Udostępnij
Skomentuj

Ranking replikatorów portów. TOP 10 najlepszych.

Nowoczesne laptopy i netbooki zrewolucjonizowały organizację pracy biurowej.

Mobilny charakter tych urządzeń pozwala na swobodne kontynuowanie realizacji zadań praktycznie w dowolnym miejscu. Jednak, na stanowisku pracy wymagającym wielu dodatkowych urządzeń peryferyjnych, może okazać się, że nasz komputer dysponuje niewystarczającą ilością gniazd do ich podłączenia. W takiej sytuacji przyda się dobry replikator portów.

Ranking replikatorów portów

Mniejsze replikatory portów mają budowę typową dla aktywnych adapterów i przejściówek, które stosuje się w przypadku, gdy laptop i odbiornik przystosowane są do działania w różnych standardach transmisji danych. Będą wygodne dla użytkowników, którym zależy np. na możliwości podpinania do laptopa dodatkowego wyświetlacza, ale nie zawsze mają wiedzę lub wpływ na to, w jakim standardzie video pracuje dodatkowy monitor lub rzutnik. Miniaturowy replikator portów, rozdzielający sygnał pomiędzy różne standardy, w tym: VGA, DVI, HDMI i DisplayPort, będzie idealny dla profesjonalistów prezentujących treści w różnych miejscach.

W przypadku stanowisk komputerowych wymagających równoległego zastosowania wielu urządzeń peryferyjnych, takich jak zewnętrzne monitory, klawiatury, mysz, głośniki, tablety i manipulatory do programowania 3D, wygodne będą replikatory portów oferujące więcej gniazd. Zastosowanie takiego urządzenia pozwoli sprowadzić wszystkie przewody, łączące kolejne urządzenia peryferyjne, do jednego punktu. Taka organizacja rozbudowanego stanowiska komputerowego, pozwoli sprowadzić czasochłonne podłączanie kolejnych przewodów, do wpięcia jednego kabla łączącego replikator portów z laptopem. Nowsze modele replikatorów dysponują kartą sieciową do szybkiej bezprzewodowej transmisji danych WiGig (bardzo szybkie WiFi), dzięki czemu proces ten może zostać jeszcze bardziej uproszczony, a przewód łączący wyeliminowany. Aby skorzystać z możliwości transferu WiGig należy upewnić się, czy karta sieciowa naszego laptopa obsługuje tą wersję standardu.

Co to jest replikator portów?

Replikator portów to użyteczne akcesorium pozwalające na rozszerzenie możliwości podłączania kolejnych urządzeń peryferyjnych. Przydaje się w przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów wyposażonych w niewystarczającą ilość typowych interfejsów do transferu danych, audio i wideo, takich jak: złącze mini jack, USB, HDMI, DisplayPort, DVI, VGA i innych. Do poprawnego działania replikator może wymagać dodatkowego zasilania zewnętrznego, szczególnie w wersjach bardziej rozbudowanych, zbliżonych funkcjonalnością do typowych stacji dokujących dedykowanych dla laptopów.

Jak działa replikator portów?

Funkcjonalność replikatora zależy od możliwości, jakie ma wbudowany układ scalony. Zadaniem chipsetu w jaki wyposażony został replikator portów, jest konwersja i dystrybucja sygnału podanego w różnych standardach. Nie oznacza to, że każdy model wyposażony w np. w dwa gniazda HDMI ma możliwość równoczesnego podania sygnału video, w tym standardzie, na dwa dodatkowe monitory. Jeżeli zależy nam na takiej funkcjonalności, należy upewnić się czy dany model replikatora portów jest do tego przystosowany.

W przypadku sygnału wideo, tańsze replikatory portów, oferują zazwyczaj podział pomiędzy porty HDMI, DisplayPort, DVI lub VGA. Producenci założyli najwyraźniej, że użytkownicy wyposażają swoje stanowiska komputerowe w monitory przystosowane do wyświetlania video w różnym standardzie.

Wpływ na prawidłowe funkcjonowanie replikatora portów ma szybkość transferu danych pomiędzy komputerem i replikatorem. Większość nowych urządzeń tego typu wyposażono w szybkie porty USB 3.0. Jednak, jeżeli nasz komputer dysponuje starszą wersją tego popularnego standardu, to funkcjonalność podpiętych urządzeń może być ograniczona, z powodu niewystarczającego transferu.

Kiedy warto zastosować replikator portów?

Replikator portów to rozwiązanie dobre dla użytkowników lekkich i smukłych netbooków, które nie zostały wyposażone w złącze stacji dokującej. Urządzenia tego typu, ze względu na swój mobilny charakter oferują ograniczoną możliwość stosowania dodatkowych akcesoriów, wymagających podpięcia przewodem. W sytuacjach, gdy takie ograniczenie staje się problemem, dobrym rozwiązaniem jest replikator portów. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku komputerów stacjonarnych. Replikator portów jest idealny do tego, aby uzyskać swobodny dostęp do wszystkich potrzebnych gniazd i interfejsów. Jest to szczególnie wygodne dla użytkowników, którzy często podpinają kolejne peryferia, takie jak dyski zewnętrzne, urządzenia rejestrujące i inne. Dzięki zastosowaniu replikatora, wszystkie interesujące użytkownika interfejsy, można wyprowadzić na blat biurka.

Nowoczesne urządzenia tego typu obsługują najnowsze standardy popularnych formatów transmisji danych. Replikatory portów dedykowane dzisiejszym mobilnym laptopom, coraz częściej wyposażone są w złącze USB C, ale jako standard cały czas funkcjonuje niemal wszechobecne USB A. W celu uzyskania optymalnej transmisji danych pomiędzy replikatorem i komputerem, producenci stosują najnowsze wersje standardu USB. Dzięki kompatybilności wstecznej ze starszymi wersjami, nie ma problemów z podpięciem do replikatora portów USB 2.0 i starszych.

Wybierając najlepszy replikator portów do danego laptopa, warto zapoznać się z ofertą urządzeń dedykowanych. Dobrym przykładem w tym zakresie jest szeroka oferta akcesoriów tego typu, przygotowana przez firmę Hewlett Packard. Użytkownicy laptopów tej marki z łatwością znajdą w sklepie morele.net, właściwy replikator portów HP.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.