wskazać brak funkcji ładowania. Laptopy, wyposażone w złącze do stacji dokującej, po wpięciu nie potrzebują dodatkowego zasilania. Oprócz tego takie złącze oferuje transfer na poziomie wystarczającym do prawidłowego działania wszystkich podpiętych akcesoriów.

Zaawansowane replikatory, podobnie jak stacje dokujące wyposażone są w dodatkową elektronikę, której zadaniem jest konwersja i rozdzielanie sygnału w różnych standardach. Rozbudowany replikator, pozwalający na podpięcie wielu urządzeń, do poprawnego działania wymaga złącza gwarantującego transfer danych na odpowiednim poziomie. Nowe urządzenia tego typu wyposażone są w szybkie złącze USB w wersji 3.0. W przypadku współpracy z laptopami, które wyposażono w starsze wersje tego standardu, funkcjonalności replikatora portów i podpiętych urządzeń mogą być ograniczone, z powodu podziału dostępnego transferu pomiędzy podpięte akcesoria.

Jaki replikator portów wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem właściwego rozwiązania, którego zadaniem będzie zwiększenie dostępnych gniazd w naszym komputerze, warto dostosować replikator do sposobu w jaki będziemy z niego korzystać. Na tej podstawie, możemy skoncentrować się na szukaniu urządzenia o odpowiednim rozmiarze i właściwej ilości interesujących nas gniazd. Dostępne rozwiązania to:

  • replikator portów USB – w formie typowego huba. Urządzenie tego typu działa jak rozgałęźnik, który łączy się z komputerem za pośrednictwem interfejsu USB A lub C. Jest to dobre rozwiązanie, gdy do nowoczesnego laptopa z interfejsem USB C, chcemy podłączać dyski zewnętrzne i inne akcesoria wyposażone w przewody z gniazdem USB typu A. Niektóre modele pozwalają na wpięcie dodatkowych kart pamięci SD, SDHC czy SDXC, mogą być wyposażone również w złącze Ethernet RJ-45. W odróżnieniu od rozbudowanych replikatorów portów, typowy hub jest zasilany ze złącza USB, łączącego z laptopem i nie wymaga dodatkowego zasilacza.
  • replikatory portów – rozszerzające zakres dostępnych gniazd o dodatkowe interfejsy, wyposażone są w chipset, który pozwala na konwersje sygnału audio i wideo do innych standardów. Dzięki temu można rozszerzyć ilość dostępnych gniazd minijack, HDMI, DisplayPort, DVI i VGA. Kupując replikator portów należy dokładnie zapoznać się z jego funkcjonalnościami np. jeżeli chcemy podłączyć do komputera dwa monitory zewnętrzne kablami HDMI. Może okazać się, że urządzenie wyposażone w dwa porty HDMI nie jest w stanie rozdzielić równolegle sygnału wideo, w tym standardzie, na dwa monitory. Jednak dzieli go na inne. Czyli aby podpiąć większą ilość monitorów konieczne będzie podłączenie ich np. do gniazd DVI czy VGA w replikatorze.

Za funkcjonalności replikatora odpowiada jego wewnętrzna elektronika oraz prędkość transferu pomiędzy urządzeniem a komputerem. Szukając replikatora, warto sprawdzić w specyfikacji czy jest kompatybilny z urządzeniami danej marki oraz czy jego możliwości spełniają oczekiwania stawiane przez użytkownika.

Dedykowane i kompatybilne replikatory portów

Sklep morele.net oferuje replikatory portów produkowane przez renomowanych producentów laptopów jak: Dell, HP czy Lenovo, które są dedykowane do współpracy wyłącznie z laptopami tych marek. Wykaz kompatybilnych komputerów, znajduje się w opisie każdego z urządzeń. Zachęcamy do zapoznania się z funkcjonalnościami replikatorów portów, dostępnych w sklepie morele.net.

Alternatywą dla oryginalnego wyposażenia, jest oferta firm specjalizujących się w produkcji akcesoriów elektronicznych. Specyfikacja każdego dobrego replikatora portów, powinna zawierać wykaz urządzeń kompatybilnych oraz dokładny opis funkcjonalności. Jeżeli okazałoby się, że żaden replikator portów Hp, Lenovo lub Dell nie spełnia oczekiwań użytkownika, to warto przejrzeć propozycje akcesoriów alternatywnych, kompatybilnych z komputerami danej marki.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.