Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/ranking-telewizorow-oled-top-10-najlepszych-modeli/16987/ 2021-03-01 08:49:31.000000

Ranking telewizorów OLED. Top 10 najlepszych modeli

Zastanawiasz się, czy rozświetlenie ekranu wiele zmienia? Sprawdź, jak to widzą kupujący telewizory OLED.

Zobacz nasz ranking najlepszych telewizorów OLED i wybierz model, którego parametry spełnią Twoje oczekiwania!

Ranking najlepszych telewizorów OLED

Technologia oświetlenia ekranu to szczegół, który potrafi odmienić każdy obraz. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek chciał kupić telewizor o wyjątkowej jakości odwzorowania barw i kształtów. Od dawna wiadomo, że jest to możliwe. Oferowały to już płaskie ekrany plazmowe. Koniecznie wielkie, wypełnione gazami szlachetnymi i podatne na uszkodzenia. Dlatego świat, choć im zaufał, ostatecznie postawił na podświetlenie LED w ekranach LCD. Tym samym marzenia o super cienkich telewizorach włożył do lamusa.

Ty nie musisz. Do wyboru masz dziesiątki cienkich, zdumiewająco kontrastowych telewizorów z organicznymi warstwami samoemisyjnych ekranów OLED. Pozwalają poczuć, co to jest intensywność barw oraz jak wyraźne mogą być detale. Dają możliwość odtwarzania ultra rozdzielczości oraz pełnego spektrum barw. Tylko czy każdy ekran z organicznym rozświetleniem każdego piksela jest wart swojej ceny? Warto to sprawdzić jeszcze przed zakupem.

Dlatego przygotowaliśmy sprzedażowe porównanie telewizorów OLED. Top 10 modeli, które według kupujących w morele.net, można uznać za najlepszy OLED 2020 i 2021 roku. Nie ma wśród nich podziału ze względu na rozmiary przekątnych ekranów oraz ograniczeń wynikających z pozostałych rozwiązań technologicznych, takich jak rodzaj rozdzielczości czy system poprawy kontrastowości. Nawet jeśli nie potwierdzisz niektórych wyborów, to na ich podstawie łatwiej będzie Ci określić, jakimi parametrami powinien charakteryzować się sprzęt, który może spełnić także Twoje wymagania.

Przedstawiamy czyste arytmetyczne fakty, dzięki którym sprawdzisz, czy w cenie jest telewizor OLED Sony 65 cali. Dowiesz się też, ile polskich złotych jest tak naprawdę warta technologia oświetlenia ekranu, które Samsung instaluje w najnowszych modelach telewizorów. Możesz się też upewnić, czy ktokolwiek kupuje telewizory OLED z ekranem poniżej 50 cali. Skorzystaj z doświadczeń poprzedników i dowiedz się, który z producentów oferuje dobrej jakości system OLED oraz jakich rozwiązań technologicznych wymagają tego typu ekranów.

Najczęściej kupowane telewizory OLED

Najważniejsze cechy telewizorów OLED

Telewizory z matrycą OLED są uznawane za następców odbiorników plazmowych. Rzeczywiście, wspólne z nimi mają dwie rzeczy. Są tak samo płaskie, a ich ekrany określane są jako samoemisyjne. Światło, które dostarczane jest do poszczególnych pikseli, stanowi wypadkową oświetlenia jeszcze mniejszych składowych ekranu i nie wymaga dodatkowej warstwy, która byłaby jego źródłem. Piksele w telewizorach OLED oraz plazmowych same są źródłem światła. I na tym podobieństwa się kończą.

Ekrany OLED nie zawierają gazów szlachetnych, a samoczynna generacja oświetlenia możliwa jest w ich przypadku dzięki modułowej konstrukcji. Zbudowane są one z bardzo cienkich warstw organicznych. Dopływ energii elektrycznej wystarcza, aby poszczególne piksele rozbłysły odpowiednio intensywnym światłem. Jest ono emitowane bezpośrednio przez Organic Light Emitting Diode, czyli diody OLED. Zupełnie inaczej, niż w przypadku starszej technologii podświetlania, jaką są ekrany LCD. One wykorzystują podświetlenie ledowe.

