Udostępnij
Skomentuj

Ranking inhalatorów dla dzieci 2024 – TOP 10 najlepszych modeli

Szukasz odpowiedniego inhalatora dla swojego dziecka? Sprawdź parametry techniczne najlepszych modeli.

Pierwszą i najważniejszą kwestią, nad którą możesz się zastanawiać, jest rozróżnienie inhalatora od nebulizatora. O ile w przypadku urządzeń do farmakoterapii oddechowej dorosłych ma to znaczenie, o tyle modele tworzone dla dzieci odróżniają się jedynie nazwą. Dlaczego tak się dzieje? Inhalacja wymaga synchronizacji oddechu z procesem podawania leku, natomiast nebulizacja polega na jednostajnym rozpylaniu substancji, przez co wziewy nie muszą być kontrolowane.

Ranking inhalatorów dla dzieci 2024

Z tego też względu inhalacja dzieci i niemowląt przebiega zawsze z wykorzystaniem nebulizatora. Nie musisz martwić się o niepowodzenie w podaniu leków, ponieważ dobrze wyposażone urządzenie będzie zawierało w swoim zestawie maseczkę, która ułatwi oddychanie Twojemu dziecku. Nebulizatory stają się przydatne w leczeniu schorzeń układu oddechowego, takich jak astma czy zapalenie płuc, ale też pomagają udrożnić nos przy przeziębieniu.

Najważniejsze cechy dobrego inhalatora dla dzieci

Na rynku dostępnych jest wiele inhalatorów elektrycznych dla dzieci, dlatego warto zwrócić uwagę na istotne parametry techniczne, aby dokonać optymalnego wyboru. Co w takim razie przemawia na korzyść danego modelu? Najważniejszym aspektem technicznym dobrego nebulizatora dziecięcego jest parametr MMAD (ang. Mass Median Aerodynamic Diameter), którego wartość odpowiada średniej wielkości cząsteczek rozpylanego leku lub soli fizjologicznej.

Od ich rozmiaru zależy m.in. droga podania substancji – mniejsze trafiają do oskrzeli i oskrzelików, natomiast większe penetrują górną część układu oddechowego. MMAD w urządzeniach przeznaczonych dla najmłodszych powinien mieścić się w skali 2-5 µm. Aerozole przyjmowane przez dzieci powinny być rozpylane w większym zakresie, niż te dla dorosłych, choć przyjmuje się, że w leczeniu chorób płuc i oskrzeli cząsteczki leku powinny mieć średnicę nie większą niż 5 µm.

Kolejnym parametrem mówiącym o docelowym przeznaczeniu inhalatora jest tzw. frakcja respirabilna, oznaczana skrótem FR. Jej wartość, podawana w procentach, świadczy o ilości aerozolu, który w trakcie rozpylania rozbija się na najmniejsze cząstki, które mają za zadanie trafić właśnie do dolnych części układu oddechowego, w tym do oskrzelików. Jeżeli mały pacjent ma używać nebulizatora do wspomagania pracy płuc, warto wybrać urządzenie z FR na poziomie 75-80%.

Pozostałe dane techniczne dostarczają informacji o prędkości przepływu powietrza, która będzie istotna dla prawidłowego rozproszenia cząstek konkretnych leków. Z reguły informacja o wymaganiach dotyczących tej funkcji dołączona jest do instrukcji użytkowania preparatu – znajdziesz ją na pudełku lub w ulotce dołączonej do opakowania. Mimo wszystko warto zapytać farmaceutę o zalecany przepływ powietrza dla przepisanej przez lekarza substancji.

Wydajność nebulizacji to czynnik świadczący o ilości preparatu przetwarzanej w aerozol przez urządzenie w ciągu minuty. Wartość podawana jest w ml/min. Jeśli Twoja pociecha jest niecierpliwa, zdecyduj się na inhalator o możliwie wysokim współczynniku rozbicia cząstek w czasie. Dzięki temu skrócisz proces aplikowania leku i nie będziesz musiał martwić się, że dziecko przerwie nebulizację przedwcześnie.

