Udostępnij
Skomentuj

Ranking switchy zarządzalnych. TOP 10 najlepszych switchy

Jaki switch zarządzalny wybrać do domu, małej firmy, a jaki do dużego przedsiębiorstwa? Podpowiadamy najpopularniejsze rozwiązania.

Switche zarządzalne pozwalają budować sieci lokalne, a także dostosowywać porty do potrzeb LAN oraz użytkowników. O ile w przypadku sieci domowych nie wykorzystuje się w pełni potencjału tego typu urządzeń, o tyle w sieciach korporacyjnych są one niezastąpione. Funkcje takie jak: monitorowanie ruchu i stanu portów, wydzielanie grup, filtrowanie adresów MAC, a także budowa sieci VLAN zwiększają bezpieczeństwo sieci i przyczyniają się do wzrostu jej efektywności. Jaki switch zarządzalny przemysłowy wybrać? Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Ranking switchy zarządzalnych

Przed zakupem switcha zarządzalnego najlepiej zapoznać się z różnymi rozwiązaniami oferowanymi przez producentów. Aby ułatwić podjęcie decyzji o zakupie, prezentujemy zestawienie dziesięciu najpopularniejszych modeli w naszym sklepie.

Najczęściej wybierane switche zarządzalne

Czym jest switch zarządzalny?

Switch, czyli przełącznik sieciowy to urządzenie wykorzystywane do budowy i zarządzania siecią lokalną. W podstawowej wersji wyposażony jest w kilka bądź kilkanaście portów (przyłączy), a także diody LED sygnalizujące ich status. Bardziej zaawansowane i profesjonalne urządzenia – switche inteligentne oraz switche zarządzalne mają wbudowane dodatkowe systemy, pozwalające na ich konfigurowanie.

Switche bywają nazywane inteligentnymi koncentratorami (hubami), gdyż w przeciwieństwie do swoich poprzedników nie rozgłaszają otrzymanych danych na całą sieć, ale dzięki analizie ramek kierują je bezpośrednio do właściwego urządzenia. Przełączniki sieciowe obsługują ruch na podstawie adresów MAC kart sieciowych nadawcy oraz odbiorcy, kojarząc je z portami i zapisując w specjalnych tablicach.

Niewątpliwą zaletą stosowania switchy w sieci lokalnej jest zwiększenie jej wydajności, poprzez zmniejszenie obciążenia oraz redukcję błędów spowodowanych kolizjami. Switche zarządzalne dość często wyposażone są w funkcje automatycznego dostosowywania trybu pracy do ilości użytkowników w sieci oraz zidentyfikowanych w niej błędów.

Switch zarządzalny – co daje?

Generalnie – switche można podzielić na trzy grupy: niezarządzalne, zarządzalne oraz inteligentne. Pierwsze to urządzenia najtańsze i zarazem najprostsze, które służą najczęściej do budowy lub porządkowania niewielkich sieci domowych. Switche inteligentne i zarządzalne wykorzystuje się nawet w infrastrukturach obsługujących kilkuset użytkowników. Aby lepiej zobrazować różnice pomiędzy switchem zarządzalnym i niezarządzalnym, poniżej prezentujemy zestawienie ich najważniejszych cech.

Switche zarządzalne

 • Umożliwiają budowę i zarządzanie sieciami lokalnymi, pozwalają również na tworzenie sieci VLAN (dzięki czemu można uzyskać zdalny i w pełni bezpieczny dostęp do danych),
 • wyposażone są w nowoczesne standardy bezpieczeństwa – IP Security, możliwość tworzenia grup użytkowników z dostępem do określonych usług lub zasobów, a także filtrowanie adresów MAC,
 • pozwalają ustawiać priorytety przesyłania najważniejszych informacji,
 • za ich pomocą można monitorować i kontrolować pracę portów np. ograniczając prędkość transmisji na wybranych przyłączach,
 • umożliwiają kontrolę sieci z dowolnego miejsca,
 • panel administracyjny dostępny jest tutaj najczęściej poprzez przeglądarkę internetową,
 • są drogie,
 • ich konfiguracja może sprawiać problemy mniej doświadczonym użytkownikom.

Switche niezarządzalne

 • Pozwalają budować sieci lokalne,
 • monitorowanie pracy portów odbywa się tutaj dzięki diodom LED,
 • są tanie,
 • łatwe w obsłudze, działają od razu po doprowadzeniu zasilania.

Czym kierować się podczas zakupu switcha zarządzalnego?

Na jakie elementy zwrócić uwagę kupując switch zarządzalny?

 • Liczba portów – to od niej zależy, ile urządzeń będzie można podpiąć do sieci za pomocą przełącznika. Liczba portów dostępnych urządzeń waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu.
 • Maksymalna prędkość transmisji – zależna jest od standardu portów i może wynosić 10 Mbps, 100 Mbps lub 1000 Mbps.
 • Switch zarządzalny PoE – wyposażony w porty o standardzie Power over Ethernet stanowi źródło zasilania dla urządzeń peryferyjnych obsługujących tę technologię.
 • Rozmiar tablicy adresów MAC – ma znaczenie przede wszystkim dla dużych sieci korporacyjnych, z których korzysta wielu użytkowników. Im większy rozmiar tablicy, tym więcej informacji można w niej zapisać.
 • Budowa i mocowanie – switch zarządzalny na biurko, na ścianę czy do szafy rackowej? Sposób przechowywania urządzenia zależny jest od jego wielkości oraz dodatkowych uchwytów, pozwalających na jego mocowanie.
 • Cena – najtańsze switche zarządzalne kosztują kilkaset złotych, najdroższe nawet kilka tysięcy.
 • Producent – to jeden z ważniejszych elementów podczas zakupu. Przełączniki sieciowe muszą zapewniać stabilną i niezawodną pracę, dlatego warto sięgać tylko po rozwiązania sprawdzonych i cenionych marek. Switch Cisco, switch zarządzalny HP, switch zarządzalny Planet, switch TP-Link czy switch D-Link gwarantują wydajną i bezawaryjną pracę.
Udostępnij
4,8
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.