Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Recenzja Serious Sam 4

Miłośnicy serii Serious Sam mogą świętować. Po ponad dziewięcioletniej przerwie pojawiła się nowa część gry.

Serious Sam 4 – czy spełnił oczekiwania?

Pierwsza odsłona uniwersum Sama Stone’a, czyli Serious Sam: First Encounter miała premierę w 2001 roku. Od tego czasu, wliczając wszystkie remastery, spin-offy i najnowszą produkcję, na rynku pojawiło się łącznie 15 tytułów związanych z „Poważnym Samem”. Wierni fani musieli długo czekać na kolejną cześć, ponieważ Serious Sam 3 został wydany w 2011 roku. Czy „czwórka” spełnia oczekiwania graczy? Zdania na ten temat są podzielone.

Czarny humor głównego bohatera, ogrom przeciwników atakujących na każdej planszy oraz coraz większa liczba broni, która służy unicestwieniu wrogów, sprawiło, że seria przygód Sama Stone’a zyskała wielu miłośników. Nic dziwnego, że CD-Action umieścił produkcję Serious Sam: First Encounter na 64 miejscu w rankingu 100 najlepszych gier 2004 roku. Pierwsza i druga (Serious Sam: The Second Encounter) część doczekały się nawet ponownego wydania w wersjach Serious Sam HD, w których poprawiono oprawę wizualną.

Studio Croteam mniej więcej w połowie tego roku rozpoczęło promocję gry, bombardując Internet informacjami o Serious Sam 4. Fani serii i osoby niezaznajomione z produkcją zostali zasypani materiałami promocyjnymi, zapisami rozgrywek, a nawet najróżniejszymi smaczkami związanymi z czwartą częścią przygód Sama. Nic dziwnego, że oczekiwania wobec tego tytułu były bardzo duże. Szczególnie że ostatnia odsłona tego uniwersum, czyli Serious Sam Classics: Revolution, swoją premierę miała w 2014 roku.

Akcja Serious Sam 4 toczy się przed wydarzeniami zaprezentowanymi w trzeciej części. Tytułowy bohater razem ze swoimi kompanami podróżuje po Europie, a za cel wyprawy obrali oni odnalezienie Świętego Graala. Historia nie jest zbyt skomplikowana, ale za to rozłożona na kilka misji pobocznych. Miejscem akcji są Włochy, dlatego możesz przy okazji pozwiedzać Rzym, Watykan czy Wezuwiusza. Jednak nie będzie to raczej Twoje główne zadanie.

Polecane gry PC

Serious Sam – przyzwoity FPS

Seria produkcji chorwackiej firmy Croteam zaliczana jest do gatunku FPS, czyli strzelanek pierwszoosobowych. Oznacza to, że Serious Sam 4 polega na walce przy użyciu broni palnej, a akcję będziesz obserwował z perspektywy pierwszej osoby. Grając w „Poważnego Sama”, doświadczysz wszystkiego oczami głównego bohatera, widząc jedynie jego ręce oraz broń.

Jak na dynamiczny FPS przystało, w trakcie gry w Serious Sam 4 poza strzelaniem eksplorujesz rozległe lokacje, przy okazji unicestwiając napotkanych przeciwników wszelkimi dostępnymi metodami. Twórcy zadbali o zróżnicowanie wrogów i uzbrojenia, a nawet o drobne elementy rozwoju głównej postaci. Największą niespodziankę i wrażenie może sprawić technologia, która bez spadku potencjału CPU i GPU umożliwia pojawienie się na mapie aż do kilkunastu tysięcy jednostek w tym samym czasie. Takich akcji w ciągu rozgrywki jest jednak niewiele.

Jeśli chodzi o czwartą odsłonę serii Serious Sam wymagania wyglądają następująco. Producenci zalecają korzystanie z 64-bitowego systemu Windows 10 (1909), ośmiordzeniowego procesora i karty graficznej AMD Radeon Vega64/5700 z 8 GB VRAM lub nVidia GeForce 1080/2060. Twórcy polecają, aby do gry wykorzystywać komputer z 16 GB RAM-u i DirectX 11. Do zainstalowania propozycji Croteam potrzebne są 42 GB wolnej przestrzeni na dysku. Zgodnie z wymaganiami systemowymi do zagrania w SS 4 wystarczy CI czterordzeniowy procesor oraz karta graficzna AMD Radeon 7950/280/470 (z 3 GB VRAM) lub nVidia GeForce 780/970/1050.

