Udostępnij
Skomentuj

Ranking systemów operacyjnych – TOP 10 systemów

Ranking systemów operacyjnych zapozna Cię z tą tematyką od A do Z. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

 

Ranking systemów operacyjnych 2023

Komputery stacjonarnelaptopysmartfonytablety – wszystkie te urządzenia korzystają z systemów operacyjnych. Sposób działa przekłada się na ich użyteczność, a więc ich dobór powinien być przemyślany. Ten artykuł składa się z wartościowych wskazówek, dzięki którym poznasz najważniejsze cechy i parametry systemów. Połączenie polecanych produktów wraz z poradami zakupowymi będzie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Podejmując świadomą decyzję, który z systemów wybrać, musisz zadać sobie pytanie, jaką rolę ma pełnić Twój sprzęt. Odpowiedź nie jest tak oczywista. Dzisiaj lista korzyści z użytkowania komputera jest niemal nieograniczona. Urządzenia służą do pracy, nauki i rozrywki. Przeznaczenie to najważniejszy aspekt, którym powinieneś się kierować, wybierając system. Innymi kryteriami są cena, dostępność, trudność obsługi, bezpieczeństwo oraz wymagania sprzętowe.

Aktualne systemy operacyjne na laptopy i komputery PC to: Windows 11, Mac OS X oraz Linux. To właśnie z nich składa się ranking systemów operacyjnych. Mac OS jest przeznaczony jedynie do współpracy ze sprzętami marki Apple. Pozostałe można zainstalować na dowolnym sprzęcie. Natomiast najpopularniejszymi systemami na smartfony i tablety są: system Android oraz system iOS. Android jest dostępny w modelach wielu różnych producentów, natomiast iOS jedynie w urządzeniach firmy Apple.

Jak zaktualizować Androida? Na początku upewnij się, że urządzenie ma połączenie z Internetem. Otwórz w telefonie aplikację Ustawienia. U dołu kliknij System > Zaawansowane > Aktualizacja systemu. Na ekranie pojawi się stan aktualizacji. Wykonaj wyświetlane instrukcje i gotowe. W przypadku komputera, jeśli chcesz zrobić kopię zapasową lub przenieść system na inny dysk, musisz sklonować dysk twardy. Klonowanie dysku to przeniesienie kompletu danych, czyli całego systemu, wraz z konfiguracjami.

Zalety i wady systemów operacyjnych

Windows jest najbardziej uniwersalnym i najpopularniejszym systemem, dlatego ranking systemów operacyjnych nie mógłby powstać bez niego. To dobre rozwiązanie dla większości użytkowników. Sprawdzi się zarówno w domu, jak i pracy. Zaletą systemu Microsoft, która dała mu taki sukces na rynku światowym, jest olbrzymia ilość oprogramowania współpracującego – obsługuje go prawie każdy sprzęt. Jako minus można uznać fakt, iż wymaga dużej troski o bezpieczeństwo, ponieważ jest bardzo narażony na złośliwe oprogramowanie. Należy do systemów płatnych, ale cena nie należy do najwyższych.

Najnowszy system operacyjny Windows 11 jest bardziej wymagający, potrzebuje mocnego procesora i większej pamięci operacyjnej. Atutem będzie na pewno fakt, iż to narzędzie elastyczne. Jego odmiany instalowane są na laptopach, komputerach PC, tabletach, smartfonach, a współpraca między poszczególnymi urządzeniami dzięki temu jest sprawniejsza i intuicyjna. Jeśli posiadasz oryginalną kopię systemu Windows 7,8 lub 10 na swoim komputerze – Windows 11 pobierz za darmo.

Mac OS X to system profesjonalny pod każdym względem, łączy wygodę i komfort pracy, kosztem przywiązania do jednego producenta. Posiada wysoki standard stabilności i funkcjonalności. A poziom bezpieczeństwa i niezawodności jest wyższy niż w przypadku produktu Microsoftu. Nie wymaga tyle czasu, wiedzy oraz pracy, aby długo i stabilnie pracował. System jest jednak mniej elastyczny, trudny do modyfikacji. Za sprzęt z takim oprogramowaniem należy sporo zapłacić, ponieważ należy do wysokiej półki cenowej elektroniki tego typu.

System operacyjny Linux jest wyjściem wymagającym zaangażowania, ale bezkompromisowy pod względem bezpieczeństwa i stabilności, rozwijanym i ulepszanym każdego dnia. Powstał jako w pełni otwarty i darmowy, tworzony przez pasjonatów informatyki dla amatorów tej dziedziny. Bardzo szybki i niesamowicie elastyczny. Dla części użytkowników wadą może być to, że nie posiada znanych komercyjnych pakietów programowych oraz ma małe wsparcie dla niektórych podzespołów, lecz mimo to zdobi dumnie ranking systemów operacyjnych.

System operacyjny – co musi mieć? Na jakie cechy wskazuje ranking systemów operacyjnych?

Wszystkie wymienione systemy oferują spore możliwości pracy, nauki i zabawy, jednak warto pamiętać, iż każdy użytkownik ma inne preferencje. Na pewno warto przyjrzeć się bezpieczeństwu, wydajności i użytkowanym na co dzień aplikacjom. Innymi równie ważnymi cechami są cena systemu i koszty jego eksploatacji. Różnorodność sieciowych systemów operacyjnych daje Ci wybór najlepszego produktu dopasowanego do potrzeb.

Programy operacyjne Microsoft Windows występują w dwóch różnych wersjach: jako systemy operacyjne 32- i 64-bitowe. Decyzja zależy od rodzaju procesora, co sprawia, że obecnie system 32-bitowy (obecny w Windows Vista) jest rzadko wykorzystywany. Należy zaznaczyć, że oba operacyjne systemy pozwalają na bezproblemowe korzystanie z komputera. System operacyjny 64-bitowy sprawdzi się, gdy potrzebujesz wydajności i dużej ilości fizycznej pamięci. Ta wersja przyda się do obsługi wielowątkowych programów, które korzystają z zaawansowanych obliczeń matematycznych i tym samym to najsilniejsza pozycja zasilająca ranking systemów operacyjnych.

Popularni producenci systemów operacyjnych

Mimo że na rynku istnieje wiele systemów operacyjnych, w wersji fizycznej najczęściej sprzedawane jest oprogramowanie Microsoft Windows. Znacznie rzadziej można znaleźć system Mac OS, zazwyczaj oferowany na nośnikach USB, zaś konkretne dystrybucje darmowego Linuxa są prawie niespotykane. Z tego względu musisz zastanowić się, jakiego oprogramowania potrzebujesz i co jesteś w stanie zdobyć. Dla osób, które szukają prostych rozwiązań najlepsze będą produkty Windowsa – warto zdecydować się na Windows 11 Home lub Windows 11 Pro.

Mamy nadzieję, że nasz ranking systemów operacyjnych Ci pomógł i wiesz już, który z nich wybrać. Z jakimi systemami miałeś do czynienia? Który z nich jest Twoim ulubionym? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy odpowiedziami na te pytania!

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.