Pełnoekranowe podświetlenie LED także technologicznie oparte jest na konstrukcji modułowej. Jednak warstwy tworzące ekran są grubsze i jedna z nich zawsze jest zarezerwowana na emisję światła, które piksele tylko oddają. Energia niezbędna do podświetlenia dostarczana jest tylko do tej jednej płaszczyzny. Pozostałe elementy ekranu są zaledwie przekaźnikiem światła, które ostatecznie jest tylko precyzyjnie eksportowane do konkretnych pikseli.

Dlatego kupując telewizor OLED LG lub Sony, nabywasz sprzęt ze świecącym ekranem, a nie podświetleniem. To ciekłokrystaliczne panele LCD mogą być technicznie określane jako podświetlane. Diody organiczne stosowane w ekranach OLED emitują światło samodzielnie. Nie są dodatkowym elementem wyposażenia, tylko integralną częścią całego wyświetlacza. To z nich jest on zbudowany, a nie tylko uzupełniony. Z tego samego powodu test telewizorów OLED byłby sprawdzianem całego ekranu.

Efekty, które powoduje ta różnica, są imponujące. Panele OLED pozwalają na wyświetlenie obrazu z niezwykłym kontrastem. Jeśli konkretny piksel ma być czarny, wszystkie składające się na niego elementy wyświetlacza, tak zwane subpiksele, nie zostają rozświetlone w ogóle. Podświetlenie LED w tej samej sytuacji dostarczy do subpikseli światło o mniejszej intensywności. Dla ludzkiego wzroku czerń i wszystkie ciemniejsze tony automatycznie stracą głębię. Technologia OLED tego unika, a jeśli wspomaga ją system HDR, oddaje bardzo naturalne barwy obrazu.

Konsekwencja dla rodzaju wykorzystywanej w telewizorach OLED rozdzielczości jest podobna. Widoczny efekt w postaci większej szczegółowości detali widoczny jest już w przypadku jakości Full HD, ale praktycznie nieodzowny, jeśli chcesz zainwestować w rozdzielczość Ultra HD. Telewizory OLED 4K wyświetlają obraz o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Rozprowadzenie światła, które oferuje system organicznych diod elektroluminescencyjnych, jest w tym przypadku szczególnie efektywne.

Obraz nie ma przekłamań barwnych, pomimo stosowania wyjątkowo dokładnej rozdzielczości. Obydwie te technologie idą ze sobą w parze, a Ty możesz się cieszyć przejrzystym i bardzo dokładnym odwzorowaniem o intensywnych barwach. Dlatego też system OLED jest najczęściej wykorzystywany w sprzęcie o dużych ekranach, takich jak OLED 65 cali. Ranking może nie uwzględniać zbyt wielu takich modeli ze względu na fakt, że za bardziej uniwersalne uznawane są telewizory z ekranami o przekątnych do 55 cali.

W efekcie technologia Ultra HD także dość wolno znajduje odbiorców, a kupujący telewizory OLED często inwestują w odrobinę mniejszy sprzęt z systemem Full HD. Chodzi o komfort odbioru. Człowiek jest w stanie odebrać różnicę wizualną pomiędzy tymi dwiema jakościami, jeśli znajduje się w optymalnej odległości od wystarczająco dużego ekranu. Na przykład ekran 65 cali pozwala na to z odległości około dwóch metrów. Jeśli widz obserwuje ekran 55 cali, odległość powinna być mniejsza niż półtora metra. Sposób oświetlania ekranu niewiele w tej kwestii zmieni.