Co jeszcze warto wiedzieć o inhalatorach? Urządzenia te mogą działać dość głośno, dlatego dobrze jest upewnić się, że wybierasz model o możliwie niskim zakresie decybeli. Dla niemowląt i małych dzieci optymalna głośność urządzenia nie powinna przekraczać 50 dB (w natężeniu dźwięku skorygowanym według krzywej A – podbicia średnich tonów). Poziom hałasu przy dłuższej pracy urządzenia może negatywnie wpłynąć na stosunek małego pacjenta do leczenia, ale też dobrze jest zadbać o jego komfort, szczególnie jeśli wymaga częstej i długotrwałej inhalacji.

Na rynku znajdziesz całkiem sporo rodzajów urządzeń dedykowanych nebulizacji, w związku z czym może być Ci trudno podjąć decyzję o wyborze tego właściwego. Miej na uwadze, że niektóre inhalatory przeznaczone są do ciągłej pracy. Nadadzą się one do wspomagania oddechu, nawilżania dróg oddechowych i aplikowania leków w przypadkach chorób przewlekłych i ciężkich, takich jak astma czy mukowiscydoza.

Jeśli jednak urządzenie jest potrzebne do inhalacji w przeziębieniu lub zapaleniu oskrzeli, wystarczą nebulizatory, których łączny czas nieprzerwanego działania zamyka się w 30 minutach. Takie urządzenia muszą zostać wyłączone po odbytej inhalacji i będzie trzeba odczekać kilka chwil, zanim będą gotowe do ponownego użytku. Parametr OEE (ang. Overall Equipment Effectiveness) inhalatora będzie świadczył o jego efektywności – te z niższą wartością sprawdzają się do tymczasowych kuracji oddechowych.

Zestawy do nebulizacji dla dzieci powinny zawierać zarówno ustnik, jak i maseczkę – jest to konieczność przy terapii noworodków i niemowląt. Urządzenia dla dzieci są projektowane tak, aby zachęcić je do przyjmowania leków i zminimalizować strach związany z inhalacją. Na rynku znajdziesz kolorowe nebulizatory w ciekawych kształtach przypominających na przykład zwierzęta.

Ranking inhalatorów dla dzieci

Najczęściej wybrane typy inhalatorów dla dzieci

Jakie inhalatory dla najmłodszych są najczęściej wybierane i co sprawia, że cieszą się dużą popularnością? Czy przyjazny wygląd urządzenia nie wyklucza pożądanej funkcjonalności? Dobre parametry techniczne mogą iść w parze z ciekawym designem, który zainteresuje malucha i uprzyjemni proces leczenia. Przedstawiamy najciekawsze rozwiązania, które z powodzeniem wykorzystasz w terapii oddechowej dzieci.

Inhalator Omron w wersji dla małych pacjentów cechuje się unikalnym designem. Maseczka, która jest niezbędnym elementem nebulizatora dziecięcego, ozdobiona jest zabawką w kształcie uroczego misia. Zamontowana jest ona na wysokości wzroku, dzięki czemu wzbudza zainteresowanie noworodków. Intensywne kolory odwracają uwagę od leczenia, które może wzbudzać strach. A jak inhalator wypada w kontekście specyfikacji technicznej?

Głośność pracy urządzenia zamyka się w 46 dB, a współczynnik MMAD jest równy 3 µm. Niewielkie pudełko mieści w sobie aż 7 ml leku. Wydajność notuje się na granicy 0,06 ml/min, jednak przy dawkach preparatów odpowiednich dla dzieci, cały proces inhalacji zajmie do kilku minut. W tym czasie maluch może zająć się poznawaniem maskotki dołączonej do zestawu. Całość jest lekka i łatwa do umycia, co wpływa na komfort użytkowania.

Kolejnym urządzeniem wartym uwagi jest inhalator Medel. Firma proponuje ciekawe rozwiązanie dla całej rodziny. W zestawie oprócz urządzenia głównego, ozdobionego ciekawym rysunkiem, znajdziesz maseczki w dwóch rozmiarach – dla najmłodszych oraz dla dorosłych. Nebulizator wyposażony jest w smoczek sprzyjający inhalacji noworodków oraz pluszową maskotkę do zamontowania na wężyku za pomocą rzepów. Alternatywnie można korzystać z ustnika.

