Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Ranking krótkofalówek 2021. TOP 10 najlepszych walkie-talkie

Dobra krótkofalówka to więcej niż prosta zabawka dla dziecka. Które modele są najczęściej wybierane?

TOP 10 najlepszych krótkofalówek – ranking

Krótkofalówka, znana także pod nazwą radiotelefon cyfrowy albo walkie-talkie to nic innego, jak urządzenie będące jednocześnie nadajnikiem i odbiornikiem sygnału radiowego. Radiotelefony umożliwiają komunikację głosową osobom, które dzieli całkiem duża odległość – zasięg krótkofalówek wynosi bowiem nawet do kilkudziesięciu kilometrów. Chociaż słowo „walkie-talkie” nierzadko kojarzy się z dziecięcymi zabawkami, to komunikator znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach.

Krótkofalówki profesjonalne stanowią urządzenia, które są niezastąpione wszędzie tam, gdzie sprawna komunikacja pomiędzy członkami grupy jest kluczowa. Rozważ ten rodzaj sprzętu, jeśli jeździsz na narty ze znajomymi, podróżujesz motocyklem albo uwielbiasz grzybobranie – poręczny gadżet sprawi, że będziesz w stanie kontaktować się ze znajomymi i na bieżąco koordynować trasę podróży lub rozwiązywać ewentualne problemy, nawet jeśli Twoja grupa chwilowo zniknie Ci z pola widzenia.

Ranking krótkofalówek 2021

Jaką krótkofalówkę wybrać? Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które wymieniono w dalszej części artykułu. Pamiętaj o tym, że walkie-talkie dla dzieci różni się od tego do zastosowań profesjonalnych. Zabawki z reguły działają tylko na niedużych odległościach oraz nie zapewniają zbyt wysokiej jakości przesyłanego i odbieranego sygnału, co odpowiada najmłodszym, ale nie sprawdza się wśród motocyklistów czy osób podróżujących samochodami i mocno od siebie oddalonych.

Zanim wybierzesz konkretny model radiotelefonu, dokładnie porównaj dostępne parametry kilku urządzeń. Pomogą Ci również opinie innych konsumentów. Dzięki komentarzom klientów dowiesz się, czy dana krótkofalówka cyfrowa rzeczywiście sprawdza się w praktyce tak, jak przewidział to producent. Jeśli planujesz wyjazd ze znajomymi i chcesz umożliwić grupie sprawną komunikację – postaw na radiotelefon od sprawdzonej firmy, który nie zawiedzie Cię w najmniej oczekiwanym momencie.

Najlepsze krótkofalówki – czyli jakie?

Rynek oferuje bardzo szeroki wybór krótkofalówek – nic dziwnego w tym, że trudno zdecydować się na jeden konkretny model. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na takie parametry urządzeń, jak:

  • moc – według przepisów obowiązujących w Polsce maksymalna moc radiotelefonów może wynosić 0,5 W. Nie da się więc uzyskać większego zasięgu walkie-talkie poprzez zwiększenie liczby anten. Producenci radiotelefonów muszą tak dobierać jakość swoich podzespołów, by uzyskać jak najlepszy sprzęt, jednocześnie nie przekraczając podanego limitu mocy;
  • zasięg – większość radiotelefonów dysponuje zasięgiem od 1 do kilku kilometrów, chociaż istnieją także specjalistyczne krótkofalówki. Zasięg 50 km to raczej zbyt duża wartość dla większości powszechnie wykorzystywanych walkie-talkie, choć na rynku można znaleźć profesjonalne krótkofalówki wojskowe, którym niestraszne 10, a nawet 20 km. Pamiętaj, że określony przez producenta zasięg radiotelefonu dotyczy sytuacji idealnej, a więc optymalnej pogody i braku przeszkód tłumiących fale radiowe czy zakłóceń. Jeśli zależy ci na walkie-talkie do porozumiewania się z kimś oddalonym o 5 km – na wszelki wypadek wybierz model o większym zasięgu;
  • częstotliwość – częstotliwości krótkofalówek to tak naprawdę jedno pasmo fal o częstotliwości 446 MHz. Dla ułatwienia komunikacji, producenci radiotelefonów wyposażają swoje urządzenia w 8 kanałów, a czasami również dodatkowe podkanały. Pamiętaj, że nawet najlepsze krótkofalówki odbierają wszystkie komunikaty przekazywane za pośrednictwem danego kanału – nie zapewniają więc prywatności, a użytkownicy powinni uważać na to, co mówią;
  • akumulator – niektóre modele radiotelefonów, takie jak przykładowa krótkofalówka Baofeng, są ładowane za pomocą ładowarki sieciowej. Inne natomiast mogą wykorzystywać baterie AA lub AAA. Przed wyborem urządzenia koniecznie zwróć uwagę na pojemność akumulatora. Jeśli wybierasz się w długą trasę z przyjaciółmi – rozważ zabranie ze sobą zapasowej baterii, by nie stracić kontaktu z grupą podczas podróży;
  • rodzaj sprzętu – na rynku radiotelefonów istnieją urządzenia, które łączą w sobie również inne gadżety. Przykładem jest krótkofalówka z funkcją CB radia, a więc umożliwiająca komunikowanie się zarówno z posiadaczami walkie-talkie nieopodal, jak i bardziej oddalonymi użytkownikami. Te gadżety są chętnie wybierane przez kierowców samochodów ciężarowych;
  • obudowa – większość krótkofalówek przypomina niewielki telefon wyposażony w antenę, przyciski i mały ekran. Możesz jednak rozważyć niestandardowe urządzenie. Przykładowo, dobre krótkofalówki na budowę mają uchwyt do paska lub są zakładane na nadgarstek, dzięki czemu znajdują się zawsze pod ręką, ale nie utrudniają pracy. Jeśli szukasz radiotelefonu do zadań specjalnych (na przykład pieszych wędrówek po lasach i górach), koniecznie zwróć uwagę na odporność obudowy. Krótkofalówka wodoszczelna jest w tym wypadku obowiązkowa.