Chyba że zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu możliwości jakości HD i Full HD. W ich przypadku nawet tradycyjny sygnał telewizyjny odtworzysz ze znacznie lepszą jakością na odbiorniku wykorzystującym system OLED. Musisz się jednak spodziewać, że obecność sprzętu, który nasz katalog określa jako telewizor OLED 55 cali, ranking jeszcze długo może dominować. Problematyczny jest bowiem montaż panelu z diodami organicznymi w telewizorach o przekątnych mniejszych, iż 50 cali i producenci niezbyt intensywnie inwestują w zmianę tego stanu rzeczy.

Dodatkowe funkcje telewizorów OLED

Jeśli krytyczniej przyjrzysz się parametrom technicznym najpopularniejszych telewizorów OLED, możesz dojść do wniosku, że bardzo często są to modele w sam raz dla gracza. Teoretycznie większość powstałych na przestrzeni ostatnich 10 lat telewizorów ma wejście HDMI oraz możliwość połączenia z siecią internetową przez moduł WiFi. Dlatego oczywiste jest, że telewizory OLED Android TV muszą być dobre dla graczy.

Niestety, każdy, kto zaprzyjaźniał się z nową konsolą przez pierwsze miesiące od jej światowej premiery, dobrze wie, że problem z podłączeniem peryferiów zawsze jest do rozwiązania i że naprawdę istotna jest szybkość. Popularność telewizorów OLED wśród graczy wynika z faktu, że gwarantują one naprawdę wysokie parametry wyświetlania obrazu w czasie oraz dynamiczne dostosowanie częstotliwości (VRR). Jeśli do tego wybrany model telewizora dysponuje dużym zakresem barw i kontrastem, staje się naturalnym wyborem miłośnika wirtualnej rozrywki.

Dużą popularnością cieszą się także telewizory OLED Ambilight, ale zdarzają się także użytkownicy, którzy, dbając o wysoką jakość obrazu, nie odpuszczają sobie dobrej jakości dźwięku. Najczęściej wybierają oni modele telewizorów OLED z dobrej jakości systemem odtwarzania dźwięku przestrzennego, na przykład Dolby Digital. Ogromny wpływ na decyzje kupujących ma też oprogramowanie, które oferują poszczególni producenci. Telewizor OLED LG bywa faworytem nie ze względu na jakość obrazu, a system operacyjny WebOS.

Podobnie bywa nawet w przypadku bardziej uniwersalnego interfejsu Android TV, z którego korzysta wielu producentów. Upodobanie do niego potrafi sprawić, że wybierzesz telewizor OLED 55 cali zamiast telewizora LCD 55 cali, który jest dużo tańszy. Wbrew pozorom jest to wybór jak najbardziej racjonalny. Telewizory z systemem OLED mają zazwyczaj lepszy procesory niż ich kuzyni oferujący podświetlenie ledowe, a to przekłada się na większą płynność działania oprogramowania, o które kupującemu chodzi najbardziej.

Polecani producenci telewizorów OLED

W czołówkach zestawień najpopularniejszych telewizorów z technologią organicznych diod elektroluminescencyjnych znajdują się przede wszystkim modele od Sony, Samsunga, LG oraz Philipsa. Pomiędzy tymi producentami różnice jakościowe co do wyświetlanego obrazu są nieznaczne. Zdarza się tańszy sprzęt z mniej rozbudowanym doposażeniem, na przykład gorszym standardem dźwięku. Bywają także miesiące, kiedy króluje przede wszystkim jeden z nich. Dzieje się tak zazwyczaj na fali premiery nowszego modelu telewizora.

Z opinii nowych właścicieli telewizorów OLED wynika, że przeważnie wpływ na ich decyzje miał dostępny system operacyjny. Rzeczywiście, Tizen Samsunga, WebOs LG oraz Android TV mają różne interfejsy i różnie sprawdzają się w nich poszczególne funkcjonalności. Trudno zaprzeczyć, że mogą one mieć kluczowy wpływ na standard użytkowania sprzętu. Co ciekawsze, wszystko, co nowi właściciele identyfikują jako wadę, zazwyczaj jest specyfiką systemu operacyjnego. Usterki ekranów OLED są kwestią marginalną nawet po kilkudziesięciu miesiącach od zakupu.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni