Udostępnij
Skomentuj

Ranking wiertarko-wkrętarek – TOP 10 najlepszych modeli

Wiertarko-wkrętarka przydaje się w każdym domu i warsztacie. Jakie modele najczęściej wybierają klienci?

Wiertarko-wkrętarka to sprzęt, którego nie może zabraknąć w warsztacie majsterkowicza, sprawdza się także doskonale w profesjonalnym użytku. 

Ranking wiertarko-wkrętarek 2023

Wiertarko-wkrętarka to jedno z najbardziej uniwersalnych elektronarzędzi, znajdujące szereg zastosowań zarówno w rękach sporadycznego majsterkowicza, jak i korzystającego z niej kilka godzin dziennie profesjonalisty. Choć zdawać by się mogło, że jej zadanie jest bardzo prozaiczne, ograniczając się do wkręcania oraz wykręcania śrub czy wiercenia niewielkich otworów, poszczególne modele mogą się bardzo między sobą różnić. Ten ranking podpowie Ci, jakie wiertarko-wkrętarki są najczęściej wybierane przez klientów i jak dobrać odpowiednią dla siebie.

Zasadnicza konstrukcja poszczególnych modeli sprowadza się do elektrycznego silnika osadzonego w ergonomicznej, pistoletowej obudowie z tworzyw sztucznych. Generowany moment obrotowy jest przenoszony na wiertło lub bit wkrętarki za pośrednictwem szybkozaciskowego uchwytu, pozwalającego skorzystać z szerokiej palety końcówek. Oprócz już wymienionych mogą to być nieduże tarcze i kamienie szlifierskie, frezy czy szczotki. Znacząco rozszerza to możliwości Twojej wiertarko-wkrętarki, umożliwiając wykorzystanie jej nie tylko podczas remontu.

Zdecydowana większość dostępnych modeli posiada dwubiegową przekładnię. Reguluje ona maksymalne obroty, możliwe do osiągnięcia poprzez wciskanie spustu. Pierwszy bieg oferuje zazwyczaj znaczne ograniczenie prędkości (do 300-400 rpm), dzięki czemu wkręcanie i wykręcanie nie grozi przypadkowym starciem główki śruby. Drugie przełożenie to już pełna moc, służąca do wiercenia. Standardem jest też regulacja sprzęgła, dzięki której swoje śruby dokręcisz odpowiednim momentem obrotowym.

Dzięki szybkozaciskowemu uchwytowi wiertarko-wkrętarki są też kompatybilne z rozmaitymi akcesoriami ułatwiającymi wykonanie nawet bardzo specjalistycznych zadań. Do ciekawszych należą końcówki kątowe i elastyczne wały, pozwalające uzyskać dostęp do ciaśniejszych miejsc, w które niekoniecznie mieści się Twoje urządzenie. Funkcjonalność wiertarko-wkrętarki w warsztacie poprawi też końcówka tnąca, zmieniająca ją w niedużą pilarkę, a także uchwyty do kluczy nasadowych, przydatne podczas prac przy samochodzie.

Dodatkowe akcesoria nie ograniczają się jednak tylko do wykorzystania narzędzia podczas remontu domu, przycinania różnych materiałów czy naprawy auta. Jeżeli często używasz ołówka do zaznaczania linii cięcia i miejsca wiercenia, na pewno docenisz temperówkę. Spośród nasadek przydatnych w domu warto z kolei wspomnieć o dmuchawie ułatwiającej rozpalanie grilla, korkociągu oraz młynku do przypraw. Z ich pomocą nie tylko przyspieszysz codzienne czynności, ale też nadasz swojej kuchni zdecydowanie bardziej męskiego charakteru.