MMAD na poziomie 0,8 µm zapewni najwyższą skuteczność leczenia dolnych dróg oddechowych, a współczynnik FR 92% gwarantuje rozpylenie aerozolu na poziomie dostosowanym do inhalacji w przypadku zapalenia oskrzeli. Urządzenie działa naprawdę dobrze, a jego głośność oscyluje w granicach 52 dB – nie powinno straszyć malucha nadmiernym hałasem. Przepływ w czasie oznaczono jako 5,1 l/min. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że urządzenie może działać nieprzerwanie przez 30 minut i wymaga półgodzinnego odpoczynku przed kolejnym użyciem.

Producent inhalatorów Medisana proponuje rozwiązania dla całej rodziny. Duży pakiet zawiera, oprócz bazowego urządzenia, maseczki w dwóch rozmiarach, końcówki do nosa i ustnik. Dzięki temu łatwo dobierzesz odpowiednią formę inhalacji do problemu, z którym się zmagasz. Jeżeli potrzebujesz nawilżenia górnych dróg oddechowych, użycie końcówki do nosa sprawi, że zwiększysz skuteczność inhalacji – aerozol trafi tam, gdzie powinien.

Specyfikacja techniczna urządzenia wypada całkiem dobrze, choć jest ono nieco głośniejsze. Poziom hałasu określono na około 65 dB. MMAD mieści się w pożądanym przedziale do 5 µm, a FR równe jest 60%. Całe urządzenie jest dość ciężkie, waży ponad kilogram, ale części wymienne łatwo jest wyczyścić. Wśród produktów Medisana znajdziesz też nebulizatory bardziej poręczne, o lepszych parametrach działania. Jeśli zależy Ci na urządzeniu, z którego można korzystać nieprzerwanie, inhalator Medisana będzie odpowiedni.

Inhalator pingwinek marki Intec jest jednym z najchętniej wybieranych urządzeń do nebulizacji dla dzieci. Wyjątkowy design sprawia, że urządzenie przypomina zwierzątko, zatem maluchy chętnie przystępują do kuracji oddechowej z nowym przyjacielem. Możesz też wybrać model w kształcie pandy, zależnie od preferencji. Czy zachęcający kształt idzie w parze z wygodą użytkowania? W zestawie znajdziesz dwie maseczki (mniejszą i większą), ustnik, smoczek do inhalacji dla najmłodszych oraz 5 wymiennych filtrów. Jest to urządzenie przeznaczone do użytku przez całą rodzinę.

Inhalator Intec mieści w sobie 10 ml leku, co jest wystarczającą pojemnością zarówno dla młodszych, jak i starszych pacjentów. Współczynnik MMAD na poziomie 3 µm zapewnia powodzenie w leczeniu zarówno dolnych, jak i górnych dróg oddechowych. Inhalacja z urządzeniem Intec przebiega szybko, zatem niecierpliwi pacjenci nie będą musieli zbyt długo czekać na koniec procesu. Dodatkowo producent oferuje dwuletnią gwarancję, więc możesz być spokojny w razie ewentualnych awarii.

Inhalator Esperanza dla dzieci to urządzenie w kształcie ulubionego zwierzątka – krówki, niedźwiadka albo nawet kotka. Producenci gwarantują niezawodność urządzenia przez lata. W zestawie znajdują się dwie maseczki. Nebulizator kompresorowy Esperanza o współczynniku MMAD w przedziale od 0,3 do 10 µm nadaje się idealnie do leczenia chorób płuc i oskrzeli, a także do wspomagania pracy układu oddechowego przy astmie i alergiach.

Pojemnik na lek może zmieścić 10 ml preparatu, w związku z czym urządzenie sprawdzi się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zakres przepływu powietrza mieści się w około 8 l/min, dzięki czemu inhalacja przebiega szybko. Inhalator jest jednak głośniejszy niż wcześniej opisywane modele – 65 dB. Nie jest to jednak poziom, który miałby powodować znaczny dyskomfort, szczególnie przy szybkim procesie nebulizacji.