Nowy Serious Sam 4 – oceny użytkowników

24 września miała miejsce polska premiera czwartej części gry z serii Serious Sam. Steam, GOG, a nawet Google Stadia to platformy, na których znajdziesz obecnie produkcję studia Croteam. W przyszłym roku ukażą się wydania na konsole Xbox One i PlayStation 4. Mimo że od ukazania się polskiego wydania minęło zaledwie kilka dni, Internet pełen jest opinii i ocen miłośników „Poważnego Sama” oraz tych, którzy po raz pierwszy mieli kontakt z tym uniwersum.

Jeśli chodzi o graczy Serious Sam, gameplay wypada całkiem pozytywnie. Rozgrywka trwa około 10 godzin, wliczając w to również misje poboczne, jeśli chodzi o normalny tryb trudności (poziomów zaawansowania jest w sumie 5). Łącznie twórcy przygotowali 16 przygód do przejścia, z których każda zajmie Ci od 45 minut do godziny. Każda z nich opiera się na tym samym, czyli unicestwianiu kosmitów.

Jeśli chodzi o odbiór Serious Sam 4 przez graczy, to zdania są podzielone. Wielu użytkowników wytyka produkcji pewne niedociągnięcia. Główny zarzut dotyczy niskiej jakości wizualizacji. Chodzi tu głównie o powtarzalność lokalizacji, słaby poziom tekstur oraz modeli postaci. Bohaterowie często poruszają się tak nienaturalnie, że aż trudno uwierzyć, że tworzono ich na podstawie przechwytywania ruchu. Inni natomiast zachwycają się atrakcyjnymi, dopracowanymi widokami i kolorystyką.

Z różnymi opiniami graczy spotykamy się również, jeśli chodzi o fabułę. Jedni zarzucają jej, że mimo swojej prostoty jest bardzo chaotyczna i brak w niej jakiejkolwiek logiki. Drudzy uważają jednak, że rozgrywka jest szalona jak zawsze, powoduje dużo frajdy i nie zwracają takiej uwagi na drobne niedociągnięcia w przedstawionej historii.

Najmocniejszym punktem Serious Sam 4, który wyróżnia go na tle konkurencji, jest możliwość testowania przydatności dostępnego arsenału w boju. Użytkownicy cenią sobie skalowanie poziomu trudności w trakcie rozgrywki, co wymusza na nich ciągłe podnoszenie swoich zdolności walki. W produkcji studia Croteam nie zabrakło również systemu drzewka umiejętności, które pozwala na zdobywanie przydatnych sprawności ułatwiających przejście gry.

Równie pozytywnie wypadają przeciwnicy Sama. Twórcy Serious Sam 4 popuścili wodze fantazji podczas ich kreowania. Nie brakuje tu wampirów, ogromnych bestii uzbrojonych w młoty czy innych fantazyjnych postaci zachwycających swoim wyglądem. Nieco gorzej jest jednak z ich zachowaniem na ekranie. Zdarza się, że wrogowie nie reagują nawet na strzały, a bossowie nie różnią się pod względem wytrzymałości od zwykłych przeciwników.

Do gustu przypadnie Ci również ścieżka dźwiękowa, na którą składają się rozbudowane dialogi ze wplecionymi dobrze znanymi kwestiami z popkultury oraz interesująca oprawa muzyczna. Znajdziesz tu zarówno lżejsze, jak i cięższe hardrockowe brzmienia, dzięki czemu gra na słuchawkach z pewnością Ci się spodoba. Miłośnicy FPS-ów często podkreślają, że o wiele łatwiej jest wczuć się w rozgrywkę z dobrze dopasowaną ścieżką audio.

Twórcy ze studia Croteam kazali długo czekać miłośnikom serii po premierze Serious Sam Classic: Revolution na kolejną propozycję z uniwersum „Poważnego Sama”. Nic dziwnego, że wymagania fanów były ogromne. Jedni zarzucają produkcji, że ma wiele niedociągnięć, szczególnie jeśli chodzi o aspekty graficzne. Nie brakuje jednak głosów, że właśnie tym charakteryzują się gry z tej serii. Jedno jest pewne – będziesz mieć wiele frajdy z unicestwiania kosmitów, a ostateczną opinię na temat SS 4 musisz wyrobić sobie sam.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.