Najważniejsze cechy dobrych wiertarko-wkrętarek

W porównaniu do innych elektronarzędzi, wiertarko-wkrętarka to urządzenie niezwykle poręczne, którego kompaktowe rozmiary i niewielka masa znacznie ułatwiają wykonanie rozmaitych zadań. W połączeniu z jej uniwersalnością, zapewnianą przez regulowany szybkozaciskowy uchwyt kompatybilny z mnóstwem różnych nasadek, stanie się ona Twoim podstawowym wyborem w większości zadań. Z tego względu istotne jest, byś dobrał model odpowiednio do swoich potrzeb.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa zwykle posiada baterię o napięciu od 3,6 do aż 36 V, przy czym większość modeli korzysta z zapewniających dobry kompromis ogniw 18 V. Urządzenie o niskim woltażu może się na pierwszy rzut oka wydać nieprzydatne, zwłaszcza że niekoniecznie wyróżnia się niską ceną. Jest to jednak mylne wrażenie. Wiertarko-wkrętarka Bosch 3,6 V wyróżnia się niezwykle kompaktową konstrukcją, rekompensując niską tym moc. Doskonale sprawdza się w trudno dostępnych miejscach i podczas prac wymagających szczególnej precyzji.

Z drugiej strony spektrum urządzenie zasilane baterią 36 V jest w stanie zastąpić nawet sporych rozmiarów wiertarkę sieciową. Funkcja udaru i duża moc powodują, że nadaje się nawet do wiercenia dużych otworów w betonie. Urządzenie Bosch Pro 36 V jest przy tym jednak dość kosztowne, a jego duża wydajność została osiągnięta kosztem znacznych rozmiarów oraz masy. Mogą one być przeszkodą przy lżejszych czy bardziej precyzyjnych zadaniach, takich jak skręcanie mebli lub szlifowanie drobnych przedmiotów.

Rozsądnym kompromisem wybieranym przez większość klientów jest wiertarko-wkrętarka zasilana akumulatorem 18 V. Maksymalny moment obrotowy takich urządzeń w zależności od półki cenowej waha się od około 30 do nawet prawie 100 Nm, a prędkość obrotowa w trybie wiercenia wynosi od 600 do niemal 2000 rpm. Nawet gorsze parametry techniczne nie oznaczają jednak, że konkretna wiertarko-wkrętarka nie jest dobra do domu. Taka moc wystarcza do pracy w drewnie czy w metalu, a wersja z udarem poradzi sobie nawet z ceglaną ścianą.

Poza parametrami wynikającymi bezpośrednio z zastosowanego zasilania i silnika, zwróć też uwagę na inne czynniki wpływające na to, jaka wiertarko-wkrętarka jest dla Ciebie najlepsza. Duża różnica między podstawowymi a droższymi modelami dedykowanymi profesjonalistom występuje w tworzywach sztucznych wykorzystanych do konstrukcji obudowy. Jeżeli jednak dany model zapewnia Ci dobry i pewny chwyt oraz posiada wycięcia odprowadzające ciepło z silnika, powinien on dobrze się sprawdzić w większości zastosowań.

Zwróć też uwagę na wyposażenie dodatkowe, jakie posiada Twój sprzęt. Oprócz walizki i podstawowych wierteł oraz bitów mogą to być dodatkowe akumulatory czy uchwyt boczny zwiększający stabilność podczas cięższych prac. W niektórych modelach możesz liczyć na dodatkowe oświetlenie LED, znacznie ułatwiające operowanie w ciemnych zakamarkach. Droższe narzędzia, np. z serii Bosch Professional posiadają też często dodatkowe zabezpieczenia chroniące silnik i ogniwa przed przeciążeniem czy przegrzaniem, zwiększając żywotność urządzenia.

Najczęściej wybierane typy wiertarko-wkrętarek

Zdecydowana większość modeli wiertarko-wkrętarek działa na zasilaniu bateryjnym. Ze względu na typ akumulatora najczęściej występują wersje oparte na popularnych ogniwach Li-Ion nieposiadających efektu pamięci. W nieco droższych modelach sporadycznie występują baterie niklowe (Ni-Cd lub Ni-MH), oferujące nieco lepszą pojemność kosztem krótszego czasu samorozładowania. Równie rzadkim zjawiskiem jest wiertarko-wkrętarka zasilana sieciowo, która jednak może być dobrym wyborem jeżeli szukasz dobrej mocy w rozsądnej cenie.