Zalety i wady krótkofalówek

Walkie-talkie profesjonalne oraz do amatorskich zastosowań mogą okazać się bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Jedną z głównych zalet tych urządzeń jest to, że korzystają z zupełnie innych częstotliwości fal niż telefony komórkowe. Jeśli Twoja komórka straci zasięg w jakimś odosobnionym miejscu – krótkofalówka Motorola lub innego producenta umożliwi Ci komunikację z grupą. Warto więc wyposażyć się w radiotelefon przed wyjazdem w góry czy inne miejsce znane z utrudnionej łączności.

Korzystanie z krótkofalówek jest także zupełnie darmowe. Po zakupie urządzenia nie poniesiesz już żadnych kosztów – zapłacisz jedynie za dodatkowe baterie lub prąd potrzebny do naładowania akumulatora. Radiotelefony są zupełnie niezależne od sieci komórkowych, a więc nie potrzebujesz żadnych abonamentów, kart SIM czy doładowań, by z nich korzystać. Warto też pamiętać o tym, że akumulatory walkie-talkie znacznie przewyższają te w smartfonach, jeśli chodzi o pojemność – telefony trzeba ładować nawet codziennie.

Radiotelefony, jak wszystkie inne urządzenia, mają również wady. Przede wszystkim możliwości ich zastosowania są ograniczone. Nie użyjesz krótkofalówki, by skontaktować się z przyjaciółmi na drugim końcu kraju – zasięg tego typu sprzętu najczęściej wynosi kilka kilometrów (kilkadziesiąt w przypadku naprawdę specjalistycznych gadżetów, takich jak krótkofalówka policyjna). Walkie-talkie nie zapewniają też prywatności rozmówcom. W teorii każdy posiadacz radiotelefonu może wybrać dowolny kanał i podsłuchiwać inne osoby znajdujące się w pobliżu.

Kanały i podkanały w krótkofalówkach

Jak wspomniano, każda krótkofalówka w góry czy do innych zastosowań korzysta z pasma fal o częstotliwości 446 MHz. W paśmie tym zostało wydzielone 8 niezależnych kanałów, dzięki którym użytkownicy mogą porozumiewać się ze sobą w zorganizowany sposób. W poszczególnych miejscach – na przykład w zaludnionych miastach, na obozach czy zlotach motocyklowych – posiadacze radiotelefonów nie zawsze są w stanie znaleźć wolny kanał do rozmów.

Z tego powodu niektórzy producenci krótkofalówek wyposażają swoje urządzenia także w dodatkowe podkanały (zazwyczaj jest ich 38). Użytkownicy radiotelefonów mogą wtedy zsynchronizować swoje sprzęty, ustawiając na nich ten sam kanał i podkanał. Radiotelefony odfiltrowują niechciane sygnały i pozwalają na sprawną komunikację w mniejszych grupach nawet tam, gdzie znajduje się wielu posiadaczy walkie-talkie.

Czy warto kupić krótkofalówkę?

Radiotelefon umożliwia komunikację pomiędzy członkami grup, chociaż oczywiście w wielu przypadkach tę samą funkcję doskonale spełni zwykły smartfon. Kiedy jednak powinieneś zdecydować się na zakup walkie-talkie? Przede wszystkim wtedy, gdy planujesz wyjazd w odosobnione miejsce. Jeśli jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek po lasach i górach, to doskonale wiesz, że zasięg operatorów sieci komórkowych bywa niedostępny na łonie natury. W takiej sytuacji krótkofalówka zapewni Ci większe bezpieczeństwo – nie stracisz kontaktu ze znajomymi.

Walkie-talkie to także urządzenia chętnie wykorzystywane przez kierowców samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli. Szczególnie ci ostatni cenią sobie wygodę, jaką zapewniają radiotelefony. Wiele modeli narzędzi wyposażono w takie funkcje, jak aktywacja nadawania głosem, a oprócz tego poszczególne gadżety można umieścić w kasku. Jeśli jesteś motocyklistą podróżującym ze znajomymi – krótkofalówka pozwoli Ci na wygodniejszą komunikację niż telefon komórkowy.

Krótkofalówki dla dzieci to również bardzo dobry prezent dla najmłodszych. Tego typu akcesoria są oczywiście tańsze i mniej zaawansowane niż sprzęty profesjonalne. Ich zasięg jest zazwyczaj niewielki, ale w zupełności odpowiada potrzebom dzieci, które uwielbiają bawić się w policjantów czy po prostu rozmawiać ze sobą, przebywając w niezbyt oddalonych od siebie miejscach. Urządzenia stworzone dla najmłodszych często mają kolorowe, zachęcające do zabawy obudowy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 14:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.