Inhalator Microlife w kształcie białego misia to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych modeli. Do zestawu dołączono woreczek do przechowywania nebulizatora. Jest to urządzenie tłokowe, które działa niezwykle cicho – odnotowany poziom hałasu to 52 dB. Dwie maseczki, ustnik i końcówka do nosa sprawiają, że zestaw jest tak naprawdę rodzinny i każdy może z niego korzystać. Przewidywana żywotność pracy urządzenia to 1000 h. Biały miś cechuje się systemem pracy przerywanej – 30 minut inhalacji i 30 min spoczynku.

Najpopularniejsi producenci inhalatorów dla dzieci

Najciekawsze rozwiązania w zakresie terapii oddechowej dla dzieci to te, które cechuje wygoda i szybkość inhalacji oraz unikalny design. Najchętniej wybierane są zestawy rodzinne, z których mogą korzystać zarówno niemowlęta i dzieci, jak i dorośli. Inhalator Omron i inhalator Microlife cieszą się największym zaufaniem klientów ze względu na niezawodność i uniwersalność sprzętu, jaki oferują.

Inhalator Esperanza i Intec to niewątpliwie najbardziej urocze urządzenia do nebulizacji. Ciekawe kształty przypominające zwierzątka nie wykluczają jednak sprawności i uniwersalności tych nebulizatorów. Są one chętnie wybierane przez rodziców dzieci, które muszą zmagać się z alergiami i astmą. Niewątpliwie pomagają też w leczeniu nieżytu nosa i zakażeń górnych dróg oddechowych. Można zatem stwierdzić, że są to urządzenia uniwersalne, zaprojektowane z myślą o najmłodszych.

Ceny inhalatorów dla dzieci

Czy dobry i ładny inhalator dla dziecka musi być drogi? Niekoniecznie. Dobre pod względem technicznym urządzenia, które mają przyjazny wygląd, nie muszą kosztować fortuny. Inhalator Intec to koszt około 150 zł, jednak przy założeniu, że Twoje dziecko będzie regularnie przechodziło terapię oddechową, na pewno warto postawić na sprawdzone rozwiązanie. Tanie inhalatory nie zawsze są odpowiednie dla najmłodszych, szczególnie przez wzgląd na ich głośność.

Można jednak znaleźć tańsze i całkiem przyjemne modele, np. firmy Esperanza. Te kosztują od 70 do 90 zł. Z pewnością inhalator w kształcie zwierzątka spodoba się Twojemu dziecku, a dołączone do zestawu maseczki i ustniki zwiększają użyteczność nebulizatora. Duży zestaw z białym misiem marki Microlife to koszt rzędu 150 zł, jednak ze względu na naprawdę dobrą specyfikację techniczną urządzenia, warto zainwestować i postawić na sprawdzoną jakość.

Najwyższa jakość nebulizacji, jaką oferują urządzenia firmy Medel, kosztuje ok. 150 zł. Choć samo urządzenie nie wygląda jak pingwinek czy krówka, posiada naprawdę funkcjonalny zestaw części zamiennych i oferuje najlepsze wartości rozproszenia aerozolu w powietrzu, dzięki czemu inhalacja będzie skuteczniejsza. Ponadto z nebulizatora Medel może korzystać cała rodzina, więc zyskuje on na użyteczności.

Wiesz już, co oznaczają poszczególne parametry techniczne inhalatorów i na co zwracać największą uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu. Podpowiedzieliśmy, które marki oferują rozwiązania przyjazne dzieciom i jakie nebulizatory są najchętniej wybierane. Jeśli chcesz zapewnić całej rodzinie terapię oddechową na najwyższym poziomie, koniecznie zadbaj także o najmłodszych i wybierz sprzęt z odpowiednimi maseczkami i ustnikami. Dostępne na rynku przyjazne kształty urządzeń z pewnością sprawią, że Twoje dziecko polubi inhalacje.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.