Ze względu na ilość biegów najpopularniejszym rozwiązaniem jest przekładnia dwubiegowa. Pozwala ona dobrać maksymalną prędkość obrotową odpowiednio do wykonywanego zadania. Mniejszy limit świetnie sprawdza się do prac z wkrętami, zaś większy nadaje się do wiercenia w twardych materiałach. Wersja jednobiegowa jest spotykana raczej w tańszych urządzeniach, zwykle nieprzekraczających 800 rpm. Z kolei w segmencie profesjonalnym zdarzają się urządzenia posiadające aż trzy przełożenia, co zwiększa precyzję sterowania.

Wbrew pozorom wiertarko-wkrętarka udarowa wcale nie jest droższa od urządzenia nieposiadającego tej funkcji. Jeżeli często zdarza Ci się wiercić w betonie, wybierz model ją posiadający. Zwykle jest to jednak okupione większymi rozmiarami oraz wagą. Z tego względu nawet w segmencie profesjonalnym nie są rzadkością wiertarko-wkrętarki bezudarowe, w zamian oferujące jednak większą precyzję i wynikającą z niewielkiej masy łatwość obsługi, zwłaszcza podczas długiej pracy.

Dokonując wyboru konkretnego modelu, zwróć uwagę również na ilość akumulatorów w zestawie. Często dostępne są wersje tańsze, sprzedawane bez dodatkowych akcesoriów. Jest to dobry wybór, jeżeli posiadasz już inne elektronarzędzia danego producenta i dysponujesz przynajmniej jedną kompatybilną baterią. W przeciwnym wypadku zdecyduj się raczej na wiertarko-wkrętarkę z pełnym zestawem akcesoriów. W segmencie profesjonalnym zdarza się nawet, że zawiera on dwie wymienne baterie, co znacznie usprawnia intensywną pracę.

Najpopularniejsi producenci wiertarko-wkrętarek

Podobnie jak w przypadku innych elektronarzędzi, również i wiertarko-wkrętarki mogą się znacznie różnić ze względu na producenta. W segmencie ekonomicznym dobrym wyborem są urządzenia Black&Decker, Dedra czy Graphite, oferujące odpowiedni stosunek ceny do jakości i często funkcje znane z urządzeń zauważalnie droższych. Jeżeli nie potrzebujesz najwyższej możliwej wydajności, ponieważ dysponujesz już młotowiertarką albo ze swojej wiertarko-wkrętarki planujesz korzystać sporadycznie, wybierz jeden z tańszych modeli.

Bardziej zaawansowane i nieco droższe urządzenia cechują się zwykle lepszą jakością wykonania, wyższą mocą albo lepszym wyspecjalizowaniem. Zdarza się też, że dostępne są z bardziej rozbudowanym zestawem akcesoriów. Wiertarko-wkrętarka DeWalt, Ryobi czy Stanley oferuje możliwości, które zadowolą zarówno wymagającego amatora, jak i profesjonalistę. Często dysponują one szybszą ładowarką niż tańsze modele oraz posiadają dodatkowe zabezpieczenia przed przeciążeniem lub zerwaniem główki wkrętu.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów elektronarzędzi na rynku dominuje dwóch producentów. Niezależnie od wybranego budżetu, wiertarko-wkrętarka Makita oraz Bosch to urządzenie wysokiej jakości, zapewniające niezawodność, odpowiednią moc, a często też wyspecjalizowanie do konkretnych zadań. W obu przypadkach dostępne są zarówno modele dedykowane amatorom, jak i wymagającym profesjonalistom, takie jak Bosch linia niebieska.

Niezależnie od budżetu, jaki jesteś gotów przeznaczyć na zakup wiertarko-wkrętarki, kluczowym kryterium wyboru powinny być zawsze Twoje wymagania i zastosowania, które dla niej planujesz. Udarowe urządzenie 36 V z bocznym uchwytem daje uczucie siły, ale ze względu na cenę oraz gabaryty niekoniecznie przyda się w domu czy podczas precyzyjnych prac nad drobnymi przedmiotami. Z kolei kompaktowy model wielkości dłoni bez wsparcia większych maszyn na pewno nie poradzi sobie z remontem, ale rekompensuje to dokładnością i niskim zużyciem energii.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.